Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:25:52 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τη λέτε για αυτό το σφάλμα !!  (Αναγνώστηκε 11307 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:00:45 μμ »

Τη λέτε για αυτό το σφάλμα, η περίμετρος του νομίσματος είναι μετατοπισμένη.  Έκπληξη
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 09:48:48 μμ »

Καλορίζικο... τυχερέ... μπράβο. Ωραιότατο και σπάνιο σφάλμα, είναι πολύ ενδιαφέρον...
Δες σε παρακαλώ διάμετρο, βάρος, πάχος περιφέρειας, πάχος υψηλότερο και πάχος πεδίου (χαμηλότερο).
Μετατόπιση μήτρας και διπλοεκτύπωση.
Πρέπει να δούμε τα παραπάνω στοιχεία για πιο σίγουρα συμπεράσματα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 04:12:13 μμ »

Καλορίζικο... τυχερέ... μπράβο. Ωραιότατο και σπάνιο σφάλμα, είναι πολύ ενδιαφέρον...
Δες σε παρακαλώ διάμετρο, βάρος, πάχος περιφέρειας, πάχος υψηλότερο και πάχος πεδίου (χαμηλότερο).
Μετατόπιση μήτρας και διπλοεκτύπωση.
Πρέπει να δούμε τα παραπάνω στοιχεία για πιο σίγουρα συμπεράσματα.

Η περιγραφή σου είναι ακριβέστατη.

Ανεβάζω περισσότερες φωτογραφίες του νομίσματος με τα σημεία των σφαλμάτων.

1ον μετατόπιση μήτρας

2ον διπλοεκτύπωση

3ον ασύμμετρα γράμματα.

4ον σε κάποια σημεία λύπη μέταλλο.

Η διάμετρος είναι ίδια με το κανονικό 25mm

Το μεγαλύτερο πάχος είναι 11,5mm, και το μικρότερο πάχος είναι 11mm.

Εγώ στα 40 χρόνια που ασχολούμαι δεν έχω ξανά συναντήσει Δήμητρα με τόσα σφάλματα. Το ίδιο μου είπαν και στη λέσχη που το είδαν σήμερα.

Αυτό το σπάνιο σφάλμα εάν βρεθεί ο μερακλής διατίθεται προς πώληση, όποιος ενδιαφέρετε προσφορά με PM
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 04:13:27 μμ »

2
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 04:31:26 μμ »

Θα παραθεσω  μια εκδοχη υπο τυπο ερωτησης,και συγχωρεστε με αν φανει ανοητη.

Δεν υπαρχει περιπτωση το νομισμα αυτο να εχει κτυπηθει σε μια πρεσσα (για καποιο λογο) και να εχει παραποιηθει , οποτε δεν μιλαμε για σφαλμα μητρας;;;;
Προσεξτε το και πειτε αν ολα αυτα μπορει να εχουν γινει τεχνητα ή ειναι λογικοτερο να αποτελουν σφαλμα εκτυπωσης.
Γιατι σαν πολλα σφαλματα εχει πανω του ως αποτελεσμα απλα καποιας <πιεσης>ενω δεν ειναι διπλοκτυπημενο πουθενα......
Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 04:43:40 μμ »

Όχι εάν δεν ήσουν τόσο δύσπιστος, και είχες και τις ανάλογες γνώσης, τότε θα καταλάβαινες ότι το νόμισμα είναι Mint Error.

Εξάλλου και ο Βασίλης και ο Ποδαράς, καθώς και πολοι άλλοι στη λέσχη που το είδανε είπαν τα ίδια.   
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 04:46:52 μμ »

Όχι εάν δεν ήσουν τόσο δύσπιστος, και είχες και τις ανάλογες γνώσης, τότε θα καταλάβαινες ότι το νόμισμα είναι Mint Error.

Εξάλλου και ο Βασίλης και ο Ποδαράς, καθώς και πολοι άλλοι στη λέσχη που το είδανε είπαν τα ίδια.   


Παντα ψαχνω φιλε μου , κατι που δεν ειναι κακο. Γνωριζω πολλους  ειδημονες  που εχουν φαει πατατα βραστη;;;
Οσο για τις γνωσεις, αυτες αποκτωνται ΜΟΝΟ  μετα απο ερωταπαντησεις.

Υ.Σ Σε καμια περιπτωση  δεν ειχα προθεση να σου προσβαλω την σπανιοτητα
Απλα παρατηρησα οτι και απο τις δυο πλευρες το νομισμα ειναι πατημενο με αποτελεσμα ο δισκος λογικα να εχει γινει πολυ λεπτος απο την διπλευρη πιεση της ιδιας περιοχης, χωρις να υπαρχει double strike
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 05:03:27 μμ από coll » Καταγράφηκε
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 05:04:40 μμ »


Απλα παρατηρησα οτι και απο τις δυο πλευρες το νομισμα ειναι πατημενο με αποτελεσμα ο δισκος λογικα να εχει γινει πολυ λεπτος απο την διπλευρη πιεση της ιδιας περιοχης, χωρις να υπαρχει double strike

Καλά κάνεις και το ψάχνεις, αλλά να είσαι βέβαιος, ότι εάν δεν το είχα διασταυρώσει πρώτα με τους παραπάνω έμπειρους συλλέκτες, δεν θα το είχα ανεβάσει στο φόρουμ.

Κατά την άποψη μου, το νόμισμα έγινε μαντάρα από μάγκωμα της μήτρας.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 05:07:45 μμ »


Απλα παρατηρησα οτι και απο τις δυο πλευρες το νομισμα ειναι πατημενο με αποτελεσμα ο δισκος λογικα να εχει γινει πολυ λεπτος απο την διπλευρη πιεση της ιδιας περιοχης, χωρις να υπαρχει double strike

Καλά κάνεις και το ψάχνεις, αλλά να είσαι βέβαιος, ότι εάν δεν το είχα διασταυρώσει πρώτα με τους παραπάνω έμπειρους συλλέκτες, δεν θα το είχα ανεβάσει στο φόρουμ.

Κατά την άποψη μου, το νόμισμα έγινε μαντάρα από μάγκωμα της μήτρας.


Συζητηση κανουμε και εχω αποριες που πιθανον να ειχες και εσυ πριν σε διαφωτισουν.
Ρωτησα καποια πραγματα εμμεσως πλην των  παρατηρησεων που εκανα ,
Οπως ¨: Γιατι αφου εκτυπωθηκε σε κακη θεση, τοτε ΟΛΑ βρισκονται στην σωστη με βαση το κεντρο του κερματος ;;;;
Μια φορα κτυπηθηκε φυσικα αφου δεν υπαρχει double strike!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 05:16:45 μμ από coll » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 05:51:19 μμ »

Η πρεσα που του κτυπησε τον οπισθοτυπο δεξια απο το σταχι και του εχει αφησει το εντυπωμα της, πεταξε εξογκωμα μπροστα κατω απο τον λαιμο της Δημητρας.
Θα με διαφωτισετε και εμενα τον αρχαριο σχετικα με τις αποριες μου  ή θα παρω 5-10 σαβουρες και θα σας πηξω στα σφαλατα;;; Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 05:59:18 μμ »

Υπάρχει διπλοεκτύπωση και φαίνεται πιο καθαρά στο σημείο που ξεκινά η λέξη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Δεν μπορώ να εξηγήσω όλα τα σφάλματα ένα ένα διότι γίνεται χαμός. Λείπει μέταλλο που επάνω του χτυπήθηκαν τα γράμματα, έχει λάθος αποστάσεις, νομίζω ότι και το στάχυ το φυσάει λίγο αριστερά ο αέρας, η περιφέρεια είναι σαν της Δυτικής Μακεδονίας (χάλια μαύρα), η μήτρα κάποια στιγμή βαρέθηκε να κάθεται και αφού στράβωσε πήγε μια βόλτα προς τα αριστερά και κάτω, άλλαξε ξανά γνώμη και ανέβηκε αριστερά και πάνω, κάποια γράμματα κρύωσαν και άρχισαν να τρέμουν.
Με λίγα λόγια, γίνεται του Κουτρούλι ο γάμος από σφάλματα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:03:07 μμ »

Υπάρχει διπλοεκτύπωση και φαίνεται πιο καθαρά στο σημείο που ξεκινά η λέξη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Δεν μπορώ να εξηγήσω όλα τα σφάλματα ένα ένα διότι γίνεται χαμός. Λείπει μέταλλο που επάνω του χτυπήθηκαν τα γράμματα, έχει λάθος αποστάσεις, νομίζω ότι και το στάχυ το φυσάει λίγο αριστερά ο αέρας, η περιφέρεια είναι σαν της Δυτικής Μακεδονίας (χάλια μαύρα), η μήτρα κάποια στιγμή βαρέθηκε να κάθεται και αφού στράβωσε πήγε μια βόλτα προς τα αριστερά και κάτω, άλλαξε ξανά γνώμη και ανέβηκε αριστερά και πάνω, κάποια γράμματα κρύωσαν και άρχισαν να τρέμουν.
Με λίγα λόγια, γίνεται του Κουτρούλι ο γάμος από σφάλματα.

Το ΔΗΜ ειναι απλα πατημενο και οχι διπλοκτυπημενο.
Ποιες αποστασεις ειναι λαθος;;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:07:22 μμ »

Το συγκεκριμενο ειναι σφαλμα!! Και δεν εχει παιχτει καμια μαιμουδια.
Και αυτο το δειχνει η κυκλοφορια του και μονο!!
Ενα κυκλοφορημενο νομισμα δεν μπορει καποιος να το πρεσαρει για να του αλιωση την περιμετρο.
Επισεις δεν φτιαχτηκε στο αμαρτωλο Ελληνικο νομισματοκοπειο του 70 οπου ο καθενας εκανε οτι του γουσταρε εκει μεσα εχωντας μια υπευθηνη θεση!!
Κοιτωντας τωρα την αντιδραση σου Σωτηρακι μου θυμισες ενα αλλο περιστατικο οπου ειχα ΕΓΩ ενα νομισμα στα χερια μου , ελεγα οτι ειναι ακυκλοφορητο και ενας αλλος απο ζηλια και μονο ελεγε βλακειες για κατεβασμα φθορας!!
Μπηκες και εσυ τοτε και σιγονταρες την βλακεια που ελεγε ο αλλος απο ζηλια!!
Αναρωτιεμε : Οταν ενας συλλεκτης εχει ενα νομισμα στα χερια του και σας λεει , το εχω στα χερια μου , το κραταω , δεν βλεπω πουθενα κανενα κατεβασμα στον δισκο, γιατι δεν τον πιστευετε?
Φυσικα σε εκεινη την περιπτωση πηγε για σλαμπ το νομισμα και ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ αλλιως θα ηταν χαντακωμενο λογω των αστοχων σχολιων δυο ατομων εκ των οποιων ο ενας ησουν εσυ Σωτηρη
Το θεμα  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=3111.15   οποιος το διαβαση εξ αρχης θα καταλαβει πολλα.

Και σε αυτο το θεμα βλεπω ενα σφαλμα , οπως ειπα στον κυριο Νικο οταν μου το εδειξε πριβε τα λογια μου ηταν αυτα: κριμα κυριε Νικο που δεν ειναι σε καλυτερη κατασταση , εαν ηταν ενα ΧF ενα AU θα επιανε τρελα λεφτα απο καποιον που μαζευε σφαλματα.

Και μια παροιμια : Απο πιτα που δεν τρως τι σε νοιαζει ανε καιει, οποιος θελει την κολαει οπως θελει οπου θελει.
Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:13:15 μμ »

Το συγκεκριμενο ειναι σφαλμα!!Να το αγορασεις εσυ τοτε Και δεν εχει παιχτει καμια μαιμουδια.
Και αυτο το δειχνει η κυκλοφορια του και μονο!!
Ενα κυκλοφορημενο νομισμα δεν μπορει καποιος να το πρεσαρει για να του αλιωση την περιμετρο. Και γιατι δεν μπορει;;Επισεις δεν φτιαχτηκε στο αμαρτωλο Ελληνικο νομισματοκοπειο του 70 οπου ο καθενας εκανε οτι του γουσταρε εκει μεσα εχωντας μια υπευθηνη θεση!! Ειπα εγω οτι εφαγε πρεσσα στο νομισματοκοπειο;;;Κοιτωντας τωρα την αντιδραση σου Σωτηρακι Γιωργακη σου ριχνω 3 χρονια μου θυμισες ενα αλλο περιστατικο οπου ειχα ΕΓΩ ενα νομισμα στα χερια μου , ελεγα οτι ειναι ακυκλοφορητο και ενας αλλος απο ζηλια και μονο ελεγε βλακειες για κατεβασμα φθορας!! Δεν ξερω τι θυμηθηκες παλι και στην κορφη κανελα, Και τα παρακατω που γραφεις ειναι προσβλητικα και  παντελως ασχετα με το θεμα ΑπορίαΜπηκες και εσυ τοτε και σιγονταρες την βλακεια που ελεγε ο αλλος απο ζηλια!!
Αναρωτιεμε : Οταν ενας συλλεκτης εχει ενα νομισμα στα χερια του και σας λεει , το εχω στα χερια μου , το κραταω , δεν βλεπω πουθενα κανενα κατεβασμα στον δισκο, γιατι δεν τον πιστευετε?
Φυσικα σε εκεινη την περιπτωση πηγε για σλαμπ το νομισμα και ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΕ αλλιως θα ηταν χαντακωμενο λογω των αστοχων σχολιων δυο ατομων εκ των οποιων ο ενας ησουν εσυ Σωτηρη
Το θεμα  http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=3111.15   οποιος το διαβαση εξ αρχης θα καταλαβει πολλα.

Και σε αυτο το θεμα βλεπω ενα σφαλμα , οπως ειπα στον κυριο Νικο οταν μου το εδειξε πριβε τα λογια μου ηταν αυτα: κριμα κυριε Νικο που δεν ειναι σε καλυτερη κατασταση , εαν ηταν ενα ΧF ενα AU θα επιανε τρελα λεφτα απο καποιον που μαζευε σφαλματα.

Και μια παροιμια : Απο πιτα που δεν τρως τι σε νοιαζει ανε καιει, οποιος θελει την κολαει οπως θελει οπου θελει.
Φιλικα herakliotis
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:21:59 μμ από coll » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 06:27:40 μμ »

Και κατι τελευταιο .
Αν η πρεσσα του νομισματικοπειου κτυπαγε τοσο πλαι τον δισκο, τα γραμματα θα ειχαν βγει απεξω απο τον νομισμα. Η πρεσσα που το κτυπησε ΔΕΝ ειχε παρασταση.
Αποψη μου που την εκφραζω κοσμια !!!
 Τα υπολοιπα περισσευουν κυριε Γιωργο.
Δεν ζηλευω κανεναν, δεν σιγονταρω  και προσπαθω να μην λεω βλακειες ως αναφερεις
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences