Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:15:04 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Eρωτησεις νεων Γενικα.  (Αναγνώστηκε 8304 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 15, 2012, 08:58:07 μμ »

Απο που μπορώ να ενημερωνομαι?
Ευχαριστω

Απο εδω , πληρωνεις κατι παραπανω βεβαια απο οτι στα υπολοιπα σαιτ αλλα δεν βαριεσε !!
Ειμαστε οι ποιο αξιοπιστοι  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
γιωργο βαλε τιμοκαταλογο ερωτησεων!αν θελεις,ταμιας εγω!γιαννης.
Καταγράφηκε
xristaras33
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 52


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 01:32:07 πμ »

Γεια σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως προέκυψαν αυτές οι γραμμές πάνω δεξιά. Είναι από μασουράκι και  μέσα είχε άλλα τρία όμοια αλλά με λιγότερο σβησμένες οι γραμμές. Σε πολλούς μπορεί να φαίνεται χαζή ερώτηση αλλά είμαι νέος και όπως λένε... ρωτώντας πας στην πόλη
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 10:45:31 πμ »

παντως οι γραμμες φαινονται να κατευθυνονται στο κεντρο του νομισματος!κακη εκτυπωση?μονο απο κοντα μπορει καποιος,να σου δωσει μια καλη εξηγηση.ενδιαφερουσα περιπτωση!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 01:46:41 μμ »

Χρηστο μου θα σε συμβουλευα να τα κρατησεις σαν σφαλμα ή ποικιλια... και να το κρατησεις μεχρι νεωτερας...! μαλλον σφαλμα ειναι... αλλα αν βρηκες 3 σε ενα μασουρι... μαλλον υπαρχουν αρκετα ετσι... οποτε ισως μετονομαζετε σε ποικιλια...

οχι οτι εχει καμια τρελλη αξια..υπαρχουν πολλα περιεργα στα ευρω... αλλα κρατα το! γενικα οτι περιεργο βλεπεις το κρατας!

να σε ρωτησω κατι; ενταξει... ελληνικο ειναι ετσι; αλλα ποιας χρονολογιας; για να εχω το νου μου μπας και πετυχω κανενα κι εγω! Χαμόγελο

τωρα το πως εγινε.... δεν ξερω.. ισως απο το μηχανημα εκτυπωσης...ή  ηταν ετσι ο δισκος απο πριν... ενδιαφερον κομματι παντως!
Καταγράφηκε
xristaras33
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 52


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 02:30:21 μμ »

Ευχαριστώ Γιάννη και Νίκο για τις απαντήσεις σας.

Νίκο είναι από μασουράκια που μου έστειλε Αυστριακός. Είναι Αυστριακά του 2002.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 20, 2012, 04:27:22 μμ »

αυστριακα; χμμ.. ενδιαφερον... γιατι δεν ειναι τοσο συχνα τετοια λαθη εκει μονο ψιλοπραγματα...οχι πολυ εμφανη...... περισσοτερα βλεπεις σε ελληνικα και φιλανδικα απο οτι εχω παρατηρησει....
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 01:54:56 μμ »

φιλε νικο,τωρα τελευταια παρουσιαζονται στην αγορα,αρκετα σφαλματα διαφορων νομισματοκοπειων!μαλλον με τα χρονια θα δουμε αρκετα τετοια λαθη-σφαλματα,κλπ.στην τελευταια δημοπρασια της πνε,ειχε  ενα  σφαλμα απο νομισμα της ευρωπαικης ενωσης,και μαλιστα ειχε και απο τις δυο μεριες την ιδια οψη!παντως δεν ειδα να υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον,απο τους συλλεκτες του ειδους,οπως αλλες εποχες,ισως η κριση?χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
PERIS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 14, 2013, 10:44:39 πμ »

Καλημερα στο Φορουμ.

Θα Θελα να ρωτησω ποσο ειναι η αξια σε ευρω ενος (Χρυσό τσεκίνι δόγη M. Steno 1400-1413. )

ευχαριστω.


Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 14, 2013, 11:09:02 πμ »

Καλημερα στο Φορουμ.

Θα Θελα να ρωτησω ποσο ειναι η αξια σε ευρω ενος (Χρυσό τσεκίνι δόγη M. Steno 1400-1413. )

ευχαριστω.



Αναλογως καταστασεως ειναι και η αξια του ... δες παρακατω και θα καταλαβεις


http://www.mcsearch.info/search.html?search=similar%3A250682
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 14, 2013, 11:25:43 πμ »

Γεια σας,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως προέκυψαν αυτές οι γραμμές πάνω δεξιά. Είναι από μασουράκι και  μέσα είχε άλλα τρία όμοια αλλά με λιγότερο σβησμένες οι γραμμές. Σε πολλούς μπορεί να φαίνεται χαζή ερώτηση αλλά είμαι νέος και όπως λένε... ρωτώντας πας στην πόλη


ποικιλία δεν ειναι , ειναι λαθος απο νομισματοκοπείο
εδω εχει ενα
http://www.ebay.de/itm/20-Eurocent-Munze-aus-Umlauf-2002-F-Fehlpragung-/290877297421?pt=M%C3%BCnzen_Medaillen&hash=item43b9a3530d
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 14, 2013, 01:49:33 μμ »

απο οτι βλεπω,πολλοι μπερδευουν τα λαθη στην χαραξη η στις ποικιλιες,με τα λαθη που γινονται ειτε λογω βλαβης της μηχανης η του προσωπικου των νομισματοκοπειων!ποικιλια σε ενα νομισμα ονομαζουμε σε μια κοπη,οταν εχει βγει και δευτερη η και τριτη,κλπ,ειτε απο λαθος του χαρακτη ειτε απο επιλογη του!οπως ειναι οι ανεστραμενες αγκυρες η οι μικρες,στον γεωργιο τον πρωτο η οι δραχμες του 1976 με τις διαφορες που ολοι γνωριζουμε και εχουν τεραστια διαφορα στην αξια!το σφαλμα νομισματοκοπειου η κακεκτυπο ειναι συνηθισμενο φαινομενο,σε πολλες χωρες του κοσμου!η αξια τους μερικες φορες ειναι ασημαντη εως μηδαμινη,και ισως μερικες φορες γινονται σκοπιμα,για προφανεις λογους!κοιταξτε,ποσα κακεκτυπα εχουν βρεθει σε μια περιορισμενη χρονολογικη περιοδο στον τοπο μας,που τα υπολοιπα μαζι δεν ειναι ουτε το ενα εκατοστο!τελος ως προς την διαφορετικη συνθεση των μεταλλων σε μια ημερομηνια και σε ιδια αναγραφομενη αξια,δεν μπορω η μαλλον δεν θελω να την εξηγησω!οπως και γιατι τα συνανταμε τοσο ευκολα?και σε διεθνεις δημοπρασιες!μαλλον δεν ειχα καλους δασκαλους οταν αρχιζα να συλλεγω,και τωρα τις καταλληλες προσβασεις!χαιρετω,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2013, 03:16:45 μμ από giannist » Καταγράφηκε
PERIS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 14, 2013, 02:01:17 μμ »



Αναλογως καταστασεως ειναι και η αξια του ... δες παρακατω και θα καταλαβεις


http://www.mcsearch.info/search.html?search=similar%3A250682


Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences