Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 06, 2024, 06:31:19 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 λεπτά 1844  (Αναγνώστηκε 26410 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 22, 2013, 09:41:18 πμ »

Kωστα η ολη συζητηση γινετε διοτι με τον τροπο που τα εγραψες ποιο πανω καποιος αδαης μπορει να τα εκλαβει και να τα παρερμηνευσει μεσα του και να πει :
Ωωωω αυτο αξιζει παρα πολλα!!
Μας τυχαινουν καθε μερα τετοιοι νομιζω που με ενα νομισμα ή ενα μπαουλο (δες ολαιν εκτιμηση) θελουν να χτισουν σπιτι!!

Η διαφορα λοιπον στα παραπανω ειναι
Δεκαρα 82 με βαθμο 150-200 ευρω
Δεκαρα με Details Environmental Damage 15-20 ευρω!!

Μονολεπτο του 40 με βαθμο 1500-1800 ευρω
μονολεπτο Details Environmental Damage 250-300 ευρω.

Αρα βλεπουμε να πιανει το Details το 10 εως 20% περιπου ενος καλου νομισματος!!

Αυτα τα εγραψα για να μπουν καπως τα πραγματα στην θεση τους και εαν δεν ειναι οπως τα λεω ακουω που κανω λαθος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 22, 2013, 09:53:01 πμ »

Δεν κάνεις κάποιο λάθος, δεν ξέρω από τιμές...
Σωστά αναφέρεις τα παραδείγματα, για να μπουν τα πράγματα στην θέση τους.
Το συγκεκριμένο λοιπόν, αφού είναι ένα σκουριασμένο, με ζημιά, χαμηλής κατάστασης νόμισμα, που δεν παίρνει βαθμό. Είναι ένα κατεστραμμένο νόμισμα, που δεν έχει σχεδόν καμία αξία. Είναι χαμηλής κατάστασης και Environmental Damage... λογικά κάνει το 10%-20% της αξίας ενός χαμηλής κατάστασης νομίσματος. Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι κάνει 30 ευρώ. Ας το πάρει λοιπόν ένας συλλέκτης που δεν το έχει, για να κλείσει την τρύπα. Δεν το σκέφτομαι εμπορικά.
Ακούω που κάνω λάθος.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 22, 2013, 09:58:48 πμ »

Κανεις λαθος Κωστα , ,,
Διοτι εγω δεν μιλησα για 30ευρω Κλείσιμο ματιού
Εθεσα εναν πινακα ενδεικτικο .
Σκεψου ποσο θα μπορουσε να πουληθει ενα υψηλοβαθμο σε αυτη την ημερομηνια και μετα υπολογισε ποσο θα επρεπε να πονταρεις σε αυτο!  Κλείσιμο ματιού

Τελος παντων , εγω θα περιμενω τον φιλο οταν θα ειναι ετοιμος να ακουσω την τιμη του και εαν ειναι στα πλαισια της λογικης (λεφτα για πεταμα δεν εχω) και την θεωρω νορμαλ το κουβεντιαζω.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 22, 2013, 10:09:59 πμ »

Παράθεση
F-  250 euro λιανική τιμή -podharas

    H δικη μου εκτιμηση ηταν οριακα F και 300 ευρω!!
 
Ερωτηση   αμα βρεθουν δυο καψουριδες ποσο θα μπορουσαν να το τραβηξουν?? -hrakleiotis

αυτη ειναι η τιμη που δινουν οι δυο φιλοι της σελιδας σε αλλο θεμα.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 22, 2013, 10:12:15 πμ »

Κανεις λαθος Κωστα , ,,
Διοτι εγω δεν μιλησα για 30ευρω Κλείσιμο ματιού
Εθεσα εναν πινακα ενδεικτικο .
Σκεψου ποσο θα μπορουσε να πουληθει ενα υψηλοβαθμο σε αυτη την ημερομηνια και μετα υπολογισε ποσο θα επρεπε να πονταρεις σε αυτο!  Κλείσιμο ματιού

Τελος παντων , εγω θα περιμενω τον φιλο οταν θα ειναι ετοιμος να ακουσω την τιμη του και εαν ειναι στα πλαισια της λογικης (λεφτα για πεταμα δεν εχω) και την θεωρω νορμαλ το κουβεντιαζω.
Γιατί να σκεφτώ υψηλόβαθμο ;;;  Απορία
Αφού όλοι επιμένετε ότι είναι χαμηλού βαθμού.  Άνεση
Ένα χαμηλής κατάστασης 5 Λεπτά 1844, ας πούμε F, κάνει 250-300 ευρώ. Βάσει της λογικής που αναπτύχθηκε πιο πάνω, επειδή αυτό είναι σκουριασμένο και λείπει κομμάτι... κάνει το 10%-20% της αξίας του F... δηλαδή 25-50 ευρώ το πολύ. Έκανα λάθος προηγουμένως που ανέφερα 30, το κατέβασα πολύ στην κατάσταση.
Επειδή λοιπόν η αξία του είναι μικρή, γι αυτό και επιμένω ότι πρέπει να αγοραστεί από συλλέκτη για να κλειστεί τρύπα. Αλλά... είναι το νόμισμα F ;;; Εδώ είναι το πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2013, 11:13:25 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 22, 2013, 10:25:07 πμ »

Χωρίς να έχω καλύτερες φωτογραφίες, μόνο με αλλαγή στον φωτισμό και το κοντράστ.
Η εκτίμηση των χρωμάτων, έγινε βάσει του χρώματος απ' το λευκό γάντι.
Κάντε λοιπόν εκτίμησή βαθμού για το παρακάτω νόμισμα, χωρίς να υπολογίσετε τη ζημιά.
Να δούμε λοιπόν που κυμαίνεται... VG... F... VF... XF... AU... Details Environmental Damage.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2013, 11:09:31 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 22, 2013, 10:41:51 πμ »

Εννοείται ότι αν ανεβούν καλύτερες φωτογραφίες, όλα θα ξεκαθαρίσουν.
Όσα αναφέρω είναι όσα φαίνονται στις υπάρχουσες φωτογραφίες... μπορεί να είμαι και εντελώς Off.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 22, 2013, 11:24:51 πμ »

Δεν έχει κανένας άποψη...
Είναι χαμηλής κατάστασης ή όχι ;;;  Απορία Απορία Απορία

Να κάνω λοιπόν μια δική μου ανάλυση, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες...
Αναφέρομαι πάντα στην εκτίμηση της κατάστασης, χωρίς να υπολογίζω τη ζημιά.

Φαίνονται τα κοτσάνια στα φύλλα και οι άκρες από τα φύλλα είναι λίγο κατεβασμένες. Οι κορδέλες που δένονται επάνω και κάτω έχουν πολύ λίγο πέσιμο. Τα μαργαριταράκια στην κορώνα είναι λίγο κατεβασμένα. Τα δοντάκια στην περίμετρο φαίνονται ένα-ένα και δεν έχει κανένα χτύπημα. Το διπλό κυκλικό στην περίμετρο είναι παντού γύρω-γύρω και φαίνεται η 2η γραμμή της μήτρας καθαρά. Υπάρχει πολύ μικρή φθορά στις γωνίες του θυρεού, και το Βαυαρικό... δε φαίνεται στη φωτογραφία. Τα γράμματα σε πολύ λίγα σημεία έχουν αρχίσει να στρογγυλεύουν αλλά στα περισσότερα φαίνονται καθαρά οι λεπτομέρειες π.χ. στο Ι και γενικά στις γωνίες τους. Πλήρης λεπτομέρεια, κάποια ελαφριά εμφανή σημάδια τριβής μόνο στα υψηλά σημεία.

Δεν βάζω βαθμό διότι όλοι... ή μάλλον σχεδόν όλοι, το βγάζετε χαμηλό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2013, 11:39:37 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 22, 2013, 11:46:56 πμ »

το κομματι ειναι πολλυ καλο για τη χρονολογιατου . εαν δεν ειχε τη διαβρωση θα ηταν πολλυ υψηλοβαθμο .
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 22, 2013, 12:28:49 μμ »

Δεν έχει κανένας άποψη...
Είναι χαμηλής κατάστασης ή όχι ;;;  Απορία Απορία Απορία

Να κάνω λοιπόν μια δική μου ανάλυση, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες...
Αναφέρομαι πάντα στην εκτίμηση της κατάστασης, χωρίς να υπολογίζω τη ζημιά.

Φαίνονται τα κοτσάνια στα φύλλα και οι άκρες από τα φύλλα είναι λίγο κατεβασμένες. Οι κορδέλες που δένονται επάνω και κάτω έχουν πολύ λίγο πέσιμο. Τα μαργαριταράκια στην κορώνα είναι λίγο κατεβασμένα. Τα δοντάκια στην περίμετρο φαίνονται ένα-ένα και δεν έχει κανένα χτύπημα. Το διπλό κυκλικό στην περίμετρο είναι παντού γύρω-γύρω και φαίνεται η 2η γραμμή της μήτρας καθαρά. Υπάρχει πολύ μικρή φθορά στις γωνίες του θυρεού, και το Βαυαρικό... δε φαίνεται στη φωτογραφία. Τα γράμματα σε πολύ λίγα σημεία έχουν αρχίσει να στρογγυλεύουν αλλά στα περισσότερα φαίνονται καθαρά οι λεπτομέρειες π.χ. στο Ι και γενικά στις γωνίες τους. Πλήρης λεπτομέρεια, κάποια ελαφριά εμφανή σημάδια τριβής μόνο στα υψηλά σημεία.

Δεν βάζω βαθμό διότι όλοι... ή μάλλον σχεδόν όλοι, το βγάζετε χαμηλό.


Κώστα καλημέρα. Βλέπω ότι δέν θέλεις να δώσεις βαθμό,και σέβομαι τον τρόπο που σκέπτεσαι και την θέση που παίρνεις, στο έν λόγο
ζήτημα. Κλείσιμο ματιού Και είμαι μαζί σου,να το ξεκαθαρίσω. Κλείσιμο ματιού
Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως,άν εξαιρέσουμε την ζημιά που έχει,θα του έβαζες παραπάνω από VF 40;;
Γιατί όπως αφήνεις να εννοηθεί.....το έχεις για πολύ καλλίτερο!
Καταγράφηκε
chrysos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 22, 2013, 12:33:47 μμ »

Το νόμισμα κατά 90% έχει αυτή την απόχρωση, στην πλευρά του θυρεού αυτό που φαίνετε σαν λακκούβα μπορεί και να μην είναι !! αυτό θα φανεί με καλύτερη φωτογράφηση η με ενημέρωση από τον πωλητή.

Η άλλη πλευρά είναι θαυμάσια, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. 
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 22, 2013, 01:37:54 μμ »

Όπως φαίνεται στις φωτογραφίες...
AU Details Environmental Damage... αν υπάρχει ζημιά. Για καθαρό βαθμό δε θα μιλήσω.
Δείτε δύο νομίσματα, το πρώτο είναι πιστοποιημένο NGC AU Details Damaged, το δεύτερο πωλήθηκε σαν XF+ από μεγάλο ξένο οίκο. Προσέξτε τα κατεβάσματα και στα δύο... στις γωνίες του θυρεού, του σταυρού, στα φύλλα, στις κορδέλες στα μαργαριτάρια κλπ κλπ. Κάντε μια σύγκριση των λεπτομερειών αυτών των νομισμάτων, με του φίλου, μην υπολογίσετε τις ζημιές, μόνο τη βασική κατηγορία που ανήκει το νόμισμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2013, 01:53:06 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 22, 2013, 02:02:20 μμ »

Στο πρώτο νόμισμα Κώστα,προσωπικά πιστεύω ότι η NGC του ''χαρίστηκε'' λόγο σπανιότητας.(βλέπε σημάδια
εμπροσθότυπου ώρα 1:00 και οπισθότυπου ώρα 4:00)
Στο δεύτερο νόμισμα θα συμφωνήσω και εγώ στο XF.

ΥΓ. δυστυχός στο νόμισμα του Γιώργου,δέν  έχουμε καλή φωτό. Βοήθησε η επεξεργασία του κυρ.Νίκου,
αλλά η σύγκριση είναι δύσκολη.
Καταγράφηκε
giorgosbel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 22, 2013, 03:45:43 μμ »

Καλησπέρα σας παιδιά .
Το νόμισμα το έχω αφήσει έτσι όπως το βρήκα δεν το έχω καθαρίσει αλλα απο Τρίτη που θα το έχω θα ανέβασω καλιτερες φωτογραφίες για να μπορέσετε και εσείς να αξιολόγησετε καλλίτερα το νόμισμα.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5199

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 22, 2013, 03:57:05 μμ »

To νόμισμα να το αφήσεις όπως είναι. ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ. ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. Θυμός Θυμός
Καλλίτερες φωτό....φυσικά και να βγάλεις  Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences