Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 09:25:15 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τάλιρο 33 με βαρεία  (Αναγνώστηκε 1628 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 27, 2013, 10:04:19 μμ »

Καλησπέρα, πριν λίγο έκλεισε σε γνωστό ελληνικό σαιτ δημοπρασιών, τάλιρο 33 με βαρεία. Τρύπιο μεν άλλα δεν έπιασε σχεδόν ούτε την αξία του ασημιού του, γύρω στα 30 ευρώ πήγε. Καλά είναι τόσο εύκολο; Δηλαδή στο ebay τα τρύπια τάλιρα του 33 χωρίς να είναι κάποια ποικιλία πιάνουν περισσότερα χρήματα. Μου έκανε φοβερή εντύπωση.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:22:43 πμ »

αν το νομισμα ειναι τελειως φθαρμενο,πηγε στην σωστη τιμη.σιγουρα η βαρεια ειναι πιο δυσκολη,και ειδικα σε υψηλες καταστασεις πολυ σπανια!αλλα δεν ειναι και το απλησιαστο νομισμα.εχω αγορασει απο δημοπρασια της πνε παλαιωτερα,VF με 650 ευρω!κυκλοφορουν αρκετα και στο εμποριο,αλλα και μεταξυ συλλεκτων.ενα τρυπιο νομισμα,προσωπικα πιστευω,οτι χανει το μεγαλυτερο μερος της αξιας του!εκτος μονο σπανιων περιπτωσεων,για κομματια που οντως θεωρουνται μεγαλες σπανιωτητες,οπως αθηνων,1845,51,ανεστραμενη αγκυρα,κλπ,αλλα και παλι σε ενα οριο!και αναλογως καταστασεως.ειναι κριμα,για μενα παντα,να δωσει καποιος κατοσταρικα για τρυπια φθαρμενη βαρεια.μετα αν θελει να την δωσει,δεν θα παρει ουτε την αξια μεταλλου.ειδικα απο τους εμπορους.ειπαμε μπορουμε να δειχνουμε επιεικια σε ενα σπανιο τρυπιο νομισμα,αλλα οχι να το πληρωνουμε για αρτιο!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 07:09:42 μμ »

Αυτή είναι η βαρεία. Δε νομίζω ότι είναι και τόσο φθαρμένο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences