Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:22:50 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Στη κατοχή μου  (Αναγνώστηκε 9929 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 27, 2013, 05:49:52 μμ »

οχι βρε.. μην το σκεφτεσαι καν! γιατι να σε παρει καποιος στο ψιλο;; εδω ειμαστε για να βαοηθαμε και να ανταλλαζουμε αποψεις! Χαμόγελο

Κωστα... (GKCollect), φανταζεσαι ποιος θα μπορουσε να το κανει;;; ο επιτιμος! χαχαχαχαχαχαχαχα

φιλε Brandy, καποια οθωμανικα τυγχανει να εχουν κατι το διαφορετικο... και αντι χρονο βασιλειας.. εχουν τα 2 τελευταια ψηφια της χρονιας! οποτε μπορει εκει να δεις... πχ.. 86.... φυσικα το βλεπεις σε νομισματα συνιθως του 1700... οποτε... το 86 δεν ειναι ο 86ος χρονος βασιλειας του σουλτανου... αλλα.. οτι κοπηκε το 1786.... δειχνει την χρονολογια δηλαδη!

Φυσικα τις περισσοτερες φορες.. δειχνουν το απλο... ποιο ετος βασιλειας του συγκεκριμενου σουλτανου ηταν οταν κοπηκε το νομισμα!

ειναι αρκετα φτηνο νομισμα! ο κραους το εχει σε Very good 3.5 $.... σε Fine 5$, σε Very Fine 10$ και σε XF 20$

το δικο σου.. XF δεν ειναι με τιποτα! ειναι και τρυπιο... αν και ειναι ετσι τα περισσοτερα (με τρυπα..)... οποτε.. καταλαβαινεις οτι κανει λιγα πραγματα  και μονοψηφιο αριθμο σε ευρω! προσωπικα το εχω δει να κλεινει με 2-3 ευρω! οχι παραπανω..

το βαρος του παιζει απο 2.33 εως 2.84 γραμμαρια... και ειναι 43.5 % ασημι... οχι 46% που ειχα πει... οποτε.. μιλαμε οτι εχει 1 γραμμαριο ασημιου μονο...
Καταγράφηκε
brandy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 27, 2013, 05:54:58 μμ »

μαλλιστα,ευχαριστω πολυ παντως που ασχοληθηκες!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 27, 2013, 06:34:11 μμ »

χαρα μου ειναι φιλε μου! Χαμόγελο
μη σε παιρνει απο κατω που ειναι φτηνο νομισμα! τα περισσοτερα ειναι φτηνα ετσι κι αλλιως! ειναι ομως ενα ομορφο κομματι με μπολικη ιστορια! αυτο μετραει!

εχεις ενα κομματι... απο τον καιρο της επαναστασης πανω κατω... αν και βγηκε το 1835..... τοτε... η αντιστοιχια του ηταν πανω κατω με 60 λεπτα του καποδιστρια! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences