Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούλιος 02, 2024, 06:39:15 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: KΡΗΤΗΚΙΣΤΑΝ ....  (Αναγνώστηκε 30592 φορές)
0 μέλη και 24 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:11:57 μμ »

Λοιπον , εγω  εχω ορεξουλες σημερα και θα το παω και λιγο παραπερα .......   Με βαση την λογικη λοιπον του τι συμφερει και τι όχι , θα μπορουσα να σκεφτω πως οι  πολιτες που δεν παραγουν , που εχουν θεματα υγειας , που ειναι  "ασυμφοροι "  για ολους τους υπολοιπους , τους οικονομικα ενεργους , θα πρεπε να διωχνονται .....   Το ιδιο και σε πιο στενο επιπεδο ομαδας , στα πλαισια της οικογενειας ,   η γιαγια που μας επιβαρυνει μη εχουσα συνταξη ,  ο συγγενης που θελει διαρκη περιθαλψη κι αρα στοιχιζει πολυ , το παιδι με ειδικες αναγκες που  στοιχιζει και σε χρημα και σε χρονο ...ολοι αυτοι παλι θα πρεπε να διωχθουν    , διοτι επιβαρυνουν τον προυπολογισμο μας , ε ?  Εδω το παραδειγμα σας φαινεται πιο τρανταχτο ? Πιο ωμο ? Πιο βαρβαρο ? Κι ομως  θεμα νοοτροπιας ειναι και ευαισθησιων   - και φυσικα προτεραιοτητων ......      φεῦ
 

Μαρίνα αυτά τα έχει πει εδώ και δυο-τρία χρόνια και ο πρώην υπουργός υγείας. Ποιος σου είπε ότι είναι τρανταχτό το παράδειγμά σου; Και αν δε με πιστεύεις δες το παρακάτω βίντεο:

Οι άνθρωποι δεν πεθαίνουν κιόλας ,,,02:30 Special
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:15:59 μμ »

Αχ , συγχωρα με βρε Παρκερ  , αλλα  προσπαθω να αποφευγω τις δηλωσεις τους . Αλλωστε πριν δυο - τρια χρονια το  μονο που διαβαζα ηταν το πολυνομοσχεδιο της καργιας της  Διαμαντοπουλου  - ποσο ν' αντεξω η γυναικα  και με αλλους υπουργους?  Γλώσσα 
 Το παραδειγμα παντως αφορα  εν γενει την ομαδα και το ατομο μεσα σε αυτην - τι ρολο επιλεγει να εχει  και με βαση ποιον γνωμονα . Ο καθενας ας φανταστει ως ομαδα ο,τι αυτος θελει .....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
fanis
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:24:38 μμ »

 "Ἀλέξανδρος Φιλίππου καὶ οἱ Ἕλληνες πλὴν Λακεδαιμονίων''
 Tωρα δηλ θα πουμε πλην Κρητων?ΑπορίαΑπορίαΑπορία Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:28:40 μμ »

"Ἀλέξανδρος Φιλίππου καὶ οἱ Ἕλληνες πλὴν Λακεδαιμονίων''
 Tωρα δηλ θα πουμε πλην Κρητων?ΑπορίαΑπορίαΑπορία Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Δυστυχώς σε πολλές περιοχές της Ελλάδας έχει καλλιεργηθεί μια τέτοια ιδέα περί αυτονόμησης και απόσχισης. Νομίζω ότι μόνο τυχαίο δεν είναι.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:35:18 μμ »

"Ἀλέξανδρος Φιλίππου καὶ οἱ Ἕλληνες πλὴν Λακεδαιμονίων''
 Tωρα δηλ θα πουμε πλην Κρητων?ΑπορίαΑπορίαΑπορία Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Δυστυχώς σε πολλές περιοχές της Ελλάδας έχει καλλιεργηθεί μια τέτοια ιδέα περί αυτονόμησης και απόσχισης. Νομίζω ότι μόνο τυχαίο δεν είναι.

 Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:51:18 μμ »

παντως πιστευω η λιρα μετα την παρωδικη της καμψη,θα σημειωσει ανοδο.οσοι εχετε φραγκα αγοραστε,δεν θα βγειτε χαμενοι!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 09, 2013, 01:58:17 μμ »

παντως πιστευω η λιρα μετα την παρωδικη της καμψη,θα σημειωσει ανοδο.οσοι εχετε φραγκα αγοραστε,δεν θα βγειτε χαμενοι!χαιρετω,γιαννηςτ.

Η απόσχιση της Κρήτης θα την ανεβάσει ή θα την κατεβάσει; Απορία
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 09, 2013, 02:28:02 μμ »

Λοιπον Ηρακλειωτη , παρόλο που μολις ξυπνησα ,  εχω πιει τον Βοσπορο απο εχθες και ο καφες μου ακομη ειναι ανεγγιχτος , με το που διαβασα οσα εγραψες εγινα τουρμπο . Λοιπον ο,τι γραφεις δεν ειναι παρα προιον μιας αλλης , "διευρυμενης παρτακίασης "  που διεπει αυτον τον λαο . Και εξηγουμαι :  Η Κρητη οντως εαν εφευγε απο την Ελλαδα μια χαρα θα περνουσε . Το θεμα ομως ειναι οτι αν φυγουν οσες περιοχες θεωρουν οτι τα οικονομικα τους ειναι καλυτερα του ελληνικου μεσου ορου , αυτο που θα μεινει  το κομματι θα βρεθει προ μιας ακομη πιο επιδεινομενης καταστασης - αρα το επιχειρημα "θα ειναι και για τις δυο πλευρες καλυτερα "   απορριπτεται - μονο για την μια θα ' ναι και το ξερεις . Ελα να το παμε αντιστροφα ομως :  πως θα σου φαινοταν να πουν (με την ιδια λογικη )  καποιοι αλλοι  να ...."διωξουμε"  τις πολυ χαμηλα οικονομικα περιοχες ? πχ Θρακη , πχ Ηπειρο ?  ε? ειναι η ιδια λογικη με την δικη σου --->    εξυπηρετουμε το συμφερον !   μα τα κρατη Ηρακλειωτη δεν φτιαχνονται με γνωμονα το συμφερον , οχι τουλαχιστον αυτο της τσεπης  , φτιαχνονται απο τους λαους ( φυσικα με παρεμβασεις τριτων  , αλλα η ιδεα ειναι των λαων )   κι αν αυτο ( το συμφερον δηλαδη) εσυ το θεωρεις παραγοντα για να εισαι ενιαιο κρατος με την Ελλαδα  , τοτε κατι δεν εχει παει καλα με τις ιδεες που σου περασαν - οχι μονο εσενα , αλλα ολλωνων σας . Τα βαζετε με τον "ακραιο " χωρο της αριστερας  ταχα μου διοτι ειναι απατριδες  , αλλα εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι πιο απατριδες απο ολους αυτους που φωναζουν με σημαιακια στα χερια και τελικα στην πρωτη στραβη τρεχουν να σωθουν  και να σωσουν την τσεπη τους , δεν υπαρχουν . Ξερεις ποσους μαγκες εθνικιστες , πατριδολαγνους κτλ κτλ ξερω που στην πρωτη ευκαιρια εστειλαν τα λεφτα τους εξω ?  Στην αφελεστατα ταχα μου διατυπωθεισα ερωτηση " εαν τα βγαλουμε ολοι , την επομενη μερα θα καταρρευσει το συστημα " , η απαντηση ηταν  " δεν θα ειμαι  εγω ο ###### " .  Ετσι λοιπον , αγαπαμε την πατριδα , αλλα μονο οσο  περναμε καλα ....

Aκριβως ετσι ειναι τα πραγματα... Σας εχουν φουσκωσει τα μυαλα εκει κατω για ανεξαρτητοποιηση κ το εχετε πιστεψει! Μονο που αμεσως μετα, να περιμενετε επισκεψεις εξ ανατολης... Οσο για την αγανακτηση σας φανηκε στις εκλογες! Δυστυχως ο ελληνας, ειτε κρητικος, ειτε σπαρτιατης, ειτε θεσσαλος  εχει πλεον ξεφτιλιστει! ειμαστε ρεζιληδες! Ολοι στην κλεψια, στην απατεωνια κ στο βολεμα! τουλαχιστον το 90% (για να μην παρεξηγηθει κανεις σας). Ντρεπομαι για την καταντια μας, αλλα αυτη ειναι η αληθεια. Και γω απο κρητη ειμαι κ εχω ακουσει πολλους να λενε για ανεξαρτησια κλπ κλπ κλπ... αλλα ειναι συνηθως βοσκοι ή αγροτες. Μην λετε τετοια πραγματα, δεν στεκουν κ δεν πρεπει να τα μεταδιδετε στα παιδια σας, γιατι βλεπω καμμια μερα να ''φτανει στ αυτια'' των γερμανοτσολιαδων που μας κυβερνανε και τοτε να σας πουλησουν οπως εισαστε σε τιμη ευκαιριας πακετο, σε καποιον αραβα, τουρκο, αμερικανο...
Καταγράφηκε
GERY
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 187


Όταν ξέρεις να χάνεις, κερδισμένος είσαι πάλι.!!


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 09, 2013, 04:08:11 μμ »

οσο για τους πραγματικους ΚΡΗΤΙΚΟΥΣ,ηταν παντα παλληκαρια!!!στην απελευθερωση της μακεδονιας η και αλλων υποδουλωμενων περιοχων της πατριδος μας,ηταν οι πρωτοι που δεν καθοταν στα αυγα τους.αλλα ξεκιναγαν να δωσουν την ζωη τους,για τους υπολοιπους ΕΛΛΗΝΕΣ!ο καπεταν μιχαλης μαλλον πεθανε,για μερικα ευρω.γιαννηςτ.
+100000000000 
Nα θυμηθουμε μονο οτι οταν εφευγαν απο την Κρητη για να μετασχουν στο Μακεδονικο αγωνα  που προηγηθηκε των Βαλκανικων πολεμων 1912-1913 δεν ειχαν ακομα καταφερει να ενωθουν με την Ελλαδα 1/12/1913 (ηταν αυτονομη) και παρολαυτα η αγαπη για την πατριδα   τους  εκανε να πανε να πολεμησουν για την απελευθερωση των υπολοιπων περιοχων με ελληνικο πληθυσμο υπο τον Τουρκικο ζυγο.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1582


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 09, 2013, 04:08:37 μμ »

Γιώργο δεν διάβασα παρακάτω από την απάντηση που μου έδωσες και από κει και κάτω δεν διάβασα. Οπότε αφήνω μία ελπίδα να λες πιο κάτω ότι έκανες πλάκα. Αν όχι τότε έχω να σου πω ότι είσαι ένας φοβιτσιάρης προδώτης και δεν αξίζεις να λέγεσαι Κρητικός!!! Αν για τα λεφτά προδίδατε την χώρα σας, τότε τι να πω?
Μην ξεχνάς ότι στην κυβέρνηση βρίσκοντε και κρητικοί...ελάχιστοι είναι Αθηναίοι!!! όλοι σχεδών από επαρχίες είναι... Ίσως να είμαι υπερβολικός, αλλά αν γίνει (που δεν υπάρχει τέττοια περίπτωση) αυτόνομη η Κρήτη, εγώ σας ξεγράφω...


Μην ξεχνάς ότι η κύπρος από τότε έχει κατεχόμενα εδάφη από τούρκους!!! Τα ίδια θα πάθετε.
Ανεγγέφαλοι
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1582


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 09, 2013, 04:22:46 μμ »

Το θέμα καλό θα είναι να διαχωριστεί από το σημείο που φευγει η συζήτηση από τον τσάβες και να πάει στο ''χιούμορ-αστεία video''.
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 09, 2013, 04:41:24 μμ »

Προτεινω να ηρεμησουν τα πνευματα και η συζητηση να κινηθει σε επιπεδο ανταλλαγης αποψεων.Αν διαφωνειτε με καποιον εξηγηστε του / προσπαθειστε να του δειξετε το γιατι / μεταπειστε τον - πιο χρησιμο θα ηταν ......
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1582


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 09, 2013, 05:11:52 μμ »

Έχεις δίκιο Μαρίνα...ζητώ συγνώμη που τα έγραψα ( τα πιστευω ακόμα όμως).
Απόχορώ από την συζήτηση, δεν μπορώ να παραμείνω ψίχρεμος  Θυμός

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 09, 2013, 07:26:52 μμ »

Kαταρχην το ποιος ειναι αντρας και το ποιος οχι μην το βλεπεται ετσι και μην στεκεστε στα λογια φιλοι μου!!
Εγω βγηκα δημοσια και ειπα τι βλεπω!!
Βλεπω μια Κρητη να ΔΙΝΕΙ συνεχεια!!
Το γραψατε και μονοι σας μερικοι μεσα στα ποστ σας!!
Σωστα?
Αυτη η Κρητη λοιπον που συνεχεια ΔΙΝΕΙ δεν πρεπει και αυτη η ρημαδα η πολιτεια να την δει πως συνεχεια συνισφερει και να τις ΔΩΣΕΙ και αυτη?
Αντ'αυτου οπως λενε και οι Λασηθιωτες κλεινουν τα ΤΕΙ τους κλεινουν τα δημοσια ιδρυματα τους τους κοβουν τα παντα , , ,
Γιατι να μην αγανακτησουν αυτοι οι Ανθρωποι?
Μιλατε πως εαν γινει αποσχηση θα μεινουμε στο ελεος του θεου.
Μεγα λαθος.
Διοτι απο το ΤΟΤΕ τις κατοχης που οι περισσοτεροι Κρητικοι ειχαν ελαχιστα μεσα να προφυλαχτουν εχουμε φτασει στο ΣΗΜΕΡΑ που οι μισοι Κρητικοι εχουν και απο ενα οπλοστασιο στο χωριο τους!!
Οσο για την καταγωγη μου προσωπικα χαιρομε που ειμαι απο το ενα απο τα δυο χωρια της Κρητης που δεν υποδουλωθηκαν στους Γερμανους!!
Το ενα ηταν τα Σφακια και το αλλο το χωριο της Μανας μου.
Ερμεο στις ορεξεις του καθε Αμερικανου ή του καθε Τουρκου σιγουρα δεν θα γινουμε!!
Οι εποχες εχουν αλλαξει.
Αλλα για να γυρισουμε στο θεμα τις αποσχισεις.
Ενας ευχαριστιμενος λαος δεν προβαλει τετοιες σκεψεις, ενας δυσαρεστημενος λαος φυσικα το σκεφτετε!!
Μην κατηγορητε λοιπον οσους σκεφτωνται ετσι , κατηγορηστε τους πολιτευωνταις που ενω παιρνουν παιρνουν απο μια περιοχη δεν δινουν τιποτα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 09, 2013, 07:32:35 μμ »

Μπορεί κάποιοι να τους θέλουν να σκέπτονται έτσι.............
Το επόμενο βήμα μετά την πτωχοποιήση του λαού και του κράτους είναι ο διαμελισμός της χώρας αν δεν τους σταματήσουμε.
Αυτόνομη Θράκη, ανεξάρτητη Κρήτη κτλ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences