Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:45:42 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρολόι τσέπης αγνώστου ταυτοτητας  (Αναγνώστηκε 5627 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 04, 2013, 01:34:14 πμ »

χαχαχαχαχα ε... δεν ξερεις τι θα εγραφα να ηξερα;; χαχαχαχαχ

λογικα δεν γραφει ANGENT αλλα ΑRGENT... ασημι δηλαδη... η χρυση πλακα.. πρεπει να ειναι τα ενθετα χρυσα στην πλακα που δειχνει την ωρα... γυρω γυρω.. ή αν εχει επιχρυσωθει.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
brandy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 04, 2013, 11:13:53 πμ »

μωρε μπράβο γνώσεις!!! Ευχαριστώ για την απαντηση σου λεπτομερεστατη και κατατοπιστικοτατη! να συμπληρωσω μερικα πραγματα δε ξερω αν ειναι χρησιμα.Το καπακι με τους αριθμους αφαιρειται.αν το αφαιρεσεις απο τη πισω του πλευρα εχει αντιγραφη ενος αριθμου:53567 που υποθετω οτι θα ναι ο αρ. του ρολογιου και ειναι χαραγμενος απο χερι.+ εντοπιζω αυτο : ''colin'' (ερωτηση: αυτο το σημα μπροστα ειναι σιγουρα του σουλτανου¨?) και κατι τελευταιο. δε ξερω αν εχει να κανει αλλα ο προκατοχος του ρολογιου ηταν αιγυπτιος  Έκπληξη
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 04, 2013, 01:55:05 μμ »

δεν ειναι απαραιτητο να ειχε τον τουγρα ή τον θυρεο της οθωμανικης αυτοκρατοριας... απλα πολλα ειχαν τοτε!
το δικο σου δεν εχει τιποτα! εικαζω οτι μπορει να ειχε κατι.. σε εξτρα πλακα εκει που λεει την ωρα... στο κεντρο... δεν ειμαι σιγουρος ομως.... λογικα πρεπει να ειχε κατι για να λεει την μαρκα!
στο εξωτερικο καπακι το σχεδιο που εχει ειναι κοινο! δεν ειναι κατι! εκει χαραζαν συνηθως τα αρχικα τους οι κατοχοι του ρολογιου... ή και τιποτα... δεν ειναι κατι...

Αιγυπτιος... χαχαχα ειδες; γι αυτο οι αριθμοι ειναι αραβικοι! Κλείσιμο ματιού μεχρι τις αρχες του 1900... η αιγυπτος ηταν οθωμανικη!

ο αριθμος μαλλον ειναι απλα του ρολογιου... το colin... δεν ξερω... μπορει να ειναι η μαρκα του ρολογιου! δνε ξερω απο μαρκες..
Καταγράφηκε
brandy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 04, 2013, 02:08:07 μμ »

καταλαβα...εσυ αν το ειχες τι θα το κανες?θελω να πω,αν δε το ηθελες...θα το δινες?κι αν ναι ποσο?μη μου πεις τσαμπα θα φουνταρω Λύπη
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 04, 2013, 02:34:18 μμ »

γενικα.. δεν ειμαι τυπος που παλια πραγματα τα πεταω! αν ηταν δικο μου θα το κρατουσα! αν ηταν και οικογενειακο... ακομα περισσοτερο!

φαντασου οτι εχω του προπαππου μου μαλλον... μονο το ασημενιο καλυμα απ το ρολοι.. και το κραταω σαν θησαυρο! ειναι huntercase.. δεν εχω καν ιδεα τι μαρκα κτλ.. γιατι ολος ο μηχανισμος ... ολο το μεσα λειπει! επειδη δεν δουλευε... το πεταξαν!!!!! αν ειναι δυνατον!!! η κασα που εχω εχει χαραγμενο με το χερι... το ονομα του προπαππου μου! Χαμόγελο

ενα αλλο ρολοι που εχω ειναι ενα Ωμεγα... του παππου μου! τα εχω σαν θησαυρο! δεν με πειραζει που δεν δουλευουν... φυσικα αν δουλευαν... θα ηταν το τελειο γιατι τα λατρευω τα ρολογια τσεπης... αλλα...
βλεπεις... αυτα τα ρολογια πολλες φορες ηταν το αριστο οικογενειακο κειμηλιο! ηταν οτι ακριβοτερο ειχαν... ο θησαυρος που εδινε ο πατερας στον γιο του οταν παντρευοταν... περνουσαν απο πατερα σε γιο γενεες και γενεες... το εδιναν με αγαπη και πολλα συναισθηματα! τραγουδια εχουν γραφτει γι αυτα και τον μεγιστο ρολο που επαιζαν στην ζωη των τοτε ανθρωπων... σε μια σχεση.. σε ενα κρυφο ερωτα! ειχαν φτασει σχεδον να πιστευουμε οτι τα ρολογια αυτα ειχαν ψυχη!!

δυστυχως.. εχω δει να πουλανε παλια ρολογια που δεν δουλευουν... και τους λειπουν εξαρτηματα σαν το δικο σου... σαν λοτ.. για εξαρτηματα.. να φτιαξουν αλλα ρολογια... οποτε πανε πολυ χαμηλα! τα ασημια και τα χρυσα.. μπορει να τα πανε για λιωσιμο... αλαλ μην περιμενεις και πολλα!

μπορεις να κανεις μια επισκεψη και στο εβαυ σε pocket watch, ή  huntercase pocket watch.. και ισως δεις τι παιζει.. καποια πολυ δυσκολα.. εχουν καποια αξια.. καποια αλλα οχι... αλαλ νομιζω αυτο ειναι μονο για λειτουργικα ρολογια ή που απλα θελουν μια μικρη συντηρηση, καθαρισμα για να δουλεψουν...

μην το σκοτωσεις! ειναι κριμα! φυλαξε το σε ενα κουτακι.. και οποτε θελεις... πιανε το στα χερια σου και βλεπε το!! μπορει να μην δειχνει πια την ωρα να μην σου λεει... αργησες... ή... δεν ηρθε ακομα... αλλα σιγουρα θα σε παρει μαζι του σε ενα ταξιδι στον χρονο...

ναι.. ακουγομαι ρομαντικος... αλλα τα ρολογια τσεπης ειναι απομειναρια μιας ρομαντικης εποχης!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences