Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:42:04 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εικονα ασημενια των αγιων κωνσταντινου και ελενης  (Αναγνώστηκε 7577 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
κωστας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 14, 2013, 04:41:24 μμ »

εχω μια εικονα ασημενια των αγιων κωνσταντινου και ελενης με ασημι 950 βαθμων οπως γραφει πισω .ειναι αγοραμενη πριν 20 χρονια περιπου.μηπως ξερετε ποσο αξιζει, και αν αξιζει να την πουλησω?
ευχαριστω.
Καταγράφηκε
κωστας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2013, 04:55:04 μμ »

.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2013, 01:18:10 πμ »

αγορασμενη πριν εικοσι χρονια,και με βαθμους καθαροτητας,μαλλον να περιμενεις τιμη αργυρου,εκτος και αν ειναι χειροποιητη που δεν φαινετε για τετοια!δεν θα σου προτεινα να την πουλησεις,εκτος απολυτου αναγκης!δεν εχει μεγαλη οικονομικη αξια.θα το καταλαβεις,αν πας να την πουλησεις η ρωτησεις σε μαγαζια με εκκλησιαστικα!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 15, 2013, 03:16:55 πμ »

γεια σου κωστα! οντως.. οπως τα λεει ο Γιαννης ειναι!

αυτες τοτε ηταν πολυ ομορφες! ανοικαν σε σειρα που ηταν ζωγραφισμενο μονο το κεφαλι των αγιων... κι οχι και αλλα μερη... οποτε ειχε παραπανω ασημι και δουλεια!
απο πισω εχει αυτοκολητο που λεει οτι ειναι αντιγραφο απο βυζαντινη εικονα κτλ.. οποτε ειναι οκ για εξαγωγη!
εκει θα γραφει κι αν ειναι χειροποιητη!

εχω κι εγω.. και το αναφερει... και μαλιστα το κεφαλι του αγιου ειναι κανονικη ζωγραφικη κι οχι χαρτονι σαν σε αλλες... αλλα τοτε ηταν και ακριβες... 25.000 δρχ.. αν θυμαμαι καλα.. που ηταν πολλα λεφτα!!!

τωρα... το πολυ να πιασει το μεταλλο της! κριμα! ισως ομως μαθεις περισσοτερα σε κανενα καταστημα με εκκλησιαστικα ειδη.. ή και να δεις κι ενδιαφερον κι απο εκει... ποτε δεν ξερεις!
Καταγράφηκε
κωστας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:46:34 πμ »

σας ευχαριστω πολυ για την λεπτομερη σας απαντηση. μου λυσατε και την παραμικρη απορια που μπορει να ειχα.
ευχαριστω.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 15, 2013, 08:55:42 πμ »

Το μεταλλο δεν εχει αξια!Ειναι επαργυρωμενη!Απο μεσα ειναι πλαστικο ή ξυλο και απο πανω μια φλιδα ασημι σαν αλουμινοχαρτο!Δεν υπαρχει μεταλλο ουτε βαρος!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 15, 2013, 01:19:25 μμ »

μερικες φορες εχουν μια λεπτη επιφανεια αργυρου,που σιγουρα το συνολικο της βαρος δεν εχει σημαντικη αξια.υπαρχουν ομως και βαρυτιμες απο καθαρο ασημι και πολυτιμους λιθους,που φυσικα απευθυνονται σε περιορισμενο αριθμο πελατων!(οπως σε ταματα και δωρεες η τελος σε ευπορους πελατες).εχω φιλο που εχει σπουδασει χαρακτης,και σχεδον ολο το πελατολογιο του ειναι με εκκλησιαστικα θεματα,απο παραγγελιες εκκλησιων,ιερεων η πιστων!φυσικα οι τιμες ειναι μεγαλες,και δεν πετιετε τιποτα απο τα υπολοιματα της εργασιας του!χαιρετω,γιαννης.υγ.του ειπα οτι αν θελει να του μαζευω την σαβουρα,αλλα δεν θελει  να υποχρεωνετε,μυστηριος τυπος?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 15, 2013, 03:14:16 μμ »

φιλε μου Milou, σε αυτη που εχω παντως... ειναι ασημι! ειναι καρφωμενο πανω στο ξυλο και τα καργακια φαινονται! μαλιστα η γοινεις μου την καθαριζουν με silvo για να λαμπει...με τις τοσες φορες που εχει γινει... θα ειχε διαλυσει η επασημωση...  χαχαχα και δεν ειναι και πολυ λεπτη η φλιδα.. αλλα σιγουρα δεν εχει και τις ουγκιες πανω.... Χαμόγελο

Παντως... αν ηταν επαργυρη θα την καταλαβαινε ο πατερας μου.. στανταρακι...

η σφραγιδα που εχει οντως μπορει να μην λεει και κατι... γιατι ναι μεν ειναι παρανομο.. αλλα... εχω δει να χτυπανε καθαροτητα ασημιου 925 και το ασημι να μην ειναι ουτε 400.... αστα.... Λύπη

γενικα στις τοτε εικονες υπηρχαν... Ασημενιες σε ποιο χοντρο κομματι ασημιου,  ασημενιες σε πολυ λεπτη φλουσα ασημιου, επαργυρες και μετα βγηκαν και αυτες που μοιαζουν ασημενιες αλαλ ειναι απο αλλο μεταλλο.. και δεν μαυρισουν....

υπηρχαν και καποιες παραλλαγες.. οπου μερικα κομματια ασημιου τα επιχρυσωναν.. για να φαινεται κατι διαφορετικο... αυτα συνηθως ηταν το φωτοστεφανο.. καποια απο τα ρουχα.. αν κραταει κατι ο αγιος..
 
κι αναλογα με το τι επερνες πηγαινε και η τιμη..

τωρα για το ποια ειναι του φιλου.. δεν το ξερω... απο μια φωτο... δυσκολο να βρεις τι ειναι..
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 15, 2013, 05:54:30 μμ »

Στις περισσοτερες εικονες αυτου του ειδους το ασημι ειναι σαν φυλλο εξωτερικα!Στα σημεια που χοντραινει πχ οπως τα χερια ή το κεφαλι των αγιων δεν χοντραινει το ασημι αλλα η γεμιση απομεσα επι το πλειστον Ξυλινη!Οπως και να εχει το ασημι βρισκεται μονο εξωτερικα ενα λεπτο στρωμα!Παρολα αυτα οι επιτηδειοι γραφουν απεξω ασημι 925!!!

Αν μπορεις φιλε Κωστα βαλε μια πιο καθαρη φωτο!Επισης προσπαθησε με μια καρφιτσα να τρυπησεις σε καποιο κρυφο σημειο το ασημι!!Αν ειναι μια λεπτη φλυδα αργύρου η καρφιτσα θα την τρυπησει και θα περασει στην γεμιση! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
κωστας
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 20


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 15, 2013, 10:02:58 μμ »

τρυπησα με μια καρφιτσα και περασε αρκετα ευκολα το ασημι. οποτε ειναι αρκετα λεπτη η στρωση.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 15, 2013, 10:19:00 μμ »

Στο ειπα εχει μια λεπτη στρωση ασημιου σαν αλουμινοχαρτο!Βαρος ασημιου ουτε 5 γραμμαρια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 16, 2013, 12:38:10 πμ »

Η εικονα που ειναι στην φωτο ειναι πρεσαριστει και ειναι οντως φλουδα απο ασημι .Αυτη που εχεις εσυ Νικο πρεπει να ειναι σκαλιστει για αυτο εχει και καρφακια .Και τα καλα παλια μαστορια τα καρφακια τα εφτιαχναν απο ασημι.Τωρα εχουν βγει εικονες αλλα και κορνιζες που το μεταλλο ειναι ντουμπλαριστω η διμεταλλικο.Απο την μια μερια ειναι μια ψιλη φλουδα απο ασημι και απο πισω κολλημενο αλουμινιο η χαλκος.Και το τελευταιο που εχει βγει ειναι ενα φυλο αλουμινιου που δεν εχει σχεδον καθολου ασημι .Ειναι σαν να το εχουν ψεκασει με σπρει αλλα εχει κατω κατω μια μικρη σφραγιδα που λεει οτι εχει κατι λιγα γραμμαρια 2-3 περιπου.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 16, 2013, 01:33:01 πμ »

στην δικη μου... τα καρφακια ειναι μπρουτζινα δυστυχως.. αλλα ειναι 8 καρφακια επιμελως κρυμμενα στο σχεδιο που ομως πια απο το καθαρισμα... χρυσιζουν πια.., με χοντρη κεφαλη.. για να κρατανε το ασημι πανω...
σε καποια καρφακια υπαρχει οξειδωση με οτι συνεπαγεται και στο ασημι.. αλλα φαινεται χοντρο ασημι εκει!
ειναι βαρια εικονα.

επαθα πλακα ομως! το τρυπησε ευκολα με καρφιτσα; βρε τους κλεφτες!!!  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

τελικα μαλλον η δικη μου ειναι απο τις πρωτες... ηταν πανακριβες τοτε.. δεν μπορουσες να αγορασεις ευκολα... μιλαμε για αρκετα λεφτα.. μιας και οταν την πηρε η μανα μου... ημουν... γυμνασιο;; αρχες γυμνασιου; ισως και τελη δημοτικου....! κι αν σκεφτεις οτι εχω...20-21 χρονια που τελειωσα το λυκειο... πρεπει να ειναι 25-27 χρονων η αγορα τουλαχιστον!!!

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 16, 2013, 11:29:53 πμ »

πραγματι νικο ,ο καθαρος αργυρος,οπως και ο χρυσος ειναι απο τα πιο ελασιμα και αγωγιμα υλικα!γιαυτο εχουν και μεγαλη ζητηση σε διαφορες εφαρμογες!ειδικα ο χρυσος λυγιζει πολυ ευκολα.οσο για τις αργυρες εικονες,εχει μεινη ακομη γνωστη η ορολογια παφλας!που ελεγαν το λεπτο φυλλο ασημιου,που εντυναν το ξυλο της υπολοιπης εικονας.ειδικα οταν γραφει και βαθμο καθαροτητας τοτε ειναι σιγουρα ασημενια.σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 16, 2013, 04:58:29 μμ »

Νικο Η δικια σου ειναι παλια σιγουρα και σκαλιστη στο χερι.Και αυτο γιατι μονο στις χειροποιητες εικονες βλεπει κανεις καρφακια.Η αρχη γινετε οταν καρφωνουν το φυλο του αργυρου πανω στην πισσα για να την σκαλισουν και αφου τελειωσουν την διαδικασια  την ξεκαρφωνουν απο την πισσα και την καρφωνουν στο ξυλο .Αυτες φυσικα εικονες δεν εχουν λεπτο φυλο αργυρου γιατι δεν θα μπορουσε να σκαλιστη .
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences