Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 08:41:20 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΕΦΑΛΗ ΕΡΜΗ  (Αναγνώστηκε 6708 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 08, 2013, 10:37:00 μμ »

Καλησπέρα στην παρέα.  τα φώτα σας για την κεφαλή.Είναι κακέκτυπο η πλαστό? Δεν έχει τυπωμένες τις κυματοειδής γραμμές και δεν έχει τις γραμμές στη βάση του λαιμού .σας στέλνω φώτο για μελέτη!!!
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2013, 11:20:18 μμ »

Χωρίς να έχω μεγάλες γνώσεις στις κεφαλές,με απλή παρατήρηση μου κάνει για την ειδική έκδοση του 1870 #43 στον Βλαστό 2012.Η φωτογραφία ταιριάζει με αυτή του καταλόγου (δεν υπάρχουν οι γραμμές βάσης λαιμού).Λογικά θα έχει και αριθμό ελέγχου στην πίσω πλευρά γιατί αυτό που δεν έχει είναι υπερσπάνιο.Ας μας πουν την γνώμη τους και οι πιο ειδικοί.
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2013, 11:39:12 μμ »

Ναι έχει αριθμό ελέγχου στην πίσω πλευρά,οπότε μαλλον είναι του 1870 όπως λες
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2013, 11:54:13 μμ »

Nα μη σε πάρω στο λαιμό μου..αλλά σύμφωνα με τον κατάλογο αυτόν το μόνο που ταιριάζει στη φωτογραφία-περιγραφή είναι αυτό.
Είναι ολόκληρη επιστήμη οι κεφαλές του Ερμή και δεν την κατέχω.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 10, 2013, 09:04:06 πμ »

Ούτε εγώ είμαι ειδικός, αλλά τείνω να συμφωνήσω με τον φίλο doncos1. Αν και η φωτογραφία δεν είναι καλή και δεν μπορείς να διακρίνεις τα χαρακτηριστικά, όπως  σε μύτη και στόμα, τα οποία ήταν μεταξύ των τελευταίων τροποποίησεων που έγιναν πριν την οριστικοποίηση του final punch, νομίζω είναι απο την ειδική έκδοση του 1870 (μόνο 1 λεπτο - χωρίς αριθμό ελέγχου όπως σε όλες τις εκδόσεις - και 20 λεπτά - με αριθμό ελέγχου), όπου όπως ειναι γνωστό έκαναν κακή χρήση του découpage που χρησιμοποιήθηκε στην έκδοση του Παρισίου,  γι'αυτό και οι ατέλειες στη εκτύπωση. Αν μπορείς όμως ανέβασε κάποια καλύτερη φωτογραφία και επίσης φωτογραφία με τον αριθμό ελέγχου.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 10, 2013, 11:37:59 πμ »

Αυτή είναι η πίσω πλευρά με τον αριθμό ελέγχου. Και εγώ πιστεύω οτι είναι του ΄70 απλά με μπερδεύει το φρύδι που είναι πολύ ίσιο . Στην αρχή την πέρασα για πλαστή αλλα μετά την απάντηση απο το τους φίλους άρχισα να ψάχνω. Τα λευκά σημεία παρουσιάζονται στα κακέκτυπα αλλά αυτά δεν έχουν ΑΕ, και στην εκτύπωση του ΄70
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 10, 2013, 05:42:04 μμ »

Πολύ ωραίο γραμματόσημο!!!
Σχετικά με το φρύδι, τέινω να καταλήξω ότι είναι μια ποικιλία εκτύπωσης, είναι δυνατόν να είναι καμπυλωτό στις πρώιμες εκδόσεις και ίσιο στις όψιμες (ανάλογα με τη θέση στην πλάκα ίσως;;Κλείσιμο ματιού.
Οι γραμμές, όπως έχουν τυπωθεί, είναι καμπύλες; Η πρώτη έχει σπασιματάκι; Το χαρτί έχει αποχρωσούλα;
Μπορούμε όμως να συγκρίνουμε με ταυτοποιημένα γραμματόσημα του '70 από την ιστοσελίδα του Καραμήτσου, υπάρχουν εκεί αρκετές από τις τελευταίες δημοπρασίες όπου προσφέρθηκε το γραμματόσημο με καλές φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 10, 2013, 06:03:39 μμ »

Καλησπέρα στο φίλο μου saloniko. Είχα διαβάσει κάπου (δεν θυμάμαι που) ότι στις πρώτες εκδόσεις το φρύδι ήταν ίσιο. Αλλά το συγκεκριμένο δεν έχει τα χρώματα των πρώτων και επίσης έχει αριθμό ελεγχου οπότε δεν πρέπει να ανήκει εκεί. οι γραμμές είναι σχεδόν ασπρες. Για σύγκριση πρέπει να βρώ τη δημοπρασία Καραμήτσου ώστε να το συγκρίνω?
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 10, 2013, 07:37:34 μμ »

Δεν πρέπει.
Μπορείς. Είναι μια δυνατότητα.
Άλλη μία είναι αυτή:
http://hermesheads.home.comcast.net/~hermesheads/
(έχει και ειδικό αρθρο για την έκδοση αυτή --> Control Numbers)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2013, 07:48:47 μμ από salonico » Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 11, 2013, 12:09:21 πμ »

Για το χρώμα στις πρώτες εκδόσεις στα 20λ δεν είμαι σίγουρος, αν και αυτά που έχω δει έχουν βαθύ μπλέ. Αριθμό ελέγχου δεν είχαν οι αρχικές εκτυπώσεις στις πρώτες εκδόσεις (προσωρινή έκδοση), μετά όμως είχαν. Επίσης οι αριθμοί ελέγχου στις πρώτες εκδόσεις έχουν ελαφρύ πάτημα στα αριστερά και πιο τραχύ στα δεξιά, κάτι που δηλώνει ισως τη μέθοδο découpage που χρησιμοποίησαν στο Παρίσι για την έκδοση των μεγάλων κεφαλών, μια εικασία του Lou Basel που δημοσιεύτηκε στο Φιλοτέλεια το 2006. Ομως εδώ ειναι καθαρό ότι ο ΑΕ στο γραμματόσημο του φίλου μας εχει τραχύ πάτημα και στις δύο μεριές που δηλώνει ότι κάτι αρκετά μαλακό χρησιμοποιήθηκε, όπως τσόχα, κάτω απο το χαρτί πριν την εκτύπωση, κάτι που το συναντάμε κατά κόρον στις μετέπειτα εκτυπώσεις. Λογικά θα εχει και ύψος 6.5χλ. .... ´Οπως προανέφερα, αν και όχι ειδικός, απο αυτά που έχω διαβάσει, προσωπικά πιστεύω οτι είναι απο την ειδική έκδοση του 1870, τα βασικά χαρακτηριστικά της οποίας  είναι οι κομμένες γραμμές ή η απουσία τους απο το πρόσωπο και το λαιμό, το λεγόμενο whitening όπου οι κυματοειδείς γραμμές και οι τελείες δεν τυπώνονται, και τα άσπρα στίγματα στο πεδίο του μεταλλίου....τα οποία επίσης προέρχονται απο κακή χρήση του découpage... Τώρα όσο αναφορά το φρύδι, ότι ειναι έντονο δεν συνάδει με τα παραπάνω .... τραχιές εκτυπώσεις δηλώνουν, όπως προανέφερα,  τοποθέτηση κάποιας μαλακής επιφάνειας κάτω απο το χαρτί της εκτύπωσης...Συμφωνώ με το φίλο salonico ότι το γραμματόσημο σου είναι πανέμορφο! Αν μάθεις περισσότερα ενημέρωσέ μας για να μαθαίνουμε και εμείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2013, 03:01:11 πμ από wavelet » Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 11, 2013, 02:03:21 πμ »

Λοιπόν, παιδιά, εδώ η περιγραφή του Behrens για την έκδοση του 1870 (πάνω κάτω λέει αυτά που έγραψε ήδη ο wavelet):

- Οι γραμμές σκίασης είναι κομψές, καθαρές, στενεύουν και έχουν οξεία ή στικτή κατάληξη , είναι κοντύτερες από τις προηγούμενες εκδόσεις ("ξυρισμένα", ιδίως το 1 λεπτό)

- Τμήματα των γωνιών εμφανίζονται φωτεινά, σαν να έχουν φθαρεί έντονα στα σημεία αυτά οι πλάκες (αυτό ιδίως για τα 20λεπτα)

- Τα δύο παραπάνω χαρακτηριστικά παρουσιάζονται μεμονωμένα και σε γραμματόσημα παλαιότερων εκδόσεων, αλλά σε συνδυασμό μόνο σε αυτά του 1870.

- Το χαρτί είναι καλής έως εξαιρετικής ποιότητας και σατινέ, για το 20λεπτο είναι μέτριου πάχους έως παχύ.

- Οι ΑΕ του 20λεπτου μοιάζουν με αυτούς της έκδοσης καθαρισμένων πλακών και κυμαίνονται από ανοιχτόχρωμοι έως έντονα σκουρόχρωμοι.

[Heinz Behrens, Griechenland 1861-1886, Die großen Hermesköpfe, Düsseldorf, 1980]

Καλό ξημέρωμα!!!

Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 11, 2013, 03:10:37 μμ »

Ευχαριστώ και τους δύο για τις πραγματικά χρήσιμες πληροφορίες. Το σαιτ ήταν στα Αγγλικά και η μετάφραση που προσπάθησα να κάνω δεν ήταν καλή. Αλλά μου τις  είπατε εσείς .Οπότε ο φόβος μου καταρχήν για πλαστό έφυγε,και απο τα λεγόμενά σας καταλήγω οτι είναι του 1870 ωραίο μεν αλλά μικρής αξίας απ΄οτι είδα στον κατάλογο του Καραμήτσου 2010
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 11, 2013, 03:31:25 μμ »

Kαλή εβδομάδα!!
Ο Βλαστός το έχει στα 18 ευρώ..δεν γνωρίζω αν είναι κάποια ποικιλία.Αν είναι οι τιμές ανεβαίνουν.Είναι πολύ όμορφο γραμματόσημο πάντως!
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 26, 2013, 03:37:39 μμ »

Σήμερα παρέλαβα αυτό που μοιάζει κάπως. Το ανεβάζω για να έχει παρεούλα το γραμματόσημο του aiolos68 και για να συνεχιστεί ενδεχομένως η συζήτηση. Λέτε να είναι και αυτό 1870;



Εδώ μετά το μπάνιο και το στέγνωμα:
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2013, 10:00:36 μμ από salonico » Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 26, 2013, 08:02:07 μμ »

Βασίλη μοιάζει πολύ στο δικό μου ειδικά στο φρύδι αλλά και στο λευκό χρώμα που έχει πάνω απο το μετάλιο. Αυτό βέβαια έχει κάποια ίχνη γραμμών στη βάση του λαιμού. Την απάντηση όμως θα πρέπει να μας δώσει ο solferino . Φιλικά Π.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences