Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 05:23:20 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 ΕΥΡΩ ΜΕ ΣΦΑΛΜΑ  (Αναγνώστηκε 4731 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 23, 2013, 06:55:16 μμ »

Καλησπερα, εχω στην κατοχη μου ενα χαρτονομισμα των 5 ευρω στο οποιο δεν υπαρχει μεταλικη ταινια .Δεν ειναι ακυκλοφορητο αλλα ειναι σε πολυ καλη κατασταση .Το εχω περασει απο 4 μηχανηματα και δεν ειναι πλαστο και το εχω μετρησει και σε υψος και σε πλατος.Ομολογω πως το γογγλαρισα αρκετα και πως βρηκα μονο μια ιδια περιπτωση με την δικια μου.Και βεβαια δεν ειναι σιδερωμενο με στιρελα για να βγει η ταινια γιατι νομιζω πως κατι τετοιο ταλαιπωρει το χαρτονομισμα και φαινετε το χειρουργειο...

Εγω βρηκα μονο αυτο  http://www.coinpeople.com/index.php?/topic/30101-5-euro-note-error/

και βρηκα και εναν τυπακο μαλλον μαγαζι στο ebay που ζηταει...http://www.ebay.com/itm/Massive-Error-Germany-5-Euro-Without-Silver-Strip-/370774520516?pt=Paper_Money&hash=item5653e232c4

Σκεφτομαι να μην το κρατησω και να το βαλω στο ebay και εγω απλα δεν εχω και βαριεμε τα ανοιγματα λογαριασμων τα paypal και αυτα.Νομιζετε πως μια τιμη για ανοιγμα πλειστηριασμου στο ebay γυρω στα 200 ευρω ειναι καλα? Σας ευχαριστω για τον χρονο σας .
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2013, 07:57:38 μμ »

Με μια πρώτη ματιά φαίνεται για σφάλμα.... μέχρι αποδείξεως τουναντίον.
Η "μεταλλική ταινία" είναι αυτοκόλλητη και μπαίνει στη διαδικασία εκτύπωσης συνεχόμενη σε σειρά χαρτονομισμάτων, οπότε αν δεν υπάρχουν άλλα αντίστοιχα λάθη, είναι σχεδόν απίθανο να είναι "μοναδικό" λάθος. Μπορεί να αφαιρέθηκε στη συνέχεια ή απλά να μην εμφανίστηκαν ακόμη τα λάθη. Διότι είναι χαρτονόμισμα που κυκλοφόρησε, άρα υπάρχουν κι άλλα ίδια.
Πρέπει να γίνει έλεγχος σε όλα τα στοιχεία ελέγχου του χαρτονομίσματος... και το σημαντικότερο, να γίνει έλεγχος στο χαρτί, στο σημείο της ταινίας.

Ξέχασα να αναφέρω τιμή. Ξεκίνα δημοπρασία από 5 ευρώ... και όσο πάει.   Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 23, 2013, 08:00:41 μμ »

η κατασταση του χαρτονομισματος σου ειναι το πολυ vfine
επισης αυτό που εχεις βάλει δεν εχει το ίδιο λαθος , στο δικό σου λείπει η ταινια ασφαλειας και σε αυτό υπάρχει λάθος στο κόψιμο του χαρτονομισματος , και ειναι και ακυκλοφόρητο
Ασε που η τιμή που το πουλαει δεν σημαινει οτι το αγοράζει καποιος ενδιαφερομενος
για τιμές σου ειπα την γνωμη μου
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2013, 11:32:56 μμ »

δεν ξερω αν φαινεται το χειρουργιο που λες... πιθανον να μην φαινεται.. και την στιγμη που ειναι ηδη με φθορα το χαρτονομισμα... δεν θα το καταλαβαινες ετσι κι αλλιως!

προσωπικη μου αποψη... δεν ειναι σφαλμα.. μπορει να ειναι απο φθορα.. και πλυσιμο! να μπηκε και σε πλυντηριο και... παει... προσφατα ηρθε ενα τετοιο στα χερια μου.. αλλα δεν το κρατησα.. εστω κι αμυδρα.. φαινοταν μικροσκοπικα σημαδακια απο την ταινια....

τωρα.. για να το δεις απο αλλη οπτικη γωνια... ειναι αρκετα κυκλοφορημενο.. οκ; λες να μην το πηρε κανεις χαμπαρι οτι δεν εχει το ολογραμμα;; δεν γινεται με τιποτα!!!! αυτο εγινε στην πορεια της κυκλοφοριας του...!

επισεις.. αν ηταν ετσι απο την αρχη... την λεξη ευρω θα την ειχε τυπωμενη στο χαρτι... γιατι υπωνεται απο πανω...... οποτε... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2013, 11:40:23 μμ »

Να ρωτησω κατι? μεταλλική ταινία εννοείτε αυτή που κόβει το χαρτονόμισμα στην μέση σχεδον?
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 24, 2013, 01:55:03 πμ »

φιλε αντωνη μιλαμε για πλαινη μεταλικη ταινια (holographic band)

φιλε nms δεν υπαρχει φθορα και δεν υπαρχει το παραμικρο στιγμα στο πλαι που να μυριζει εστω οτι εκει υπηρχε ταινια ...εχω δει πολλα πλυμενα σε πλυντηρια και δεν ειναι ουτε τετοιο. με τα χαρτονομισματα δεν τα εχω και καλα ,αλλα το συγκεκριμενο να μου το φορτοσουν προσπαθησαν ..δηλαδη ο κοσμος που επεσε στα χερια του το εβλεπε  οτι απλα  εφαγε μια μουφα ευρο και δεν σκεφτηκε για σφαλματα τετοια οπως εσυ και εγω,σκεφτετε πολυ απλα να το ξεφορτοθει.για το μπλε τυπωμα του ευρω το δικαιολογω μονο εαν το μηχανημα που βαζει το ολογραμα αρπαξε 2 φυλλα ακοπα μαζι και το ενα ηταν κατω απο το αλλο...τεσπα το κραταμε,το θαβουμε και περιμενουμε να μεστωσει το θεμα του .

Σας ευχαριστω ολους για την ανταποκριση και την βοηθεια .
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 24, 2013, 03:10:08 πμ »

Χαμόγελο Νικο με λενε! Χαμόγελο

το οτι δεν υπαρχουν σημαδια απο την ταινια.. παντως δεν παει να πει οτι δεν υπηρχε η ταινια... οταν μπαινει... ακομα κι αν βγει τελειως.. αφηνει στιγμα.. ποιο; θα μπορεις εστω κι ελαχιστα να δεις τα ορια που ηταν η ταινια.. και το σημειο της ταινιας εχει αλλο χρωμα απο το αλλο λευκο μερος...

στα των 5, 10 και 20 ευρω πρωτα μπαινει στο χαρτι η ταινια και μετα γινεται η τυπωση! αυτο το βλεπεις γιατι στο κατω μερος της τανιας... γραφει το ΕΥΡΩ διγλωσσα αναμεσα σε λωριδα μπλε μελανιου!
μερος του τυπωματος ειναι στο χαρτι και το ΕΥΡΩ ειναι πανω στη λωριδα του ολογραμματος τυπωμενο! οταν φυγει η λωριδα... φευγει κι αυτο!

αν δεν υπηρχε εξ αρχης η λωριδα ολογραμματος.... τοτε το ΕΥΡΩ επρεπε να ειναι τυπωμενο πανω στο χαρτι!! το βλεπεις πουθενα; οχι!! το να αρπαξε το μηχανημα 2 φυλλα δεν γινεται με τιποτα! θα φρακαριζε... και εκτος αυτου.. μετα το χαρτονομισμα δεν θα περνουσε τον ελεγχο... ολοκληπο φυλλο χαρτονομισματων!!!

γενικα... να ξερεις.. υπαρχουν και πολλα πλαστα χαρτονομσματα ευρω... αλλα και πολλα λαμογια που "φτιαχνουν" σφαλματα! πολυ σπανια θα δεις πραγματικο σφαλμα! ειτε σε ευρω ειτε σε αμερικανικα δολλαρια... αλλα και σε αλλα χαρτονομισματα θα πρεπει να εισαι πολυ επιφυλακτικος για τα σφαλματα!

θα σου πω τι κανουν... και βγαζουν φραγκα οι επιτηδιοι...

σε πολλα κρατη μπορεις να αγορασεις ακοπο φυλλο χαρτονομισματων τυπωμενο  κανονικα!!! πριν καποια χρονια... ενα ακριβο ανθοπωλειο στην αμερικη ειχε τετοιες σελιδες.. οπου με αυτες τυλιγε ανθοδεσμες! ετσι η ανθοδεσμη αρεσε στις κοπελιες διπλα... γιατι το χαρτι ηταν χρημα.. που απλα αν εκοβες τα χαρτονομισματα... περνουσαν κανονικα!!! απλα μετρουσες σωστες διαστασεις! οι σελιδες δεν ηταν μονο του δολλαριου αλλα ειχε μεχρι και των 20. αναλογα το τι ηθελες!

τωρα.. τι κανουν τα λομογια.... παιρνουν μια τετοια σελιδα.. ειτε την αγοραζουν ειτε απο καποιο απο μεσα... και κοβουν λαθος τα χαρτονομισματα! ετσι βλεπεις τρελλα λαθη που κανουν και πολλα λεφτα για αυτους που δεν ξερουν!

τα χαρτονομισματα να ξερεις.. ελεγχονται! υπαρχουν ειδικοι που το επαγγελμα τους ειναι να ελεγχουν με μεγενθυντικο το σχεδιο κτλ... και οποιο δεν πληρει τις προυποθεσεις.... το μαρκαρουν με μαρκαδορο καταστρεφοντας το και στην θεση του με τον ιδιο αριθμο βγαινει ενα αντικαταστασης!  ετσι μπορει να δεις χαρτονομισματα αντικαταστασης... με συνεχομενα νουμερα! εχω στο ετσι... καπου 12 ή και παραπανω... αμερικανικα, αλλα και 2 ελληνικα των 100 δραχμων!

φυσικα.. τους ξεφευγουν και καποια λαθη... αν και τα περισσοτερα τα βρισκουν! στην γερμανια ειχε εμφανιστει ενα λαθος εκτυπωσης το 2002 και κοστισε στην γερμανια 20 εκατομμυρια λιρες αγγλιας! αλλα το βρηκαν! μικρολαθη μπορει να βρεις.. πχ.. σε καποια ελαχιστα 50 ευρα ιταλικα αν θυμαμαι καλα... η γραμμη ασφαλειας ελεγε 100 ευρω!!!  το θεμα ειναι οτι το δικο σου λαθος ειναι πολυ ορατο και βαρβατο για να ειναι απο το τυπογραφειο! και την στιγμη που φευγει παρα πολυ ευκολα...

αν το σιδερο ειναι πολυ πυρωμενο... λογικα και κοντα να παει την τελειωσε την λωριδα... (εικαζω...)

για να επανελθω... πολλα απο τα στοιχεια ασφαλειας των ευρω φευγουν ευκολα! ακομα και το ιδιο δεν ειναι τοσο ανθεκτικο.... το 2002 εγινε ενα test drive... αναμεσα σε ενα 10 ευρω αν θυμαμαι καλα.. και ενα χαρτονομισμα των 1000 δραχμων... και το χιλιαρικο νικησε κατα κρατος σε ολες τις δοκιμασιες!! μια παο αυτες ηταν να μεινει εκτεθιμενο το χαρτονομισμα σε δρομο... με καιρικες συνθηκες ασχημες... με καυσαερια.. βρωμια κτλ... νομιζω ηταν για 3 μερες.... το χικλιαρικο ταλαιπωρηθηκε αλλα ηταν οκ! το 10 ευρω... χαιρετησε! εγινε κουρελι...

το χαρτονομισμα σου.. την στιγμη που το ελεγξες και ειναι γνησιο.. ειναι οκ... αλλα... πρεπει να ξερεις οτι πια δεν μπορει κανονικα να κυκλοφοραει... θα πρεπει να το αλλαξεις στην τραπεζα... απλα γιατι δεν πληρει πια τα στοιχεια ασφαλειας!

λογικο λοιπον το βρισκω να προσπαθουν να το πασσαρουν για να το ξεφορτωθουν! μεχρι πριν λιγα χρονια... αν ειχες πλαστο... εβρισκες και μπελα!! αλλα τωρα οι περισσοτεροι σκεφτονται... αν ειναι πλαστο... η τραπεζα το κραταει... πιθανον φωναζει και αστυνομια.. αντε να εξηγεις που το βρηκες κτλ... μπορει να κατηγορηθεις για διακινηση πλαστων ευρω.. και ...το βασικοτερο...δεν σου το αλλαζει η τραπεζα! τερμα! ετσι για να μην χασουν τα χρηματα τους... το πασσαρουν αλλου!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2013, 03:27:53 πμ από NMS » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences