Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 04:10:19 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δηνάριο Ουγγαρίας  (Αναγνώστηκε 7039 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 08:35:23 μμ »

παρε φωτο την πετρα


Δεν φαίνεται καλά... θα προσπαθήσω, μισό... δείτε και αυτό στο μεταξύ... http://youtu.be/jY0bbRx3K64?t=4m19s
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 08:50:21 μμ »

Όπως είπα... Μένει ένα μικρό ίχνος... ότι καλύτερο μπορούσα να πιάσω με τη φώτο...

Τί λέτε?
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 08:53:20 μμ »

το πριν...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 09:04:33 μμ »

Έχω μία αναλαμπή... δια της ατόπου, αν κάποιος ήθελε να αντιγραψει το νόμισμα, θα έκανε τέτοια καλή δουλειά και θα τσιγκουνευόταν τα 2,5 γραμμάρια ασήμι? Μάλλον χλωμό το βλέπω...

Πέιτε μου και εσείς από την φωτό τί καταλαβαίνετε... Εγώ πάω να κοιμήσω τον μικρό...  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 08, 2013, 09:40:28 μμ »

Εγώ πάω να κοιμήσω τον μικρό...  Στριφογύρισμα ματιών
Μια από τα ίδια... μόλις έπεσαν για ύπνο και τα δικά μου.  Κλείσιμο ματιού

Έχω μία αναλαμπή... δια της ατόπου, αν κάποιος ήθελε να αντιγραψει το νόμισμα, θα έκανε τέτοια καλή δουλειά και θα τσιγκουνευόταν τα 2,5 γραμμάρια ασήμι? Μάλλον χλωμό το βλέπω...
Πέιτε μου και εσείς από την φωτό τί καταλαβαίνετε...
Το νόμισμα θα μπορούσε να είναι πλαστό άσχετα αν είναι ασημένιο, διότι σε τέτοια κατάσταση έχει καλά λεφτά.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 10:33:47 πμ »

Παιδιά, τελικά τι αποφαίνεσθε από την φωτό με την πέτρα?  Απορία
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 10:47:11 πμ »

τα υγρα που κυκλοφορουν στα γραφεια των κορακιων,ειναι αν δεν κανω λαθος για ασημι 900 και 925.Το νομισμα σου ειναι του 17ου αιωνα.Ενα χρονο μετα την εναρξη του τριακονταετους πολεμου οπου γινοταν χαμος στην ευρωπη . Εν μεσω πολεμων αλλα και  συγκεκριμενα αυτον το αιωνα ολα τα κρατη νοθευαν τα νομισματα τους για να μπορεσουν να ανταπεξελθουν οικονομικα.
Συγκεκριμενα στο χωρο μας η οθωμανικη αυτοκρατορια εφτασε τα νομισματα στο 40 και 50 % και αργοτερα μεχρι και 10%.Αυτο ομως ηταν συνηθισμενη πρακτικη και στην ευρωπη.Μαζευαν το καλο χρημα με φορους και πληρωναν τις υποχρεωσεις τους με νεο χρημα που ηταν κρατικα νοθευμενο..
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 12:22:48 μμ »

τα υγρα που κυκλοφορουν στα γραφεια των κορακιων,ειναι αν δεν κανω λαθος για ασημι 900 και 925.Το νομισμα σου ειναι του 17ου αιωνα.Ενα χρονο μετα την εναρξη του τριακονταετους πολεμου οπου γινοταν χαμος στην ευρωπη . Εν μεσω πολεμων αλλα και  συγκεκριμενα αυτον το αιωνα ολα τα κρατη νοθευαν τα νομισματα τους για να μπορεσουν να ανταπεξελθουν οικονομικα.
Συγκεκριμενα στο χωρο μας η οθωμανικη αυτοκρατορια εφτασε τα νομισματα στο 40 και 50 % και αργοτερα μεχρι και 10%.Αυτο ομως ηταν συνηθισμενη πρακτικη και στην ευρωπη.Μαζευαν το καλο χρημα με φορους και πληρωναν τις υποχρεωσεις τους με νεο χρημα που ηταν κρατικα νοθευμενο..

Σωστά μιλάς, αν και σε χαμηλότερη περιεκτικότητα σε ασήμι (κάτω από 70%) τα υγρά του εμπορίου κοκκινίζουν και έχουν σαφή αποτελέσματα. Και εγώ νομίζω ότι είναι θέμα περιεκτικότητας (γι' αυτό έβαλα και link το video που δείχνει το μισό δολλάριο κέννεντυ).

Από την στιγμή που αφήνει έστω και λίγο ίχνος, περιέχει ασήμι... Λέει και ο Krause ότι υπάρχουν ποικιλίες...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 12:25:56 μμ »

το νομισμα ειναι γνησιο και αρκετα γνωστο,παρολες τις πανπολλες ποικιλιες!δυστηχως ομως ειναι πολυ κοινο,και το συναντα κανεις πολυ ευκολα ακομη και στην ελλαδα.παντως το δικο σου φιλε γιωργο μου κανει εντυπωση, γιατι φαινετε για χαλκινο μονο.και σε αυτην της καλη κατασταση γενικως δεν παρουσιαζει μεγαλο συλλεκτικο ενδιαφερον,λογω της πληθωρας αυτων των νομισματων,που  ειχαν κατακλυσει την μιση ευρωπη σχεδον!οπως σωστα γραφει και ο φιλος αναργυρος,αναλογως των αποθεματων σε πρωτες υλες,οι διακυμανσεις του σε περιεκτικοτητα αργυρου διαφερει αναλογως της καθε περιοδου,αν και συνηθως ειχαν μικρη ποσοτητα αργυρου!τωρα μπορει η επιφανειακη απο οτι βλεπω οξειδωση-πατινα?το δειχνη για χαλκινο,και ισως το ελαφρο τριψιμο στην πετρα δεν εφθασε στο κυριως μεταλλο,αλλα μονο επιφανειακα!απο κοντα μονο θα σου πει καποιος με βεβαιωτητα,αν και για κοπια εποχης(δηλαδη παραχαραξη στην εποχη του.)δεν ειναι καθολου απιθανο,μιας και η σχεση αργυρου-χαλκου ηταν πολυ σημαντικη,και με τρομερα κερδη εκεινη την εποχη,και οι παραχαρακτες τιμωρουνταν και με θανατο!παντως ειναι σε αρκετα καλη κατασταση,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 12:35:30 μμ »

Ευχαριστώ και εσένα Γιάννη. (...σε βλέπω να κοιτάς 2 νομίσματα...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός, δεν παίζουμε, είναι της πεθεράς!!!). Μάλλον κάπως έτσι θα είναι...
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 12:48:52 μμ »

οχι το δευτερο το εχω σε αρκετες ποικιλιες,οπως και του σιγιμουνδου,κλπ.ενδιαφερον εχουν τα θαλλερς η τα μισα!που ειναι σπανια και αρκετα ακριβα!παντως ειναι ομορφο,και σε καλη κατασταση(επισης και μερικα γνωστα ομως στους συλλεκτες του ειδους,ειναι αρκετα ακριβα!).σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences