Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:52:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ενσημα  (Αναγνώστηκε 6848 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
themis_1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:18:13 πμ »

καλησπερα ειμαι καινουριος στο φορουμ κ ζηταω προκαταβολικα συγγνωμη σε περιπτωση που το ποστ μου ειναι ακυρο αλλα βαση της δικης μου λογικης εδω πιστευω οτι επρεπε να γραψω και εξηγουμαι..

λογω του οτι εδω η συζητηση εχει να κανει με γαμματοσημα τυγχανει να εχω στην κατοχη μου παλια ενσημα (που μοιαζουν δλδ με γραμματοσημα-κ αυτος ειναι ο λογος που ποσταρω εδω περα).

θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η αγοραστικη τους αξια γαι συλλεκτες που ισως ενδιαφερονται γτ σκεφτηκα να τα παω σε μερικα παλιατζιδικα κ μαγαζια με συλλεκτες αλλα δε θελω να με κοροιδεψουν κιολας γτ δε γνωριζω πως λειτουργει το ολο θεμα..
πχ ειχα παει σε εναν να του δωσω παλια γαλλικα φραγκα πριν την εισοδο του ευρω με εημερομηνιες κοπης 1996-1999 κ ο τυπος μου ειπε οτι τα αγοραζει για 2 ευρω..με την λογικη μου δν συμφωνησα να του τα δωσω γτ θεωρησα οτι παει να με πιασει κοροιδο...πιστευα δλδ οτι ακομα κ τετοια νομισματα 10ετιας εχουν μεγαλυτερη αξια.

τεσπα οσο να αφορα τα ενσημα ειναι παλια απο εποχες 1950 εως 1970 κ μερικα ακομα πιο καινουρια..εχω απ ολα δλδ απο ενσμα 1 δρχ. μεχρι κ ενσημο του 1000ρικου και του 3000ρου οχι ομως μεγαλυτερα ποσα κ απο εκει κ υστερα αλλα ειναι απλα αλλα ειναι βαρεα αλλα ειναι ασθενειας..

γενικα σε τι τιμες κοστολογουνται σε σχεση παντα με τη συλλεκτικη τους αξια?

επαναλαμβανω μπορει να γραφω σε λαθος μερος..εαν το κανω  απλα επισημανετε το μου κ πειτε που ειναι ορθοτερο να γραψω για το συγκεκριμενο θεμα γτ τοπικ καθαρα για ενσημα δε βρηκα στο φορουμ.

ευχαριστω!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:24:12 πμ »

δεν ειναι ενσημα... μαλλον χαρτοσημα λες... ετσι; Χαμόγελο δεν ξερω αν μαζευει κανενας... εχω κι εγω μερικα σαν συλλογη.. αλλα οχι κατι.. 2-3 μονο...

παρεπιπτωντος.. τι γαλλικα νομισματα ή χαρτονομισματα; αν εχεις καποιο ποστ στην κατηγοραι νομισματων.. μπορω να σου πω τιμες απο καταλογο... αλλα αν ειναι απλα κερματα (οχι ασημενια κτλ), ειναι φτηνα πολυ  σαν νομισματα... αναλογα με το τι ειναι.. μπορει να σου ειπε και πολλα!
αν ειναι χαρτονομισματα... παλι μπορω να σου πω τιμες! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
themis_1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:32:48 πμ »

ενσημα ειναι του ΙΚΑ..τωρα δε ξερω και ποια ειναι η διαφιρα χαρτοσημου με ενσημο αλλα τελος παντων αμα σε βοηθαει εχουν εναν πελαργο ολα κ γραφουν Ιδρυμα Κοινωνκων Ασφαλισεων...

τα γαλλικα φραγκα ειναι των 200,100,50,20..κ οι ημερομηνιες κοπης παιζουν 1996 με 99..αν μπορεις να μου πεςις τιμες κ γενικα κανενα χρησιμο λινκ για τετοιες περιπτωσεις θα σου ημουν ευγνωμων..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:40:21 πμ »

Α... τωρα καταλαβα ποια λες!!! ειναι ενσημα της δεκαετιας του 1950 και 1960...

αυτα τα κολλουσαν οταν δουλευες.. αναλογα με τις αποδοχες σου... σε ειδικη καρτελα! σορρυ.. δεν ξερω αν τα προλαβες αυτο το στυλ ενσημων....

δεν ξερω αν μαζευει κανεις... και για να πω την αληθεια.. δεν ξερω αν τα εβρισκες αφραγιστα... μονο στο ικα... αλιως θα ειναι ξεκολημενα απο καρτελες... εφευγαν ευκολα.. αλαλ αν εφευγαν.. την πληρωνε ο κακομοιρης εργαζομενος!

τα γαλλικα ειναι χαρτονομισματα ε;; μπορω να σου πω απο τιμες.. και τι γινεται.. αλλα εδω θα χαλασουμε το θεμα για τα γραμματοσημα.. οποτε.. δεν ειναι σωστο! αν θελεις.. το email μου φαινεται στο προφιλ μου... στειλε μου μηνυμα αν ειναι! κι αν εχεις και φωτογραφιες τους.. μιας κια η κατασταση παιζει σημαντικοτατο ρολο!!!
τα τελευτααι παντως.. πιθανον να κανουν κοντας στην ονομαστικη τιμη σε κυκλοφορητμενη κατασταση... θα δω τι εχεις και θα σου πω ακριβως! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
themis_1986
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:08:01 μμ »

Ok sou stelnw sto mail
Α... τωρα καταλαβα ποια λες!!! ειναι ενσημα της δεκαετιας του 1950 και 1960...

αυτα τα κολλουσαν οταν δουλευες.. αναλογα με τις αποδοχες σου... σε ειδικη καρτελα! σορρυ.. δεν ξερω αν τα προλαβες αυτο το στυλ ενσημων....

δεν ξερω αν μαζευει κανεις... και για να πω την αληθεια.. δεν ξερω αν τα εβρισκες αφραγιστα... μονο στο ικα... αλιως θα ειναι ξεκολημενα απο καρτελες... εφευγαν ευκολα.. αλαλ αν εφευγαν.. την πληρωνε ο κακομοιρης εργαζομενος!

τα γαλλικα ειναι χαρτονομισματα ε;; μπορω να σου πω απο τιμες.. και τι γινεται.. αλλα εδω θα χαλασουμε το θεμα για τα γραμματοσημα.. οποτε.. δεν ειναι σωστο! αν θελεις.. το email μου φαινεται στο προφιλ μου... στειλε μου μηνυμα αν ειναι! κι αν εχεις και φωτογραφιες τους.. μιας κια η κατασταση παιζει σημαντικοτατο ρολο!!!
τα τελευτααι παντως.. πιθανον να κανουν κοντας στην ονομαστικη τιμη σε κυκλοφορητμενη κατασταση... θα δω τι εχεις και θα σου πω ακριβως! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:19:11 μμ »

an κοστιζουν την ονομαστική τιμή πουλάω..... εχω μια σακούλα απειρα ένσημα πανω σε καρτελες.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 12:32:14 μμ »

αγαπητοι φιλοι υπαρχουν πολλων ειδων,τετοια αντικειμενα!οπως και τα χαρτοσημα που και αυτα ειχαν καποτε διαφορους σκοπους και διαφορετικες χρησεις.οπως επισης και τα λεγομενα παραβολα της εφορειας,κλπ.αυτα ειναι μονο για εξειδικευμενους συλλεκτες,και δεν υπαρχουν σχετικοι καταλογοι για συλλεκτες,αφου υπαρχουν πανπολλες ποικιλιες,κατα εποχη,αναγραφομενη αξια,κλπ.τωρα η συλλεκτικη τους αξια,ειναι περιπου οπως των τοκεν!αναλογως την προσφορα,την σπανιωτητα η ιδιαιτερωτητα!που ο εμπορος η ο πωλητης θα ζητησει και το αναλογο ποσο!παντως σαν συλλεκτικα αντικειμενα,λιγοι θα μπορουν να τα κοστολογησουν!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 01:36:45 μμ »

Συμφωνώ με τον Γιάννη.Κάνε και μία αναζήτηση στο ebay ψάχνοντας για greek bob, greek revenue,greek cinderella να δεις που παίζουν οι τιμές. Κατά τη γνώμη μου και μία τρομερή σπανιότητα  να έχεις,η αγορά είναι πολύ μικρή αφού ελάχιστοι τα συλλέγουν και λίγοι θα πληρώσουν ένα σεβαστό ποσό γι αυτά.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 02:50:16 μμ »

an κοστιζουν την ονομαστική τιμή πουλάω..... εχω μια σακούλα απειρα ένσημα πανω σε καρτελες.

χαχαχαχα για τα χαρτονομισματα ελεγα στην ονομαστικη τους τιμη... αλλα απο οτι ειδα στο εβαυ... ουτε αυτη δεν εχουν πια.. αν ειναι κυκλοφορημενα!
για ενσημα και χαρτοσημα δεν ξερω..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 11, 2013, 02:56:55 μμ »

αγαπητοι φιλοι υπαρχουν πολλων ειδων,τετοια αντικειμενα!οπως και τα χαρτοσημα που και αυτα ειχαν καποτε διαφορους σκοπους και διαφορετικες χρησεις.οπως επισης και τα λεγομενα παραβολα της εφορειας,κλπ.αυτα ειναι μονο για εξειδικευμενους συλλεκτες,και δεν υπαρχουν σχετικοι καταλογοι για συλλεκτες,αφου υπαρχουν πανπολλες ποικιλιες,κατα εποχη,αναγραφομενη αξια,κλπ.τωρα η συλλεκτικη τους αξια,ειναι περιπου οπως των τοκεν!αναλογως την προσφορα,την σπανιωτητα η ιδιαιτερωτητα!που ο εμπορος η ο πωλητης θα ζητησει και το αναλογο ποσο!παντως σαν συλλεκτικα αντικειμενα,λιγοι θα μπορουν να τα κοστολογησουν!χαιρετω,γιαννηςτ.

παραβολα εχω! οχι κατι ιδιαιτερο... ενα δραχμικο.. και μετα σε ευρω.. 50 λεπτα και 1 ευρω..δεν μπορω παραπανω....

εχω δημοσιου, χαρτοσημου (μονο το 50 λεπτα! δεν φερνουν του 1 ευρω εδω..), και του κτεο!  μου λεπιπουν το αγωγοσημο (ειδος παραβολου ειναι... δεν αναφερομαι στα χαρτοσημα και δικηγοροσημα!), και αυτο του ΦΠΑ.. κατι τετοιο... που ειναι ακριβο! ξεκιναει απο 30 ευρω...
επισεις μου λειπει ενα παραβολο αστυνομιας... αυτο που πληρωνε καποιος για την αδεια κυκλοφοριας μηχανακιου καθε χρονο... τωρα το εκοψαν πια.. κριμα... ηταν νομιζω του μετοχικου ταμειου στρατου...

αν ξερεται κι αλλα.. θα ηθελα να μαθω... γιατι... σε μια συλλογη χαρτονομισματων... μπαινουν κι αυτα μεσα! ειναι δημοσιο χρημα! απλα τα εκδιδουν για να πληρωσεις στο κρατος.. και να εχεις και αποδειξη γι αυτο... (και να μην παρει τα φραγκα κανενα λαμογιο... Κλείσιμο ματιού ).
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences