Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:29:57 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: '' Ο ΜΕΓΑΣ ΓΚΟΥΡΟΥ ''  (Αναγνώστηκε 14599 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 11, 2013, 12:25:19 πμ »

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΖΑΚΗΣ ΣΤΟ ΚΡΗΤΗ TV ΣΤΙΣ 25 ΜΑΡΤΙΟΥ 2013


Εάν θέλετε,δείτε το.
Είναι λίγο μεγάλο 1:47:16 αλλά θα ακούσετε πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα.
Εμένα μου βγήκαν πολλές τσίμπλες από τα μάτια.
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 11, 2013, 12:45:56 πμ »

από ποτε οι καταθέσεις έγιναν επένδυση? κουρεύονται οι καταθέσεις πέφτουν οι τράπεζες,εκτος και ξεχάσουμε και τα λίγα οικονομικά που ξέρουμε.μαύρο χρήμα σαφώς και υπάρχει αλλα όχι σε προθεσμιακές.καλή η καραμελίτσα .όπως to να πέσει χρήμα στην οικονομία από τις τράπεζες.....για να επιχειρήσει ποιος? αυτός που με το καλημέρα είναι φοροφυγάς απέναντι στο κράτος και στη κοινωνία? εκτος και θέλουμε πάλι να δίνονται δάνεια αβέρτα σε οποιον θέλει διακοπές η να πάρει μεζονέτα.opws eipe kai o solferino/βασίλης χέστηκα αν θα κλείσουν αν θα μείνουν ανοικτές η όχι οι τράπεζες και υπό ποιο έλεγχο.μαγαζιά είναι.εκτος και μοίραζαν λεφτά τότε που είχαν υπερκέρδη και δε το πήρα χαμπάρι.είχαν τα πιο ακριβά επιτόκια στην ευρωζώνη με δικαιολογία τις episfaleies.e ήρθε η ώρα να τις γράψουν και πραγματικά όχι μονο λογιστικά.και κάτι άλλο πάνω σε αυτό που είπε γιατί είχαμε ξεφύγει.ok εξαιρούμε τους ανθρώπους που είναι μεροδούλι μεροφάι που λέμε.οι υπόλοιποι όλοι αυτοί οι επιχειρηματίες (καφενείο άνοιγες επιχειρηματίας δήλωνες) τώρα περνάνε δύσκολα...αλλα πέρασαν και 10 χρονια καλά.τότε δεν έβαζαν tpt στην άκρη? σιγά mlkes ήταν na valoun.μεζονέτα μπέμπα φουσκωτό διακοπές θα κονομάγαμε και αύριο.τώρα που στέρεψε η βρύση μας φτάει η merkel.

όσο αφορά το δημόσιο έστω και κουτσουρεμένα κάτι περνούν akoma.o ιδιωτικός τομέας έχει ματώσει και στο δημόσιο ακόμα διώχνουν.εκτος και ήταν λογικό πχ κάποιοι υπάλληλοι δεκο να έπαιρναν 2μιση και 3 χιλιάρικα το μηνα άσε εκείνα τα τυχερά ειδικά στο g τελωνείο.ένα 100ρίκο θες σε "μονοευρα" μέχρι να βγάλεις 1 container.τότε να παίρνουν όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι 4-5 χιλιάρικα μισθό να δουλέψει η οικονομία.που θα τα βρούμε να δούμε.
για να μη παρεξηγηθώ περί δημοσιων υπαλληλων.παράλογο θεωρώ και το να έχουν ρίξει πχ τους ιπταμενους στα 1000-1500.αλλα δε γινόταν καθαρίστρια στην αγροτική τράπεζα να παίρνει μισθό 1000 euro επειδή είναι d.y. και στην πειραιώς 400 ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2013, 02:37:34 πμ από STYLOROC » Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 11, 2013, 12:52:26 πμ »

Εάν θέλετε,δείτε το.
Είναι λίγο μεγάλο 1:47:16 αλλά θα ακούσετε πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα.
Εμένα μου βγήκαν πολλές τσίμπλες από τα μάτια.
[/quote]

κοίτα πως τα φέρνει η ζωή Σαρκασμός ότι θα συμφωνούσα με το kazakh σε κάτι δε το περίμενα.πάντως εκείνος ο "μπαρουφακης" έχει γίνει μεγάλος κωλοτούμπας.

όσο αφορά πειραιώς και salla/βαρδινογιάννη που έγραψες από το καιρό της xiosbank είναι μαζί,κοινό ξεκίνημα, αλλα όπως σε όλα κάποιος πρέπει να φαίνεται.και του salla δε του έχει κάτσει άσχημα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2013, 02:38:01 πμ από STYLOROC » Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 16, 2013, 05:30:41 μμ »

Σήμερα άλλη μια ημέρα με μικρές πτωσούλες στις μικρούλες μετοχούλες των ΤΡΑΠΕΖΩΝ!  Γλώσσα  Γλώσσα  Γλώσσα
Μπλού Τσίπς σου λέει μετά!Βρε ούρτ!
Ο γενικός δείκτης έπεσε μόνο -2,35%  Λύπη
Έχασε μόνο 20,44% ο τραπεζικός δείκτης σε 7 συνεχόμενες συνεδριάσεις.Έ,λίγο έπεσε,έχει και άλλο πάτοοο!!!
ΑΛΦΑ     -7,32%
ΑΤΤ       -1,16%
ΕΤΕ        -11,11%
ΕΥΡΩΒ    -21,05%
ΠΕΙΡ       -10,11%
Περιοχή στήριξης ο γενικός δείκτης στις 500 μονάδες(πηγή ''ΜΕΓΑΣ ΓΚΟΥΡΟΥ'').
Περιοχή στήριξης για άλφα και εθνική στα 0,30 και αττικής,πειραιώς και γιούρομπανκ στα 0,10(πηγή ''ΜΕΓΑΣ ΓΚΟΥΡΟΥ'').
Και μην ξεχνάτε τους μνηστήρες: Ντό'ι'τσε-Μπάνκ, Σίτυ-Γκρούπ, και Μόργκαν-Στάνλε'υ' που θέλουν να αγοράσουν τζάμπα από μία ο καθένας τους!
Αυτάάά!


ΕΕΕ!!!   Θυμός
Πέφτει ο χρυσός,αλλά να μην ξεχνάμε και αυτόν τον διάολο!!!  Σαρκασμός

               ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ                 ΧΘΕΣ              ΣΗΜΕΡΑ
ΑΛΦ            +0,12%                  -1,23%             -8,70%
ΑΤΤ             -6,19%                  -9,64%             -10,11%
ΕΤΕ             -6,52%                  -17,05%            -7,85%
ΕΥΡΩΒ         -7,41%                   -21,14%           -15,22%
ΠΕΙΡ            -13,14%                  -9,76%             -4,32%

Μετά από 4 ημέρες της αρπαχτής των εγχώριων επενδυτών που είχαν εσωτερική πληροφόρηση και κονόμησαν,επιστρέφουμε στα κανονικά επίπεδα!  Κλείσιμο ματιού
Εάν έχουμε καμιά πληροφόρηση για την ανακεφαλαίωσή τους,ενημερώστε τον λαό σας!
Αυτό που είδα εγώ σήμερα,είναι σε συνέντευξη τύπου,ο Κωστόπουλος,ο Πρόεδρος της Άλφα,(αυτός δεν είναι;)να παρακαλάει(μετά το άλλαξε,και είπε να προσκαλεί) για την τοποθέτηση μετόχων για την ανακεφαλαιοποίησή της.
Εάν φτάσαμε στα παρακαλητά,κλάφτα Χαράλαμπε!  Μεγάλο χαμόγελο

http://www.capital.gr/newsTheme.asp?id=1774780

Χααα,το βρήκα και το άρθρο!  Γλώσσα
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 17, 2013, 12:06:30 πμ »

Γεια σας και πάλι.  Χαμόγελο
Φρέσκα κουλούρια!  Μεγάλο χαμόγελο
23 δις θέλει η Κύπρος για να μην πτωχεύσει.
9 δις δίνει η Γερμανία,και 1 δις δίνει το Δ.Ν.Τ..
6-7 δις θα πάρει από το κούρεμα τραπεζών.
Άντε άλλα 400 μύρια από τον αποθεματικό χρυσό.
Τα άλλα 6-7 δις από που θα βρεθούν;

http://www.spirospero.gr/index.php/oikonomia/47789-i-apeili-tou-kypriou-proedrou-apeilei-me-trapeziko-krax-tin-ellada

http://www.spirospero.gr/index.php/politiki/47900-ektakto-o-anastasiadis-frakare-tin-polisi-ton-kypriakon-trapezon-stin-peiraios

http://www.spirospero.gr/index.php/oikonomia/48863-i-kypros-zita-3dis-apo-tin-ellada-gia-tis-trapezes-laiki-kai-kypros

Δεν ξέρω εάν επαληθευτούν αυτά τα δημοσιεύματα για αυτό το πολύ σοβαρό θέμα.
Αλλά εάν επαληθευτούν θα έχουμε θέμα.
Από που θα δοθούν;
Θα τα δώσει τα 3 η Τράπεζα Πειραιώς;Τα έχει;Και η ανακεφαλαίωση θα επιτευχθεί,ή θα τιναχτούν όλα στον αέρα;Ή θα πει η Πειραιώς δεν έχω να δώσω,πάρε τα Κυπριακά υποκαταστήματα πίσω;Θα τα πάρει άλλη Ελληνική τράπεζα;Ή θα τα δώσει η Ελληνική κυβέρνηση και θα τα χρεώσει στο δημόσιο χρέος;
Εάν είναι έγκυρα και επαληθευτούν τα δημοσιεύματα θα απαντηθούν οι ερωτήσεις σε μερικές ημέρες.
Ως τότε,υπομονή.
Και κάτι τελευταίο.
Δεν σας φαίνεται περίεργο και παράξενο,χθες(Δευτέρα),και σήμερα(Τρίτη),όλα τα μεγάλα κανάλια,στην Ελλάδα,στις ειδήσεις τους,να μην κάνουν καμία,ΜΑ ΚΑΜΙΑ,αναφορά για την Κύπρο,και όλα τα όσα συμβαίνουν εκεί;
Τα σχόλια δικά σας.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 17, 2013, 08:36:14 μμ »

Γεια σας και πάλι.  Χαμόγελο
Φρέσκα κουλούρια!  Μεγάλο χαμόγελο
23 δις θέλει η Κύπρος για να μην πτωχεύσει.
9 δις δίνει η Γερμανία,και 1 δις δίνει το Δ.Ν.Τ..
6-7 δις θα πάρει από το κούρεμα τραπεζών.
Άντε άλλα 400 μύρια από τον αποθεματικό χρυσό.
Τα άλλα 6-7 δις από που θα βρεθούν;

Εχω εγω.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 17, 2013, 08:38:24 μμ »

Εσυ με το μυαλο που κουβαλας θες πεντε μνημονια για να σωθεις απο το μικροβιο,,, Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 18, 2013, 11:12:25 μμ »

τελικά θα καλυφθούν η όχι?
alpha ξεκινάει λογικά ναι αν και είναι πολλά τα λεφτά για τους μετόχους.
πειραιώς ναι λόγω των δώρων που πήρε.
eurobank dyskolo.
εθνική?
εδώ σας  θέλω...... Άνεση .......
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:39:10 μμ »

''Παρουσιάστηκαν τα ακόλουθα σφάλματα κατά την αποστολή αυτού του μηνύματος:
Το μήνυμα υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος (30000 χαρακτήρες).''   Θυμός  Θυμός  Θυμός



ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΕ ΟΙ ΕΝΗΛΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ.
                                      
                                 ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥΣ.  Έκπληξη

Δήλωση Πρωθυπουργού κ. Αντώνη Σαμαρά


                                   ΝΑΤΟΣ,ΝΑΤΟΣ,Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ   Μεγάλο χαμόγελο
                                   ΝΑΤΟΣ,ΝΑΤΟΣ,Ο ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ   Σαρκασμός

Τι έγινε ρε παιδιά;
Μπέρδεψε τα χαρτιά από το Ζάππειο 1,2,3;
Μήπως ισχύουν όλα μας λέει ο Πρωθυπουργός μας;
Μήπως ξέρει πράγματα και γεγονότα που δεν ξέρουμε εμείς;
Μήπως πάμε για εκλογές;
Ώπα!Μην λες τέτοια ρε φίλε,και με τρομάζεις.
Δεν ξέρω,αλλά γιατί βιάστηκαν και έκαναν κόμμα ο Λοβέρδος και ο Αλαβάνος;Κάτι θα ξέρουν αυτοί!  Κλείσιμο ματιού
Παρακάτω,βλέπουμε μερικά από τα οποία έχει πει.Τα πιστεύει αυτά που έχει πει;
-Θα έχει αρχίσει η Ελλάδα να σταθεροποιείται.
-Θα μειωθούν οι φορολογικοί συντελεστές.
-Θα εξεταστεί τον Ιούνιο και η μείωση του φ.π.α. στην εστίαση.Θα σημειώσω και εγώ,θα εξεταστεί και η μείωση του ειδικού φόρου στα καύσιμα. Έπ,ΜΕΓΑ ΓΚΟΥΡΟΥ μην κλέβεις.Δεν το είπε αυτό ο πρωθυπουργός μας.  Σαρκασμός
-Θα ανακουφιστούν τα νοικοκυριά.
-Θα στηριχτούν οι άνεργοι.
-Θα πετύχουμε πρωτογενές πλεόνασμα,Θα ζητηθεί από τους δανειστές μας παραπάνω περικοπή του δημοσίου χρέους,πράγμα που Θα επιταχύνει την έξοδό μας από την κρίση.
-Θα η Ελλάδα πετυχαίνει πια τους στόχους της,ενώ πέρσι τον Ιούνιο ήταν εκτός προγράμματος.
-Θα τα δημοσιονομικά κενά δεν καλύφθηκαν με νέα πρόσθετα μέτρα.
-Θα ο προυπολογισμός του 2012 πήγε ακόμη καλύτερα και από τις προβλέψεις,ενώ και το 1ο τρίμηνο του 2013 πάει καλύτερα από τις εκτιμήσεις.
-Θα ολοκληρώνεται η ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών και Θα επανέλθει η ρευστότητα στην αγορά.
-Θα σταματήσει η ύφεση που ταλαιπωρεί την χώρα εδώ και 6 χρόνια.
-Θα πιάνουμε τους στόχους μας,το ίδιο το πρόγραμμα Θα αρχίζει να βελτιώνεται.
-Θα επιτυγχάνουμε πρωτογενές πλεόνασμα.
-Θα ο στόχος μας παραμένει,Θα βγούμε από την κρίση,Θα βγούμε από τα μνημόνια.Θα παραμείνουμε στο σκληρό ευρώ.
-Θα έχουμε εισπράξεις ρεκόρ από τον τουρισμό μας.
-Θα σε λίγο η Ελλάδα δεν θα εξαρτάται από τα μνημόνια.
Και επειδή έχουμε επέτειο 3 χρόνων από τότε που μας έβαλε ο Παπανδρέου στο μνημόνιο,ας δούμε που είμαστε.
Μας είχαν πει,Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου,οι δύο παπά-δες ή παπα-τζίδες,διαλέξτε και πάρτε όποιο θέλετε,ότι το 2012 θα βγαίναμε στις αγορές και το 2013 θα βγαίναμε από το μνημόνιο.Ε,καιρός είναι για να βγούμε από το μνημόνιο φέτος.Θέλετε ρε να βγούμε από το μνημόνιο φέτος;Έέέ;;;Θέλετε;  Γλώσσα
---ΧΡΕΟΣ,Α.Ε.Π.,ΥΦΕΣΗ και ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΣ:Αντώνηηη,πες αλεύριιι...το Πεντόλιρο σε γυρεύει! Ωπ,λάθος,αυτό πήγαινε αλλού.Χεχε.   Μεγάλο χαμόγελο
Αντώνη Σαμαρά,ξέρεις πόσο είναι το χρέος της Ελλάδος μας;Σιγά μην ξέρεις.Ρώτησες ποτέ τον Στουρνάρα να σε πει;Όχι;Καλά.Θα σου πω εγώ.Αλλά και εάν ρωτηθούν και οι 300 του Λεωνίδα,εεε,της Βουλής ήθελα να πω,θα δώσουν 300 διαφορετικές απόψεις για το πόσο είναι το χρέος.
Η Τράπεζα της Ελλάδος λέει ότι είναι στα 435 δις ευρώ.  Έκπληξη
Το Δ.Ν.Τ. λέει ότι είναι στα 455 δις ευρώ.  Έκπληξη
Η Ναυτεμπορική και το Κέρδος λένε ότι είναι στα 487 δις ευρώ.  Έκπληξη
Και τέλος.
Πριν μερικές ημέρες στην Βουλή,έγινε ένας καυγάς μεταξύ Τσίπρα και Στουρνάρα,και στην αποστροφή του λόγου του,και αφού νευρίασε ο Στουρνάρας,λέει στον Τσίπρα.<<κύριε Τσίπρα εάν βγούμε από το ευρώ και από τα μνημόνια,να δω από που θα βρείτε να δώσετε στους δανειστές μας τα 550 δις ευρώ που μας δάνεισαν>>.  Έκπληξη
Ώπ,Στουρνάρα,κρύβε λόγια,κρύβε λόγια.  Κλείσιμο ματιού
Και φυσικά τα μεγάλα κανάλια δεν έδειξαν τίποτις.Μούγκα στην στρούγκα.  Θυμός
Και από άλλους,κυρίως οικονομολόγους έχω ακούσει ότι το δημόσιο χρέος μας έχει φτάσει στα 550 δις ευρώ.
Παρόλο που έχει υποστεί το χρέος 2 κουρεματάκια.
Αλλά όχι,εγώ δεν θα πιστέψω τους παραπάνω.Εγώ θα πιστέψω τα Μ.Μ.Ε. που μου λένε ότι το χρέος μας είναι στα 325 δις ευρώ.Αυτό είναι το χρέος μας,και δεν ακούω κανέναν.Μόνο τα κανάλια.Έτσι μπράβο!
Το Α.Ε.Π. μας έπεσε από τα 240 δις,στα 180 δις. μέσα σε 3 χρόνια.20%-30% και συνεχίζει να πέφτει.
Τώρα,εάν με ρωτήσεις,πόσο είναι το Α.Ε.Π. σε σχέση με το χρέος,πάρε κομπιουτεράκι και υπολόγισε το.Μην με ρωτάς εμένα.
Η χώρα ύφεση είναι για 6η χρονιά φέτος και συνεχίζει ακάθεκτη.
---ΕΛΕΙΜΜΑ και ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΣ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑ:Το έλλειμμα το 2012 έκλεισε στο 10%.Ο στόχος ήταν στο 6%.Ε,καλά πήγε.Θα έκλεινε,λένε στο 6,6%,αλλά έδωσαν 8 δις στις τράπεζες για την ανακεφαλαίωση τους,και έτσι αυξήθηκε.Κάποιοι λένε ότι το 2013 θα κλείσει με έλλειμμα στο 15% όπως και την χρονιά 2009,ένα χρόνο πριν μπούμε στο μνημόνιο.Ά'ι'ντε να ιδιούμεν!Το πρωτογενές πλεόνασμα λένε,το 1ο τρίμηνο του 2013 έφτασε στα 584 μύρια ευρώ πλεόνσμα,Γιούπιιι!!!Επιτέλους!Τελείωσαν τα βάσανά μας!Και πως βγήκε αυτό το πλεόνασμα ρε γίγαντα;Απλό.Μας έδωσε η Τρόικα 2,5 δις ευρώ για να πληρώσει το κράτος τους ιδιώτες,που χρωστάει,και που είναι κοντά στα 9 δις ευρώ,και αυτοί έδωσαν μόνο τα 2 δις ευρώ και έκρυψαν τα 584 μύρια και τα εμφάνισαν σαν πρωτογενές πλεόνασμα.Όχι ρε φίλε,τι μου έκανες τώρα,και ήμουν έτοιμος να πάω στην πλατεία να πανηγυρίσω!Φτού σου ρε!Σόρρυ.  :'(
---ΑΝΕΡΓΙΑ,ΜΙΣΘΟΙ και ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ:Η ανεργία ανέβηκε στο 27,2%,ενώ το προηγούμενο μήνα ήμασταν στο 25,7%,και φτάσαμε στους 1.350.000 ανέργους.3.500 άνεργοι την ημέρα.Επιτέλους.Καιρός ήταν.Τόσο καιρό ήταν 1η η Ισπανία στην ανεργία,και επιτέλους την περάσαμε.Γέέές!  Μεγάλο χαμόγελο
Κάποιοι λένε ότι η ανεργία φέτος θα πιάσει το 30%-33%.
120.000 νέοι φύγαν την τελευταία 3ετία εκτός Ελλάδος για δουλειά.
15.000 δημοσίους υπαλλήλους θα απολύσει έως το τέλος του 2014 ο πρωθυπουργός μας.Ωραίος!Έτσι στηρίζει τις επενδύσεις και την ανάπτυξη!
Από την αρχή του χρόνου κλείσανε:η Χαρτοβιομηχανία Ντέλικα,η Μισελέν τα ελαστικά,η Αγέτ Ηρακλής,τα τσιμέντα Χαλκίδας,και πέσανε τα τσιμέντα(230 άνεργοι),μέχρι και η Πίτσα Χάτ έκλεισε στην Θεσσαλονίκη,3 πιτσαρίες είχε,άλλοι 50 άνεργοι.Και γα-μπίπ τις επενδύσεις λέμε.  Γλώσσα
Στοιχεία Βιομηχανικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης για το πρώτο 3μηνο του έτους:Σε αυτούς τους 3 μήνες,έκλεισαν 600 επιχειρήσεις και άνοιξαν 200.
-400 επιχειρήσεις με πολλούς ανέργους.Αυτά είναι γούστα.  Ντροπή
11 μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες δήλωσαν ότι,για να έρθουν να επενδύσουν στην Ελλάδα,θα έρθουν μόνο εάν οι μισθοί πέσουν στα 300 ευρώ.Καλά τα λένε.Όπως και καλά τα έλεγε και ο Παπανδρέου.<<Εμείς δεν θα γίνουμε Ινδία,δεν θα γίνουμε Κίνα.>>  Χαμόγελο
Αυτό ακριβώς θα γίνουμε.Θα γίνουμε η Ινδία και η Κίνα της Ευρώπης.Απλώς μας το πάνε λάου-λάου,σιγά-σιγά για να αρχίζουμε να συνηθίζουμε.Εκεί θα πέσουν οι μισθοί.Από τα 580 ευρώ,θα πέσει στα 300 ευρώ.Το γράφει άλλωστε και το μνημόνιο,ότι θα πέσει και άλλο ο κατώτατος μισθός.
---Ε.Ο.Ζ. και ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ:Ή αλλιώς,Ειδικές Οικονομικές Ζώνες.Τι είναι αυτές ρε μάστορα;Τι μάστορα ρε;Ο ΜΕΓΑΣ ΓΚΟΥΡΟΥ είμαι.Καλά,καλά,μην φωνάζεις,θα χυθεί το γάλα!Συγνώμη.Έτσι μπράβο.  Άνεση
Η Ελλάδα χωρίστηκε σε 9 περιφέρειες.Και οι 9 αυτές θα γίνουν Ε.Ο.Ζ..Κάτι σαν μικρά κρατίδια,όπως υπάρχουν και σε άλλες χώρες.Κάθε περιφέρεια θα έχει δικούς της εργασιακούς και φορολογικούς νόμους.Δηλαδή για τα 5 πρώτα χρόνια,οι βιομηχανίες που θα ανοίξουν θα έχουν 0%,μηδενική φορολογία και τα επόμενα χρόνια με 5% φορολογία.Και οι μισθοί θα είναι στα 300 ευρώ.Και τότε θα γίνουν μεγάλες επενδύσεις.Θα φτιάξουν τεράστια εργοστάσια με πολλούς εργάτες.Θα έρθουν από Γερμανία,Γαλλία,Αυστρία,Φινλανδία και θα φτιάξουν βαριά βιομηχανία,με 0% φορολογία και εξευτιλιστικούς μισθούς.Και που τα ξέρεις όλα αυτά,εσύ ΜΕΓΑ ΓΚΟΥΡΟΥ,είδες,ε;,δεν σε είπα μάστορα.ρεσπέκτ!Μένω στην Κομοτηνή,και εκεί είναι η έδρα της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης,Θα είναι η πρώτη περιφέρεια που θα γίνει Ε.Ο.Ζ..Ήδη πέρσι ο περιφερειάρχης μας,Άρης Γιαννακίδης,ταξίδεψε από Θεσσαλονίκη με αεροπλάνο,με προορισμό την Γερμανία όπου και έβαλε την υπογραφή του,για να γίνουμε Ε.Ο.Ζ..Ωραία μας τα λες,αλλά τι θα γίνει επακριβώς;Θα κατέβουν από Γερμανία στην Κομοτηνή,αλλά και άλλες πόλεις της Θράκης,και συγκεκριμένα στην ΒΙ.ΠΕ.Κομοτηνής(Βιομηχανική Περιοχή Κομοτηνής),και θα μεταφέρουν κάποια από τα εργοστάσιά τους(βαριά βιομηχανία)Ήδη στην ΒΙ.ΠΕ.Κομοτηνής,από τα 110 εργοστάσια,δουλεύουν μόνο τα 4.Όταν δούλευαν όλα πριν από 6-7 χρόνια είχαμε 25.000 θέσεις εργασίες.Και με τους μισθούς τι θα γίνει;Σιγά μην κάτσει ο Έλληνας να δουλεύει με 300 ευρώ μισθό.Και ποιος σου είπε ότι θα δουλεύουν σε αυτές τις βιομηχανίες Έλληνες;Λαθρομετανάστες θα δουλεύουν.Ήδη στην Σχολή Αστυνομικών Κομοτηνής φέρανε 1.500 λαθρομετανάστες.Και επειδή ξέρω τα πάντα όλα,5 από αυτούς δουλεύουν ήδη σε κάποιο από τα 4 εργοστάσια.Από ότι μου είπαν,το πρω'ί' πάει ένα φορτηγάκι,τους παίρνει,και το μεσημέρι τους φέρνει πίσω.Άλλωστε γιατί να τους διώξουμε 1-2 μύρια φουκαριάρηδες λαθρομετανάστες από την Ελλάδα;Γι'αυτόν τον λόγο τους φέρανε.
---Μ.Μ.Ε. και ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ:Σε αυτό το θέμα θα είμαι ιδιαίτερα προσεκτικός.Μην έρθει το Ε-ΣΟΥ-ΡΟΥ και μοιράζει πρόστιμα,δεκαχίλιαρα στον ιδιοκτήτη του φόρουμ και βρει κάνα μπελά!  Έκπληξη  Έκπληξη  Έκπληξη
Κάποιες ερωτήσεις προς τα Μ.Μ.Ε..
Γιατί εδώ και 1 εβδομάδα σταματήσατε να αναφέρεστε στην Κύπρο;
Ε,γιατί σώθηκε η Κύπρος από την άτακτη χρεωκοπία,μπήκε σε μνημόνιο,και όλα καλά.Και σε 2-3 χρόνια θα μπει και αυτή σε ρυθμούς ανάπτυξης.Ά,μάλιστα.
Γιατί εδώ και μερικούς μήνες σταματήσατε να αναφέρεστε σε αυτοκτονίες Ελλήνων που σχετίζονται με την οικονομική κατάσταση της χώρας;
Ε,γιατί με την αλλαγή κλίματος,την σταθεροποίηση της Ελλάδος,ανακουφίζονται τα νοικοκυριά,στηρίζονται οι άνεργοι,όλα αυτά που είπε στο διάγγελμά του ο πρωθυπουργός μας,έτσι απλά,σταμάτησαν οι αυτοχειρίες.Α,ωραία,καιρός ήταν να σταματήσουν!
3.150 νεκροί από αυτοκτονίες από την 1-1-2010 έως 1-6-2012.Επίσημα στοιχεία της ΕΛ.ΑΣ.
Γιατί σταματήσατε να δείχνετε ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια για φαγητό,και να κοιμούνται στον δρόμο;
Ε,δεν υπάρχουν αυτά που λες.Υπάρχουν συσσίτια και ειδικά καταλύματα που βοηθούν τους αστέγους.
Α,έτσι.40.000 άστεγοι μέχρι τώρα,και ο αριθμός τους ολοένα και αυξάνεται.
Κάτι άλλο που θέλετε να ρωτήσετε;Όχι,ευχαριστώ.
Θα αναφερθώ στις δημοσκοπήσεις.
Ερώτηση προς όλους μας.Γιατί εδώ και 2-3 χρόνια όλες οι δημοσκοπήσεις δείχνουν τα ίδια πράγματα;Περνάμε όλοι τόσο υπέροχα,κάθε χρόνο και καλύτερα,και μας δείχνουν τα ίδια ποσοστά συνέχεια;Όπως είπε και ο Πάγκαλος:Το μνημόνιο είναι ευτυχία,είναι ευκαιρία για την χώρα.Μάλλον θα έχει δίκιο.Αυτό δείχνουν και οι δημοσκοπήσεις.Εσείς τις πιστεύετε;Εγώ ναι,εσείς;Ά,δεν θέλω αντιρρήσεις,οι δημοσκοπήσεις είναι καθαρότατες και δεν αμφισβητούνται.Ίσως γι'αυτόν τον λόγο θορυβήθηκε ο πρωθυπουργός από τις δημοσκοπήσεις,που του τις πήγαν για να τις δει,πριν τις κοινοποιήσουν,και είδε μεγάλη αλλαγή του κλίματος,και τρόμαξε.Εκεί που μας έδειχναν ότι το 90% των Ελλήνων ήθελαν την παραμονή στο ευρώ,και το 10% να επιστέψουμε στο εθνικό μας νόμισμα,πριν από 3 χρόνια,τώρα μας δείχνουν ότι το 60% θέλει το ευρώ και το 40% το εθνικό μας νόμισμα.Ώπααα!  Έκπληξη  Έκπληξη  Έκπληξη
---ΤΡΑΠΕΖΕΣ,ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ,ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ,ΔΑΝΕΙΑ και ΡΕΥΣΤΟΤΗΤΑ:Όπως είδαμε,η Γιούρομπανκ καπούτ,πάπαλα!Επόμενος;NEXT?  Σαρκασμός
Οι τράπεζες έκαναν 3 ανακεφαλαιώσεις τα τελευταία 3 χρόνια,και με το κούρεμα ΠΟΥ-ΣΟΥ-Ά'Ι'(PSI)όπου κουρεύτηκαν τα ομόλογα.
Οι τράπεζες δανείστηκαν τα τελευταία 3 χρόνια,το ποσό των 250-325 δις ευρώ για την στήριξή τους,ανακεφαλαίωση τους.
Τα οποία αυτά χρήματα,κάποιος πρέπει να τα πληρώσει,έτσι δεν είναι;Αυτά τα χρήματα προστέθηκαν στο χρέος μας,γι'αυτό και εκτοξεύτηκε τόσο πολύ,και πρέπει να τα πληρώσουμε όλοι μας.Ήδη η Γιούρομπανκ πέρασε στο ΤΟΥ-ΧΟΥ-ΣΟΥ,ποιός θα είναι ο επόμενος;
Μας μιλάνε για ρευστότητα,μάλιστα.Ποια ρευστότητα;Οι τράπεζες για να επιβιώσουν,πήραν 250-325 δις ευρώ.Είδατε εσείς καμιά ρευστότητα τα τελευταία 3 χρόνια;200.000 επιχειρήσεις έκλεισαν τα τελευταία 3 χρόνια,και συνεχίζουν να κλείνουν.Εδώ δεν μπορούν να κάνουν ανακεφαλαίωση,θα δώσουν δάνεια στις επιχειρήσεις;Οι καταθέσεις στις Ελληνικές τράπεζες το 2009 ήταν στα 250 δις ευρώ.Τώρα είναι στα 150 δις.Όταν έβγαιναν οι πολιτικοί μας που τους ψηφίσαμε,και μας τρομοκρατούσαν καθημερινά ότι θα χρεοκοπήσουμε και θα πτωχεύσουμε,τρέχαμε όλοι και τα βγάζαμε από τις τράπεζες.Κάποιοι τα έκαναν ομόλογα Ελληνικού Δημοσίου.Και την πάτησαν.Έχασαν τα λεφτά τους.Κάποιοι πήγαν 20 δις ευρώ στις Κυπριακές τράπεζες στην Κύπρο για μεγαλύτερη σιγουριά και ασφάλεια.Και την πάτησαν και αυτοί.Έχασαν και αυτοί τα λεφτά τους.Και τα δάνεια κοκκινίζουν και όλο και πιο πολύ.Από τα 250 δις ευρώ που έχουν δανείσει οι τράπεζες,στους Έλληνες,τα 50 δις ευρώ τα έχουν χάσει τελείως γιατί δεν πλερώνει κανένας και άλλα 30 δις ευρώ που έχουν να πλερωθούν πάνω από 2 δόσεις.Ωραιώτατααα.  Φιλί
---Ε,Ε,ΕΡΧΕΤΑΙ,Ε,Ε,ΕΡΧΕΤΑΙ:ΑΝΩ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ:Το νέο όνομα των Σκοπίων.Το παλιό ήταν ΒΟΡΕΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.Τον Ιούνιο έρχεται ο Νίμιτς στην Ελλάδα για να το συζητήσει με τον Σαμαρά.Θα το ψηφίσει;Να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι.Ο Σαμαράς ήταν αυτός ο οποίος έριξε την κυβέρνηση Μητσοτάκη,το 1993,όταν ήταν αρχηγός της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ και στην κυβέρνηση,και ο λόγος;Δεν δέχτηκε τότε την ονομασία των Σκοπίων.Τώρα θα την δεχτεί;Είδωμεν.  Στριφογύρισμα ματιών
---ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ:Ο τουρισμός στην Ελλάδα είναι η μεγάλη μας βιομηχανία.Από τον προηγούμενο Σεπτέμβριο μας ζάλιζαν και συνεχίσουν να μας ζαλίζουν,ότι θα έχουμε 17 μύρια τουρίστες.Να το δεχτώ.Πέρσι είχαμε 16 μύρια τουρίστες.Μάλιστα.Με την λιτότητα σε όλο τον πλανήτη,όσοι θα έρθουν,θα φορέσουν ''βροχιολάκι''και θα κλειδωθούν για 1-2 εβδομάδες στα ξενοδοχεία και όλα καλά.Τα μαγαζιά δεν θα δουλέψουν καθόλου.Τα μαγαζιά,πάντοτε δούλευαν από τον εγχώριο τουρισμό.Ο Έλληνας δεν φοράει βραχιολάκι,και δεν κλείνεται στα ξενοδοχεία,βγαίνει στα μαγαζιά και ξοδεύει μπόλικο χρήμα.Είμαστε και τυχεροί.Φέτος το Πάσχα πέφτει αργά.Οπότε θα πάρουμε όλοι μας,μαζί,το δώρο του Πάσχα,και το επίδομα αδείας,και θα τα ξοδέψουμε όλα στα μαγαζιά.Ναι,έτσι θα βγάλει τεράστια κέρδη το κράτος από τον τουρισμό.
---ΜΕΙΩΣΗ ΦΟΡΟΥ ΣΤΗΝ ΕΣΤΙΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΥ ΦΟΡΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ:Η κυβέρνηση θα πιέσει την τρόι'κα,για να μειωθούν αυτοί οι 2 φόροι.Μην την πιέσει πολύ όμως,και πάθει τίποτα.Θα μαζέψει πάρα πολλά χρήματα από την μείωση φόρου στην εστίαση,μιας και θα έχουμε τεράστια έκρηξη τουρισμού φέτος,και θα ξοδέψουμε τα πάντα όλα.Και με την μείωση του ειδικού φόρου στα καύσιμα,και αυτό θα βοηθήσει,για να βγάλει μπόλικα χρήματα.Η κατανάλωση πέρσι στο πετρέλαιο θέρμανσης έπεσε κατά -70%.Κονόμησε πάλι το κράτος.Δεν λες καλύτερα που τον χειμώνα είχαμε καλοκαίρι και δεν έκανε πολύ κρύο,σε σχέση με τις άλλες χώρες του πλανήτη,που βούλιαξαν στο χιόνι για 6 μήνες και με θερμοκρασίες από -10 έως -20 βαθμούς Κελσίου.Ναι,και εγώ μαζί σου είμαι,να μειώσεις αυτούς τους 2 φόρους.Και η τρόικα το λέει.Ναι,μείωσε τους.Αλλά να μου βρεις άλλα ισοδύναμα μέτρα.Δηλαδή,τι;Να πάρει ο Σαμαράς άλλα μέτρα,για να μειώσει αυτούς τους φόρους;Αφού είπε ότι δεν θα πάρει άλλα μέτρα.Δεν γίνονται αυτά τα πράματα.
Καταγράφηκε
strataras
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 334


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 24, 2013, 02:45:49 μμ »

                                       ΜΕΡΟΣ 2ο , από ΜΕΡΟΣ 1ο  Σαρκασμός
---ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ:Αυτό αναφώνησε ο Πρώην πρωθυπουργός μας,και πέσαμε όλοι μας να τον φάνε.Μήπως είχε δίκιο;Μήπως ήξερε τι έλεγε;Μήπως γνώριζε;Για να δούμε,εάν είχε δίκιο.Λοιπόν,έχουμε και λέμε.Το 2009 είχαμε 250 δις ευρώ σε καταθέσεις.Το 1999 με το χρηματιστήριο συνολικά τα κέρδη από αγοροπωλησία μετοχών,υπολογίστηκε στα 33 τρις δραχμές.Μεγάλη εφημερίδα,παγκόσμιας φήμης και εμβέλειας,έγραψε ότι από το 2001 έως το 2007 έφυγαν από την Ελλάδα σε '' μαύρο χρήμα '' της τάξεως 210 δις ευρώ.Οι τράπεζες εδώ και καμιά 40αριά χρόνια,από τα δάνεια έβγαλαν περίπου 600 δις ευρώ.Έπαιρνες δάνειο 50 μύρια δραχμές και το ξοφλούσες σε 30-40 χρόνια δίνοντας 150 μύρια δραχμές,με τα πανωτόκια και τα άλλα.Έλα,πάρε,πάρε,και διακοποδάνεια έχω,και γαμοδάνεια έχω,και εορτοδάνεια έχω,και μπουζουκοδάνεια έχω,και δάνεια να παίξεις στο χρηματιστήριο έχω.Και από κάρτες άλλο τίποτα,ότι πάρεις,θα πλερώσεις με 25% επιτόκιο.Βάλε και μπόλικα δις,από την λίστα Λαγκάρντ,από την λίστα Λιχτεστάιν,από την λίστα της Ελβετίας,από την λίστα του Λουξεμβούργου και των παρθένων νήσων.Και τέλος,οι Έλληνες ολιγάρχες μας,έχουν φτιάξει περίπου 15.000 ΟΦ-ΣΟΡ εταιρίες,και έχουν πάει εκεί όλα τους τα λεφτά,και με την ακίνητη αλλά και κινητή περιουσία τους να φτάνει στο ηλιγκιώδης ποσό των 800 δις ευρώ με 1 τρις ευρώ.Όλος ο ιδρώτας του Ελληνικού λαού είναι εκεί.Και δεν τους ενδιαφέρει τίποτα.Μόνο παρακαλάνε να πτωχεύσουμε,για να τα αγοράσουν όλα τζάμπα.Έγκυρα στοιχεία από την ΣΟΣΙΕΤΑΤ-ΤΖΕΝΕΡΑΛ.Και γιατί δεν τα φορολογούμε όλα αυτά,για να μηδενίσουμε το χρέος μας και να ξεκινήσουμε από την αρχή;Σε 1 χρόνο ξεμπερδεύουμε.Μην ρωτάτε εμένα.Ρωτήστε τον πρωθυπουργό μας.Άρα σωστά έλεγε ο Παπανδρέου,λεφτά υπάρχουν.  Έκπληξη
---ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ:Τα ασφαλιστηκά ταμεία ήδη έχουν πτωχεύσει,καμιά τεσσαρού δις ευρώ είναι μέσα.Ήδη η μαύρη τρύπα του ΕΟΠΥΥ,μόνο το 1ο τρίμηνο του 2013 στα 300 μύρια ευρώ.Η ανεργία συνεχίζει να αυξάνεται,οπότε πάμε για το τέλος του χρόνου σε νέα μέτρα μπας και σωθούν.Οπότε καινούργιο ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ.Καλοδεχούμενο.
---ΟΜΟΛΟΓΙΟΥΧΟΙ και ΚΟΥΡΕΜΑΤΑ:Για τους 5.000 μικροομολογιούχους όλοι ξέρουμε τι έπαθαν.Χάσανε 70%-80% από τα χρήματα που έδωσαν και εμπιστεύτηκαν και στήριξαν την Ελλάδα μας.Και η Ελλάδα τους πρόδωσε.Και θα πάρουν κάτι ψίχουλα το 2042.Τώρα όσον αφορά τα κουρέματα,και για αυτά ξέρετε.Ας τα θυμηθούμε.Δύο κουρέματα έχει φάει το Ελληνικό χρέος.Στο 1ο κούρεμα κούρεψαν τα ασφαλιστικά ταμεία,τους μικροομολογιούχους,όσοι είχαν δηλαδή από τους ιδιώτες ομόλογα,αυτοί κουρεύτηκαν.Στο 2ο κούρεμα κούρεψαν τα ομόλογα των Ελληνικών τραπεζών το ονομαζόμενο και ως ΠΟΥ-ΣΟΥ-ΤΖΟΥ-ΕΣ,όχι ρε,δεν το έλεγαν έτσι.και πως το έλεγαν;ΠΟΥ-ΣΟΥ-Ά'Ι'(PSI),ά,ναι,δίκιο έχεις.Εάν θυμάστε πριν ακόμα αποφασίσουν οι Ευρωπαίοι για το κούρεμα,είχε πει ο Σό'ι'μπλες ότι η Ελλάδα θα χρειαστεί και 3ο κούρεμα.Το θυμάστε;Το οποίο θα πραγματοποιηθεί μετά τις Γερμανικές εκλογές(22 Σεπτεμβρίου).Το θέμα είναι,τι θα κουρέψουν;Έλα ντε.Μάλλον θα κουρέψουν τα ομόλογα 50 δις ευρώ που κατέχει η Ε-ΚΟΥ-ΤΟΥ(Ευρωπαική Κεντρική Τράπεζα) που κατέχει Ελληνικά ομόλογα.Θα φτάσουν;Θα είδωμεν και εδώ.Πάντως οι καταθέσεις μας στις Ελληνικές τράπεζες,είναι απόλυτα διασφαλισμένες και εξασφαλισμένες.Το είπε ο πρωθυπουργός μας,ο Βενιζέλος μας,ο Κουβέλης μας,ο Υπουργός των Οικονομικών μας,και ο Πρόεδρος της Τραπέζης της Ελλάδος μας.Οπότε δεν κινδυνεύουν οι καταθέσεις μας.Γκαραντύ!  Γλώσσα
---ΑΠΟΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ και ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ:Μας είπαν το 2010 ότι όλη η δημόσια περιουσία μας,τα φιλέτα, ΟΤΕ ,ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΠΑΠ, ΔΕΠΑ, ΔΕΣΦΑ, αλλά και τα αεροδρόμια,λιμάνια,βραχονησίδες, και τα 75.000 ακίνητα εάν πουληθούν,θα κερδίσουμε 350 δις ευρώ,όσο ήταν και το χρέος μας.Μια χαρά.Τα πουλάμε και διαγράφουμε όλο το χρέος μας.Τότε βγήκε μία εταιρία Γερμανική που εδρεύει στο Λουξεμβούργο και μας είπε,ότι πλην αρχαιολογικοί χώροι και μουσεία,εάν μου δώσετε όλα τα ασημικά της χώρας σας θα τα πουλήσω και θα σας δώσω 125 δις ευρώ.Το λεγόμενο σχέδιο '' ΕΥΡΗΚΑ ''.Άσε ρε,είπε τότε η κυβέρνηση,εμείς θα τα πουλήσουμε και θα βγάλουμε 350 δις ευρώ.Ο τωρινός πρωθυπουργός μας λέει,ότι από τις αποκρατικοποιήσεις και τις ιδιωτικοποιήσεις,το 2020 θα έχουμε βγάλει 50 δις ευρώ,τα οποία θα χρησιμοποιηθούν για διαγραφή ενός μέρους από το χρέος μας.Τώρα πως τα 350 δις ευρώ,γίνανε 50 δις ευρώ,αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή να δούμε τι πουλήσαμε εδώ και 3 χρόνια.Ένα ποσοστό 10%,εάν θυμάμαι καλά,του ΟΤΕ στην ΝΤΟ'Ι'ΤΣΕ-ΤΕΛΕΚΟΜ και πήραμε 400 μύρια ευρώ.Χοντρή κονόμα.Και 3 αεροπλάνα της Ολυμπιακής για 40 μύρια ευρώ.Και πάμε στο παρόν.Ακούγεται ότι ο ΟΠΑΠ θα πουληθεί στα 600 μύρια περίπου,και η ΔΕΠΑ-ΔΕΣΦΑ στο 1 δις ευρώ.Σύνολο θα κονομήσουμε 2 δις ευρώ.Να μου το θυμηθείτε ότι από όλα τα ασημικά της χώρας θα κερδίσουμε με το ζόρι 5 δις ευρώ.Πως από τα 350 δις ευρώ,με τον Παπανδρέου,πέσαμε στα 50 δις με τον Σαμαρά,και θα φτάσουμε στα 5 δις ευρώ με τον νέο μας Πρωθυπουργό τον ΜΕΓΑ ΓΚΟΥΡΟΥ,!!! ΨΗΦΙΣΤΕ ΜΕ!!!  Φιλί  Φιλί  Φιλί  Γλώσσα  Γλώσσα  Γλώσσα
---ΝΕΑ ΜΕΤΡΑ:Νέα μέτρα;Άσε μας ρε μάστορα,αφού ο πρωθυπουργός μας,είπε ότι δεν θα πάρουμε άλλα νέα μέτρα,γιατί βγαίνεις και τρομοκρατείς τον κόσμο;Είσαι εγκάθετος και θα σε καταγγείλω!Ρε πάλι μάστορα με είπες;Τι θα κάνω εγώ με εσένα.Πφφφ...Πάντως είχες δίκιο.Πέρσι με την εκλογή του νέου μας πρωθυπουργού,είχε βγει και είχε πει ότι δεν θα πάρουμε άλλα νέα μέτρα.Ωραίααα.Τότε είχε βγει η Παπαρήγα και είχε πει ότι ναι,δεν θα πάρει νέα μέτρα.Για το 2012 εννοούσε ότι δεν θα πάρει,αλλά μήπως πάρει το 2013;Ώπα!Λέτε η Παπαρήγα να είχε δίκιο.Βρε ότι και να λέτε,αφού είπε ο πρωθυπουργός μας ότι δεν θα πάρει νέα μέτρα,πάει και τελείωσε,δεν θα πάρει.Το χαράτσι της ΔΕΗ,λέει η τρόικα ότι θα ισχύσει και για φέτος.Άσε μας ρε τρόικα.Αφού το είπε ότι ο πρωθυπουργός μας ότι δεν θα πάρει νέα μέτρα.Και αυτό που μας λέει η τρόικα είναι νέο μέτρο.Άλλωστε και το ΣτΕ(Συμβούλιο της Επικρατείας)απεφάνθη ότι το μέτρο με το χαράτσι της ΔΕΗ είναι παράνομο και καταχρηστικό,αλλά για τις ανάγκες της χώρας,για να μην χρεωκοπήσει και για να μην πτωχεύσει,για τα έτη 2011 και 2012 θα το πλερώσουμε κανονικά,και το 2013 θα μπει στην εφορία.Πολύ ωραία,οπότε δεν θα ξαναμπεί στον λογαριασμό της ΔΕΗ.Μα αφού η τρόικα είπε ότι θα μπει.Βρε μην με τρελαίνεις τώρα,ποιος κάνει κουμάντο στην χώρα;Ο πρωθυπουργός μας,και το ΣτΕ,και όχι η τρόικα.Αφού βγήκε και ο μάγκας ο Κουβέλης,έμπαινε Κουβέλη,και λέει ότι δεν θα το ψηφίσει,και μετά από 2-3 μέρες βγήκε και ο μάγκας ο Βενιζέλος,έμπαινε οδοστρωτήρα Βενιζέλε και σάρωσε τα όλα!!!και είπε και αυτός ότι δεν θα το ψηφίσει.Τότε μην ανησυχείτε ρε παιδιά,αφού το είπαν και θα το κάνουν,δεν θα το ψηφίσουν.Πάει και τελείωσε.Και θα το δείτε,την Κυριακή είναι η ψηφοφορία στην Βουλή των Ελλήνων.το λεγόμενο Πολυνομοσχέδιο,όπου και δεν θα το ψηφίσει κανείς τους.Για να μάθει η τρόικα,ποιος κάνει κουμάντο στην Ελλάδα.  Φιλί
Και τον Ιούνιο που θα έρθει ξανά η τρόικα στην Ελλάδα,θα τους βάλει η <<τρόικα εσωτερικού>> το μαχαίρι στο λαιμό,να μειωθεί ο φόρος στην εστίαση και στο πετρέλαιο θέρμανσης,χωρίς να πάρουμε νέα ισοδύναμα μέτρα που θέλουν αυτοί.Ρε τρόικα αφού σου είπαμε ρε,δεν παίρνουμε νέα μέτρα.
Μα και τον Ιούνιο που θα έρθουν πάλι οι τροικανοί πρέπει να πάρουμε νέα μέτρα για την περίοδο 2015-2016.Πως το πες αυτό;Είπαμε,δεν παίρνουμε νέα μέτρααα.Αφού το γράφει το 3ο μνημόνιο που το έχουν υπογράψει Σαμαράς,Βενιζέλος, και Κουβέλης.Ναι,ότι πρέπει να πάρουμε νέα μέτρα για τα έτη 15-16,που το γράφει και στο μνημόνιο,και το έχει υπογράψει η τρόικα εσωτερικού(Σαμαράς,Κουβέλης,Βενιζέλος).Εμμμ,δεν μου τα έχεις πει αυτά.Εάν συμβεί κάτι τέτοιο τον Ιούνιο και υπογράψουν καινούργια μέτρα,θα πρέπει να παραιτηθεί ο πρωθυπουργός μας.Και επειδή,μπορεί να μην γίνουν εκλογές,και ο πρωθυπουργός μας να μην υπογράψει νέα μέτρα,θα κάνουν το εξής τρικ.Θα βγάλουν πρωθυπουργό τον Προβόπουλο,ή κανέναν άλλον και θα την κάνουν την δουλειά,όπως και με τον Παπαδήμο.Μπλιάάάχ!!!Αφού μας έδωσε τον λόγο του πέρσι ότι εκείνα ήταν τα τελευταία μέτρα που πήρε τότε,και δεν θα ξαναπάρει νέα μέτρα.Ά,είναι και το άλλο!Ποιο ρε,ένα-ένα μου τα λες,θα στα βγάζω με το τσιγκέλι;Για λέγε.Η τρόικα του εσωτερικού έχει υπογράψει και την περίφημη '' ρήτρα απόκλισης ''.Τι είναι πάλι τούτο βρε;Θα στο εξηγήσω με απλά λόγια για να το καταλάβεις.Εάν τα έσοδά μας,δεν είναι τα αναμενόμενα και είναι λιγότερα από τα προβλεπόμενα,θα ενεργοποιηθεί η ρήτρα απόκλισης που σημαίνει αυτόματα νέα μέτρα,και από που θα βρεις νέα μέτρα άμεσα;Από την περαιτέρω ΜΕΙΩΣΗ ΜΙΣΘΩΝ και ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ.Ζόόόνκ!  :'(  :'(  :'(
  
                    ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΕΡΕΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΝΗΛΙΚΟΥΣ.

                                      ΤΕΛΕΙΩΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!  Κλείσιμο ματιού


Καιρός ήταν ΜΕΓΑ ΓΚΟΥΡΟΥ,μας γκάστρωσες!  Θυμός
Γιατί σου είπε κανείς να τα διαβάσεις.Μου πήρε μισή ώρα να το διαβάσω ρε.Και εμένα 3 ημέρες να το γράψω ρε.  Γλώσσα
Και επειδή θα είστε και τσιγκούνηδες με το +1000000000 θα κάνω εγώ την αρχή με το +200000000000 γιατί μόνο ένας ΜΕΓΑΣ ΓΚΟΥΡΟΥ υπάρχει!  Άνεση
Ο λόγος που τα έγραψα είναι,γιατί μπούκωσε ο σκληρός δίσκος του μυαλού μου και έπρεπε να τα πω για να ξεμπουκώσει.  Μεγάλο χαμόγελο
Τώρα αισθάνομαι πολύ καλύτερα.  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Έτσι,για να μην μας περνούν για χαζούς οι πολιτικοί μας,και να μην παίζουν με την νοημοσύνη μας.
Όλα αυτά τα στοιχεία και τα νούμερα που έγραψα παραπάνω,δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου,αλλά έχουν ειπωθεί από δημοσιογράφους,πολιτικούς και οικονομολόγους.  Άνεση
Άκου να δεις ρε,ποιοι μας κυβερνάνε.Ένα πρωινό στο ΣΚΑΙ ρωτάνε Έλληνα βουλευτή:Το μνημόνιο που υπογράψατε το διαβάσατε,πριν το υπογράψατε;Και ο βουλευτής μας είπε ΟΧΙ.Και μια βουλευτίνα στην ΕΤ3 έκαναν την ίδια ερώτηση και απάντησε ως εξής:Ξύπνησα το πρωί του Σαββάτου,και πίνοντας καφεδάκι,το ξεφύλλησσα!χαχαχα,ωραίους βουλευτές βγάζουμε από τις εκλογές.Να τους χαιρόμαστε!  Θυμός
Επέτειος των 3 χρόνων χθες,έπρεπε να κάνουμε ένα ΦΛΑΣ-ΜΠΑΚ,για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να θυμούνται οι παλαιότεροι.
Και κάτι τελευταίο,θέλω να παρακαλέσω τον πρωθυπουργό μας,κύριο Αντώνη Σαμαρά,μέσα από την καρδιά μου και την ψυχή μου,να μην ξανά βγάλει διάγγελμα,και εάν είναι να βγάλει,να μας ενημερώσει 2 μέρες πριν,για να προλάβουμε να κρυφτούμε σε πυρηνικό καταφύγιο!Ρε τι γκαντέμης είναι αυτός ρε;Έβγαλε διάγγελμα πριν 15 ημέρες και κλονίστηκε όλος ο πλανήτης:έπεσε ο χρυσός 230 δολάρια,σεισμός στο Ιράν της τάξεως 5,9 της κλίμακας ρίχτερ,με αρκετούς τραυματίες,την επόμενη η μέρα σεισμός στην Ιαπωνία της τάξεως 6,2 της κλίμακας ρίχτερ,ευτυχώς χωρίς τραυματίες,την επόμενη ημέρα σεισμός ξανά στο Ιράν με τα σύνορα στο Πακιστάν της τάξεως 6,9 της κλίμακας ρίχτερ,δηστυχώς με πολλούς νεκρούς,την επόμενη η μέρα σεισμός στην Κίνα της τάξεως 6,6 της κλίμακας ρίχτερ,δυστηχώς και εδώ με πολλούς νεκρούς,και τέλος την επόμενη η μέρα σεισμός στο Μεξικό της τάξεως 5,8 της κλίμακας ρίχτερ,ευτυχώς χωρίς θύματα.Ούύύφφφ.Βάλε και τις μπόμπες στην Βοστώνη,με τα γνωστά επακόλουθα,και την έκρηξη στο εργοστάσιο λιπασμάτων στο Τέξας,με αρκετά θύματα και πολλούς τραυματίες.Μέχρι και οι χάκερς πόνταραν στο πανδαιμόνιο που προκαλεί το διάγγελμα και έβγαλαν μούφα είδηση για  2 μπόμπες που έσκασαν στον Λευκό Οίκο και τραυμάτησαν τον Ομπάμα.Έπρεπε να το καταλάβουμε ότι είναι ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ,από την 1η ημέρα που έγινε πρωθυπουργός.Έβγαλε διάγγελμα και αυτοτραυματίστηκε στο μάτι.Ευτυχώς πέτυχε η εγχείρηση,και θα αποβιώσουμε εμείς!!!  :'(  :'(  :'(
Ε,και έπρεπε και κάποιος να έχει και τα πρωτεία,το ρεκόρ δηλαδή,στο μεγαλύτερο μήνυμα που έχει γραφτεί ποτέ στο στέκι των συλλεκτών!  Έκπληξη  Έκπληξη  Έκπληξη
ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ!  Μεγάλο χαμόγελο  Σαρκασμός  Μεγάλο χαμόγελο

                                    ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΠΑΣΧΑ! ! !  Μεγάλο χαμόγελο

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΤΑΝΙΣΗ - JUMBO ΠΑΣΧΑ 2013



Και κάτι χιουμοριστικό για να χαλαρώσουμε!  Μεγάλο χαμόγελο
Η αγαπημένη μου διαφήμιση! ! !  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο


Πουλ οβερ δε γαιδαρ ( pull over the gaidar ) by e-cool.gr

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences