Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 08:21:52 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πώς θα μάθω το τιράζ των ελληνικών γραμματοσήμων;  (Αναγνώστηκε 3970 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 02:44:19 μμ »

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πως μπορώ να μάθω το τιράζ των ελληνικών γραμματοσήμων. Δλδ πόσα εκδόθηκαν και αν υπάρχει η δυνατότητα πόσα έμειναν αδιάθετα.

Επίσης έχω ακούσει πως οι απούλητες αναμνηστικές σειρές.μετά από το διάστημα κάποιον χρόνων καταστρέφονται από τα ΕΛΤΑ .Ισχύει αυτό ή τα αγοράζουν μεγαλέμποροι Έλληνες ή ξένοι;

πολλά ζητάω ε;! Χαμόγελο

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 02:56:00 μμ »

stoyς καταλόγους υπάρχει το τιράζ. Τα ελτα στέλνουν τις σειρές στα ελτα των επαρχιών όπου και διατίθενται. Όσα μεινουν αδιάθετα μετα από κάποιο χρονικό διάστημα τα τοπικά ελτα τα επιστρέφουν στην αθήνα. Μετά δεν ξέρω τι γίνεται.

Ακου ενα καλό . το 1935 - νομίζω - βρεθηκε στα υπόγεια των ελτα αθηνων απειρα φυλλα μεγάλων κεφαλών ικανων να σταματήσουν τον συλλεκτισμό στην Ελλάδα. Η ποσότητα έφτανε να τα εχουμε όλα σπιτι μας και ακομα παραπάνω. Οι τότε εμποροι απαίτησαν απο τα ελτα να τα καταστρεψουν. Οι ακόμα πιο ηλίθιοι υπάλληλοι των ελτα το έκαναν και κράτησαν νομίζω ένα φύλλο μόνο. Αυτό που λέω δεν είναι φήμη αλλά γεγονός.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 02:57:35 μμ »

stoyς καταλόγους υπάρχει το τιράζ. Τα ελτα στέλνουν τις σειρές στα ελτα των επαρχιών όπου και διατίθενται. Όσα μεινουν αδιάθετα μετα από κάποιο χρονικό διάστημα τα τοπικά ελτα τα επιστρέφουν στην αθήνα. Μετά δεν ξέρω τι γίνεται.

Ακου ενα καλό . το 1935 - νομίζω - βρεθηκε στα υπόγεια των ελτα αθηνων απειρα φυλλα μεγάλων κεφαλών ικανων να σταματήσουν τον συλλεκτισμό στην Ελλάδα. Η ποσότητα έφτανε να τα εχουμε όλα σπιτι μας και ακομα παραπάνω. Οι τότε εμποροι απαίτησαν απο τα ελτα να τα καταστρεψουν. Οι ακόμα πιο ηλίθιοι υπάλληλοι των ελτα το έκαναν και κράτησαν νομίζω ένα φύλλο μόνο. Αυτό που λέω δεν είναι φήμη αλλά γεγονός.
Συλλεκτική παιδεία Βασίλη μου.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 03:27:33 μμ »

πάντα Ηλία μου. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Πάλι καλά που τους επέτρεψαν να κρατήσουν ενφ φυλλο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 03:36:27 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Αν όντως το έκαναν αυτό είναι πολύ αισχρό..αλλά παίζονται πολλά συμφέροντα και θα δυσαρεστούσαν κόσμο αν δεν τα κατέστρεφαν.
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 11:00:37 μμ »

Εκτός από καταλόγους και αυτό μπορεί να είναι χρήσιμο:
http://colnect.com/en/stamps/years/country/2645-Greece
Για τις ποσότητες των παρισινών κεφαλών Ερμή εδώ: (το πρώτο αρχείο)
http://www.philatelie-epernay.fr/La-grosse-tete-d-Hermes-de-Grece

Ακουσα ότι από πέρυσι τα γραμματόσημα μένουν 1 έτος σε κυκλοφορία (εξαιρούνται οι τακτικές σειρές που βγαίνουν 1 κάθε 2 έτη) και έπειτα επιστρέφονται και καταστρέφονται στις γνωστές μηχανές που μπαίνουν φύλλα και βγαίνουν κορδελίτσες.
Επίσης άκουσα ότι εντός του 2013 θα πάψουν να διατίθενται στα ταμεία οι μεγάλες αξίες (τα "κλειδιά") προς σφράγιση κοινής αλληλογραφίας.
Ελπίζω να μην ισχύει τίποτε από τα 2, γιατί αλλιώς θα πρέπει να τα αγοράζουμε όλα...
Πάντως έχει τύχει να δω σε αλληλογραφία από μικρές επαρχιακές περιοχές "ξεχασμένα" γραμματόσημα τεσσαρων, πέντε ή περισσοτέρων ετών. Συνήθως είναι οι μεγάλες αξίες.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 12:58:34 πμ »

Χρήσιμα τα 2 λινκ,δεν νομίζω να ισχύει αυτό με τις μεγάλες αξίες γιατί ο κύριος σκοπός των γραμματοσήμων είναι να ταχυδρομούνται ασχέτως αν τα συλλέγουμε εμείς..ίσως στις μεγάλες αξίες να περιορίσουν κ αλλο το τιράζ και να δίνουν στα ταχυδρομεία  μεγάλες αξίες από τις κοινές μη αναμνηστικές σειρές..χλωμό να μπουν σε τέτοια διαδικασία κατά τη γνώμη μου πάντως..
Φαντάζεσαι σε κανένα χωρίο να έχουν μείνει φυλλαράκια Σαμπάνη; χαχαχα!
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 02:48:02 μμ »

Καλά, δεν ψάχνουμε και τον Σαμπάνη σε αλληλογραφία, αυτό και αν θα ήταν κελεπούρι!
Όμως, έχετε δει σε κανένα ταχυδρομείο να χρησιμοποιούν στα ταμεία γραμματόσημα όπως π.χ. ο Καρχαρίας από αυτή τη σειρά (κλειδί, 250.000 αντίτυπα);
http://eshop.philotelismos.gr/Store/tabid/81/ProductID/354/Language/el-GR/Default.aspx
Εγώ όχι. Ολα τα άλλα βρίσκονται πάνω στα γράμματα, τα κλειδιά πολύ δύσκολα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 04:11:50 μμ »

Το site αυτο ειναι το επισημο των ΕΛΤΑ? Μπορεις να γινεις και συνδρομητης απο εκει?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 04:29:23 μμ »

Το site αυτο ειναι το επισημο των ΕΛΤΑ? Μπορεις να γινεις και συνδρομητης απο εκει?

Ναι είναι το επίσημο..στέλνουν ατελώς σε Ελλάδα και πληρώνεις με αντικαταβολή..έχω παραγγείλει 2 φορές.Τα απλά γραμματόσημα τα πληρώνεις στην ονομαστική τους αξία.όλα τα άλλα έχουν ΦΠΑ.Συνδρομητής δεν έχω γίνει γιατί αγοράζω επιλεκτικά σειρές.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 04:45:36 μμ »

Σ ευχαριστω  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 14, 2013, 04:54:24 μμ »

Παρακαλώ!! από προσωπική εμπειρία,κάναν 3 μέρες να μου τα φέρουν.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences