Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:40:47 πμ
Σελίδες: 1 ... 44 45 [46] 47 48 ... 51
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καινούργιες 'είσοδοι' στην συλλογή μου!  (Αναγνώστηκε 326534 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #675 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 08:51:57 μμ »

Γιώργη, καλησπέρα!
Ελπίζω να μην σε πείραξε που ανέφερα εσένα σαν παράδειγμα.

Θυμάμαι το Καλοκαίρι του 1995 που όργωνα με το ποδήλατο το χωρίο (και όχι μόνο) για να ψάχνω και να κοιτάω σε κάθε καρτοτηλέφωνο μπας και βρω καμία τηλεκάρτα.
Πόσους κάδους με σκουπίδια είχα αναποδογυρίσει για να κοιτάξω και ανάμεσα στα σκουπίδια μπας και μου έχει ξεφύγει καμία...   Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο

Πραγματικά όμορφες και αγνές εποχές.
Αγνές γιατί δεν έτρεχες σαν πιτσιρικάς σε εμπόρους να αγοράσεις, αλλά είχες συστρατεύσει όλο το σόι, όλους τους φίλους σου και όλες τις φίλες της... φίλης σου για να μαζεύουν τηλεκάρτες από τους δρόμους, τις πλατείες, τα πεζοδρόμια, από δικούς τους γνωστούς κτλ...

Με λίγα λόγια είχαμε αγγαρέψει καμιά 30ρια άτομα ο καθένας μας για να μας βρίσκουν τηλεκάρτες.
Το πρόβλημα όμως σήμερα, είναι ότι πλέον δεν βρίσκεις τηλεκάρτες πεταμένες.
Και δεν βρίσκεις γιατί δεν κυκλοφορούν όπως τότε...
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #676 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 09:48:02 μμ »

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
Συνεχίζω εδώ την κουβέντα - ανταλλαγή απόψεων για να μην 'χαλάσουμε' το θέμα με τις τηλεκάρτες που κάποιος φίλος μπορεί να ψάχνει.

Ολες οι τεκμηριωμένες απόψεις είναι σεβαστές.
Το χρήμα παίζει τον βασικότερο -ίσως- παράγοντα για να αγοράσει ή να πουλήσει κάποιος μία τηλεκάρτα ή οτιδήποτε άλλο προϊόν. Αμέσως μετά έρχεται ο παράγοντας συναίσθημα.
Και μάλιστα για πολλούς, το συναίσθημα υπερισχύει του οικονομικού παράγοντα.

Ομως οι ανάγκες του καθενός είναι αυτές που καθορίζουν την 'πορεία' μας.
Αυτός ο οποίος έχει οικονομική άνεση, δεν θα διστάσει να βάλει το χέρι στην τσέπη για να πραγματοποιήσει μία επιθυμία του κάνοντας μία αγορά, η οποία για κάποιον άλλον θα θεωρηθεί υπερβολή και εκτός οικονομικού προγραμματισμού.
Από τις παραπάνω 2 περιπτώσεις που ανέφερα, ο 1ος δύσκολα να μπει στην διαδικασία να πουλήσει μέρος ή ακόμα και ολόκληρη την συλλογή του, σε σχέση με τον 2ο ο οποίος αρκετά πιο εύκολα θα προβεί σε κάποια πώληση.

Ελπίζω τα παραδείγματα να είναι κατανοητά.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #677 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 09:59:37 μμ »

Δημήτρη (Nemesis) έγραψες το παρακάτω:

Επίσης, πιστεύω πως απο τους πρωτους  συλλέκτες πιθανότατα πολλοι είχαν σχέση με τον ΟΤΕ η’ ήταν περιπτεράδες και επαγγελματίες έμποροι-συλλέκτες.

Για κάποιον λόγο δεν νομίζω ότι ο επαγγελματίας έμπορος μπορεί να είναι και συλλέκτης.
Ειδικά για την τηλεκάρτα.
Στην τηλεκάρτα η μόνη αναβάθμιση που μπορεί να κάνει κάποιος είναι από ανοικτή σε κλειστή.
Οπότε να πουλήσει την ανοικτή; Σιγά το κέρδος.

Δεν μπορώ να σκεφτώ πως κάποιος θα είναι και έμπορος και συλλέκτης τηλεκάρτας ταυτόχρονα.
Τουλάχιστον με τα παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό, είναι αδύνατο.
Ο έμπορος θα στο παίξει συλλέκτης, δηλαδή του στυλ ότι είναι και αυτός ένας από αυτούς που τα σκάει για ένα καλό κομμάτι. Το οποίο καλό κομμάτι που εσύ ψάχνεις, τυχαίνει να το έχει διπλό ο ίδιος...
Αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #678 στις: Οκτώβριος 16, 2019, 10:13:10 μμ »

Ο έμπορος θα στο παίξει συλλέκτης, δηλαδή του στυλ ότι είναι και αυτός ένας από αυτούς που τα σκάει για ένα καλό κομμάτι. Το οποίο καλό κομμάτι που εσύ ψάχνεις, τυχαίνει να το έχει διπλό ο ίδιος...

 Σφραγισμένα χείλη κρυβε λογια...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

πως γινεται και τις μεγαλες κουβεντες για τα συλλεκτικα τις διαβαζω μονο στις τηλεκαρτες και τα γραμματοσημα...
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #679 στις: Οκτώβριος 17, 2019, 01:40:57 μμ »


Για κάποιον λόγο δεν νομίζω ότι ο επαγγελματίας έμπορος μπορεί να είναι και συλλέκτης.
Ειδικά για την τηλεκάρτα.
Στην τηλεκάρτα η μόνη αναβάθμιση που μπορεί να κάνει κάποιος είναι από ανοικτή σε κλειστή.
Οπότε να πουλήσει την ανοικτή; Σιγά το κέρδος.

Δεν μπορώ να σκεφτώ πως κάποιος θα είναι και έμπορος και συλλέκτης τηλεκάρτας ταυτόχρονα.
Τουλάχιστον με τα παραδείγματα που μου έρχονται στο μυαλό, είναι αδύνατο.
Ο έμπορος θα στο παίξει συλλέκτης, δηλαδή του στυλ ότι είναι και αυτός ένας από αυτούς που τα σκάει για ένα καλό κομμάτι. Το οποίο καλό κομμάτι που εσύ ψάχνεις, τυχαίνει να το έχει διπλό ο ίδιος...
Αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.



Εδω θα διαφωνησω με το θεμα γαι αρκετους λογους. Στις τηλεκαρτες συγκεκριμενα υπαρχουν πολλες αναβαθμισεις που μπορει να κανει καποιος εκτος απο την ανοικτη σε κλειστη.... Πρωτα απο ολα αν μια κλειστη εχει χαλασμενη ζελατινα και βρεις καλυτερη ζελατινα αυτο ειναι αναβαθμιση. Αν κανεις νουμερα και εχεις μια δηλο πχ 0122 458321 και βρεις την 0122 002200 και σου αρεσει το νουμερο καλυτερα την παιρνεις γιατι ειναι αναβαθμιση.... Αν εχεις μια κλειστη και εχει παρει υγρασια μεσα και εχει κολλησσει η ξεθωριασει το νουμερο και βρεις καλυτερη και αυτο αναβαθμιση ειναι και παει λεγοντας αναλογα με το τι ευχαριστει τον καθε συλλεκτη.
Τωρα στο θεμα στοκ μπορει να συμβει παρα πολυ ευκολα με τα δυσκολα κυριως κομματια και ενας συλλεκτης να βρεθει με στοκ. Και θα μιλησω για μενα. Μαζευω καρτες απο το 1995....Ολα αυτα τα χρονια βρηκα πολλες ευκαιριες σε κωδικους και σπανια και τις πηρα. Εκανα πολλες αναβαθμισεις λογω ζελατινας αριθμων κατασταση τσιπ και λοιπα και ετσι βρεθηκα σε καποια καλα κομματια να εχω και 2 και 3 και 4 φορες το κομματι. Δεν σημαινει αναγκαστικα πως τα πληρωσα ακριβα καποια οντως τα βρηκα τσαμπα και τα πηρα και για αλλαγη και για μεταπωληση να μαζεψω κανενα φραγκο να το ξαναγυρισω στις καρτες. Αυτο δε με κανει ουτε εμπορο ουτε πωλητη καρτων.... Τωρα αν εγω αρχιζω και προμοταρω οτι τα κυθηρα και ο αραχθος ειναι  πολυ σπανια και δυσευρετα και τι ακριβα που ειναι και αλλα τετοια τοτε πιθανον να προσπαθω να προμοταρω... Αλλα οταν εχουμε φτασει στο 2019 και καποιος μαζευει καρτες απο το 1995 δηλαδη κοντα 25 χρονια τοτε ναι σιγουρα κατι θα εχει διπλο και ισως και να σκεφτει να το πουλησει για να μη μαζευει σκονη σε κουτια οπως οι περισσοτερες συλλογες...Και  δε το λεω γιατι πουλαω καρτες το λεω κυριολεκτικα σα συλλεκτης!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #680 στις: Οκτώβριος 17, 2019, 08:07:32 μμ »



Εδω θα διαφωνησω με το θεμα γαι αρκετους λογους. Στις τηλεκαρτες συγκεκριμενα υπαρχουν πολλες αναβαθμισεις που μπορει να κανει καποιος εκτος απο την ανοικτη σε κλειστη.... Πρωτα απο ολα αν μια κλειστη εχει χαλασμενη ζελατινα και βρεις καλυτερη ζελατινα αυτο ειναι αναβαθμιση.
1ον, αν η ζελατίνα είναι χαλασμένη -ανάλογα και το σχίσιμο που έχει- ίσως να μην λογίζεται για κλειστή.
2ον, με ψυχρή λογική, κλειστή είχες, κλειστή έχεις. Αρα καμία αναβάθμιση.

Αν κανεις νουμερα και εχεις μια δηλο πχ 0122 458321 και βρεις την 0122 002200 και σου αρεσει το νουμερο καλυτερα την παιρνεις γιατι ειναι αναβαθμιση....
Το αν μου αρέσει ένα νούμερο καλύτερο από ένα άλλο, είναι καθαρά υποκειμενικό κριτήριο. Δεν είναι αναβάθμιση αυτό.
Στο παράδειγμα που ανέφερες, προσωπικά, θα κρατούσα και τις 2 τηλεκάρτες γιατί το 2ο νούμερο είναι καρκινικό.  Κλείσιμο ματιού
Σε αυτή την περίπτωση, προσωπικά και αν κρατούσα και τις 2 τηλεκάρτες, θα το θεωρούσα αναβάθμιση.
Αλλά και εδώ σηκώνει κουβέντα.

Αν εχεις μια κλειστη και εχει παρει υγρασια μεσα και εχει κολλησσει η ξεθωριασει το νουμερο και βρεις καλυτερη και αυτο αναβαθμιση ειναι και παει λεγοντας αναλογα με το τι ευχαριστει τον καθε συλλεκτη.
Και σε αυτές τις περιπτώσεις, κλειστές είχες, κλειστές έχεις. Απλά ανεβαίνει η αξία της συλλογής αν τα κομμάτια είναι σε καλή κατάσταση.
Τωρα στο θεμα στοκ μπορει να συμβει παρα πολυ ευκολα με τα δυσκολα κυριως κομματια και ενας συλλεκτης να βρεθει με στοκ. Και θα μιλησω για μενα. Μαζευω καρτες απο το 1995....Ολα αυτα τα χρονια βρηκα πολλες ευκαιριες σε κωδικους και σπανια και τις πηρα. Εκανα πολλες αναβαθμισεις λογω ζελατινας αριθμων κατασταση τσιπ και λοιπα και ετσι βρεθηκα σε καποια καλα κομματια να εχω και 2 και 3 και 4 φορες το κομματι. Δεν σημαινει αναγκαστικα πως τα πληρωσα ακριβα καποια οντως τα βρηκα τσαμπα και τα πηρα και για αλλαγη και για μεταπωληση να μαζεψω κανενα φραγκο να το ξαναγυρισω στις καρτες. Αυτο δε με κανει ουτε εμπορο ουτε πωλητη καρτων.... Τωρα αν εγω αρχιζω και προμοταρω οτι τα κυθηρα και ο αραχθος ειναι  πολυ σπανια και δυσευρετα και τι ακριβα που ειναι και αλλα τετοια τοτε πιθανον να προσπαθω να προμοταρω... Αλλα οταν εχουμε φτασει στο 2019 και καποιος μαζευει καρτες απο το 1995 δηλαδη κοντα 25 χρονια τοτε ναι σιγουρα κατι θα εχει διπλο και ισως και να σκεφτει να το πουλησει για να μη μαζευει σκονη σε κουτια οπως οι περισσοτερες συλλογες...Και  δε το λεω γιατι πουλαω καρτες το λεω κυριολεκτικα σα συλλεκτης!! Κλείσιμο ματιού
Αν τις πουλάς, σε κάνει πωλητή. Πουλάω, πωλητής. Αγοράζω, αγοραστής.
Αν η συχνότητα που πουλάς είναι κάθε εβδομάδα και ένα κομμάτι, τότε μάλλον είσαι 'ερασιτέχνης' έμπορος.
Επίσης, στις κούτες, δεν σκονίζονται οι τηλεκάρτες. Και όχι μόνο οι τηλεκάρτες.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Αλλά ας μην κρίνουμε πάντα από εμάς. Ας προσπαθήσουμε να δούμε σφαιρικά τι γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2019, 08:09:44 μμ από warrior » Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #681 στις: Οκτώβριος 17, 2019, 08:27:46 μμ »

Ο έμπορος θα στο παίξει συλλέκτης, δηλαδή του στυλ ότι είναι και αυτός ένας από αυτούς που τα σκάει για ένα καλό κομμάτι. Το οποίο καλό κομμάτι που εσύ ψάχνεις, τυχαίνει να το έχει διπλό ο ίδιος...

 Σφραγισμένα χείλη κρυβε λογια...  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

πως γινεται και τις μεγαλες κουβεντες για τα συλλεκτικα τις διαβαζω μονο στις τηλεκαρτες και τα γραμματοσημα...
Καλησπέρα.
Ξέρω, χαλάω την πιάτσα.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Μου το έχουν κάνει παράπονο και γνωστοί μου έμποροι.  Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
Rode2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 98


Προφίλ
« Απάντηση #682 στις: Οκτώβριος 18, 2019, 09:42:53 μμ »

Καλησπερα, σφαιρικα ειναι πολυ απλα τα πραματα.
Πρωτα καποιος επιλεγει τι θελει. Αν μεινει στη θεματολογια αντε και σε κλειστες ανοιχτες τοτε κανει μια συλλογη τσαμπα ευκολα γρηγορα ανωδυνα χωρις πολυ τρεξιμο τη βαζει σε κουτια η αλμπουμ δε κολλαμε εκει και καθεται και την καμαρωνει.
Αν καποιος εχει μικροβιο συλλεκτισμου πολυ πιο εντονο και θελει το παραπανω και πεσει στα βαθεια με στρογγυλα, λαθη δοκιμια κλειστες και γενικα τρελλες καταστασεις τοτε εξαρταται αν ειναι πλουσιος η οχι. Αν ειναι πλουσιος τα σκαει ευκολα και γρηγορα και χωρις κοπο με λιγο χρονο παραπανω και κανει μια συλλογη χιλιαδων ευρω τη βαζει σε κουτια η αλμπουμ παλι δε κολλαμε εκει αλλα δεν την εχει σπιτι του και τη βαζει σε θυριδα οποτε δεν τη καμαρωνει γιατι δεν τη βλεπει. Αν παλι δεν εχει λεφτα σα πολλες περιπτωσεις θα σωθει μονο αν μαζευει χρονια λιγο λιγο και μετα απο πολλααα χρονια κατι θα εχει μεζεψει λιγο απο τυχη ,λιγο με χρημα , πολυ με τρεξιμο.... Το τι θα τη κανει και αν θα τη καμαρωνει η θα την εχει σε θυριδα παλι εξαρταται...
Οι υπολοιπες περιπτωσεις απλα δεν πολυ νοιαζονται για τις καρτες.Monkey business κανουν και βγαζουν κανενα ψιλο να ενισχυσουν το εισοδημα....Προσωπικα για αυτο πιστευω πως εν ετη 2019 δεν υπαρχουν πανω απο 10-20 ατομα πανελλαδικα με καλες συλλογες με ακραια κομματια..... Γιατι οταν θα μαζεψεις παραδειγμα καμια διακοσαρια λαθη καμια πενηνταδα κωδικους και καμια κατοσταδα στρογγυλα και τα χεις κρυμμενα αντε να δουμε ποιος θα αντεξει να μην τα πουλησει οταν ξερει οτι τοσα λεφτα απλα καθονται στις κουτες..Τοσο απλα ειναι τα πραματα.... Για μενα παντα ξαναλεω Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #683 στις: Οκτώβριος 20, 2019, 06:20:08 μμ »

Καλησπέρα.

Πάντα πίστευα ότι ο συλλέκτης, δεν πουλάει.
Μεγαλώνοντας και κολυμπώντας λίγο πιο βαθιά στον συλλεκτισμό, συνειδητοποίησα ότι πολλές φορές θα χρειαστεί να πουλήσεις κιόλας, όχι μόνο να ανταλλάξεις.
Αν και προσωπικά δεν θυμάμαι να έχω πουλήσει κάποια τηλεκάρτα. Αν και αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

Οι συλλογές είναι για να τις βλέπεις, να τις καμαρώνεις και να τις βλέπουν και άλλοι.
Το να είναι αποθηκευμένες σε κούτες, θυρίδες και οπουδήποτε αλλού, εκτός από ασφάλεια, δεν προσφέρουν τίποτα άλλο.
Δυστυχώς λόγω χώρου δεν μπορώ να έχω σε κοινή θέα τις συλλογές μου. Και αυτό είναι κάτι που με στεναχωρεί.
Κυρίως την συλλογή με τα die cast.

Δεν θα ήθελα αυτά που γράφω και η 'αντιπαράθεση' με κάποιους συν-forumίστες να θεωρηθεί επίθεση προς αυτούς. Σέβομαι την κάθε -τεκμηριωμένη- άποψη όπως έχω ξαναγράψει.
Αλλωστε δεν είμαι ο Πάπας να είμαι αλάνθαστος.  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #684 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 11:21:13 πμ »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Μόλις ενημερώθηκα ότι οι συνδρομές του 2019 θα επιστραφούν.

Επίσημα όμως το Τμήμα συλλεκτών δεν έχει καταργηθεί.

Τα σχόλια δικά σας...

Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #685 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 12:04:09 μμ »

Μόλις ενημερώθηκα ότι οι συνδρομές του 2019 θα επιστραφούν.
θα επιστραφουν θες δε θες ή μηπως απλα δινουν το δικαιωμα να επιστραφουν σε οσους θελουν
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #686 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 12:09:53 μμ »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Μόλις ενημερώθηκα ότι οι συνδρομές του 2019 θα επιστραφούν.
Επίσημα όμως το Τμήμα συλλεκτών δεν έχει καταργηθεί.
Τα σχόλια δικά σας...

Δεν έχει καταργηθεί, αλλά ενδεχομένως έχει.. στοιχειώσει. Υπάρχουν φήμες πως οι συνδρομές θα επιστραφούν ανήμερα το Halloween.
Καταγράφηκε
warrior
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2493


Η υπομονή, είναι αρετή


Προφίλ
« Απάντηση #687 στις: Οκτώβριος 21, 2019, 07:25:16 μμ »

Μόλις ενημερώθηκα ότι οι συνδρομές του 2019 θα επιστραφούν.
θα επιστραφουν θες δε θες ή μηπως απλα δινουν το δικαιωμα να επιστραφουν σε οσους θελουν
Θες δεν θες.
Θα σταλεί και επιστολή.
Καταγράφηκε
Nemesis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #688 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 12:34:48 μμ »

Να ζήσουμε να το θυμόμαστε το Συλλεκτικό Τμήμα!

κ Καλομοιρα με την χαρακτηριστική φωνή (και την ακόμα πιο ιδιότυπη διεύθυνση του γραφείου), θα μας μείνετε αξέχαστη!
Καταγράφηκε
sakisr21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #689 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 01:53:43 μμ »

άντε πάλι στα γεράματα να τρέχουμε στα περίπτερα να ψάχνουμε!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 44 45 [46] 47 48 ... 51
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences