Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:29:51 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΔΙΔΡΑΧΜΑ-1911  (Αναγνώστηκε 14268 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 01:09:31 πμ »

Καταπονεμενο αλλα θα ηθελα την γνωμη σας ως προς την κατασταση του και μια εκτιμηση τιμης αν ειναι δυνατον
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 09:43:58 πμ »

μπροστα απο το κεφαλι της Θετιδας  και πισω απο το κεφαλι του Γεωργιου ειναι διαβρεωση μεταλλου;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 08, 2011, 04:21:52 μμ »

Κατασταση VF+ το βλεπω και τιμη γυρω στα 35 γιουροπουλα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 09, 2011, 12:00:54 πμ »

Ευχαριστω παιδια
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 12:27:31 πμ »

Επανερχομαι με ακομα ενα για μια μικρη εκτιμηση καταστασης και τιμης. Ευχαριστω εκ των προτερων
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 08:19:22 πμ »

Καθαρισμενο κατα την δικη μου αποψη κατασταση f και τιμη γυρω στα 30!!
Τωρα περιμενε να πουν και αλλοι την γνωμη τους μια και απο εκτιμηση σε εκτιμηση εχουμε μια αποκλιση στο ματι!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 10:14:01 πμ »

vf και η τιμη του 30-40 ευρω
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 10:40:41 πμ »

Επανερχομαι με ακομα ενα για μια μικρη εκτιμηση καταστασης και τιμης. Ευχαριστω εκ των προτερων

Γιαννη παρατηρω οτι <χορτασες> τα Κυπριακα νομισματα και το γυρισες στα Ελληνικα? Κλείσιμο ματιού
Κατι αναλογο που συνεβη με εμενα?  Μεγάλο χαμόγελο
Αμα θες να μαθεις γυρω απο το Ελληνικο νομισμα τιμες κτλ κτλ εχε υποψιν σου οτι δεχομαι και ανταλλαγη γνωσεων
με τα Κυπριακα Σαρκασμός Σαρκασμός

Υ.Γ αυτα που σου εδειξα μαλον θα τα εχω στα χερια μου μεχρι την τριτη το αργοτερο Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 04:38:38 μμ »

Βασικα με αυτο εδω εχω φαει ενα μικρο κολλημα πολυ μου αρεσε σαν νομισμα γενικα και το εψαχνα λιγακι το θεμα. Ελπιζω να τα πηρες σε καλη τιμη παντως τα κυπριακα. Ενας καλος ελληνικος καταλογος για νομισματα ποιος ειναι με ετσι ενδεικτικεσς τιμες και τιραζ? Γιατι συχνα πυκνα βρισκω αλλα δεν ξερω αν αξιζουν τον κοπο η αν τσιμπαει η τιμη κτλπ? Η φοτο απο βιτρινα στην Κωνσταντινουπολη στην προσφατη επισκεψη μου.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 05:15:30 μμ »

Πραγματι το συγκεκριμενο σχεδιο δεν ειναι τυχαιο!!
Περιλαμβανει μια ιστορια απο την αρχαια μυθολογια. Το αλογο ειναι ο Πηγασος , η γυναικα ειναι η Θετιδα και η ασπιδα που κραταει αντιπροσωπευουν τα οπλα του Αχιλλεα τα οποια του εδωσε η μητερα του ((μολις τα ειχε παρει απο τον Ηφαιστο) για να πολεμησει τους Τρωες!!
Περισσοτερα μπορειτε να δειτε εδω http://www.mythologia.8m.com/trojanwar5.html
για την ιστορια.

Υ.Γ Η Κωσταντινουπολη μου εχουν πει πολλοι οτι ειναι ενα καταπλητκικο παζαρι ευκαιριων για μας τους συλλεκτες!!

Υ.Γ Για τα Ελληνικα νομισματα σου προτεινω το βιβλιο του Καραμητσου!!Πιστευω οτι ειναι ο καλητερος και πληρεστερος καταλογος που βγηκε!! (Μακαρι το Κυπριακο που μου προτεινες να εχουν κανει παρομοια δουλεια)
Αν δυσκολευτης να το βρεις εχω εγω να σου δωσο ενα αθικτο με 15 ευρω συν τα μεταφορικα!!
Τα λεμε pm αν ενδιαφερεσε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 11:37:16 μμ »

Γιαννη βρηκες καμια καλη ευκαιρια στην Κωσταντινουπολη τελικα?
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 03, 2011, 12:34:29 πμ »

Βρηκα ναι καποιες μισες και ολοκληρες χρυσες του Μακαριου σε καλη τιμη και μερικα χαρτονομισματα σε οχι πολυ σπουδαιες καταστασεις. Παντως ειναι συλλεκτικος παραδεισος ειδικα για χρυσα νομισματα εχει πολλα μαγαζια
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 03, 2011, 02:10:42 μμ »

χαιρετω,ολην την παρεα,τα δοκιμια το λεει και η λεξη,βγαιναν σε 10-15,απο καθε ειδος,μπορει και παραπανω,για να τα δουν οι αρμοδιοι ,διευθυντες νομισματοκοποιου,.υπουργειο οικονομικων.κλπστο τελος οταν ολοι θετικοι ,προβαιναν σε κανονικες κοπες,η αλλιως τα αλλαζαν. οπως τα 50  και 5 λεπτα του 1921.εγω αυτα ξερω,επισης γινοντουσαν και ειδικες κοπες ως δωρα σε διαφορα σημαινοντα προσωπα,οπως τα χρυσα του 1852,1869,1875,1935κλπ.παντως ως προς τα διδραχμα του 1911,δεν ειναι και τοσο σπανια,και ειδικα σε αυτες τις καταστασεις,οσο γιατα σχεδον ακυκλοφορητα,ας κραταμε και ενα μετρο,στον γεωργιο, δεν κοιταμε,μονο την μεδουσα η το μπρατσο,και για μενα σπανιο ειναι η δραχμη του 1911ακυκλοφορητη ,σε αυτον τον τυπο νομισματων,10-11 φαινεται και απο την διαφορα ως προς τον αριθμο κοπης.εγω για να βαλω ενα νομισμα πανω απο vf κατασταση το σκεφτομε πολυ,αλλιως ολη η συλλογη που εχω, αυτη που εχω,λιγα η πολλα, θα ηταν ολα proof.πρεπει επιτελους να μην βαζουμε αβασανιστα εκτιμησεις που θελουμε εμεις.επειδη ειναι δικα μας.συγνωμη αν στεναχωρω καποιους,δεν ειμαι νομισματολογος αλλα και λιγη σοβαροτητα. με θερμους χαιρετισμους ενας απλος συλλεκτης, γιαννηςτ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 03, 2011, 06:05:11 μμ »

Γιαννη εγραψςες πολλα και μπερδευτικα.Τι εννοεις ''να μην βαζουμε τον βαθμο που θελουμε'' και λιγη σοβατροτητα'' που γραφεις προς το τελος του ποστ σου;
Ti εννοεις;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 04, 2011, 01:55:51 μμ »

φιλε εποπ, συγνωμη εχεις δικιο,βιαζομαι και κανω πολλα λαθη.εννοω οτι επειδη δηλαδη ,εχω, ενα νομισμα σε καπως καλη κατασταση,να θελω να σε πεισω με το ζορι οτι ειναι ακυκλοφορητο η εξαιρετικο.αυτο εννοω σοβαροτητα.βλεπω το νομισμα ,τις ατελειες του, το συγκρινω με αλλα ιδιας καταστασεως, ρωταω και καποιον σοβαρο, η σοβαρους συλλεκτες, και αναλογως εκτιμω.το πρωτο διδραχμο παραδειγμα το κρινω μετα βιας vf+και οχι σχεδον ακυκλοφορητο.αυτη φυσικα ειναι η γνωμη μου,εσυ τι λες για το θεμα?σε χαιρετω,και ολη την παρεα ,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences