Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:44:51 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 161
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2013 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 543027 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 13, 2013, 01:53:18 μμ »

Πάντως ο άνθρωπος που ενημέρωνε την παρακάτω σελίδα στην ΤτΕ μάλλον συνταξιοδοτήθηκε και δεν αντικαταστάθηκε. Δεν εξηγείται αλλιώς η στασιμότητα. Η αντίστοιχη της ΕΚΤ έχει ολοκληρωθεί για το 2012 και συνεχίζει την ενημέρωση στο 2013.
http://www.ecb.int/euro/coins/comm/html/comm_2012.el.html
http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/cash/commemorative/2013_en.htm
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 13, 2013, 04:21:02 μμ »

για τον γεωργιο το ξεχναμε λογο πολιτευματος..

Η ενσωματωση της Κρητης ειναι καλο θεμα..

Για τον καζαντζακη... εχουν ηδη βγαλει... δεν νομιζω..

Ελληνικος ερυθρος σταυρος... Μα.. ιδρυθηκε το 1877 οποτε ειναι 136 χρονων... δεν νομιζω λοιπον να κανουν κατι..

για τα μουσεια και τους δελφους.... ισως δουμε μινι χρυσο..

για Σουρη.. δυσκολο το κοβω....

για τον θανατο του Παλαμα... πολυ καλο θεματακι... αν και συνηθως βγαζουν στραγγυλεμενα χρονια... 50, 100... αν βγαλουν το κοβω για μεγαλο ασημενιο...

θα δειξει.... μπορει να βγαλουν ενα απο Παλαμα ή Κρητη... στο 2 ευρω... και να βαλουν καιτ ασχετο σε μεγαλα ασημενια... σαν συνεχεια των περσινων...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 13, 2013, 04:25:01 μμ »

Μπράβο Νίκο! Μου άρεσε πολύ η ανάλυσή σου. Τι να κάνουμε αφού οι αρμόδιοι κωφεύουν ψάχνουμε εμείς θέματα και τα αναλύουμε!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 13, 2013, 04:36:54 μμ »

Θαναση μου .. ετσι κι αλλιως ολοι εικασιες κανουμε..
το τι ειναι στο μυαλο των αρμοδιων... κανεις δεν το ξερει..

προσωπικα θα γουσταρα να δω νομισματα πχ με τους 7 σοφους, τα 7 θαυματα της αρχαιωτητας, τους μυθους του αισωπου... κατι απο ηλιαδα και οδυσσεια... εχουμε τοσα μα τοσα πολλα θεματα αλλα...

ασε που θα μπορουσαν να κοβουν και ενα bullion το χρονο με σχεδιο απο αρχαιο νομισμα καποιας ελληνικης πολης κρατους...  αλλα... ειπαμε.....

τα βλεπω τα θεματα αυτα σε αλλα κρατη ασχετα... και φρικαρω γιατι θα μπορουσαμε να τα βγαζουμε εμεις και θα ειχε και κερδος και το κρατος...

Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 13, 2013, 05:22:22 μμ »

Σε γερμανικά sites αναφέρουν για έκδοση Proof, για blister BU (με την Ευρώπη και όχι με αναμνηστικό 2ευρω) και τρίπτυχο με 10ευρω χωρίς περισσότερες λεπτομέρειες. Κι αυτός ο Μιχάλης (margiriou) δεν μας λέει κανένα νέο!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 13, 2013, 05:51:32 μμ »

Μάλλον τα πιο δυνατά θέματα είναι: ένα για τα 150 χρόνια από τη γέννηση του Καβάφη και κατόπιν για τα 100 χρόνια απελεύθερωσης και ενσωμάτωσης της Κρήτης, ο δε Καζατζάκης ...Νίκο έχει βγει ήδη ...πάλι;Από τα άλλα δε νομίζω...ίσως για την ίδρυση του ΕΕΣ; Ίδωμεν
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 13, 2013, 06:46:43 μμ »

ναι ο καβαφης ειναι πολυ δυνατο θεμα....

καβαφης, παλαμας, κρητη....

κι εγω για τον καζαντακη δεν το νομιζω...

τωρα που το σκεπτομαι...την κρητη... μπορει να δουμε σε μινι χρυσο, με δισκο φαιστου ή κνωσσο..
αν με την θεσσαλονικη εβαλαν την πελλα..... Κλείσιμο ματιού

αλλα... για 2 ευρω.... υπαρχει κι αλλος εορτασμος ρε παιδια 5 χρονια Μνημονιο και Οικονομικη κριση στην Ελλαδα!!  Σαρκασμός καλα... καλα... μη βαρατε ολοι μαζι! χαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 13, 2013, 06:57:02 μμ »

Σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους μου επιβεβαιωσαν οτι σιγουρα θα βγει αναμνηστικο 2ευρω αλλα για περισσοτερες πληροφοριες για το προγραμμα του 2013 σε κανα μηνα παλι,μεχρι να οριστικοποιηθει κατι δεν λενε τιποτα
Λογικα θα υπαρξει και κοινκαρντ οπως περσυ,ελπιζω σε καλυτερη συσκευασια
Κατα τη γνωμη μου αν παιξει Καβαφης θα ειναι ειτε για τριπτυχο ειτε για ασημενιο,σε 2ευρω δεν μπαινει σιγουρα,η Ελλαδα αν παρατηρεισετε στα 2ευρα της επιλεγει γεγονοτα και οχι προσωπα
Το μονο που ελπιζω ειναι να μην βγαλουν κανενα κοινο 2ευρω παλι ολα τα κρατη μαζι
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 13, 2013, 07:27:14 μμ »

Τα κοινά βγαίνουν στην αρχή της χρονιάς.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 14, 2013, 03:04:27 πμ »

Ελλαδα αν παρατηρεισετε στα 2ευρα της επιλεγει γεγονοτα και οχι προσωπα

Αυτό το έχω παρατηρήσει και εγώ... σε γενικές γραμμές ισχύει.
Όταν είχαμε τις δραχμές  (μετά το 1976) υπήρχαν και 4  50άρικα αναμνηστικά κυκλοφορίας
Τα 2 ήταν για τα 150 χρόνια του Συντάγματος (με Μακρυγιάννη και Καλλέργη)
και 2 κέρματα το 1998 με Φεραίο και Σολωμό.
Όλα τα άλλα αφορούσαν αγώνες...
Τα 2Ε αναμνηστικά επίσης είναι τα 2 για αγώνες και 1 για τα 2500 χρόνια από την μάχη του Μαραθώνα.
(τα άλλα είναι 3 κοινά Ευρωπαϊκά)
Οπότε αφού κάποιους αγώνες δεν έχουμε... μήπως υπάρχει κάποιο γεγονός από αρχαιότητα που μας διαφεύγει;

Το μονο που ελπιζω ειναι να μην βγαλουν κανενα κοινο 2ευρω παλι ολα τα κρατη μαζι

Φέτος σίγουρα δεν βγαίνει κάτι κοινό. Τα κοινά νομίσματα γίνονται γνωστά πολύ πριν.
Γίνονται και πανευρωπαϊκοί διαγωνισμοί για το σχέδιο. Με ψηφοφορίες από το κοινό μέσω ιντερνετ για το σχέδιο.
(Για παράδειγμα είχα ψηφίσει για το κέρμα του 2009 και του 2012)

Αυτό για την Κρήτη εμένα πάντως δεν μου κολλάει... γιατί δεν έβγαλαν αν είναι για την απελευθέρωση της Μακεδονίας, το τέλος των Βαλκανικών πολέμων κτλ...

Ο Καβάφης ταιριάζει αρκετά... αλλά ταιριάζει και κουτί σε 10Ε στο Τρίπτυχο.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 14, 2013, 01:23:32 μμ »

Βαγγελη, περσι εβγαλαν για την απελευθερωση της Θεσσαλονικης, για τους βαλκανικους πολεμους κτλ...
και ηταν τα Χρυσα! ακομα και στο μινι... ειχαν θεμα την αρχαια Πελλα... αρα κατι απο μακεδονια...
 
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:23:03 μμ »

Θα μου επιτρέψετε και μένα να κάνω τις δικές μου προβλέψεις . Αν βγει χρυσό το θέμα του θα είναι από την απελευθέρωση της Κρήτης και το μίνι με θέμα με την Κνωσό ή το Μινωϊκό Πολιτισμό. Τρίπτυχο με Καβάφη και 10 ευρό της ουγγιας με τον Αριστοφάνη , για το δίευρο δεν μπορώ να υποθέσω .
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:32:04 μμ »

Για τα 50 χρόνια από την απονομή Νόμπελ Λογοτεχνίας στον Σεφέρη δεν είπε κανείς τίποτε! Εγώ το βρίσκω καλό και για ασημένιο 10ευρω και μάλιστα σε διπλό μαζί με τον Ελύτη (νομπελίστες), κάτι αντίστοιχο με τα περυσινά 10ευρα (αρχαίοι τραγωδοί). Για το 2ευρω δεν πάει πουθενά το μυαλό μου.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 14, 2013, 11:35:19 μμ »

ολα ειναι ωραια θεματακια.... το θεμα ειναι τι σκεφτονται αυτοι που ειναι υπευθυνοι.... μη δουμε ξαφνικα κανενα... για τα 100 χρονια απο την ανακαλυψη της πυγολαμπιδας και ξενερωσουμε μονο... χαχαχαχαχα
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 15, 2013, 01:40:31 πμ »

Βαγγελη, περσι εβγαλαν για την απελευθερωση της Θεσσαλονικης, για τους βαλκανικους πολεμους κτλ...
και ηταν τα Χρυσα! ακομα και στο μινι... ειχαν θεμα την αρχαια Πελλα... αρα κατι απο μακεδονια...
 

Τα γνωρίζω αυτά τα νομίσματα.
Αναφερόμουν σε αναμνηστικά κυκλοφορίας 2Ε...
Τα χρυσά ήταν σε μεγαλύτερες αξίες και τα ονομάζουν συλλεκτικά.

Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 161
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences