Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:24:28 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Οθωμανικά και ενετικο?  (Αναγνώστηκε 9174 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 08:26:00 μμ »

Το τριτο ειναι 100 παραδες τουρκικο του 1223 τουρκικα χρονια,,,,,,νομιζω,,
Νικοοοοο,,,ειμαι σωστος?
Πες μου μονο απο ποιον κατάλογο το διαβάζεις  Χαμόγελο
Δεν σου βγαίνουν Τα ματιά?

Στον κραους,,,αλλα στο κομπιουτερ...στην οθονη φαινονται ολα,,,τα μεγενθυνεις,,,οτι θες τα κανεις
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 08:47:22 μμ »

το δευτερο πρεπει να ειναι του 1277....με βασιλια τον γνωστο σε ολους μας φυσικα Αμπντουλ Αζιζ,,,
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 08:54:06 μμ »

Χαμόγελο με ζητησε κανεις;; χαχαχαχα εδω ειμαι παιδια! και παλι κοντα σας.... (λες και εχω ραδιοφωνικη εκπομπη ε;;; χαχαχα)

μα χαρα να σου πω! απλα 2 χαρουλες! Χαμόγελο

στο δευτερο... στην πισω οψη... δεν μπορω να δω καλα στην πισω οψη (ΟΧΙ αυτη που εχει τον τουγρα..το σχεδιο που μοιαζει με το μουσικο κλειδι του Σολ.... ),  πανω πανω... εχει μια "ξαπλωμενη" παρενθεση... μεσα σε αυτη εχει ενα αριθμο... ποιος ειναι;;; V ή αναποδο V; μηπως καποιο αλλο; αυτο για να σου πω ακριβως ποτε κοπηκαν οι 10 Μισιρικοι παραδες (Μισιρ = Αιγυπτος)

στο τριτο... θα σου ηταν ευκολο να μου πεις την διαμετρο του νομισματος; Χαμόγελο

με το που μου πεις αυτα... και σε συντομο χρονο θα σου εχω πληροφοριες για ολα! Χαμόγελο 
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 09:07:51 μμ »

Γεια σου Νίκο  Μεγάλο χαμόγελο
Στο τρίτο η διάμετρος ειναι περίπου 2,7
Στο δεύτερο μπορείς να μου πεις σε ποια απο τις δυο φωτο πρεπει να κοιτάξω ?
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 09:11:53 μμ »

για το δευτερο... στην πρωτη δημοσιευμενη φωτογραφια... του...


2.7 δηλαδη 27 χιλιοστα ετσι; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 09:33:05 μμ »

Ναι Νίκο 27 χιλιοστά
Οσον αφορά για το δεύτερο δεν μπορω να διακρίνω ,εχει και κάποιο φαγωμά.
Αν θες μονο να σου στείλω με mail καλύτερες φωτο
Σ ευχαριστω για τον χρόνο σου  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 09:56:03 μμ »

Το πρωτο ειναι Βενετικο αλλα για κυκλοφορια στην Κρητη! η Κρητη ηταν τοτε ακομα Βενετικη κτηση!
ειναι 10 Τορνεσελι δηλαδη 2 1/2 σολντινι. κοπηκαν καπου στο 1611 με 1619. ειναι ανωνυμες κοπες.. δεν εχουν δηλαδη το ονομα του δογη...

το δευτερο ειναι χαλκινοι 10 παραδες απο το Μισιρ! το Μισιρ ειναι η αιγυπτος! τοτε εβγαζε δικη της σειρα νομισματων... αλλα ηταν υπο τους οθωμανους!  το νομισμα ειναι του σουλτανου Αbdul Αziz!
τωρα... τι γινεται με την ημερομηνια... πανω γραφει 1277 σε αραβικα ψηφια... αλλα μιλαμε για Ετος Εγιρας!
 σε χριστιανικα χρονια αυτο ειναι το 1861. ομως αυτη η χρονια ειναι η χρονια ενθρονισης του Σουλτανου! η κανονικη ημερομηνια ειναι εκει που σου ζητησα να δεις... με πολλη φαντασια.. σαν να διακρινω ενα V.... που ειναι το αραβικο 7... αρα κοπηκε τον εβδομο χρονο βασιλειας του σουλτανου! με το σκεπτικο παντα οτι η ημερομηνια ενθρονισης ειναι ο χρονος 1.... εχουμε.... 1861+6 = 1867.... κανονικα ομως παιζει και κατι αλλο... η πρωτοχρονια τους δεν ειναι σαν την δικη μας! νομιζω ειναι τον Σεπτεμβρη.. (ή τουλαχιστον ηταν...). οποτε αν βαλεις και αυτον τον παραγοντα... παμε στο 1866....
σε γενικες γραμμες.. θα δεις να αναφερεται το περιπου... 1867 ή περιπου 1866.. ή.... 1866-67 για να ειναι μεσα! χαχαχαχα


το τριτο... δυστυχως ο Θωμας αν και κοντα.. δεν επεσε μεσα.. ουτε 5 κουροι ειναι ουτε 100 παραδες! Χαμόγελο σε αυτα τα νομισματα ειναι βασικο να ξερεις την διαμετρο μιας και ολα μοιαζουν!

στα 27 χιλιοστα λοιπον... ειναι οι 40 παραδες... ή αλλιως..1 γροσι!  κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη, και ειναι του σουλτανου Μαχμουτ Β΄.
ημερομηνια εχει 1223 (1808 ετος ενθρονισης) και 24 ετος βασιλειας.. αρα παμε στο 1831....

ειναι billon... χαλκαργυρο δηλαδη! περιεχει μια ελαχιστη ποσοτητα ασημιου... και το θεωρουσαν ασημενιο τοτε.. βλεπεις... η οικονομια τησ Οθωμανικης αυτοκρατοριας ηταν σε αθλια κατασταση... πραγμα που βοηθησε και την δικη μας επανασταση! Κλείσιμο ματιού

τωρα... ποσο ασημι περιεχει;; 22% ασημι! αν ετσι που το βλεπεις.. εκει που ενωνωνται τα κλαδια.. που δημιουργουν το στεφανι... σαν σχεδιο... (στην ενωση απο κατω) ειχε μια τελεια χοντρη... θα ηταν με 17% ασημι... αλλα αυτο το συνανταμε απο τον 25 νομιζω χρονο (νομιζω) και μετα... με τον πρωτο χρονο να εχουμε και απο τις 2 ποικιλιες...

γενικα τα οθωμανικα αυτα ειναι ευκολα και φτηνα....
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:03:58 μμ »

Toni... αν σου ειναι ευκολο... στειλε μου μια καθαρη φωτο του 2ου νομισματος εκει που ζητησα να δω... γιατι αν ειναι ετος 8 (αναποδο V)..... ειναι πανακριβο!!!!!

αλλα πες μου κι αν βλεπεις κατι διπλα στον τουγρα στην αλλη μερια! δεν βλεπω κανενα λουλουδι (σχεδιο) εκει ετσι; γιατι του 8 εχει λουλουδι εκει..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:12:26 μμ »

Θωμα μου.. αν ειναι με ετος 10 ειναι φτηνο.. αν ειναι με ετος 11..... κανεις τουμπες!!!! Χωρις πλακα!! η τουρκινη αγορα το εχει RRRRR.... και δεν υπαρχει τιμη!!! στον κραους το εχει μονο ακυκλοφορητο... 5000$... μιας και βγηκαν μολις 200 τεμαχια!
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:12:55 μμ »

Το πρωτο ειναι Βενετικο αλλα για κυκλοφορια στην Κρητη! η Κρητη ηταν τοτε ακομα Βενετικη κτηση!
ειναι 10 Τορνεσελι δηλαδη 2 1/2 σολντινι. κοπηκαν καπου στο 1611 με 1619. ειναι ανωνυμες κοπες.. δεν εχουν δηλαδη το ονομα του δογη...

το δευτερο ειναι χαλκινοι 10 παραδες απο το Μισιρ! το Μισιρ ειναι η αιγυπτος! τοτε εβγαζε δικη της σειρα νομισματων... αλλα ηταν υπο τους οθωμανους!  το νομισμα ειναι του σουλτανου Αbdul Αziz!
τωρα... τι γινεται με την ημερομηνια... πανω γραφει 1277 σε αραβικα ψηφια... αλλα μιλαμε για Ετος Εγιρας!
 σε χριστιανικα χρονια αυτο ειναι το 1861. ομως αυτη η χρονια ειναι η χρονια ενθρονισης του Σουλτανου! η κανονικη ημερομηνια ειναι εκει που σου ζητησα να δεις... με πολλη φαντασια.. σαν να διακρινω ενα V.... που ειναι το αραβικο 7... αρα κοπηκε τον εβδομο χρονο βασιλειας του σουλτανου! με το σκεπτικο παντα οτι η ημερομηνια ενθρονισης ειναι ο χρονος 1.... εχουμε.... 1861+6 = 1867.... κανονικα ομως παιζει και κατι αλλο... η πρωτοχρονια τους δεν ειναι σαν την δικη μας! νομιζω ειναι τον Σεπτεμβρη.. (ή τουλαχιστον ηταν...). οποτε αν βαλεις και αυτον τον παραγοντα... παμε στο 1866....
σε γενικες γραμμες.. θα δεις να αναφερεται το περιπου... 1867 ή περιπου 1866.. ή.... 1866-67 για να ειναι μεσα! χαχαχαχα


το τριτο... δυστυχως ο Θωμας αν και κοντα.. δεν επεσε μεσα.. ουτε 5 κουροι ειναι ουτε 100 παραδες! Χαμόγελο σε αυτα τα νομισματα ειναι βασικο να ξερεις την διαμετρο μιας και ολα μοιαζουν!

στα 27 χιλιοστα λοιπον... ειναι οι 40 παραδες... ή αλλιως..1 γροσι!  κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη, και ειναι του σουλτανου Μαχμουτ Β΄.
ημερομηνια εχει 1223 (1808 ετος ενθρονισης) και 24 ετος βασιλειας.. αρα παμε στο 1831....

ειναι billon... χαλκαργυρο δηλαδη! περιεχει μια ελαχιστη ποσοτητα ασημιου... και το θεωρουσαν ασημενιο τοτε.. βλεπεις... η οικονομια τησ Οθωμανικης αυτοκρατοριας ηταν σε αθλια κατασταση... πραγμα που βοηθησε και την δικη μας επανασταση! Κλείσιμο ματιού

τωρα... ποσο ασημι περιεχει;; 22% ασημι! αν ετσι που το βλεπεις.. εκει που ενωνωνται τα κλαδια.. που δημιουργουν το στεφανι... σαν σχεδιο... (στην ενωση απο κατω) ειχε μια τελεια χοντρη... θα ηταν με 17% ασημι... αλλα αυτο το συνανταμε απο τον 25 νομιζω χρονο (νομιζω) και μετα... με τον πρωτο χρονο να εχουμε και απο τις 2 ποικιλιες...

γενικα τα οθωμανικα αυτα ειναι ευκολα και φτηνα....

Νικόλα οπως και να χει υποκλινομαι ,δεν ξερω τι να πω,καλα οχι πως δεν το περίμενα ,απλα κάθε post σου ειναι ξεχωριστό  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:14:42 μμ »

Σου έστειλα Νίκο ,απλα στο συγκεκριμένο σημείο εχει σκαφτει . . .νομιζω . .
Καταγράφηκε
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:15:03 μμ »

του 11 δεν ειναι απο cooper?
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:19:01 μμ »

V ειναι αρα 7.... ειναι το φτηνο.. αλλα δεν πειραζει! ομορφουλι ειναι! Χαμόγελο

να σαι καλα φιλε μου! χαιτομαι που τουλαχιστον αξιζε η αναμονη σου μεχρι να ερθω απο τον καφε! χαχαχα
χαρα μου να βοηθαω! και τα τρια που εχεις ειναι κουκλακια! συγχαρητηρια φιλε μου! Χαμόγελο

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:20:06 μμ »

του 11 δεν ειναι απο cooper?

απο cooper;  σορρυ.. δεν καταλαβα.. Χαμόγελο

εχω αρχισει να τα χανω ή ειχες ποσταρει πριν;; χαχαχαχα
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:21:24 μμ »

Και πάλι ευχαριστω Νίκο ,να σαι καλα  Μεγάλο χαμόγελο
Και όλους όσους βοήθησαν  Χαμόγελο
Tom να σαι καλα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences