Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 10:25:24 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 134a - D1b!!!!  (Αναγνώστηκε 21305 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 11:41:36 μμ »

Για 134 a,5 την κοβω , αλλα σιγα τωρα μην κατσω να ασχοληθω με τους κυβερνητες του Κυβερνητη Στριφογύρισμα ματιών
Πιασε  μου ενα κεφτεδακι Σαρκασμός
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:00:03 πμ »

αρη,θυμασε αυτην που σου ειχα δειξει!φαινεται καθαρα,οτι το τελευταιο γραμμα εχει προστεθει αργοτερα!μπορει να μην ειναι σε τετοια κατασταση ο φοινικας,αλλα δεν εχει σημαδια,δεν λειπουν γραμματα,και γενικα ειναι σε ομορφη κατασταση.για εμενα δεν ειναι σπανια ποικιλια!την συναντα κανεις ευκολα,αφου εγω την ειχα αγορασει απο δημοπρασια της πνε γυρω στο 100αρικο!αν ψαξει κανεις στις 3-4 τελευταιες δημοπρασιες,θα την δει!τωρα πως μπορει να την ονοματισει κανεις, με το βιβλιο του τσειζ?σπανια για μενα ειναι η σκετη ελληνικ-σαν νομισμα.αν ενδιαφερετε κανεις,αν και γενικα δεν πουλαω,την εχω διπλη,ας στειλη πμ.χαιρετω,γιαννηςτ.

την θελω εγω
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:00:25 πμ »

να σου πω,απο τις νυχτεριδες,καλυτερη η ποικιλια!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:06:42 πμ »

αρη,θυμασε αυτην που σου ειχα δειξει!φαινεται καθαρα,οτι το τελευταιο γραμμα εχει προστεθει αργοτερα!μπορει να μην ειναι σε τετοια κατασταση ο φοινικας,αλλα δεν εχει σημαδια,δεν λειπουν γραμματα,και γενικα ειναι σε ομορφη κατασταση.για εμενα δεν ειναι σπανια ποικιλια!την συναντα κανεις ευκολα,αφου εγω την ειχα αγορασει απο δημοπρασια της πνε γυρω στο 100αρικο!αν ψαξει κανεις στις 3-4 τελευταιες δημοπρασιες,θα την δει!τωρα πως μπορει να την ονοματισει κανεις, με το βιβλιο του τσειζ?σπανια για μενα ειναι η σκετη ελληνικ-σαν νομισμα.αν ενδιαφερετε κανεις,αν και γενικα δεν πουλαω,την εχω διπλη,ας στειλη πμ.χαιρετω,γιαννηςτ.

την θελω εγω
στην εχω δειξει τοσες φορες,αλλα εσυ κοιτας το ταβανι!οπως και την 234,ο χιρς ξεκινα μια χαλια απο 450 ευρω,και στην λεσχη εδινα καλυτερη στην μιση τιμη,οσο την ειχα αγορασει!αλλα την ηθελαν ολοι τσαμπα!θα τα πουμε αυριο,γιαννης.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 06:58:16 πμ »

Μην ξεχνατε οτι το "Η" χτυπηθηκε σε μητρα που ειχε περασει ηδη την διαδικασια της σκληρηνσης του μεταλλου. 
Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 11:15:13 πμ »

Μην ξεχνατε οτι το "Η" χτυπηθηκε σε μητρα που ειχε περασει ηδη την διαδικασια της σκληρηνσης του μεταλλου. 

Για να αποκτησει διασταση και νοημα η πολυ σωστη παρατηρηση σου πρωτα ο καθε ενδιαφερομενος θα  επρεπε να εχει κατα νου οχι μονο το  πως κατασκευαζοταν τοτε μια μητρα , αλλα και με ποιο τροπο και τεχνικη ηταν δυνατον να  <κτυπηθει > πανω της ενα γραμμα, ωστε να μην θεωρηθει οτι φυτευεται ως μπροκολο. Η φωτο που εβγαλε ο Νικος( Η μεσα στην εσοχη) μεμομομενη και τεχνικα  σιγουρα δεν μπορει να δηλωσει την σειρα των πραγμματων. 

Μπορεις σε  παρακαλω να μας υποδειξεις καποιο βιβλιο , συγγραμματα ιστορικα ή οτι αλλο, απο οπου αντληθηκαν  αιτιολογημενα  οι  γνωσεις σας σχετικα με το θεμα του ποια ποικιλια προηγηθηκε ποιας ;;;;
Θα ηθελα να μελετησω την πηγη .

Ευχαριστω
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2013, 11:33:08 πμ από coll » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 11:48:26 πμ »

Δεν ειναι δυσκολο αυτο Σωτηρακι φιλε μου.
Το μονο που χρειαζετε ειναι να γινεις ΘΕΟΣ για κανενα δυωρο τριωρο , να αναστησης τον Χατζη Γρηγορη , να κατσετε να τα πειτε σε εναν καφενε (να τον κερασεις τον ανθρωπο και καμια φραπεδια μην εισαι τσιγγουνης) και αφου σου τα πει ολα με το Ν και με το Σ ξανακοιμησε τον!!


Υ.Γ Φυσικα οτι σου εκμυστηρευτει θα τα γραψεις ολα πρωτα εδω!!
Στο στεκι , να εχουμε την αποκλειστικοτητα!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 11:57:53 πμ »

Αγαπητε Γιωργο δεν τον γνωριζω τον κυριο.
Στην ζωη μου εχω καταλαβει οτι ο καθεις λεει ευκολοτατα  οτι του κατεβει στο κεφαλι.....και το χειροτερο συχοτατα απλα οτι βολευει
Για αυτο στην Ελλαδα ειδικοτητα θεωρειται η συσσωρευμενη αμαθεια ή ημιμαθεια
Ετσι εγω προσπαθω ποτε να μην μεταφερω πραγμματα που δεν τα εχω διασταυρωσει και μελετησει απο σοβαρες πηγες.
Αν θελετε παρακαλω  τεκμηριωστε τα λεγομενα σας, τα υπολοιπα περισσευουν

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:03:21 μμ »

Σωτηρη?
Τι εγινε πρωτα?
Η λογικη τι λεει?
Να δημιουργηθηκε μια μητρα με ενα ξεχασμενο γραμμα και να το προσθεσαν μετα η να δημιουργηθηκε πρωτα με το Η κανονικοτατα  και να το εσβησαν μετα??
Και γιατι να το σβησουν? Για πλακα?
Εχεις δει πολλες πλακες να γινωνται στα νομισματα του Καποδιστρια?

Ξερεις ολο αυτο που ρωτας μου θυμιζει το παρακατω:
Τι εγινε πρωτα? Το αυγο ή η κοτα?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:04:34 μμ »

Πάντα σύμφωνα με το βιβλίο του P. Chase η ποικιλία αυτή είναι η 134b-D2.b
Αντιγράφω από το βιβλίο του, για όσους δεν το έχουν, τον τρόπο που εκείνος πιστεύει ότι δημιουργήθηκε η ποικιλία αυτή:
 The H has been punched into the hardened die. This creates some marks on the field surrounding the H. As the die is used, the area around the H continues to lose metal resulting in a large raised area around the H on the coin. The letter H became more and more obscured as the die continued to be used.

Δηλαδή, το νόμισμα του Νίκου και του Coll ανήκουν στην ίδια ποικιλία, απλά του Νίκου χτυπήθηκε σχετικά νωρίς (μετά την προσθήκη του Η) ενώ του Coll αργότερα, σωστά ;
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:09:39 μμ »

Υπόψιν πάντα, ότι αυτή είναι η άποψη του Chase, έτσι; Φαντάζομαι ότι βασίζεται σε μαρτυρίες ή/και λογικές υποθέσεις. Όπως είπε και ο Γιώργος κανείς μας δεν ήταν εκεί, για να γνωρίζει την ακριβή σειρά των γεγονότων!!
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:15:09 μμ »

Πάντα σύμφωνα με το βιβλίο του P. Chase η ποικιλία αυτή είναι η 134b-D2.b
Αντιγράφω από το βιβλίο του, για όσους δεν το έχουν, τον τρόπο που εκείνος πιστεύει ότι δημιουργήθηκε η ποικιλία αυτή:
 The H has been punched into the hardened die. This creates some marks on the field surrounding the H. As the die is used, the area around the H continues to lose metal resulting in a large raised area around the H on the coin. The letter H became more and more obscured as the die continued to be used.

Δηλαδή, το νόμισμα του Νίκου και του Coll ανήκουν στην ίδια ποικιλία, απλά του Νίκου χτυπήθηκε σχετικά νωρίς (μετά την προσθήκη του Η) ενώ του Coll αργότερα, σωστά ;

Παρα πολυ και ακριβεστατη αν και ολιγολογη συναδελφε η αναφορα του Chase !!!!
Και σωστη η παρατηρηση σου το δικο μου νομισμα πασιφανως  προεκυψε μετα!!!
Προσεξε τωρα να σου κανω μια απλη ερωτηση.....

Πολλοι συναδελφοι ισως δεν γνωριζουν τι σημαινει <punched> ετσι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι ολα τα γραμματα μιας μητρα ειναι <punched> αφου ειναι εσοχες πανω της!!!
Kαi σε ρωτω, το ιδιο δεν μπορει  συμβει σε μια βαμμενη μητρα  και σε οποιοδηποτε γραμμα (δηλαδη ρηξη περιξ του γραμματος) με την χρηση;
Πως λοιπον η αναφορα προεξοφλει την σειρα που προεκυψαν οι ποικιλιες, και δικαιολογει κραυγαλεα οτι ενας βλαξ μπηκε στον κοπο να φταξει μια  ολοκληρη μητρα ..αλλα ξεχασε να βαλει το <Η> ;;


Δηλαδη δεν νομιζω  ολοι οι ιδικοι να εβγαλαν το συμπερασμα απο την πιο πανω αναφορα, θα ηταν λυπηρο ;;; Περιμενα καποια ιστορικη παραπομπη.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:24:03 μμ από coll » Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:24:41 μμ »

Τίποτα δεν είναι "προεξοφλημένο" ούτε και σίγουρο! Κανείς μας (ούτε και ο Chase) είναι αλάθητος, σωστά; Εγώ απλά ανέφερα την δική του άποψη σχετικά με την ποικιλία αυτή, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν χωράει αντίλογος. Ας μην ξεχνάμε, ότι προσπαθούμε με την δική μας σύγχρονη νομισματική λογική να εξηγήσουμε σφάλματα που έγιναν πριν 190 περίπου χρόνια!! Η περίοδος εκείνη χαρακτηρίζεται από τις σχετικά "πρωτόγονες" συνθήκες κοπής νομισμάτων, καθώς επίσης και από μια "προχειρότητα" στο σχεδιασμό των μητρών! Δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά πως πχ στα πεντάλεπτα του 1828 "ξεχάσαν" το Η στο ΕΛΛΗΝΙΚΗ, στα δεκάλεπτα του 1831 "ξεχάσαν" το Η στο ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ και τόσα άλλα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:47:24 μμ από bpikou » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 12:32:25 μμ »

Τίποτα δεν είναι "προεξοφλημένο" ούτε και σίγουρο! Κανείς μας (ούτε και ο Chase) είναι αλάθητος, σωστά; Εγώ απλά ανέφερα την δική του άποψη σχετικά με την ποικιλία αυτή, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν χωράει αντίλογος. Ας μην ξεχνάμε, ότι προσπαθούμε με την δική μας σύγχρονη νομισματική λογική να εξηγήσουμε σφάλματα που έγιναν πριν 190 περίπου χρόνια!! Η περίοδος εκείνη χαρακτηρίζεται από τις σχετικά "πρωτόγονες" συνθήκες κοπής νομισμάτων, καθώς επίσης και από μια "προχειρότητα" στο σχεδιασμό των μητρών! Δεν μπορώ να εξηγήσω διαφορετικά πως πχ στα πεντάλεπτα του 1828 "ξεχάσαν" το Η στο ΕΛΛΗΝΙΚΗ, στα δεκάλεπτα του 1831 "ξεχάσαν" το Ν στο ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ και τόσα άλλα!!

Σωστος φιλε μου.
Το βασικο και σημαντικο ειναι με αγαπη να μελεταμε και να το ψαχνουμε προσπαθοντας  να μπουμε στην λογικη και στην τεχνολογια της εποχης.
Εγω απλα μια (νομιζω λογικη) ερωτηση εκανα, που βασιζεται οχι μονο στην λογικη του οτι δεν ξεχνιεται ενα γραμμα , αλλα και στην πεποιθηση του οτι ειναι ευκολοτερο να κλεισεις ενα κρακ , παρα να το κλεισεις και πανω του να <panced> επιπλεον ενα γραμμα. Ισως και γι αυτο πριν το <panched> του  H να προηγηθηκαν καποια κτυπηματα με αυτο να ειναι αφαντο  Ελπιζω να γινομαι καταννοητος
 Λεω με απλα λογια  δηλαδη οτι λογικοτερο και πρακτικοτερα εφαρμοσιμο ειναι να προυπηρχε το Η , στην συνεχεια βασει της περιγραφης του Chase  να προεκυψε αυτο της φωτο του Νικου, κατοπιν να προεκυψε αυτο της δικης μου φωτο , και κατοπιν να βουλωθηκε το κρακ απλα για να μην βγαζει την περισσεια.
Φυσικα υπαρχει και η εκδοχη του να ειχε ξεχαστει το γραμμα απο κατασκευη , να χαρακτηκε μετα , και κατοπιν να προεκυψε  και το κρακ.
Και στο 8 εχει μικρο  βουλωμα απο κρακ  αλλα αυτο δεν σημαινει οτι υπηρχε νομισμα χωρις το  8

Τεσπα ολες οι αποψεις ειναι ευχαριστο να ακουγονται. Στο κατω κατω της γραφης.......σιγα μην γυριζει...θα πεφταμε Γλώσσα
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2013, 03:46:37 μμ από coll » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 03:54:55 μμ »

Eπειδη η πολυλογια μου αποπροσανατολισε την συζητηση, το βασικο ειναι η καλη διαθεση των συνομιλητων να μεταφερουν ανευ συμφεροντος ή τασης αυτοπροβολης , τις γνωσεις τους σε αλλους συναδελφους , να τους εξηγησουν , να τους ενημερωσουν  ή λυσουν τυχον αποριες,και να τους μεταδοσουν ετσι την αγαπη για τον συλλεκτισμο.

Οι δε σπανιοτητες και ποικιλιες ειναι σχετικες καθως αυριο το νομισμα της φωτο θα μπορουσε να αποτελει διαφορετικη ποικιλια αναλογα το ποσα υπαρχουν ή ποιος το εχει στην κατοχη του
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2013, 04:04:12 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences