Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 10:02:13 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιστορία του νομίσματος  (Αναγνώστηκε 1981 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:24:03 πμ »

Με την πεποίθηση ότι και άλλοι συλλέκτες  από το στέκι και όχι μόνο θα  βοηθήσουν στο να γράψουμε(έστω και αργά-αργά) μια (ή την) ιστορία του νομίσματος, περιληπτικά τουλάχιστον στην αρχή, και αργότερα ίσως πιο αναλυτικά, σκέφτομαι να ξεκινήσω αυτό το εγχείρημα αρχίζοντας από ένα σχεδιάγραμμα, που στην πορεία του θα μπορεί να συμπληρωθεί, να βελτιωθεί ή και να τροποποιηθεί (και με την βοήθεια των συντονιστών).Μεγάλη βοήθεια για να μην πω αναγκαιότητα θα ήταν για όποιον μπορεί, να γράφει σε βασικά ή επιμέρους θέματα της προσπάθειας αυτής ακόμα και συμπληρωματικά.Θα ήθελα μόνο να πω ότι όποιος γράφει-για όλους μας ισχύει- να προσπαθεί για όσο γίνεται λιγότερα λάθη στο νόημα και στην ορθογραφία.Σε αυτό θα βοηθούν και πάλι οι συντονιστές με διορθώσεις αν χρειάζεται.Στο θέμα αυτό θα γράφουμε μόνο πληροφοριακά ιστορικά στοιχεία και όχι σχόλια.Αυτά μπορούμε να τα γράφουμε σε άλλο ποστ που θα κάνουμε για αυτό το σκοπό.Τι λέτε και εσεις για την ιδέα αυτή;Θα έχω κάποια βοήθεια ώστε να αποφασίσω να ξεκινήσω;     
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:25:53 πμ »

Εγώ μονο σε θέματα σύνταξης, ορθογραφίας και μετάφραση απο Αγγλικά και Ιταλικά μπορώ να βοηθήσω..
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 27, 2013, 09:32:30 πμ »

γενικα του νομισματος η του ελληνικου νομισματος?αν ειναι του ελληνικου νομισματος,απο το 1828 και μετα η και τα παλιοτερα που κυκλοφορησαν?ειναι πολλα που χρειαζονται,και γνωσεις θα βρεις απο τους παλιοτερους στον χωρο και μεγαλυτερους..εγω με χαρα να σε βοηθησω αν μπορω σε κατι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:31:12 μμ »

Εννοώ γενικά του νομίσματος
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:47:06 μμ »

χμμμμμμ..δυσκολο εγχειρημα!! στειλε μου στο μειλ μου πως ακριβως το εχεις στο μυαλο σου και τυχον σχεδιαγραμματα που μπορει να εχεις να το συζητησουμε... Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 27, 2013, 06:32:40 μμ »

Ο φιλος xmac  εδω και καιρο μου εχει προτεινει αυτο που λεει.
Μια ιστορικη αναδρομη στο πως ξεκινησε το νομισμα.
Φυσικα ειναι κατι που χανετε βαθια μεσα στο περασμα των αιωνων και θελει σοβαρη μελετη.
Εαν μπορειτε να βρεθειτε μερικα ατομα να συγκεντρωσετε τα στοιχεια που χρειαζωνται και να βαλετε με την σειρα αυτον τον ογκο πληροφοριων θα δημιουργηθει ενα σωστο θεμα να καρφιτσωθει πανω στην κεντρικη σελιδα.
Φυσικα οταν θα το ξεκινησετε οφειλουν ολοι να σεβαστουν την εργασια σας , οσες μερες χρειασθει να γραφετε να μην υπαρχουν παρεμβασεις , να μην υπαρχουν ερωτησεις κτλ κτλ ωστε να μην χαλασθει ο τοσος κοπος οπου θα εχετε καταβαλει και να χαθει η ροη των πληροφοριων!!
Οσοι φιλοι εχετε ορεξη ο φιλος xmac ειναι διαθεσιμος πιστευω να συνενοθητε ειτε μεσω μηνυματων ειτε και να βρεθητε εαν ειστε στην ιδια περιοχη ειτε μεσω τηλεφωνου!!
Αμα υπαρχει θεληση και ορεξη και χρονος μπορουν να φτιαχτουν υπεροχα θεματα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:24:35 μμ »

και εγω μεσα ειμαι!αν και πιστευω πως θα γινοταν καλυτερο ειτε να βρεθουμε απο κοντα και να τα πουμε η να μιλαμε στο τηλεφωνο,αλλα το πρωτο μου φαινεται πιο καλο..ας κανουμε μια λιστα με το ποιος ενδιαφερεται να παρει μερος σοβαρα και ενεργα,και ας κανουμε καποιες ομαδες ανα περιοχες και ανα περιοδουςγια να βγαλουμε ενα καλο αποτελεσμα!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences