Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 01:48:11 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 13
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κύπρος, ξεκίνησε η διαδικασία.  (Αναγνώστηκε 47592 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 16, 2013, 08:40:47 μμ »

Αν ο ΓΑΠ ήθελε να κάνει δημοψήφισμα είχε πολλές ευκαιρίες από τον Οκτώβρη του 2009 που πήρε τις εκλογές. Όταν είδε ότι την καρέκλα του την είχαν ροκανίσει και δεν μπορούσε να συνεχίσει, τότε μόνο μίλησε για δημοψήφισμα ξέροντας ότι δε θα γίνει ποτέ.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 16, 2013, 09:01:50 μμ »

Αν ο ΓΑΠ ήθελε να κάνει δημοψήφισμα είχε πολλές ευκαιρίες από τον Οκτώβρη του 2009 που πήρε τις εκλογές. Όταν είδε ότι την καρέκλα του την είχαν ροκανίσει και δεν μπορούσε να συνεχίσει, τότε μόνο μίλησε για δημοψήφισμα ξέροντας ότι δε θα γίνει ποτέ.

Δεν έχει να κάνει με τις ευκαιρίες, αυτά τα λέμε σήμερα εκ του ασφαλούς.
Αναρωτιέμαι... γιατί δεν γίνεται σήμερα ένα δημοψήφισμα ;;;
Δεν υπάρχουν ευκαιρίες ;;;
Άλλαξε το μήνυμα των εκλογών, από ΟΧΙ στο μνημόνιο σε ΝΑΙ στο ευρώ.
Ποιος έχει τα @ρχ... να βγει και να πει ότι προχωράω σε δημοψήφισμα.
Και να το κάνει, αύριο θα πέσει, και μεθαύριο θα λέμε ότι το ήξερε γι αυτό και το έκανε.
Τεσπα <- που λένε και αρκετοί φίλοι... ούτε πολιτικός είμαι, ούτε τους πάω, ούτε που με νοιάζει τι θα απογίνουν αυτοί οι μαλ...(μην πω τώρα) πολιτικοί. Εμείς την πληρώνουμε την νύφη... και να'ταν και καμιά καλή... "πάει στο διάολο".
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 16, 2013, 09:04:02 μμ »

να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου.... Γιατί επιλεξανε κούρεμα καταθέσεων στην Κύπρο? Μήπως γιατι εχει τη μεγαλύτερη ψαλίδα ΑΕΠ προς καταθέσεις.....? Πως γίνεται να εχει μια χώρα 800.000 ενηλίκων ανθρώπων 17 δισ ΑΕΠ και καταθεσεις 70δισ?Απορία ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝΕ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ?ΑπορίαΑπορία?

Μην αρχίσετε για offshore και άλλα τέτοια. Οι offshore είναι 'νομιμος τρόπος διαφυγής από παράνομο πλουτισμό'. Οι offshore είναι 'ΤΡΟΠΟΣ' . Σπανια οι υπερακτιες εχουν μεγάλες καταθέσεις. Διακινουν χρήμα αλλά δεν το κατακρατούν...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GERY
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 187


Όταν ξέρεις να χάνεις, κερδισμένος είσαι πάλι.!!


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 16, 2013, 09:28:49 μμ »

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
TO ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗ
http://olympia.gr/2013/03/16/%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%ba%ce%bb%ce%b5%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%bf-%ce%b4%ce%b5%ce%b9%cf%84%ce%b5-%cf%84%ce%bf-%ce%b4%ce%b9%ce%b1%ce%b3%ce%b3%ce%b5%ce%bb%ce%bc%ce%b1-%ce%b1%ce%bd%ce%b1%cf%83/
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2013, 09:41:49 μμ από GERY » Καταγράφηκε
Jeb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 16, 2013, 09:38:17 μμ »



Καλό!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 16, 2013, 09:48:38 μμ »

να κάνω λίγο τον συνήγορο του διαβόλου.... Γιατί επιλεξανε κούρεμα καταθέσεων στην Κύπρο? Μήπως γιατι εχει τη μεγαλύτερη ψαλίδα ΑΕΠ προς καταθέσεις.....? Πως γίνεται να εχει μια χώρα 800.000 ενηλίκων ανθρώπων 17 δισ ΑΕΠ και καταθεσεις 70δισ?Απορία ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝΕ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ?ΑπορίαΑπορία?

Ήταν πάντα αδιανόητο... είναι σα να υπήρχαν τώρα στην Ελλάδα 800 και βάλε δις καταθέσεις... θα υπήρχε άραγε πρόβλημα ρευστότητας, θα υπήρχε άραγε κρίση. Αυτό να σκεφτείτε και θα καταλάβετε τι πρόκειται να παιχτεί στη Μεγαλόνησο στο μέλλον, όταν τα χρήματα θα αρχίσουν να εξαφανίζονται.

Δεν ξέρω που τα βρήκαν... αλλά τώρα κι αυτοί είναι στο "ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ".
Μόνο που επειδή εκεί ήταν "παράδεισος", τα χρήματα παρέμεναν στην Κύπρο ενώ εδώ έφυγαν στο εξωτερικό... και στην Κύπρο, αν δεν απατώμαι.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:01:04 μμ »

εγώ απο τις συναναστροφές μου από παιδί και στο πανεπιστήμιο κυρίως ποτέ μου δε γνώρισα Κύπριο που να μην ξόδευε στην Ελλάδα τα διπλάσσια απ΄όσα ξοδευε ο μέσος Ελληνας. Μα κανέναν. Ολοι τους ήταν πλούσιοι... Λες και ζούσαν στο Μονακό...Μάλλον οι Κύπριοι δεν σώνουν την Κύπρο αλλά τις κυπριακές τράπεζες και τα ανοίγματα τους.

Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GERY
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 187


Όταν ξέρεις να χάνεις, κερδισμένος είσαι πάλι.!!


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:03:29 μμ »


Δεν ξέρω που τα βρήκαν... αλλά τώρα κι αυτοί είναι στο "ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ".


Δεν ξέρω που τα βρήκαν... αλλά τώρα κι αυτοί είναι στο "ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΤΑ ΦΑΓΑΝΕ". Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:10:59 μμ »

Έχει και ένα καλό η υπόθεση... ότι σε λίγο καιρό θα πέσουν οι τιμές από τα Κυπριακά συλλεκτικά νομίσματα. Και έλεγα να ξεκινήσω να μαζεύω, επειδή από Ελληνικά έχω "κολλήσει" στα δύσκολα. Μάλλον θα κάνω λίγο ακόμη υπομονή.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:12:36 μμ »

στα ΄πόσο δύσκολα΄ εχεις κολλήσει?? Γιατί το 'δυσκολα' είναι σχετικό;) Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:18:40 μμ »

Έχει και ένα καλό η υπόθεση... ότι σε λίγο καιρό θα πέσουν οι τιμές από τα Κυπριακά συλλεκτικά νομίσματα. Και έλεγα να ξεκινήσω να μαζεύω, επειδή από Ελληνικά έχω "κολλήσει" στα δύσκολα. Μάλλον θα κάνω λίγο ακόμη υπομονή.

Tα Κυπριακα ειναι ακομα ποιο δυσκολα των Ελληνικων!!
Εαν πεις να μαζεψεις ακυκλοφορητες καταστασεις της Βικτωριας-Γεωργιου-Εδουαρδου (εαν τα βρεις) θα πρεπει να σταξεις χιλιαρικα επι χιλιαρικων!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
thesalos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:19:02 μμ »

Πιστεύω ότι... Όποιος λαός καταλάβει και συνειδητοποιήσει νωρίτερα το τι θέλουν οι εταιρείες, θα βγει νωρίτερα από την διαδικασία αυτή. Και επαναλαμβάνω λαός, όχι κυβερνήσεις, κόμματα κλπ κλπ.

Γιατί μέχρι χθες στην Ελλάδα δεν μπορούσαμε να σκεφτούμε καν την εκμετάλλευση του Παρθενώνα από ιδιωτική εταιρία ή την πώληση νησιών ή κάποιων επιχειρήσεων ή ορυκτού πλούτου κλπ κλπ... και σήμερα παρακαλούμε να συμβούν αυτά, για να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας κλπ. Αργήσαμε... αλλά το καταλάβαμε. Και όσοι ακόμη επιμένουμε ότι δεν πρέπει να "ξεπουληθούν" κάποια "αγαθά" (συμφωνώ και εγώ σε κάποια) απλά δεν έχουμε καταλάβει, ότι όσο αντιστεκόμαστε τόσο χειρότερα θα περνάμε. Και το βασικότερο... τα "αγαθά" αυτά στο τέλος, ότι και να γίνει, θα καταλήξουν εκεί που πρέπει να καταλήξουν, βάσει του σχεδιασμού.

Καλησπέρα σε όλους,θα συμφωνήσω μαζί σου στο οτι αργησαμε να το καταλάβουμε. Η ιδέα που επικρατει σε εμας τους ελληνες για τα "αγαθα" είναι αυτη του απολυτου κρατισμού.Οτι πρεπει να ειναι δικα μας και να μην πεσουν σε ξενα χερια. Και εχει διαμορφωθει διοτι πολλα απο αυτα τα αγαθα κατα καιρους εχουν ξεπουληθει σε εξευτελιστικη τιμη σε ιδιωτες.οι οποιοι στη συνεχεια απελυαν εργαζομενους και μειωναν μισθους. Οι μιζες που επεφταν κατω απο το τραπεζι ηταν τεραστιες. Τα παραδειγματα ειναι χιλιαδες με τελευταιο και κραυγαλεο,τα χρυσωρυχεια στις σκουριες.

Ολα αυτα τα αγαθα που αναφερεις παραπανω(την εκμετάλλευση του Παρθενώνα από ιδιωτική εταιρία ή την πώληση νησιών ή κάποιων επιχειρήσεων ή ορυκτού πλούτου) μετα την παραχωρηση τους απο το ελληνικο κρατος,ο ελληνας δεν εχει να κερδισει τπτ παραπανω. και μη μου πεις για μερικες θεσεις εργασιας με 480 ευρω.Μετα? Οι ελληνες απο το 1821 ηταν γνωστοι για την ανικανοτητα τους στην διαπραγματευση και και το κλεισιμο συμφωνιων.
Φιλικα Γιωργος
Καταγράφηκε
GERY
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 187


Όταν ξέρεις να χάνεις, κερδισμένος είσαι πάλι.!!


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:21:15 μμ »

Έχει και ένα καλό η υπόθεση... ότι σε λίγο καιρό θα πέσουν οι τιμές από τα Κυπριακά συλλεκτικά νομίσματα. Και έλεγα να ξεκινήσω να μαζεύω, επειδή από Ελληνικά έχω "κολλήσει" στα δύσκολα. Μάλλον θα κάνω λίγο ακόμη υπομονή.
Του Κωστα του λειπει μονο ενα πενταλεπτο του 1836 Κλείσιμο ματιού (τι μας εκανες εκεινο το βραδυ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:24:12 μμ »

στα ΄πόσο δύσκολα΄ εχεις κολλήσει?? Γιατί το 'δυσκολα' είναι σχετικό;) Κλείσιμο ματιού

Άστα... το καθένα θέλει περίπου το μισό ή και ολόκληρο το ετήσιο εισόδημά μου.
Αλλά έχω μια εναλλακτική... σπάω τη συλλογή μου και κρατάω μόνο συγκεκριμένα.
Έτσι ίσως καταφέρω να πάρω δύο-τρία.
Όσο για τα Κυπριακά... χιούμορ έκανα... δεν έχω σχέση και πολύ δύσκολα θα αποκτήσω.

Του Κωστα του λειπει μονο ενα πενταλεπτο του 1836 Κλείσιμο ματιού (τι μας εκανες εκεινο το βραδυ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)
Αυτό το έχω... εντάξει δεν είναι εκείνο το AU που ανέβασα, αλλά είναι XF45.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Θα το ανεβάσω καμιά μέρα με το τάλιρο του 1846.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 16, 2013, 10:53:29 μμ »


[/quote]

Θα το ανεβάσω καμιά μέρα με το τάλιρο του 1846.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
[/quote]
ποιο ταλληρο 46?δυο υπαρχουν μονο....εχεις και εσυ?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 13
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences