Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 01, 2024, 05:50:39 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μπούκωμα της μήτρας ή κακοποίηση;  (Αναγνώστηκε 2539 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georgius iii
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 457


ισχύς εν τη ενώσει


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 11:28:28 μμ »

Έχω την εντύπωση ότι είναι μπούκωμα της μήτρας γιατί αν είναι κακοποίηση είναι πολύ επιμελημένη  και συνήθως οι κακοποιοί νομισμάτων  δεν είναι επιμελείς . Η γνώμη σας;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2013, 11:42:23 μμ από georgius iii » Καταγράφηκε

"Τα αγαθά κόποις κτώνται".
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 11:40:47 μμ »

Την φωτο ξεχασες! Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
georgius iii
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 457


ισχύς εν τη ενώσει


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 11:44:55 μμ »

Δεν την ξέχασα απλά ήταν πολύ υψηλή η ανάλυση και έπρεπε να την χαμηλώσω.
Καταγράφηκε

"Τα αγαθά κόποις κτώνται".
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 12:35:35 πμ »

δεν νομιζω να ειναι μπουκωμα μητρας!! τοσο πολυ θα το ειχαν παρει χαμπαρι!! κατι αλλο παιζει... ισως να ειναι φτιαχτο... να το θερμαναν εκει πολυ.. και να το εφτιαξαν...

προσωπικα μου αρεσει και θα τα κραταγα... ειναι κατι περιεργο.. οτι και να ειναι... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 08:49:38 πμ »

Αποκλείεται η μήτρα να είχε/προξένησε τέτοια ζημιά και το μηχάνημα να χτυπούσε. Είναι φτιαχτό.
Τα μηχανήματα πλέον, ελέγχουν αυτόματα τις αποκλίσεις στα νομίσματα και κατ επέκταση στη μήτρα.
Στα ευρώ είναι δύσκολο να βρεις σφάλμα, κι ας κυκλοφόρησαν κάποια δισεκατομμύρια νομίσματα σε όλη την Ευρώπη. Κι αυτό γιατί στο χτύπημα ελέγχονται αυτόματα από υπολογιστή όλα τα στοιχεία του νομίσματος. Μπορεί να υπάρξει απόκλιση σε κάποιο γράμμα ή στοιχείο ή πιο βαθιά εκτύπωση, αλλά μέχρι εκεί.
Το μόνο σφάλμα/ποικιλία που είναι δυνατόν να βγει, χωρίς να το πάρει χαμπάρι ο υπολογιστής, είναι το νόμισμα να είναι σε εκτύπωση νομίσματος και όχι μεταλλίου. Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχει δικλίδα ασφαλείας. Και εκεί μιλάμε για σπανιότατο σφάλμα/ποικιλία που αξίζει κάποιες χιλιάδες ευρώ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 01:16:32 μμ »

κι ομως Κωστα εχω αρκετα σφαλματα στα ευρω! και στα ελληνικα και στα ξενα.. αλλα μιλαμε συνηθως για εξτρα μεταλλο, για σπασιματα μητρας κτλ... ολα μικρα...

εχω ενα ελληνικο με κακο δισκο που του λειπει κομματι, κι ενα που ειναι μισο μισο.. (5 λεπτα), το μισο με την χαλκινη επιστρωση και το αλλο μισο χωρις... στα συνορα εχει μαυριλα.. αλλα δεν ειναι φτιαχτο μιας και ηταν σε starter kit....

αυτο ομως εδω δεν ειναι σφαλμα! αυτο μου θυμισε το ομορφο 30 δραχμο που εχεις που εξαφανιστικε η ελλαδα... κατι τετοιο εκαναν κι εδω... απλα εβγαλαν τον δισκο τον εσωτερικο.. το θερμαναν πολυ... και... βουαλα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 01:30:05 μμ »

κι ομως Κωστα εχω αρκετα σφαλματα στα ευρω! και στα ελληνικα και στα ξενα.. αλλα μιλαμε συνηθως για εξτρα μεταλλο, για σπασιματα μητρας κτλ... ολα μικρα...

Για τα υπόλοιπα δεν αναφέρθηκα... επειδή είναι 2 ευρώ, έχεις απόλυτο δίκιο.
Σε 2 ευρώ όμως βρέθηκαν μόνο μικρά σφάλματα, και η ποικιλία εκτύπωσης "νομίσματος". Επίσης να αναφέρω ότι οι αχτύπητοι δίσκοι δεν είναι σφάλμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences