Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:30:02 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 ΔΡΑΧΜΕΣ 1833  (Αναγνώστηκε 22131 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 02, 2011, 10:30:33 μμ »

για γνησιο ,αναλογως τον εμπορο,αλλα σιγουρα 2-3χιλιαδες το λιγοτερο,πιο κατω θα ειναι λιγο περιεργο,εδω βλεπω σε δημοπρασιες τις κοπιες,γυρω στα δυο χιλιαρικα. ξερω συλλεκτες χρονια που δεν τα πλησιαζουν,γιατι φοβουνται.αν δεν δεις γνησιο, σε συμβουλευω,να μην ρισκαρεις,υπαρχουν κοπιες σχεδον ομοιες με τα γνησια.γιαννης.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 02, 2011, 10:41:31 μμ »

Λογικα για γνησιο θα προκειτε αφου ειναι πιστοποιημενο....σε  AU 55.... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 02, 2011, 10:52:05 μμ »

Εγω διαφωνω μαζι σου Γιαννη ως προς την εκτιμηση τιμης!! Το νομισμα σε ΑU δεν κανει πανω απο 1000-1200 ευρω κατα την δικη μου αποψη!! Σε αυτα τα λεφτα το θεωρω πολυ καλοπληρωμενο!!
Κριση εχουμε , ας σεβομαστε λιγο τα ευρω διοτι εγω δεν τα ειδα ακομη να φυτρωνουν στα χωραφια οπως οι βρούβες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 02, 2011, 11:03:39 μμ »

θα τα δεις σε λιγο καιρο που θα παμε ολοι ανταμα για βρουβες!!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 03, 2011, 09:54:48 πμ »

βαρος 5,77 gr
ποσοτητα 17550

γιωργο εχεις δικιο 1200 και πολλα ειναι

ποσο κανουν το κιλο οι βρουβες   Απορία Απορία
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 03, 2011, 01:38:51 μμ »

παιδια ξερετε τι εχουμε παθει?επειδη σχεδον ολοι, λιγο πολυ,εχουν δει τις συνιθισμενες κοπιες που εχουν κατακλυσει την αγορα,νομιζουμε οτι ο χρυσος οθωνας,ειναι σχετικα ευκολο νομισμα.μερικοι το συγκρινουν σχεδον με το 20ρικο του 1884.λοιπον το 20ρικο,του 1833 ειναι μια σπανιοτητα,γιαυτο και εχουν βγει τοσες χιλιαδες κοπιες,βουλγαρικες,ελληνικες,λιβανεζικες,ιταλικεςκλπ.πειτε μου ενα νομισμα που εχει αντιγραφει,πιο πολυ,απο αυτο?μια απλη αποδειξη,στην παρεα μας ποιος εχει κατεβασει,ενα γνησιο?οσα βλεπουμε ειναι αντιγραφα.οι περισοτεροι γνωστοι μου συλλεκτες,ενω μου δειχνουν το σιγουρα!!! γνησιο εικοσαρικο τους,στο τελος,χανουν την εμπιστοσυνη σε φιλουςκλπ,γιατι απλως μερικες φορες και οι εμποροι δεν τα ξεχωριζουν.το 1980 και βαλε,τοτε που ηταν στην μοδα,τα ξεχωριζαν σχεδον ολοι,σημερα την παταμε,γιατι σχεδον ολα, ειναι ιδια(βαρος,διαμετρος,μεγεθη κεφαλης,γραμματωνκλπ).οταν ενα χρυσο νομισμα του 1833 κοπηκε περιπου σε 15.000κομματια,βαζω μια φουσκωμενη ποσοτητα κοπης,λετε να ειναι ευκολο,να βρεθει? υστερα απο τοσες,ασχημες συγκυριες που περασε ο τοπος μας.στην πνε συνεχως γινονται διενεξεις,για διαφορετικες κοπες,για τα πρωτα 300 κομματια που τα κλαδια δεν ακουμπανε,και ενα σωρο αλλες ιστοριες.συγκρινετε αλλα τιραζ νομισματων,και διαφορες στην τιμη,και βγαλτε συμπερασμα.εγω σαν γιαννης ξερω οτι για ενα γνησιο εικοσαρικο,πρεπει πρωτα να βρεθει,και μετα για ενα vf,πρεπει να δωσετε τουλαχιστον ενα διχιλιαρο,οσο για την κριση,για τους καποδιστριες και τα αλλα του οθωνα,η του γεωργιου,δεν ισχυουν?παντως αμα το βρειτε,παρτε μαζι σας καποιον γνωστη,για τυχον ασχημες εξελιξεις,εχουν τσακωθει ουκ και ολιγοι και δικιο δεν βρισκεται.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 03, 2011, 02:04:39 μμ »

οσο για τα πιστοποιημενα, εχω δει και απο τις δυο σοβαρες εταιριες κοπιες,και με καλους βαθμους,γιατι πληρουν τις προυποθεσεις,οποιος αμφιβαλει ας ριξει μια ματια στο abay,και απο εκει οι κοπιες,στην φωτογραφια ξεχωριζουν,με μια απλη μεγεθυνση.οποιος νομιζει οτι στα κουτια, ορισμενες κοπιες,δεν υπαρχουν,ειναι γελασμενοι.απλως η πιστοποιηση για μενα,ειναι μονο για την κατασταση του νομισματος,και οχι ,η γνησιοτητα,συγνωμη και παλι ,αυτη ειναι παντα η προσωπικη μου αποψη,και πιστευω,καθε γνωμη ειναι σεβαστη,αρκει να μην εκθετει τον διπλανο του.δεν εχω λογους να τσακωνομαι με κανεναν, απλα λεω την γνωμη μου,και σιγουρα δεν εχω κανενα ωφελος,στο να εχετε,και μια δευτερη σκεψη,πρωτου προβειται σε μιαν λαθος κινηση.σιγουρα,ο καθενας μας, μπορει να διαθετει τα χρηματα του οπως θελει,αλλα πιστεψτε με,οτι γραφω,το γραφω καλοπροαιρετα,και οχι για να κανω τον πονηρο,και παντογνωστη.ενας λογος που ξαναγραφω,ειναι γιατι μου αρεσει η παρεα σας,και ξεχνω και το προβλημα της υγειας μου.κανεις δεν γεννηθηκε τελειος,με την γνωση και την κοινωνικοτητα,γινομασται καλυτεροι,χαιρετω ολη την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 03, 2011, 03:28:30 μμ »

Γιαννη δες εδω http://cgi.ebay.com/1833-20-DRACHMAI-GREECE-GOLD-PCGS-VERY-RARE-COIN-/170636130724?_trksid=p4340.m263&_trkparms=algo%3DSIC%26its%3DI%252BC%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%26otn%3D10%26pmod%3D330556109910%26ps%3D63%26clkid%3D8890133874136373377 γνησιο με 1400 ευρω και δεχετε και παζαρι!!
Αυτο εδω  http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&_trksid=p4340.l2557&rt=nc&nma=true&item=330556109910&si=DGJ4iAuch7CeXsLHafscuaC7Q3k%253D&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEDWX%3AIT ηταν του Βασιλακη και το αγορασε ο ακατανομαστος εμπορος εκ Χανιων λιγο πανω απο 1000 ευρω!! XF45 ειναι δυο-τρεις  σκαλες κατω του AU55 !!
Αντε λοιπον βαλε αλλα 200 ευρω καπελο!! Αυτο λεει η αγορα!!
Και να σου πω και το αλλο?? Εχει τιραζ 17,500 τεμαχια!! Αν γιαυτο λεμε οτι πρεπει να πουληθει τρεις χιλιαδες το χρυσο ΟΧΙ που εχει τιραζ 1000 τεμαχια μονο ποσο πρεπει να πουλυθει?? Δεκα χιλιαρικα??
Ας ειμαστε και λιγο ξυπνιοι, , , , Εμενα αν μου εδινε καποιος ενα απο τα δυο νομισματα σε και μου ελεγε <διαλεξε στο κανω δωρο> θα διαλεγα το ΟΧΙ διοτι το εικοσαρικο του Οθωνα θα το δω μπροστα μου ξανα και ξανα και ξανα!! Το ΟΧΙ ομως ποσες φορες θα το δουμε σε δημοπρασια?? Για κρατα εμφανισεις να δουμε?  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 05, 2011, 12:53:10 πμ »

ξανακοιτα τις φωτογραφιες που κατεβασες,και απο οτι εχω γραψει, βγαλε συμπερασμα,απο χρυσο τουλαχιστον ξερεις.850 λιρες αγγλιας,οταν μια απλη χρυση λιρα εχεις δει ποσο στοιχιζει,δηλαδη ενα χρυσο 20ρικο του 1833 στοιχιζει αντε να στο βαλω φουσκωμενα τρεις χρυσες λιρες αγγλιας,σε κατασταση εξαιρετικη-45.μαλλον εχεις δικιο,τι να πω,καθησε και σκεψου το λιγο?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 05, 2011, 01:45:34 πμ »

ξανακοιτα τις φωτογραφιες που κατεβασες,και απο οτι εχω γραψει, βγαλε συμπερασμα,απο χρυσο τουλαχιστον ξερεις.850 λιρες αγγλιας,οταν μια απλη χρυση λιρα εχεις δει ποσο στοιχιζει,δηλαδη ενα χρυσο 20ρικο του 1833 στοιχιζει αντε να στο βαλω φουσκωμενα τρεις χρυσες λιρες αγγλιας,σε κατασταση εξαιρετικη-45.μαλλον εχεις δικιο,τι να πω,καθησε και σκεψου το λιγο?
ο αμερικανος εχει και αλλη ευκαρια ταλληρο του 1851,με τοσα κτυπηματα εχει κολλησει στε 12??δολαρια,δεν εναι ευκαιρια?η και αυτο καποτε θα το βρουμε,πιο φθηνα.γιωργο καθε γνωμη σεβαστη,αλλα απο το abay,δεν εχω συναντησει φθηνο και καλο νομισμα,ξεσκαρταρισμα,και κινεζικες κομμπινες ειναι παντα για μενα.στο εικοσαρικο το αμερικανικο, ειδες που κατευθειαν πεφτει το ματι στο φαρδυ περιθωριο στο πανω μερος,που λαμπει κιολας,περιμενε να σου στειλω φωτογραφιες,και τα καπο που λεγαμε,σε χαιρετω καλο βραδυ, γιαννης,ελπιζω οτι συζητουμε,και δεν ερχομασθε σε αντιπαραθεση,γιατι καλυτερα να μεινουμε φιλοι,παρα να τσακωθουμε,για θεματα που εχουν να κανουν με το χομπυ μας.θελω να μιλαμε γνησια και καθαρως συλλεκτικα,εγω σπανια αγοραζω ελληνικα,.(μεχρι τον κωνσταντινο τον δευτερο μου λειπουν,μονο ωρισμενες σπανιοτητες)αμα μου καθησει κανενα καλως,αλλιως αγοραζω θαλλερ,και δουκατα ευρωπαικα.με ειλικρινη φιλια,γιαννης.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 09, 2011, 12:16:04 μμ »


[/quote]ο αμερικανος εχει και αλλη ευκαρια ταλληρο του 1851,με τοσα κτυπηματα εχει κολλησει στε 12??δολαρια,δεν εναι ευκαιρια?η και αυτο καποτε θα το βρουμε,πιο φθηνα?
[/quote]

Τελικα κολλησε στα 2800 $   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 09, 2011, 01:17:40 μμ »

με 2800$ειναι ευκαρια να παρεις αυτο το νομισμα,το γνησιο ποσο θα το παρεις,εχεις ρωτησει?γιατι και αν το ταλληρο,του 51,το βρισκεις,και αυτο με δυο χιλιαρικα,τι να πω?μαλλον ειμαι κοροιδο που δεν αγοραζω,απο το αβαυ.ειδες τα χρυσα εικοσαρικα,εχει απο 1500$με 2500%,και με4500,(στρογγυλα στο βαζω)εσυ ποια κοπια θα διαλεγες,την δραχμη του 33,με 400$,που απο την μυτη λειπη κομματι,οπως, στο μισοδραχμο και στο τεταρτο παλι του 33.η του καποδιστρια το λεπτο του 31,οι δεκαρες,και οι εικοσαρες, επισης,για κοιτα με λεπτομερια και πες μου,ποια απο ολες αυτες τις κοπιες ειναι ευκαιρια?να παρω και εγω.πραγματικα τα εβλεπα και γελαγα,πιστοποιησεις,40,55αρια,οτι θελει ο λαος.κοιτα και κανεναν εμπορο με περγαμηνες χρονων,πανω στο νομισμα,και συγκρινε?αυτοι ειναι κοροιδα,δεν θελουν να κονομησουν,και τα πουλανε,οι βλακες πανακριβα,τοσο δεν τους κοβει,να αγοραζουν και αυτοι απο το αβαυ,και να βγαζουν και τα διπλα, ηθελα να ξερω?γιατι οι κινεζοι εχουν σπασει την αγορα παντου.ισως,ειναι φθηνα τα εργατικα χερια στην κινα,τι να πω,οτι ειναι κινεζικα αυτα που ειδα σημερα στο αβαυ,ειναι σιγουρο,ολα τα ιδια ειναι και στα ελληνικα,και στα ξενα.ειδες τα κυπριακα της βικτωριας,τα ιονικα τα 30 λεπτα.και εγω ο ηλιθιος εδινα χιλιαρικα,ενω με ενα χιλιαρικο ευρω, παιρνεις οθωνα χρυσο(1450$40-εξτρα φαιν,οχι παιζουμε?)και σε αλλα με υγεια,και μακρυα απο μενα τουλαχιστον.ο καθενας διαθετει τα λεφτα του οπως νομιζει και παλι ωραιοι ειμαστε,χαιρετω την παρεα και καλο κυνηγι,υπαρχουν κοροιδα εμποροι, παρα πολλοι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 09, 2011, 08:32:09 μμ »

Για κάτσε ρε Γιάννη γιατί θα μας τρελανεις......δηλαδή ότι είναι φτηνό είναι κινέζικο και μόνο τα δικά σου είναι γνήσια επειδή έχεις δώσει χιλιαρικα Απορία  Το ότι έχεις δώσει εσυ χιλιαρικα δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι έχουν κόπιες επειδή ξέρουν να κάνουν καλύτερες αγορές.  Φαντάζομαι ότι είσαι και ειδικός στις κόπιες του 20 δραχμου του 1833.  Απο τη τιμή και μονο καταλαβαίνεις την κόπια!  Είσαι φαινόμενο!
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 10, 2011, 03:10:21 πμ »

φιλε δημητρη,μιας που και εσυ εισαι περιξ,του αγιου φιλλιπου(βοηθεια μας),αν γνωριζω,τα καλπικα,το πιστοποιει η 35χρονη ενασχοληση μου με το νομισμα.το πρωτο μου εικοσαρικο το εχω αγορασει πριν πολλα χρονια.εσενα η πειρα σου τι σου λεει?ενα χρυσο 20ρικο το βρισκεις,σε αυτες τις τιμες γνησιο?στην αγορα ποσα γνησια εχεις δει,στην πνε,στην αδριανου,και ποσο?τα οθωνικα του εν λογω σαιτ τα ειδες?γιατι σχεδον στο σαιτ αυτο ολοι πουλανε πανω κατω τα ιδια κομματια?αφου εγω δεν ξερω,εσυ μου λες αν ειναι γνησια τα 20αρικα,περιφερεια,γραμματα,μαγουλο,θυρεος.οτι γραφω να ξερεις,δεν το γραφω,για να κανω τον εξπερ,αλλα κατι που γνωριζω,δεν μπορει,να μου αλλαξει γνωμη κανεις,οσο για τους καποδιστριες,ο κοσμος το εχει τυμπανο,και εμεις κρυφο καμαρι.πηραμε και ενα βιβλιο του αμερικανου,και γιναμε καποδιστριολογοι.τετοιες πιεσεις στην επιφανεια νομισματων(πανω σε παλια μεταλλα,δεν γινονται,ουτε με τα σημερινα υπερσυγχρονα μηχανηματα,ποσο μαλλον,με τα μηχανηματα της ροδου, του 14 αιωνα(σφυρα και ακμονας,και επιφανεια,υπερλεια,για χαλκινα δυο αιωνων?καθησε ξαναδες τα πραγματα σφαιρικα,και το ξαναζηζηταμε.οσο για τα χιλιαρικα που εχω δωσει,ξερω που τα εδωσα,και τι πηρα,με εχεις δει,και στις δημοπρασιες της πνε,και στους παγκους της αδριανου πιστευω ,ετσι μου ειπε ο αρης,αν θυμασαι ειμαι ο γιαννης που ασχολουμουν με δουκατα και θαλλερ,θηρεσιες,λεοπολδους,φερδινανδους,ρωτουσα τον αιμιλιο,τον κυρ κωστα τον παπαδοπουλο, και οθωνικα λεπτα ,διλεπτακλπ.θα δωσουμε αμα θες ραντεβου,μια κυριακη,να συζητησουμε,με στοιχεια,στην πνε,η για καφε στην αδριανου,εχουμε ξανασυζητησει σιγουρα,και θα χαρω,να ανταλαξουμε στοιχεια,με αποψεις,και οχι του στυλ,ειναι δεν ειναι?σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2011, 03:18:59 πμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 10, 2011, 03:37:49 πμ »

Για κάτσε ρε Γιάννη γιατί θα μας τρελανεις......δηλαδή ότι είναι φτηνό είναι κινέζικο και μόνο τα δικά σου είναι γνήσια επειδή έχεις δώσει χιλιαρικα Απορία  Το ότι έχεις δώσει εσυ χιλιαρικα δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι έχουν κόπιες επειδή ξέρουν να κάνουν καλύτερες αγορές.  Φαντάζομαι ότι είσαι και ειδικός στις κόπιες του 20 δραχμου του 1833.  Απο τη τιμή και μονο καταλαβαίνεις την κόπια!  Είσαι φαινόμενο!
δηλαδη μεσα σε  πεντε,δεκα χρονια,ξερουν και βρισκουν ευκαριες,και κανουν καλυτερες αγορες,οταν δεν ξερουν να ξεχωριζουν ποιο ειναι γνησιο,εχεις δει πολλες ευκαιρειες στο εν λογω σαιντ?γιατι εγω,δεν εχω δει, ουτε μια στις χιλιες,οσο για τα κινεζικα το αναφερουν,να αναγραφει κοπια η οχι,οταν παρεις ολην την παρτιδα.εχω αδικο?η παλι γραφω ασυναρτησιες και ζηλευω,επειδη,οι αλλοι ειναι πιο εμπειροι,και αγοραζουν ευκαιριες,ενω εγω την παταω.γιαννηςυγ.στο καλυτερες αγορες ,ειμαι σιγουρος,ταλληρο του 1851,μονο2800$,τωρα αν ειναι γνησιο δεν εχει σημασια,ο σκοπος αγιαζει τα μεσα,σε χαιρετω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences