Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 10:14:06 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση - ανησυχία για πρόσφατη αγορά.  (Αναγνώστηκε 1730 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
irakliotis99
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 06, 2024, 02:43:46 μμ »

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά σε όλους.
Είμαι νέος στον χόρο με τις χρυσές λύρες και σίγουρα όχι συλλέκτης αλλά πιο πολύ σαν μια τύπου επένδυση - αποθήκευση αξίας σε βάθος χρόνου.
Μετά από διάβασμα σχετικά με διάφορα θέματα εδώ μέσα βρήκα ένα κατάστημα για να ξεκινήσω να αγοράζω 1-2 λύρες σε διαστήματα 2-3 μηνών.

Η πρώτη μου αγορά έγινε περίπου τον Σεπτέμβριο αν θυμάμαι καλά και πείρα 2 λύρες "2022 Memorial Gold Proof Full Sovereign King Charles III" στα 480€.

Η πιο πρόσφατη αγορά μου είναι τον Δεκέμβριο όπου πείρα άλλες 2 λύρες αυτήν την φορά είχε μόνο παλιές. Η μια ήταν του "1911 King George V" με ελαφριές φθορές και η δεύτερή ήταν του "1912 King George V" στην τιμή πάλι των 480€.

Μετά από την απομάκρυνση από το ταμείο (ξέρω τον κανόνα) άρχισα να ανησυχώ και διάβασα και μερικά Posts σχετικά με ρεπλικες όπου με μπέρδεψαν περισσότερο αδυνατώντας να προσδιορίσω την αξία τους.

Τελικά, έκανα καλά, που πείρα παλιές λύρες, η αξία ακόμα και σε μεταπώληση διατηρείτε (εφόσον δεν έχουν συλλεκτική αξία) ή άδικα ανησυχώ (αν αξίζουν εννοώ 480€+480€) ;


Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2024, 04:26:59 μμ »

Χρόνια πολλά φίλε, καλή χρονιά με υγεία.

Εγώ θα σου πω ότι όλοι έχουμε κάνει καλές και κακές αγορές. Στις επόμενες μέρες φαντάζομαι θα ακουστούν σοβαρές απόψεις από τα πιο παλιά παιδιά στο φόρουμ.
Οπότε καλή συνέχεια στο ταξίδι που ξεκίνησε και καλός ήρθες.

Φιλικά dimis
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2024, 05:40:30 μμ »

Για τα νομίσματα σου δεν θα πω κάτι γιατί δεν είμαι ειδικός σε αυτά..αυτό που μπορώ να σου πω με ασφάλεια είναι ότι τα συγκεκριμένα καλύτερα να τα περνεις από Ελλάδα  που τα μεταφορικά θα ναι μικρότερα ,(εκτός και αν πας στο κατάστημα τους) και θα κάνεις γνωριμία, αλλά θα ναι και λίγο δύσκολο να σου δώσει κάποια μουφα..τώρα αν αργότερα επεκταθούν οι οριζόντες σου θα βρεις και από αλλού όπου εσύ κρίνεις...βρες ένα σάιτ να βλέπεις σποτ τιμή και μετά κοιτάς και συλλεκτικοτητα αφού σ αρέσουν τέτοια μεταλλα
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2024, 12:26:48 πμ »

Αγαπητε φιλε καλησπερα και καλωσηρθες!

Η αληθεια ειναι οτι πληρωσες ψηλες τιμες για ταλαιπωρημενες λιρες οταν η τιμη θα μπορουσε να ηταν 450

Η καινουρια του 2022 ειναι φυσιολογικη τιμη.

Το πιο σημαντικο πραγμα σε μια αγορα ειναι η πηγη.

Με 480 θα αγοραζεις μονο καινουριες.

Με 480-490 μπορεις να αγοραζεις και θυρεους με Βικτωρια.



Οποιαδηποτε απορια σου μπορεις να την διατυπωνεις και εδω.

Μια συμβουλη και για νεους.
Μην αγοραζετε απο κοσμηματοπωλεια χρυσα νομισματα.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2024, 12:28:04 πμ από SVcollector » Καταγράφηκε

fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2024, 01:36:16 μμ »



Μια συμβουλη και για νεους.
Μην αγοραζετε απο κοσμηματοπωλεια χρυσα νομισματα.

Πολύ σωστά

[/quote]
Καταγράφηκε
irakliotis99
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 08, 2024, 09:04:45 πμ »

Για τα νομίσματα σου δεν θα πω κάτι γιατί δεν είμαι ειδικός σε αυτά..αυτό που μπορώ να σου πω με ασφάλεια είναι ότι τα συγκεκριμένα καλύτερα να τα περνεις από Ελλάδα  που τα μεταφορικά θα ναι μικρότερα ,(εκτός και αν πας στο κατάστημα τους) και θα κάνεις γνωριμία, αλλά θα ναι και λίγο δύσκολο να σου δώσει κάποια μουφα..τώρα αν αργότερα επεκταθούν οι οριζόντες σου θα βρεις και από αλλού όπου εσύ κρίνεις...βρες ένα σάιτ να βλέπεις σποτ τιμή και μετά κοιτάς και συλλεκτικοτητα αφού σ αρέσουν τέτοια μεταλλα

Σωστά τα λες, διάβασα αρκετά εδώ μέσα και επέλεξα να πάω από κοντά σε άνθρωπο που έχει πολλά θετικά σε αυτό το φόρουμ. Προφανώς, την δουλειά του κάνει και αφού δεν είχε καινούριες προτείνει αυτές, την προηγούμενη φορά μου είχε πει οτι θα παραλάβει σε 2-3 μέρες και όταν παρέλαβε πήγα και τις πείρα. 

Αγαπητε φιλε καλησπερα και καλωσηρθες!

Η αληθεια ειναι οτι πληρωσες ψηλες τιμες για ταλαιπωρημενες λιρες οταν η τιμη θα μπορουσε να ηταν 450
Η καινουρια του 2022 ειναι φυσιολογικη τιμη.
Το πιο σημαντικο πραγμα σε μια αγορα ειναι η πηγη.
Με 480 θα αγοραζεις μονο καινουριες.
Με 480-490 μπορεις να αγοραζεις και θυρεους με Βικτωρια.

Οποιαδηποτε απορια σου μπορεις να την διατυπωνεις και εδω.

Μια συμβουλη και για νεους.
Μην αγοραζετε απο κοσμηματοπωλεια χρυσα νομισματα.

Στο Ηράκλειο γνωρίζω οτι υπάρχουν πολλά κοσμηματοπωλεία αλλά δεν γνώριζα κατάστημα αντίστοιχο (η άλλη λύση θα ήταν να πάω στην τράπεζα ; ), το βρήκα μέσα από το φορουμ.

Με προβλημάτιζε το γεγονός ότι αν παραγγείλω από το internet γνωρίζει μια εταιρία και ίσως κάποιοι υπάλληλοι το όνομα μου, την διεύθυνση μου και τι έχω αγοράσει σε βάθος χρόνου...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences