Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:09:53 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τη λέτε για αυτό το σφάλμα !!  (Αναγνώστηκε 11310 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 08:07:41 μμ »

Το έψαξα με τις αποστάσεις βάσει κλίμακας και σε αντιπαραβολή με τη φωτογραφία στο σαιτ της ΠΝΕ.
Η μπροστά πλευρά... δύσκολα μπορεί να ελεγχθεί λόγω του ότι δεν έχει γράμματα πολύ εμφανή. Αλλά στην πίσω πλευρά, υπάρχουν λάθος διαστάσεις και αποστάσεις στα βασικά στοιχεία του νομίσματος. Έχει περίεργες αναλογίες που δεν βγαίνουν. Για παράδειγμα η διάμετρος οριζόντια και κάθετα είναι ίδια ενώ οι αποστάσεις των γραμμάτων από την περιφέρεια είναι διαφορετικές.
Θα ανεβάσω μια φωτογραφία που δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα στο νόμισμα, αυτό που φαίνεται ξεκάθαρο είναι ότι υπάρχουν λάθος αποστάσεις και... χτυπήθηκαν χωριστά τα γράμματα από τα υπόλοιπα μέρη του νομίσματος. Πως είναι όμως αυτό δυνατόν ;;; Ενώ το στάχυ και η ημερομηνία είναι το 1ο κεντραρισμένο χτύπημα, τα γράμματα είναι σε λάθος αποστάσεις. Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό, σίγουρα όμως δεν χτυπήθηκαν από την ίδια μήτρα. Είμαι απόλυτα σίγουρος για τη διπλή μήτρα. Δεν μπορεί να μετακινήθηκαν μόνο η περιφέρεια και τα γράμματα. Εκτός αν υπήρξε παρέμβαση... πάντα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν και αυτό.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
athanas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 592


🖖🏻


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 08:14:02 μμ »

Εξυπνο και πολύ καλη δουλειά  Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 08:15:44 μμ »

Το έψαξα με τις αποστάσεις βάσει κλίμακας και σε αντιπαραβολή με τη φωτογραφία στο σαιτ της ΠΝΕ.
Η μπροστά πλευρά... δύσκολα μπορεί να ελεγχθεί λόγω του ότι δεν έχει γράμματα πολύ εμφανή. Αλλά στην πίσω πλευρά, υπάρχουν λάθος διαστάσεις και αποστάσεις στα βασικά στοιχεία του νομίσματος. Έχει περίεργες αναλογίες που δεν βγαίνουν. Για παράδειγμα η διάμετρος οριζόντια και κάθετα είναι ίδια ενώ οι αποστάσεις των γραμμάτων από την περιφέρεια είναι διαφορετικές.
Θα ανεβάσω μια φωτογραφία που δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα στο νόμισμα, αυτό που φαίνεται ξεκάθαρο είναι ότι υπάρχουν λάθος αποστάσεις και... χτυπήθηκαν χωριστά τα γράμματα από τα υπόλοιπα μέρη του νομίσματος. Πως είναι όμως αυτό δυνατόν ;;; Ενώ το στάχυ και η ημερομηνία είναι το 1ο κεντραρισμένο χτύπημα, τα γράμματα είναι σε λάθος αποστάσεις. Δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό, σίγουρα όμως δεν χτυπήθηκαν από την ίδια μήτρα. Είμαι απόλυτα σίγουρος για τη διπλή μήτρα. Δεν μπορεί να μετακινήθηκαν μόνο η περιφέρεια και τα γράμματα.


Οι αποστασεις των γραμματων Κωστα απο την περιφερεια διαφερουν γιατι εκει που πατησε η πρεσσα(οχι του νομισματοκοπειου) αλοιονοντας το μεταλο αλλαξε ,απειροελαχιστα και την αποσταση.


Δυο μητρες νομισματικοπειου;;.....δηλαδη τι  θα το βγαλουμε πλαστο;
Τα πραγματα δεν ειναι τοσο πολυπλοκα νομιζω και αποσυρομαι .

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 08:22:28 μμ »

Οι αποστασεις των γραμματων Κωστα απο την περιφερεια διαφερουν γιατι εκει που πατησε η πρεσσα(οχι του νομισματοκοπειου) αλοιονοντας το μεταλο αλλαξε ,απειροελαχιστα και την αποσταση.
Δυο μητρες νομισματικοπειου;;.....δηλαδη τι  θα το βγαλουμε πλαστο;
Τα πραγματα δεν ειναι τοσο πολυπλοκα νομιζω

...Εκτός αν υπήρξε παρέμβαση... πάντα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν και αυτό.

Πρόσθεσα σχόλιο, λίγο μετά... για αυτό που αναφέρεις.
Αν χρησιμοποιήθηκαν 2 μήτρες, τότε είναι πραγματικά ένα τρομερότατο σφάλμα.
Το πρόβλημα με το νόμισμα τελικά είναι ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί ούτε ότι είναι ούτε ότι δεν είναι σφάλμα.
Πάντως αν είναι σφάλμα, τότε 100% τα γράμματα χτυπήθηκαν ξεχωριστά από το στάχυ και την ημερομηνία.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 08:38:40 μμ »

Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας, ας πούμε ότι είναι πειραγμένο το νόμισμα, και λέω εγώ τώρα… για πιο λόγο να μπει σε τέτοιο κόπο κάποιος τη θα κέρδιζε από ένα νόμισμα χώμα !! Το νόμισμα ήρθε στα χέρια μου από μια ηλικιωμένη κυρία που το είχε σε ένα κουτάκι μέσα μαζί με πολλά άλλα νομίσματα όλα σε κακή κατάσταση και άνευ αξίας, σημειωτέον ότι τα νομίσματα ήταν του πατέρα της, εκτός και αν το 1930 ο πατέρας για να περάσει την ώρα του έπαιζε πρεσάροντας νομίσματα. 

νομισματολόγος δεν έχω σπουδάσει, ούτε μηχανολόγος, αλλά ούτε και εγκληματολογία.

Συνεπώς τα συμπεράσματα δικά σας.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 08:55:31 μμ »

Οι αποστασεις των γραμματων Κωστα απο την περιφερεια διαφερουν γιατι εκει που πατησε η πρεσσα(οχι του νομισματοκοπειου) αλοιονοντας το μεταλο αλλαξε ,απειροελαχιστα και την αποσταση.
Δυο μητρες νομισματικοπειου;;.....δηλαδη τι  θα το βγαλουμε πλαστο;
Τα πραγματα δεν ειναι τοσο πολυπλοκα νομιζω

...Εκτός αν υπήρξε παρέμβαση... πάντα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν και αυτό.

Πρόσθεσα σχόλιο, λίγο μετά... για αυτό που αναφέρεις.
Αν χρησιμοποιήθηκαν 2 μήτρες, τότε είναι πραγματικά ένα τρομερότατο σφάλμα.
Το πρόβλημα με το νόμισμα τελικά είναι ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί ούτε ότι είναι ούτε ότι δεν είναι σφάλμα.
Πάντως αν είναι σφάλμα, τότε 100% τα γράμματα χτυπήθηκαν ξεχωριστά από το στάχυ και την ημερομηνία.


Και ρωτω ρε Κωστα . Ειναι δυνατον το νομισματοκοπειο να ειχε μια μητρα με σταχια και μια με γραμματα;;
Ουτε απο μια μητρα που κτυπησε παρακεντρα προερχεται.
Στα δικα μου τα ματια η πρεσσα δεν ειχε παρασταση, και δεν ηταν νομισματοκοπειου.

 Νικο..... Εγω ποτε δεν ανεφερα οτι το νομισμα παραποιηθηκε σκοπιμως. Δεν ξερω επισης αν καποια στιγμη στο παρελθον χρησιμοποιηθηκε σαν βαση για να πατηθει κατι σε μια πρεσσα μηχανουργειου ή οτι αλλο.
Θυμασαι το τριανταρι του Κωστα;.....Αν δεν μας ειχε πει τι του ειπε ο κυριος που του το εδωσε.... ενα χρονο να ψαχναμε δεν θα βρισκαμε πως εγινε ετσι! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:22:16 μμ »

Φιλοι? Το νομισμα εχει πανω του χαρακτηριστικα που δεν μπορουν να γινουν απο καμια πρεσα μελοντικα!!
Οποιαδηποτε πιεση πανω σε φτιαγμενο νομισμα φερνει την καταστροφη και οχι παραλαγη και μετατοπιση!!
Ειτε σας αρεσει ειτε δεν σας αρεσει αυτο ειναι.

Οποιος απο εσας ειναι μαγκας και θελει να τεκμηριωσει τις ανοησιες που καθομε και βλεπω να γραφωνται ας παρει ενα νομισμα και ας το πρεσαρει σε μια πρεσα να δουμε τι θα βγαλει!!

ΕΑΝ θελετε πλεον να συνεχισετε να λετε ανοησιες (που ισως απο πισω κρυβουν αλλους σκοπους) συνεχιστε,
ματια εχουμε , μυαλο εχουμε και διακρινουμε ποιος μιλαει εκ καρδιας και ποιος ________
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:40:13 μμ »

Φιλοι? Το νομισμα εχει πανω του χαρακτηριστικα που δεν μπορουν να γινουν απο καμια πρεσα μελοντικα!!
Οποιαδηποτε πιεση πανω σε φτιαγμενο νομισμα φερνει την καταστροφη και οχι παραλαγη και μετατοπιση!!
Ειτε σας αρεσει ειτε δεν σας αρεσει αυτο ειναι.

Οποιος απο εσας ειναι μαγκας και θελει να τεκμηριωσει τις ανοησιες που καθομε και βλεπω να γραφωνται ας παρει ενα νομισμα και ας το πρεσαρει σε μια πρεσα να δουμε τι θα βγαλει!!

ΕΑΝ θελετε πλεον να συνεχισετε να λετε ανοησιες (που ισως απο πισω κρυβουν αλλους σκοπους) συνεχιστε,
ματια εχουμε , μυαλο εχουμε και διακρινουμε ποιος μιλαει εκ καρδιας και ποιος ________

γιωργο,δεν παιρνω θεση για να σχολιασω το νομισμα γιατι δεν εχω τετοιες γνωσεις..αλλα γραφω για να ρωτησω εσενα..προς τι τετοια "επιθεση" και τετοιο "υφος"?? ο καθενας λεει την αποψη του και αυτο που πιστευει.επισης ο καθε ενας εχει τις αμφιβολιες του και τις ερωτησεις του που μεσα απο την συζητηση προσπαθουμε ολοι να καταλαβουμε καποια τεχνικα πραγματα και να καταληξουμε καπου..με το να βγαινεις και να λες "αυτο ειναι και τερμα" και να λες ανοησιες τις απορκες η εικασιες του καθενος νομιζω δςν ειναι σωστο..αν εχεις προσωπικα με καποιον κανεις δεν φταιει εκτος απο εκεινον..ο τροπος σου δεν μου αρεσε..επισης αν απο το σχολιο σου και μετα δεχτουμε οτι ετσι ειναι,ποιος ο λογος του φορουμ και της συζητησης και της αλλαγης ιδεων μεταξυ των μελων??εγω σαν νεος,που παρακολουθω αυτη την συζητηση μου γεννιουνται αποριες οι απαντοται ερωτηματα που τυχων εχω..αν εσυ το ληξεις εδω,στερεις ενα κομματι γνωσης απο καποιον νεο η και καποιον παλαιοτερο..δεν υπαρχει ιχνος αντιπαραθεσης στα λεγομενα μου προς το ατομο σου,απλα μια "συμβουλη" του να προσεχουμε πως εκφραζομαστε..καλη συνεχεια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:43:29 μμ »


 Νικο..... Εγω ποτε δεν ανεφερα οτι το νομισμα παραποιηθηκε σκοπιμως. Δεν ξερω επισης αν καποια στιγμη στο παρελθον χρησιμοποιηθηκε σαν βαση για να πατηθει κατι σε μια πρεσσα μηχανουργειου ή οτι αλλο.
Θυμασαι το τριανταρι του Κωστα;.....Αν δεν μας ειχε πει τι του ειπε ο κυριος που του το εδωσε.... ενα χρονο να ψαχναμε δεν θα βρισκαμε πως εγινε ετσι! Κλείσιμο ματιού

Αγαπητέ Σωτήρη, Ψάχνεις ψύλλους στ’ άχυρα, εάν κοιτάξεις επάνω δεξιά η περίμετρος είναι συμπιεσμένη. Η κοινή λογική λέει ότι εάν συμπιέσουμε ένα κομμάτι μετάλλου αυτό θα έχει σαν συνέπεια να μεγαλώσει η διάμετρος του, εδώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο αντιθέτως είναι ακριβός όπως και το κανονικό νόμισμα.

Συμπέρασμα εάν ήσασταν περσότερο παρατηρητικοί, αντί να ψάχνετε διάφορα σημεία άσχετα μέσα στο νόμισμα, και διαβάζατε πιο προσεχτικά όσα έγραψα στην αρχή για την περίμετρο δεν θα κάνατε τόσες άσκοπες αναλύσεις.  
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:56:45 μμ από chrysos » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:45:10 μμ »

Η άποψη μου είναι ξεκάθαρη... Δύο πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί στο νόμισμα.
1ο Να είναι πειραγμένο... δεν μπορώ να ξέρω τι και πως.
2ο Σφάλμα, να έχει κτυπηθεί 2-3 φορές... πάλι δεν μπορώ να ξέρω τι και πως.
Με το 1ο δεν ασχολήθηκα, καλή την πρόθεση για να μπορέσω να δω αν είναι πράγματι σφάλμα.
Το 2ο έχει όμως κάποιο σημείο που μπάζει. Τι να κάνουμε; Έτσι είναι πολύ απλά.
Επειδή λοιπόν και το 1ο και το 2ο δεν μπορούν να αποδειχθούν 100%, με απλή λογική όλα μπορεί να έχουν συμβεί. Θα ήθελα όμως κάποιος να προσπαθήσει να με πείσει για το αντίθετο από αυτά που έγραψα πιο πάνω.

Υ.Γ. Αν δεν έχουμε κάτι να πούμε, καλύτερα να σιωπούμε.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:46:40 μμ »

Η άποψη μου είναι ξεκάθαρη... Δύο πράγματα μπορεί να έχουν συμβεί στο νόμισμα.
1ο Να είναι πειραγμένο... δεν μπορώ να ξέρω τι και πως.
2ο Σφάλμα, να έχει κτυπηθεί 2-3 φορές... πάλι δεν μπορώ να ξέρω τι και πως.
Με το 1ο δεν ασχολήθηκα, καλή την πρόθεση για να μπορέσω να δω αν είναι πράγματι σφάλμα.
Το 2ο έχει όμως κάποιο σημείο που μπάζει. Τι να κάνουμε; Έτσι είναι πολύ απλά.
Επειδή λοιπόν και το 1ο και το 2ο δεν μπορούν να αποδειχθούν 100%, με απλή λογική όλα μπορεί να έχουν συμβεί. Θα ήθελα όμως κάποιος να προσπαθήσει να με πείσει για το αντίθετο από αυτά που έγραψα πιο πάνω.

Υ.Γ. Αν δεν έχουμε κάτι να πούμε, καλύτερα να σιωπούμε.

Εχω να πω οτι εισαι αριστος συνομιλητης ψαγμενος και με γνωσεις
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:55:33 μμ »


Αγαπητέ Σωτήρη, Ψάχνεις ψύλλους στ’ άχυρα, εάν κοιτάξεις επάνω δεξιά η περίμετρος είναι συμπιεσμένη. Η κοινή λογική λέει ότι εάν συμπιέσουμε ένα κομμάτι μετάλλου αυτό θα έχει σαν συνέπεια να μεγαλώσει η περίμετρος του, εδώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο αντιθέτως είναι ακριβός όπως και το κανονικό νόμισμα.


Φανταστηκα μια πρεσα με κοχη αιχμηρη  οπου θα το παταγε κοβοντας το. Το χειλος θα μπορουσε να κτυπηθει και  να επανελθει.

Σε καθε περιπτωση ειπα την αποψη μου και ο καθεις οτι καταλαβαινει.
Ναι εισαι καλα φιλε και συγνωμη αν  εγραψα κατι που σε εκνευρισε



Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 09:57:44 μμ »

Αγαπητε Κωστα δεν εχω κανενα προβλημα με καλοπροερετους σχολιασμους!!
Αλλα απο συγκεκριμενα ατομα εδω και καιρο βλεπω να δημιουργουνται προβληματα εκει που δεν υπαρχουν!!

Και να εχεις υποψιν σου αγαπητε πως ολο και κατι παραπανω θα γνωριζω απο εσενα για να μιλαω μερικες φορες με αυτο το υφος!!

Τυνχανει να κοιταω ολο το φορουμ γενικα και οχι μεμονωμενα το καθε ποστ!!
Εαν επρεπε τα δικα σου ματια να βλεπουν αυτα που αναγκαζωμε να βλεπω εγω καθημερινα ισως να ειχες παραδοσει ηδη απο το πρωτο εξαμηνο!!
Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 10:02:37 μμ »

Αγαπητε Κωστα δεν εχω κανενα προβλημα με καλοπροερετους σχολιασμους!!
Αλλα απο συγκεκριμενα ατομα εδω και καιρο βλεπω να δημιουργουνται προβληματα εκει που δεν υπαρχουν!!

Και να εχεις υποψιν σου αγαπητε πως ολο και κατι παραπανω θα γνωριζω απο εσενα για να μιλαω μερικες φορες με αυτο το υφος!!

Τυνχανει να κοιταω ολο το φορουμ γενικα και οχι μεμονωμενα το καθε ποστ!!
Εαν επρεπε τα δικα σου ματια να βλεπουν αυτα που αναγκαζωμε να βλεπω εγω καθημερινα ισως να ειχες παραδοσει ηδη απο το πρωτο εξαμηνο!!
Φιλικα herakliotis

συμφωνω με αυτο που λες και το καταλαβαινω..αυτο που δεν μου αρεσε ομως ηταν ο τροπος με τον οποιο εκφραστηκες..τελος παντων,εσυ θα ξερεις κατι παραπανω και το ποστ δεν ειναι το καταλληλο για να το συζητησουμε..ας μην χαλαμε το θεμα του φιλου χρυσου..καλη συνεχεια και συγνωμη για αυτην την "παρεμβαση εκτος θεματος"..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 10:07:59 μμ »

Παιδιά το νόμισμα είναι πειραγμένο το ομολογώ, είναι κομμένο με ξυραφάκι μετά το θερμάνανε και κατόπιν κολλήσανε τα γράμματα, αφαιρέσανε και κάποια σημεία του μετάλλου , και ιδού το αποτέλεσμα.

Καλή σας Νύχτα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences