Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούνιος 26, 2024, 01:22:22 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλογη Ελληνικων νομισματων στο Βρετανικο Μουσειο  (Αναγνώστηκε 2750 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 11:15:42 μμ »

Πληροφοριακα σκεφτηκα να γραψω για την προσφατη εμπειρια μου στο Βρετανικο Μουσειο οπου επιδιωξα να δω την συλλογη μοντερνων ελληνικων νομισματων.

Υποψιν οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των νομισματων που εχει το μουσειο δεν εκτιθεται, μονο λιγα εκτιθονται και αυτα για περιορισμενο χρονικο διαστημα (επι της παρουσης) διοτι εχουν μια εκθεση για την ιστορια του νομισματος γενικα.

Λοιπον, το ΒΜ εχει περιπου 60 νομισματα απο το 1828 και μετα (δεν ρωτησα για αρχαια, σιγουρα εχουν πολλα). Απο την συλλογη αυτη εχουν αρκετους Καποδιστριες, ολα πλην Φοινικα. Πολλα του Οθωνα, ειδικα μονολεπτα και δεκαλεπτα. Καμποσα 1/2/10λεπτα του Γεωργιου Α και μετα διαφορα του Παυλου και μετεπειτα που δεν εδωσα πολυ σημασια.

Απο την συλλογη τους ξεχωριζουν (κατα την γνωμη μου):
10 Λ 1828 ακυκλοφορητο πολυ ομορφο
20 Λ 1831 ακυκλοφορητο και ακαθαριστο. Πολυ ομορφο ακομα και για μενα που ειμαι ασχετος απο Καποδιστριες.
5 δρχ 1833 AU/UNC - δεν ξερω καλα τις κοπες
5 δρχ 1833 κουκου αυστηρως ακυκλοφορητη, αυτο ηταν το καλυτερο ολων, ηταν σκετος καθρεφτης, καραμπινατο νομισμα.
20 δρχ 1833 αυστηρα ακυκλοφορητο, πολυ ομορφο.
Ειχαν και αρκετα λεπτα του Οθωνα ακυκλοφορητα και Καποδιστριες ακυκλοφορητους επισης.

Μου εκανε εντυπωση το πως τα χειριζοντουσαν. Τα ειχαν σε κατι ξυλινες θηκες (τα νομισματα ακουμπαγαν στο ξυλο) και επρεπε να βαλεις το δαχτυλο σου για να τα σηκωσεις απο την θηκη. Μερικα δε, τα 10λεπτα του Γεωργιου ηταν ισα-ισα με την θηκη οποτε δεν μπορουσες να τα βγαλεις αν δεν τα αναποδογυριζες ολα. Ουτε γαντια εδιναν ουτε τους ενοιαζε πως τα χειριζεσε. Κριμα διοτι μερικα κομματια οπως τα παραπανω χρηζουν πολυ καλυτερης προφυλαξης.

Μου ειπαν οτι σταδιακα βαζουν ολη την συλλογη στο διαδικτυο οποτε συντομα θα μπορουν ολοι να τα δουν μεσω υπολογιστη. Οποιος θελει να επισκεφτει το μουσειο και να δει τη συλλογη πρεπει να κλεισει ραντεβου μεσω e-mail η τηλεφωνου και δεχονται καθημερινα 10-1 και 2-4. Δυστυχως οχι σ/κυριακα.

Εχουν επισης τεραστια βιβλιογραφια και, απο οτι ειδα, ολους τους καταλογους δημοπρασιων απο μεγαλους οικους. Δυστυχως δεν επιτρεπουν φωτογραφιες.

Κωστας

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 09:17:39 πμ »

Κώστα πως γίνεται η δουλεια ακριβώς? Πας και τους λες θελω να δω τα μοντερνα Ελληνικά και ξαναπας την επόμενη και τα εχουν ετοιμα? Ή έτυχε όταν ήσουν εσυ πάνω και τα εκθέτανε. Συ τυχαίο χρόνο είναι εκθέσιμα σε όλους? Οταν ξαναπάω Λονδίνο να περάσω για αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ.

Τα κάνουν πακέτο και για το σπίτι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 10:46:47 πμ »

Original or Copies Απορία
Το είπα και Αγγλιστί... γιατί πολλές φορές, αν όχι όλες, τα μουσεία για τέτοια εκθέματα που ενεργούν οι επισκέπτες διαδραστικά, χρησιμοποιούν αντίγραφα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4379


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 03:23:43 μμ »

συγνωμη... δηλαδη... τα επιανες με το χερι.... ;;;; και δεν σου εδιναν γαντι κτλ;;; (αν και τα δικα μου με το χερι τα πιανω.. δεν εχω γαντια.. θελω να παρω...)

κι αν σου επεφτε κανενα;;; αν το πιασουν ετσι καμια 100ρια ατομα.. και αν ειναι μεσα σε αυτους και ασχετοι με το σπορ...για να ξερουν πως να τα μεταχειριστουν και πιανουν πεδια κτλ.... παει... τα νομισματα φθειρωνται και χαλανε!

μαλλον κοπιες ειδες..... πολλες φορες το κανουν μουσεια!! και στην ελλαδα.. πολλα απ οτα εκθεματα πχ.. στις στασεις του μετρο, ή σε ειδικα μουσεια που παιδια μπορουν να πιανουν τα εκθεματα και να "παιζουν" με αυτα για να τα μαθουν... ειναι ακριβεις απομιμμησεις!!
Καταγράφηκε
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
.
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 08:22:02 μμ »

Κώστα πως γίνεται η δουλεια ακριβώς? Πας και τους λες θελω να δω τα μοντερνα Ελληνικά και ξαναπας την επόμενη και τα εχουν ετοιμα? Ή έτυχε όταν ήσουν εσυ πάνω και τα εκθέτανε. Συ τυχαίο χρόνο είναι εκθέσιμα σε όλους? Οταν ξαναπάω Λονδίνο να περάσω για αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ.

Τα κάνουν πακέτο και για το σπίτι Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Πρεπει να τους ενημερωσεις με e-mail η μεσω τηλεφωνου μερικες μερες πιο πριν να κλεισεις ραντεβου. Τα εχουν ετοιμα εκει αλλα δεν ειναι εκτεθειμενα στο κοινο, τα κρατανε στα αρχεια τους.
Καταγράφηκε
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
.
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 08:22:42 μμ »

Original or Copies Απορία
Το είπα και Αγγλιστί... γιατί πολλές φορές, αν όχι όλες, τα μουσεία για τέτοια εκθέματα που ενεργούν οι επισκέπτες διαδραστικά, χρησιμοποιούν αντίγραφα.

Απο οτι μου ειπαν ηταν αυθεντικα, δεν ηταν κοπιες, τα περισσοτερα φαινοντουσαν κυκλοφορημενα οπως θα τα περιμενες.
Καταγράφηκε
Kostas_
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
.
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 08:25:36 μμ »

συγνωμη... δηλαδη... τα επιανες με το χερι.... ;;;; και δεν σου εδιναν γαντι κτλ;;; (αν και τα δικα μου με το χερι τα πιανω.. δεν εχω γαντια.. θελω να παρω...)

κι αν σου επεφτε κανενα;;; αν το πιασουν ετσι καμια 100ρια ατομα.. και αν ειναι μεσα σε αυτους και ασχετοι με το σπορ...για να ξερουν πως να τα μεταχειριστουν και πιανουν πεδια κτλ.... παει... τα νομισματα φθειρωνται και χαλανε!

μαλλον κοπιες ειδες..... πολλες φορες το κανουν μουσεια!! και στην ελλαδα.. πολλα απ οτα εκθεματα πχ.. στις στασεις του μετρο, ή σε ειδικα μουσεια που παιδια μπορουν να πιανουν τα εκθεματα και να "παιζουν" με αυτα για να τα μαθουν... ειναι ακριβεις απομιμμησεις!!


Αυτο μου εκανε και εμενα εντυπωση. Δεν ειχαν κανενα ενδιαφερον ουτε εδωσαν συμβουλες πως να τα πιανεις κλπ.

Ειμαι σιγουρος οτι δεν ηταν κοπιες διοτι σου διεθεταν και ζυγαρια ακριβειας και βιβλιογραφια για να τα εξετασεις. Τωρα τι να πω, δεν ξερω και με το ματι να τα κρινω αλλα φαινοντουσαν αυθεντικοτατα και κανονικα, μπορω να το επιβεβαιωσω με μυνημα σε αυτους απο περιεργεια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences