Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:44:19 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: GOLDen war  (Αναγνώστηκε 5719 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:45:06 πμ »

επειδή ο Θρύλος κέρδισε χθες και έχω κέφια πρωι πρωί, ανοίγω αυτό το τόπικ με σκοπό να σας κατευθύνω εκει που εγώ θέλω καθώς το ένα φέρνει το άλλο. Η ερώτηση που θα κάνω αφορά εν πολλοίς τα τόπικ 'Χρυσος, ασήμι, καλή επένδυση?'

Λοιπόν παίδες, έσεις που έχετε επενδύσει πάνω απο τα μισα χρήματα σας σε ασημι , χρυσό, λίρες και τα ρέστα με το σκεπτικο ότι σε λίγα χρονια τα χαρτονομισματα δεν θα εχουν αξία και οσοι εχουν μεταλλα θα σωθούν και εμεις οι υπολοιποι θα ψωφίσουμε της πείνας, ΕΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ, πιστεύετε πως θα γίνει πόλεμος , το λιγότερο σε επίπεδο ΗΠΕΙΡΟΥ?? Διοτι αλλιώς δεν γίνεται , νομίζω πως είναι προφανές αυτό. Δεν νομίζω πως εχετε την αυταπάτη πως θα ξυπνησουν μια μέρα οι ΗΠΑ, Κίνα, Βραζιλία, Γερμανία, Ιαπωνία, Ρωσία και Γαλλία και θα πουν γυριζουμε στον κανόνα του χρυσού χωρίς να χυθεί αίμα.?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Makis S
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:53:29 πμ »

Δεν καταλαβαίνω τη σύνδεση...ο πόλεμος στη Γιουγκοσλαβία για τον κανόνα του χρυσού έγινε??? Νομίζω ότι θα πρέπει να τεθεί διαφορετικά το ερώτημα...

Υ.Γ Είσαι στο μυαλό....κάτι μαγικό...
Καταγράφηκε

Makis - Messolonghi
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:58:43 πμ »

οχι δεν εγίνε για αυτό ο πόλεμος στη Γιουγκοσλαβία.

Εγώ λεω το εξής. Για να εκφυλιστούν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ τα χαρτονομίσματα ώστε να μην μπορώ να αγοράσω ούτε γάλα και ταυτόχρονα να μπορει να επιβιωσει μόνο όποιος εχει μέταλλα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΕΜΟΣ 'ΝΑ' με το συμπάθειο.

Αλλιως δεν γίνεται. Και επανέρχομαι στην παραπάνω ερώτηση...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Makis S
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:09:09 πμ »

Ο πόλεμος στη Γιουγκοσλαβία -όσο και αν υποτιμήθηκε- δεν ήταν μικρός αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Νομίζω ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να ξεφτυλιστεί το χαρτί, πάρε για παράδειγμα τη χώρο μας...πόσο της % μοιώθηκε σε όλους μας ο μοισθός μας?? Αν μετά από αυτό πάμε σε υποτιμημένη κατά 30%-40% δραχμή?? Τι θα έχει μείνει?? Χαρτί χωρίς πόλεμο
Καταγράφηκε

Makis - Messolonghi
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:12:00 πμ »

Φίλε Βασίλη, οποίος αγχώνεται με τα πολλά δεν απολαμβάνει ούτε τα λίγα, οπότε ποιος νοιάζεται αν σε 1-2-5-10 χρόνισ γίνει ή δε γίνει πόλεμος και αν χάσουν κάποια πράγματα την αξία τους και ανέβει η αξία κάποιων άλλων. Αυτο που μετράει είναι να έχεις την υγεία σου, εσύ, η οικογένεια σου και οι τριγύρω σου και να απολαμβάνεις κάθε μέρα που ξημερώνει. Μαζι του, οταν θα έρθει εκείνη η ώρα, δεν θα πάρει κανεις τίποτα μαζί του ... Ωρα για ύπνο τώρα και καλημέρα στους υπόλοιπους στο Στέκι. Φιλικά, Φάνης.

Υ.Σ. Φυσικά να νικάει και ο θρύλος.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:15:01 πμ »

exeis μπερδευτεί φίλε Μακη. Στην Ελλάδα δεν μειώθηκε σε όλους μας ο μισθός, αλλά σε πολλούς. Θυμήσου τα κοινοτικα πλαίσια στήριξης επί Σημίτη  , αρκετα δισ, ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ.
Εδώ , υπάρχουν ακομα ανθρβποι που τρωνε με χρυσά κουτάλια.


Τεσπα, για να μην εχει αξία το χαρτονόμισμα και να γίνει το μεταλλο μεσο αγοραστικής δύναμης και ανταλλακτικής αξίας θα πρεπει να γίνει πολεμος, αν διαφωνείτε ακομα και σε αυτό , τι να πω.

Και επαναλαμβάνω δεν αναφερομαι στους φιλους που εχουν σε χρυσο ή ασημι το 8-9% του εισοδήματος τους, αλλα σε αυτους που εχουν το 50-60-70%
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Makis S
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 229



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:23:38 πμ »

Στην Ελλάδα μοιώθηκε δραματικά ο μοισθός και η σύνταξη σε όλους τους μοισθωτούς και συνταξιούχους ιδιωτικού και δημοσίου τομέα...ξέρεις πόσο είναι το ποσοστό επί του ενεργού πληθυσμου?? Αυτοί παρέσυραν σε δραματική μοίωση εισοδήματος και όλους τους ελ.επαγγελματίες και τον εμπορικό κόσμο...ΟΛΟΙ αυτοί μαζί είναι πάρα πολλοί...οι ΑΛΛΟΙ που λες και έχεις απόλυτο δίκιο είναι λίγοι φίλε, πολύ λίγοι...

Σίγουρα βέβαια όλα αυτά που γράφουμε τα κάνει πιο γρήγορα και πιο σκληρά ένας μεγάλος πόλεμος που η γνώμη μου είναι ότι δεν θα γίνει στην Ευρώπη ή στην Αμερική...για τις άλλες Ηπείρους δεν μιλάμε...εκεί γίνονται πόλεμοι κάθε μέρα για να καταναλώνουν καποιοι τις σφαίρες τους πριν λήξουν
Καταγράφηκε

Makis - Messolonghi
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 27, 2013, 02:13:55 μμ »

ανταλλαγή με τις κατσαρίδες γιατί αν γίνει πόλεμος μεγάλης κλίμακας πλέον δε πρόκειται να επιβίωση tpt άλλο.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 27, 2013, 02:18:54 μμ »

εγώ πάντως φίλε styloroc απάντηση δεν έχω παρει ακόμα . Διότι αν κάποιος διαθέτει το μισό του κεφάλαιο και ακομα παραπάνω για μέταλλα ΑΛΛΑ δεν έχει άποχη για την ερτώηση που κάνω τότε κάτι δεν παει καλά.
Για τις κατσαρίδες συμφωνω.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 27, 2013, 02:31:20 μμ »

Αν είναι κάθε φορά που ο Ολυμπιακός κερδίζει να ανοίγει μια τέτοια αέρα κουβέντα αλίμονό μας. Είπαμε ότι είμαστε άρρωστοι με το Θρύλο, αλλά όχι κι έτσι. Σαρκασμός Εγώ αρκούμαι μόνο σε αυτό Κλείσιμο ματιού
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΥΜΝΟΣ - ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ !!!
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 27, 2013, 03:18:25 μμ »

Δηλαδη φιλε σολφερινο τι εννοεις?οτι ειναι κακο να δινεις ενα μερος των χρηματων σου σε μεταλλα η λιρες??οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν πει οτι δεν το κανουν για επενδυση αλλα για ασφαλεια!οχι απαραιτητα για καποιον πολεμο αλλα διαχρονικα δεν θα βγεις χαμενος!επισης για μενα η μετατροπη χρηματων σε χρυσο ειναι σαν εναν μεταλικο κουμπαρα!!τα εχεις ξεχασμενα και τα βαζεις στην ακρη χωρις να μπορεις να τραβηξεις λεφτα!!

Υ.Γ συγχαρητηρια για την προκριση αλλα με τετοιο μπασκετ που παιζετε θα μου κανει εντυπωση μεγαλη αν το παρετε!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 11, 2013, 02:46:52 μμ »

Μιλάτε συνέχεια για χαρτονομίσματα. Το χαρτονόμισμα πνέει τα λοίσθια και σε λίγο καιρό θα είναι μόνο συλλεκτικό είδος.
Στα πλαίσια της ολοκληρωτικής και ριζικής καταπολέμησης της φοροδιαφυγής, το χαρτονόμισμα θα καταργηθεί και θα μείνουν μόνο τα κέρματα για να αγοράζουμε κανένα κουλούρι ή κανένα μαρουλάκι από τις λαΙκές. Όλες οι κύριες συναλλαγές θα γίνονται με την κάρτα (εννοείται βέβαια ότι θα γιγαντωθεί το δίκτυο ηλεκτρονικής διασύνδεσης των σημείων συναλλαγής με την Τράπεζα).
Αυτό σημαίνει ότι όσοι έχουν χρήματα εκτός τραπεζικού συστήματος, προκειμένου να μην τα χάσουν θα συρθούν να τα δηλώσουν και να τα καταθέσουν πληρώνοντας βέβαια το ανάλογο χαράτσι. Ή διαφορετικά να τα μετατρέψουν σε άλλη μορφή χρήματος κυρίως κιτρινωπής απόχρωσης, όμως και εκεί τα πράγματα δεν θα εξελιχθούν καλά.
Προκειμένου να μην γυρίσουμε πίσω στη δεκαετία του "50 όπου οι συναλλαγές γίνονταν με λίρες, θα ποινικοποιηθεί η κατοχή νομισματικού/επενδυτικού χρυσού και θα γίνει κατάσχεση. Εννοείται ότι αρχικά θα δοθεί στους ιδιώτες η δυνατότητα να πουλήσουν τον χρυσό τους κοψοχρονιά στην Τράπεζα, αφού εκτός της χαμηλής τιμής αγοράς του από την Τράπεζα, θα παρακρατηθεί και βαρύς φόρος από το Κράτος. Κάπως έτσι θα τελειώσει το παραμύθι και η μουσική θα σταματήσει να παίζει.
Όσοι επαναστάτες διατηρήσουν τα κεκτημένα, θα δημιουργήσουν ένα πλέγμα παραοικονομίας με μέσο συναλλαγής το κίτρινο μέταλλο, αλλά θα λειτουργούν υπό το φόβο του εντοπισμού τους και της "επικρεμάμενης δαμόκλειας σπάθης" της κατάσχεσης και της καταδίκης.
Ενδεχομένως μέσω διαδικτυακών πωλήσεων να μπορεί κάποιος να πωλεί συλλεκτικά κομμάτια, αλλά η υψηλή φορολόγηση θα του ψαλιδίζει το έσοδό του.
Αν και το θεωρώ, άπειρα απίθανο, η διάλυση του ευρώ, μέσω της εξόδου των Νότιων, κυρίως, μελών της ΕΕ, θα μπορούσε να επιβραδύνει σημαντικά την παραπάνω διεργασία. Πρώτον επειδή η οικονομική ζημιά που θα προκαλούταν, θα στερούσε τους απαιτούμενους πόρους για την γρήγορη ολοκλήρωση των αναγκαίων υποδομών για την παγκόσμια ηλεκτρονική διασύνδεση και την διεκπεραίωση όλων των συναλλαγών μέσω δικτύου. Δεύτερον επειδή θα χανόταν, προσωρινά, η δυνατότητα κεντρικού ελέγχου του οικονομικού και νομισματικού συστήματος, αφού θα επανέρχονταν τα εθνικά νομίσματα και θα επαναχαράσσονταν Εθνικές Οικονομικές και Νομισματικές Πολιτικές. Όμως ακόμη και αυτή η απίθανη διάλυση του ευρώ δεν θα ήταν αρκετή για να αναχαιτίσει την δρομολογημένη αυτή εξέλιξη, αφού "το νερό έχει μπει στο αυλάκι" εδώ και πολύ καιρό και οι συνθήκες έχουν ωριμάσει.
Για αποφυγή παρεξηγήσεων, επισημαίνω ότι το Ευρώ δεν είναι ο αυτοσκοπός αλλά το μέσο για την επίτευξη της παγκόσμιας οικονομικής ολοκλήρωσης. Στην επόμενη φάση, το ευρώ θα μεταλλαχτεί/συγχωνευτεί με τα άλλα αποθεματικά νομίσματα, προκειμένου να δημιουργηθεί ένα νέο παγκόσμιο νόμισμα.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
kat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 11, 2013, 03:56:28 μμ »

+100%
μηπως ενα ενιαιο παγκοσμιο νομισμα θαταν καλη λυση για την οικονομια μακροποθεσμα;

Υ.Γ Φυσικα και οι συναλλαγες μεσω χρυσου ειναι οτι το χειροτερο για μια οικονομια...
Καταγράφηκε
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 11, 2013, 04:56:26 μμ »

+100%
μηπως ενα ενιαιο παγκοσμιο νομισμα θαταν καλη λυση για την οικονομια μακροποθεσμα;

Υ.Γ Φυσικα και οι συναλλαγες μεσω χρυσου ειναι οτι το χειροτερο για μια οικονομια...

Επέτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου. Όπως είπα και πιο πάνω, το νόμισμα είναι το μέσον, ο στόχος είναι η Παγκόσμια Διακυβέρνηση, και η Παγκόσμια Ολοκλήρωση (Οικονομική-Κοινωνική-Περιβαλλοντική). Και Ολοκλήρωση, από την μέχρι τώρα εμπειρία μας από το όνειρο της "Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης", αποδεικνύεται ότι σημαίνει Ισοπέδωση. Εξάλειψη των προσωπικών ελευθεριών και αλλοτρίωση του πνεύματος και της συνείδησης του ατόμου, φτωχοποίηση των πολλών και υπερπλουτισμός των ολίγων. Παγκόσμιο Νόμισμα σημαίνει Παγκόσμιος έλεγχος. Επίσης η κάρτα δεν θα μείνει για πολύ στο πορτοφόλι, θα φυλάσσεται κάπου αλλού. Δες το παρακάτω video από παλαιότερη αναφορά.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=4882.msg45108#msg45108
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
kat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 33


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 13, 2013, 06:55:23 μμ »

+100%
μηπως ενα ενιαιο παγκοσμιο νομισμα θαταν καλη λυση για την οικονομια μακροποθεσμα;

Υ.Γ Φυσικα και οι συναλλαγες μεσω χρυσου ειναι οτι το χειροτερο για μια οικονομια...

Επέτρεψέ μου να έχω τις επιφυλάξεις μου. Όπως είπα και πιο πάνω, το νόμισμα είναι το μέσον, ο στόχος είναι η Παγκόσμια Διακυβέρνηση, και η Παγκόσμια Ολοκλήρωση (Οικονομική-Κοινωνική-Περιβαλλοντική). Και Ολοκλήρωση, από την μέχρι τώρα εμπειρία μας από το όνειρο της "Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης", αποδεικνύεται ότι σημαίνει Ισοπέδωση. Εξάλειψη των προσωπικών ελευθεριών και αλλοτρίωση του πνεύματος και της συνείδησης του ατόμου, φτωχοποίηση των πολλών και υπερπλουτισμός των ολίγων. Παγκόσμιο Νόμισμα σημαίνει Παγκόσμιος έλεγχος. Επίσης η κάρτα δεν θα μείνει για πολύ στο πορτοφόλι, θα φυλάσσεται κάπου αλλού. Δες το παρακάτω video από παλαιότερη αναφορά.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=4882.msg45108#msg45108

Ειδικα το να κατοικεις στην Ελλαδα και να φοβασαι την Ευρωπαικη ολοκληρωση απο αποψη Δημοκρατιας,
εμενα δεν μου φαινεται και πολυ καλο επιχειρημα.
Ενταξει, ισως να συμφωνουσα, εαν εμενες σε καποιο Σκανδιναβικο κρατος
Αυτα που εχω βαλει σε bold ειναι μια γενικευμενη υπεραπλουστευση την οποια εχω βαρεθει να την
ακουω τα τελευταια χρονια και μαλιστα εκτοξευεται και απο τα δυο ακρα τα οποια και καθολου δεν εμπιστευομαι!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences