Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:36:07 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 ΛΕΠΤΟ 1828 , 110-  (Αναγνώστηκε 11839 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 05:58:15 μμ »

σας ευχαριστω πολυ παιδια ... παντα η γνωμη των εμπειρωτερων ειναι σημαντικη ...
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 06:56:01 μμ »

δε θα διαφωνησω με τους προλαλησαντες αλλα ξερει κανεις να μας πει ποσο κοστιζει ο καθαρισμος στην εταιρια αυτη?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 07:07:00 μμ »

Καταρχην πρεπει να μαζεψεις 5 τουλαχιστον νομισματα!! Δεν δεχοντε λιγοτερα ανα αποστολη!!
Μετα εχουν μινιμουλ χρεωση γυρω στα 15 δολλαρια!!
Αν στειλεις ενα σπανιο νομισμα που αξιζει πολλα ευρωπουλα στο πανε με τις % !! Ποσοστα δλδ επι της αξιας του νομισματος!!
Δεν σε χρεωνουν το ιδιο για ενα Καποδιστρια ή ενα 40δρχ χρυσο!!
Αλλη τιμη το ενα αλλη τιμη το αλλο!!
Περισσοτερα μπορει να σας πει ο Αναργυρος επι των τιμων μια και εχει μελετηση τον τιμοκαταλογο διεξοδικα!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 05, 2010, 07:44:17 μμ »

Oπως τα λεει ο Γιωργος ειναι και ουσιαστικα αυτα που χρεωνουν δεν ειναι και παρα πολλα κατα την γνωμη μου.Σου σλαμπαρουν το νομισμα και μετα.Επειδη ομως ειναι ψιλοδυσκολο να μαζεψεις 5 κερματα ενας συλλεκτης στελνουμε παρειτσα εγω ο Γιωργος και κανα δυο φιλοι.μοιραζομαστε και τα μεταφορικα για αμερικη.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 09:03:28 μμ »

το μονολεπτο.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 11:02:20 πμ »

Συμπαθητικο κομματι Θωμα!! Να το χαιρεσε!! Κλείσιμο ματιού
Προσωπικα αν το ειχα αυτο το μονολεπτο θα το εστελνα για καθαρισμα και συντηρηση!!
Οταν ενα χαλκινο αξιζει αρκετα ευρουλακια καλο ειναι να περναει απο συντηρηση εστω μια
φορα στα 15 χρονια!!! Ισως να εξαφανιζοταν και οι πανάδες απο τον εμπροσθοτυπο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 12:45:21 μμ »

Διαφωνω καθετα μαζι σου ειδικα για το καθε 15 χρονια! δηλαδη αν καταλαβα καλα μου λες οτι εγω που εχω  καμια 200ρια χαλκινα και αλλος που εχει 1000 και 2000 και 3000 να τα στελνει καθε 15 χρονια για συντηρηση στην αμερικη!  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  Στριφογύρισμα ματιών

επισης ειμαι της αποψης οτι αν το νομισμα δεν εχει προβλημα διαβρωσης που να χρηζει επεμβασεως μην το πειραζεις καθολου! αν ηταν ετσι θα το ειχε πειραξει και ο κουνκερ και ο συλλεκτης που το ειχε πριν! το συγκεκριμενο νομισμα για καποιο λογο εχει κανει αυτην την πατινα αλλου ειναι μπρουτζοκιτρινο και αλλου εχει γινει καφε δεν ξερω γιατι εγινε ετσι αλλα δε με ενωχλει καθολου και δεν προκειτε να το πειραξω οσο ειναι στην κατοχη μου!  Χαμόγελο  Κλείσιμο ματιού

και θα συνιστουσα να μην ενθαρυνουμε επεμβασεις σε νομισματα που δεν εχουν πραγματικο προβλημα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 01:02:52 μμ »

Συμπαθητικο κομματι Θωμα!! Να το χαιρεσε!! Κλείσιμο ματιού
Προσωπικα αν το ειχα αυτο το μονολεπτο θα το εστελνα για καθαρισμα και συντηρηση!!
Οταν ενα χαλκινο αξιζει αρκετα ευρουλακια καλο ειναι να περναει απο συντηρηση εστω μια
φορα στα 15 χρονια!!! Ισως να εξαφανιζοταν και οι πανάδες απο τον εμπροσθοτυπο  Κλείσιμο ματιού

τι διασφαλίσεις δίνει η NCS αν αντί να συντηρήσει και 'καθαρίσει-βελτιώσει' ένα νόμισμα του προκαλέσει μείωση της αξίας του (με οποιαδήποτε έννοια); η σελίδα του είναι γεμάτη ασάφειες  Αναποφασιστικότητα http://www.ncscoin.com/auth_grading/guarantee.asp κι εγώ δεν πείθομαι και δεν προκρίνω αυτές τις αμερικανιές  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 01:23:03 μμ »

Ουτε τα μονολεπτα μου ειχαν προβλημα Θωμα!!! Αλλα τα εστειλα για συντηρηση ΟΛΑ τελικα!!
Και φοβο μεγαλο ειχα για το αποτελεσμα!! Αλλα οταν γυρισαν πισω ηταν αγνωριστα απο την ομορφια
και την φρεσκαδα του λαμπερου κοκκινου χρωματος που πριν δεν το εβλεπες!!
Επειδη ο Χαλκος εχει προβλημα γενικα διοτι ειναι ευπαθει μεταλλο προσωπικα σαν Γιωργος οποιο χαλκινο πεφτει στα χερια μου και ειναι ακριβο νομισμα θα περναει απο τα χερια τους!!
Η εγγυηση που σου δινουν ειναι για δεκα χρονια , αλλα αν το νομισμα δεν πιασει τιποτα κακο λογω κακης προφυλαξης , μπορεις καθε 20 χρονια να το στελνεις για ενα φρεσκαρισμα προληπτικο!!
Μην ξεχναμε , καλυτερα προληψη , παρα επιδιορθωση και επουλωση Κλείσιμο ματιού

Αυτη ειναι η αποψη μου!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 02:16:38 μμ »

καποια χαλκινα νομισματα γιωργο αντεξαν χιλιαδες χρονια μεσα στο χωμα! καποια αλλα αντεξαν εκατονταδες χρονια! χωρις καμια φροντιδα η περιποιηση! αφηστε τα νομισματα να πιασουν φυσικη πατινα και  θα ζησουν για παντα να τα χαιρονται τα παιδια μας και τα εγγονια μας! τι κι'αν γινουν καφε απο κοκκινα? αφου αυτη ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων! τελος παντων αποψεις λεμε εδω και ας περιμενουμε και αλλες γι'αυτο το πολυ σημαντικο ζητημα!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 03:37:43 μμ »

Θωμα τα νομισματα που αντεξαν στο χωμα τα περισοτερα ηταν χρυσα ή ασημενια!! Τα χαλκινα ποτε δεν βγαινουν αλοβητα και ακεραια απο την γη!! Και αν βγει καμια παρτιδα απο την γη μηπως αμεσως δεν τα δινουν στην φροντιδα των ειδικων επιστημονων?? Το ιδιο κανω και εγω!! Τα ΑΚΡΙΒΑ κομματια θα τα στελνω παντα προληπτικα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 13, 2010, 06:43:09 μμ »

βγαινουν πολλα χαλκινα απο το χωμα αλοβητα και μονο με μια ωραι πατινα βεβαια βγαινουν και πολλα διαβρωμενα ισως τα περισσοτερα. παντως red δε βγαινει κανενα  Μεγάλο χαμόγελο ενα νομισμα που εχει φτιαξει φυσικη ομοιογενη πατινα χωρις διαβρωσεις κτλ δε χρηζει καμιας επεμβασης και συντηρησης. παντως και αυτοι στο μουσειο κανουν αρκετες πατατες καθαριζοντας νομισματα
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences