Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 01:50:16 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833  (Αναγνώστηκε 22144 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 10, 2011, 09:29:21 πμ »


Και να σου πω και το αλλο?? Εχει τιραζ 17,500 τεμαχια!! Αν γιαυτο λεμε οτι πρεπει να πουληθει τρεις χιλιαδες το χρυσο ΟΧΙ που εχει τιραζ 1000 τεμαχια μονο ποσο πρεπει να πουλυθει?? Δεκα χιλιαρικα??
Ας ειμαστε και λιγο ξυπνιοι, , , , Εμενα αν μου εδινε καποιος ενα απο τα δυο νομισματα σε και μου ελεγε <διαλεξε στο κανω δωρο> θα διαλεγα το ΟΧΙ διοτι το εικοσαρικο του Οθωνα θα το δω μπροστα μου ξανα και ξανα και ξανα!! Το ΟΧΙ ομως ποσες φορες θα το δουμε σε δημοπρασια?? Για κρατα εμφανισεις να δουμε?  Στριφογύρισμα ματιών
Εδω δε συμφωνω μαζι Γιωργη, νομιζω οτι ειναι ατυχες να συγκρινεις βαση τιραζ δυο νομισματα που κοπηκαν
με διαφορα περιπου 160 χρονια μεταξυ τους.
Ποσα 20ρικα του 1833 πιστευεις οτι μπορει να εχουν διασωθει μεχρι σημερα Απορία
Στην NGC που κοιταξα εχει καμια 30αρια πιστοποιησει και απ΄αυτα μονο 7-8 κοματια σε κατασταση MS..
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 10, 2011, 12:54:15 μμ »

Για κάτσε ρε Γιάννη γιατί θα μας τρελανεις......δηλαδή ότι είναι φτηνό είναι κινέζικο και μόνο τα δικά σου είναι γνήσια επειδή έχεις δώσει χιλιαρικα Απορία  Το ότι έχεις δώσει εσυ χιλιαρικα δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι έχουν κόπιες επειδή ξέρουν να κάνουν καλύτερες αγορές.  Φαντάζομαι ότι είσαι και ειδικός στις κόπιες του 20 δραχμου του 1833.  Απο τη τιμή και μονο καταλαβαίνεις την κόπια!  Είσαι φαινόμενο!
δηλαδη μεσα σε  πεντε,δεκα χρονια,ξερουν και βρισκουν ευκαριες,και κανουν καλυτερες αγορες,οταν δεν ξερουν να ξεχωριζουν ποιο ειναι γνησιο,εχεις δει πολλες ευκαιρειες στο εν λογω σαιντ?γιατι εγω,δεν εχω δει, ουτε μια στις χιλιες,οσο για τα κινεζικα το αναφερουν,να αναγραφει κοπια η οχι,οταν παρεις ολην την παρτιδα.εχω αδικο?η παλι γραφω ασυναρτησιες και ζηλευω,επειδη,οι αλλοι ειναι πιο εμπειροι,και αγοραζουν ευκαιριες,ενω εγω την παταω.γιαννηςυγ.στο καλυτερες αγορες ,ειμαι σιγουρος,ταλληρο του 1851,μονο2800$,τωρα αν ειναι γνησιο δεν εχει σημασια,ο σκοπος αγιαζει τα μεσα,σε χαιρετω.

Γιάννη έλα αυτή την Κυριακή στη λέσχη να τα πούμε.  Δεν θυμάμαι φατσικός ποιος απ' όλους του "Γιάννιδες" είσαι.  Το ότι υπάρχουν κόπιες στο 20 δραχμο του 1833 το ξέρουμε όλοι.  Δεν είναι όμως όλα κόπιες.  Το μόνο σίγουρο όμως είναι ότι είναι όλοι ειδικοί!!!  Το τάληρο του 1851 έφυγε σε κανονική τιμή.  Κόπια από τάληρο δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου και μπορώ να σου αναλύσω λεπτομερώς τα χαρακτηριστικά αυτού του νομίσματος.  Και τα μηχανήματα που έκοβαν τα νομίσματα το Καποδίστρια δεν ήταν του 14ου αιώνα!!!  Αυτές τις ανοησίες τις έγραφε ο Πυλαρινός.  Τα μηχανήματα ήταν αρκετά σύγχρονα.

Φιλικά

Δημήτρης
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 10, 2011, 01:31:18 μμ »

δεν το αναφερει μονο ο συχωρεμενος κυριος,αλλα και τα ιστορικα στοιχεια,για την προελευση των μηχανηματων,που απο την ροδο ,για να σωθουν φυλλαχθηκαν στην μαλτα,οτι ηταν παμπαλαια παντως ειναι σιγουρο,οταν, μετα απο μερικες δεκαδες κομματια χαλλαγαν οι δισκοι,γιαυτο,δικαιολογει τις τοσες ποικιλιες,η εκτος? και ειχαν βιτσιο,να αλλαζουν συνεχεια τυπους,που εδω με το ζορι εβρισκαν πρωτη υλη,χαλκο,αργυροκλπ.και οι χαρακτες, ηταν ενας παραχαρακτης της εποχης σε ευρωπαικα και τουρκικα νομισματα,και δυο τεχνιτες χαρακτες κοσμηματων.αυτα τα γραφουν οι ιστορικοι και νομισματολογοι,απο οτι εχουμε διαβασει,δημακοπουλος,λαμπρου,κλπ,δεν τα βγαζω,απο το μυαλο μου.αν τα μηχανηματα οπως λες ηταν συγχρονα της εποχης τους,κανε παραλληλισμους,με αλλα της εποχης τους? τι να πω,εγω εχω αποριες με ωρισμενα,που εχουν πιεσεις,ειδικα οι φοινικες,(εννοω και στα χαλκινα),που τις ζηλευουν και σημερινα νομισματα?ενω αλλα, ενω ειναι πεντακαθαρα ολα τα σημεια τους,τα αναγλυφα μερη,με το ζορι πλησιαζουν τα φθαρμενα οθωνικα,απο θεμα πιεσης της αποτυπωσης του θεματος ,αν καταλαβες τι εννοω.θα φροντισω να βρεθουμε την κυριακη,στην πνε,εχω καιρο,να κατεβω(λογω υγειας).θελω να δω και τον αιμιλιο,και να τακτοποιησω κατι προβληματα που εχω.θα χαρω,να τα πουμε απο κοντα,γιαννηςτ.υγ.θα μιλησουμε το σαββατο απογευμα,για θεμα ωρας, κλπ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 10, 2011, 03:40:31 μμ »

Εδω δε συμφωνω μαζι Γιωργη, νομιζω οτι ειναι ατυχες να συγκρινεις βαση τιραζ δυο νομισματα που κοπηκαν
με διαφορα περιπου 160 χρονια μεταξυ τους.
Ποσα 20ρικα του 1833 πιστευεις οτι μπορει να εχουν διασωθει μεχρι σημερα Απορία
Στην NGC που κοιταξα εχει καμια 30αρια πιστοποιησει και απ΄αυτα μονο 7-8 κοματια σε κατασταση MS..

Φιλε Αντωνη να στο θεσω αλλιως τοτε!! Ενα δυλεπτο του 1836 !! Χαλκινο και ταπεινο νομισμα με τιραζ 40,000 τεμαχια σε κατασταση XF εχει ποιο πολυ αξια απο ενα χρυσο εικοσαδραχμο με τιραζ 17,500 τεμαχια!!
Ο λογος??
Απαντατε το δευτερο ερωτημα σου ποσα εικοσαδραχμα εχουν σωθει μεχρι σημερα!!
Αντε να εχουν χαθει τα 1000 και ισως να λεω και πολλα!!
Ενω στο δυλεπτο το χαλκινο και ταπεινο που το ειχε ο κοσμακης στα χερια του και το κυκλοφορουσε απο τσεπη σε τσεπη εξαφανιστηκαν ολα και τα κοιταμε με το κυαλι!!
Καλο ειναι να μαθουμε να ξεχωριζουμε τα συλλεκτικα νομισματα με την τωρινη κυκλοφορια-εμφανιση τους!!
Ενα νομισμα που εμφανιζετε 10 φορες τον χρονο σε δημοπρασιες (περιπου αναλογικα ενα καθε μηνα) δεν πρεπει να του δινουμε την υπερτατη αξια!!
Υπεραξια να δωσεις σε ενα νομισμα που θα το δεις σημερα και μετα θα κανουν δυο-πεντε χρονια να εμφανιστη αλλο!!
Αυτη ειναι η αποψη μου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 10, 2011, 04:24:33 μμ »

Τα χρυσά δεν είχε λόγο ο κόσμος να τα αποσύρει, σε αντίθεση με τα χάλκινα που αποσύρθηκαν σε μεγάλο βαθμό γιατί θα έχαναν την αξία τους.  Γι'α αυτό υπάρχουν εικοσάδραχμα του 1833, 1876, δεκάδραχμα του 1876 κλπ.  Αν ήταν χάλικινα δεν θα τα βρίσκαμε σήμερα.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 10, 2011, 05:36:44 μμ »

Σωστο αυτο Δημητρη!!
Εγω αυτο που θελω να εντυπωθει σε ολους ειναι να εχουν ορθη χρηση των εκτιμωμένων νομισματων ως προς την σπανιοτητα τους , ως και προς την κατασταση που προσφερωντε στην αγορα !!
Μην ακουω τωρα οτι ενα AU νομισμα πρεπει να πουληθει στα 2500-2800 γιατι μου ανεβαινει η τριχα καγκελο!!
Ενα νομισμα σαν του Βασιλη που που ειχα δει καποτε σε φωτο και εχει ωραιο χρωματισμο και εναν βαθμο σπανιο ΝΑΙ καποιος ψωνισμενος ας δωσει και 5000!!
Αλλα σε χαμηλοτερες καταστασεις ας ειμαστε συγκρατημενοι!!
Δεμ ειναι κατι το σπανιο ενα νομισμα με τιραζ 17,500 τεμαχια!!
Δεν ξερω εσενα ποια ειναι η γνωμη σου αλλα εγω ετσι το βλεπω, , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 10, 2011, 05:56:11 μμ »

Και για τον φιλο Αντωνη (ο οποιος ξερω οτι κοιταει τον χρυσο επενδυτικα) που ξαναεδωσε ζωη στο θεμα θελω να στοχαστει τα παρακατω :
Φιλε Αντωνη το χρυσο του Οθωνα εχει 5,7 γρμ χρυσο χονδρικα κατι που αντοιστιχει σε 180 ευρω περιπου!!
Δινοντας εσυ ΠΧ 1200 ευρω αγοραζεις ενα νομισμα με 600% καπελο πανω απο το μεταλλο του!!
Αρα αυτην την στιγμη φευγεις απο την επενδυση και βαδιζεις προς την συλογη!!
(Ο  συλλεκτης δεν λογαριαζει το μεταλλο θελοντας να αγορασει κατι καλο)
Με την λογικη λοιπον του συλλεκτη θα πρεπει να μαθεις τα νομισματα που σπανιζουν και οχι τα νομισματα που κυνηγανε ολοι!!
Τα νομισματα που κυνηγανε ολοι θα τα βρισκεις παντα υπερτιμημενα γιατι τα κυνηγανε ολοι οι νεοι!!
Τα νομισματα ομως που σπανιζουν και ειναι συλλεκτικα σημερα τα κυνηγανε μονο 100 ΠΧ συλλεκτες!!
Καθως ομως οι συλλεκτες θα αυξανωνται (η γνωση εξαπλωνετε και αυτο ειναι δεδομενο) αν σε καλες εποχες εσυ εχεις βρει 20 καλα νομισματα και τα βγαλεις αργοτερα προς διαθεση (αν βαρεθεις καποια στιγμη και θες να σταματησεις) θα βρεις αμεσως ατομα διαθεσιμα να θελουν να τα αγορασουν!!
Πιστεψε με λοιπον οτι ποιο ευκολα θα βρεις να δωσεις εναν Ασημενιο Φοινικα ΠΧ παρα εναν χρυσο Οθωνα!!
Ακομα ποιο ευκολα θα βρεις να πουλησεις πεντε Ταληρα τυ 1833 του Μοναχο σε κατασταση XF+ παρα ενα χρυσο Οθωνα!!
Γιαυτο κατσε και σκεψου τι ζητας!! Επενδυση τα οποια λιγα χρηματα εχεις σε χρυσο-νομισμα-ισοτιμια-ευρω ή σε συλλεκτικα νομισματα??
Διοτι στα συλλεκτικα νομισματα αλλα ειναι τα σπανια και οχι ο Οθωνας και η χρυσες Χουντες!! Κλείσιμο ματιού  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 10, 2011, 08:03:43 μμ »

Πιστεψε με λοιπον οτι ποιο ευκολα θα βρεις να δωσεις εναν Ασημενιο Φοινικα ΠΧ παρα εναν χρυσο Οθωνα!!


Φοινικας σε ms 62 sold 4025 $  Έκπληξη
http://coins.ha.com/common/view_item.php?Sale_No=3012&Lot_No=24313
Tον οποιο ειχα την χαρα να κρατησω για λιγη ωρα στα χερια μου μαζι με ενα "διδυμο αδερφακι"
του απο της PCGS σε MS 63 επισης.

Οθωνας σε  MS 62 sold 4025 $  Έκπληξη
http://coins.ha.com/common/view_item.php?Sale_No=3012&Lot_No=24323




 OΘΩΝΑΣ  ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ  σημειωσατε  Χ  Κλείσιμο ματιού  Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2011, 08:14:35 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 10, 2011, 08:06:10 μμ »

Δεν υπαρχει σαφης απαντηση για το τι ειναι καλυτερη επενδυση γιατι ολα εξαρτωνται απο την τιμη αγορας.
Η Δημητρα του 1930 πριν λιγα χρονια εκανε 1500 ευρω σε 63 κατασταση. Τωρα επεσε στα 800.
Το 50λ του 1883 απο εκει που ηταν πανακριβο, με την εμφανιση μασουριου, η τιμη καταποντιστηκε. (Παρεπιμπτοντως , αν υπαρχει καποιο σε ms63 ενδιαφερομαι  Μεγάλο χαμόγελο)
Το 1λ 1879 επισης η τιμη επεσε. Απο την αλλη ο Παυλος ειναι ακομα παρα πολυ ακριβος. Ουσιαστικα το ερωτημα αν ειναι σωστο επενδυτικα να εχει καποιος συλλεκτικα νομισματα εχει να κανει με το χρονο και οχι τοσο με τη σπανιοτητα.
Οσον αφορα το οτι θα μπουνε νεοι συλλεκτες, νομιζω οτι μετα το peak του 2000 και επειτα, η κατασταση στα συλλεκτικα εχει γινει πιο ομαλη και οι τιμες εχουν πεσει.
Απο την αλλη , το να επενδυσει καποιος σε χρυσο και σε τετοιου ειδους νομισματα και παλι εξαρταται απο τη χρονικη συγκυρια. Αν ο χρυσος κανει μια βουτια αυτο τον καιρο, τοτε θα υπαρχει μεγαλη χασουρα σε αυτους που επενδυουν ΤΩΡΑ.
Οποτε ο κανονας ειναι ενας. Ολα αυτα ειναι ενα χρηματιστηριο. Προσοχη στη χρονικη συγκυρια, και στις τιμες.
Αν βεβαια καποιος ειναι συλλεκτης, οι τιμες δε τον ενδιαφερουν ιδιαιτερα, και παλι ομως, δεν ειναι καλο καποιος λογω της αγαπης που εχει να αγορασει με καπελο 100% και παραπανω καποιο νομισμα λογω αγνοιας η λογω του οτι δε μπορουσε να περιμενει. Και εγω που δεν ενδιαφερομαι για να πουλησω, εστω στο αμεσο μελλον, με ποναει οταν προσφατα αγοραζω κατι και μετα απο ενα μηνα το βλεπω σημαντικα φθηνοτερα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 10, 2011, 08:15:45 μμ »

Το 1λ 1879 επισης η τιμη επεσε.
Η τιμη στο μονολεπτο του 79 δεν επεσε!!
Μπορει να βγηκαν 10 ακυκλοφορητα στην αγορα αλλα απο οτι ξερω τα κραταει ολα καποιος στα χερια του και δεν τα δινει ευκολα!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός
Και απο οτι εμαθα απο σιγουρες πηγες αγορασε αλλο ενα τον προηγουμενο μηνα!!
Κατι ακουσα οτι τωρα κυνηγαει τα μονολεπτα του 70 ο τυπας!!


Αντε τωρα να σταυρωσω νομισμα εγω ο καημενος Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 10, 2011, 08:26:29 μμ »

Και για τον φιλο Αντωνη (ο οποιος ξερω οτι κοιταει τον χρυσο επενδυτικα) που ξαναεδωσε ζωη στο θεμα θελω να στοχαστει τα παρακατω :
Φιλε Αντωνη το χρυσο του Οθωνα εχει 5,7 γρμ χρυσο χονδρικα κατι που αντοιστιχει σε 180 ευρω περιπου!!
Δινοντας εσυ ΠΧ 1200 ευρω αγοραζεις ενα νομισμα με 600% καπελο πανω απο το μεταλλο του!!
Αρα αυτην την στιγμη φευγεις απο την επενδυση και βαδιζεις προς την συλογη!!
(Ο  συλλεκτης δεν λογαριαζει το μεταλλο θελοντας να αγορασει κατι καλο)

Γιατι βρε Γιωργη μου....δεν κανει να ειναι καποιος "συλλεκτης-επενδυτης" στο αγαπημενο του μεταλλο Απορία
Νομιζω οτι το να αποκτησεις καποια καλα Ελληνικα κομματια συλλεκτικα σε "χρυσο" δεν ειναι και τοσο
ασχημη επενδυση....... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 10, 2011, 08:37:28 μμ »

Φιλε Αντωνη επειδη μιλαμε που και που στο τηλεφωνο και ξερω πως ξεκινησες εκανα καποιες σκεψεις και αντι να σε παρω τηλεφωνο να σου τις πω ειπα να τις γραψω εδω μηπως και αλλα μελη εχουν την ιδια πορεια με την δικη σου!! Κλείσιμο ματιού
Τωρα εσυ ή ο καθενας ας κατσει και ας τα ζυγισει οπως αυτος θελει!! Κλείσιμο ματιού
Απλα οι οριζοντες ειναι πολυ ποιο διευρημενοι πανω στο συλλεκτικο νομισμα , στα χρυσα συλλεκτικα πολλες φορες κρυβοντε και παγιδες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 10, 2011, 11:31:22 μμ »

καλησπερα σε ολην την παρεα.ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.ενα νομισμα λεγεται σπανιο,απο τον αριθμο κοπης,την κατασταση του,την συχνοτητα που ενφανιζεται στο εμποριο,και τελος σε μια τελευταια,και πιο πονηρη εμπορικη ρεμουλα,που λεγεται στοκαρισμα,η αποτομη και ξαφνικη ανοδο.αρχιζουμε απο τα καποδιστριακα,που ενταξει παντα ηταν δυσευρετα,και με πολλες ποικιλιες.ενω η μεχρι το 2000,λιγοι ηταν αυτοι που μαζευαν ποικιλιες,και καταστασεις,εχουν γινει κορυφαια,απο αποψη ζητησης.τα οθωνικα που ηταν πρωτα σε ζητηση,τωρα εχουν απαξιωθει,ειδικα ταλληρα,33,44.και τα μονα που τραβιουνται ειναι τα μονολεπτα,και διλεπτα,ο γεωργιος,εκτος αππο το λεπτο του 1870τα υπολοιπα, εκτος τα δυο μεγαλα χρυσα,ειναι και αυτα πεσμενα,τα κρητικα το ιδιο,ο παυλος στα υψη,το- οχι - η μεγαλυτερη ρεμουλα τραπεζας-εμπορων.απο οτι εχω δει καθε εποχη, εχει και την μοδα του,αναλογως τις διαθεσεις, των πεντε -δεκα μεγαλων(και πολλους λεω)εμπορων των αθηνων.τα σπανια,περα απο ολα αυτα,θα ειναι σπανια,αρα και ακριβα.ολοι κοιταμε τιμες ιντερνετ,και δεν κοιταμε τιμες δημοπρασιων,καταστηματων,και καθε σοβαρης και εγκυρης αξιολογησης.οπως το διλεπτο του 36,σε κατασταση πανω απο εξαιρετικη,ειναι σπανιο,ετσι και το 20ρικο του 33ειναι παλι σπανιο, πανω απο εξαιρετικο.τσακωνομαστε,για νομισματα που πεφτουν ενα καθε πεντε χρονια,που πιστευω,ειναι αδοκιμο,γιαυτο και λεγονται σπανια.γιωργο ρωτα γνωστους σου, εμπορους ποσο στοιχιζει ενα 20ρικο au,γνησιο,και μετα το συζηταμε,φαντασου ποσα γιναν χαιμαλια,δοντια,κοσμηματα(ξερεις ποσες σπανιοτητες εχουν λιωθει,για να γινουν δακτυλιδια,βερες,μενταγιονκλπ,απο χρυσοχοους),οπως ποσα χαλκινα λιωσαν απο  τον χρονο.απλως οπως μας τραγουδανε οι εμποροι,εμεις χορευουμε,ως προς τι τιμες,ενα νομισμα σπανιο,παντα θα ειναι σπανιο.τα υπολοιπα,ειναι μονο για να εχουμε να λεμε.την μεγαλυτερη ζημια παντως την κανουν τα διαφορα τσιρακια τους,με τις ειδησεις ραδιο αρβυλα,πχ,αυτο το νομισμα πηγε στα υψη,και τρεχουμε ολοι,να αγορασουμε για να κονομησουμε,οπως και η πληθωρα των διαφορων,απομιμησεων,λιγο προσοχη χρειαζεται,και πολυ ψυχραιμια,χαιρετω,γιαννηςτ.  
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences