Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 12:57:03 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χάλκινο βυζαντινό νόμισμα Φολλις Ιουστινιανού Α 527-565 Μ  (Αναγνώστηκε 1053 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Spirosz7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 19, 2023, 09:35:45 μμ »

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω, εάν γνωρίζει κάποιος,  την αξία που τυχόν μπορεί να έχει το νόμισμα που αναφέρω στον τίτλο. Μου το έδωσε ο παππούς μου και είναι σχεδόν σε τέλεια κατάσταση, εάν εξαιρέσει κάνεις μια μικρη οξείδωση που έχει σε ένα σημείο.
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 161


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2023, 10:29:30 μμ »

1.Όποιος βρίσκει ή αυτός στον οποίο περιέρχεται κινητό αρχαίο που χρονολογείται έως και το έτος 1453, οφείλει να το δηλώνει χωρίς υπαίτια καθυστέρηση στην πλησιέστερη αρχαιολογική, αστυνομική ή λιμενική αρχή και να το θέτει στη διάθεσή της.

2.Άδεια Κατοχής δεν χορηγείται, εάν το δηλωθέν αρχαίο είναι ιδιαίτερα μεγάλης επιστημονικής ή καλλιτεχνικής σημασίας και είναι ανάγκη να βρίσκεται υπό την άμεση προστασία του Δημοσίου (άρθρο 23, παρ. 2α, Ν.3028/2002)

3.Άδεια Κατοχής δεν χορηγείται σε φυσικό ή νομικό πρόσωπο, εάν ο αιτών δεν διασφαλίζει την ικανοποιητική φύλαξη και διατήρησή του, ιδίως εάν δεν δηλώνει κατάλληλο τόπο για τη φύλαξή του (άρθρο 23, παρ. 2β, του Ν. 3028/2002).

4.Άδεια κατοχής δεν χορηγείται, εάν ο αιτών δεν παρέχει τα εχέγγυα για την εκπλήρωση των υποχρεώσεων του κατόχου και ιδίως αν έχει καταδικαστεί αμετάκλητα για κακούργημα ή παράβαση της νομοθεσίας για την προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς ή για πλαστογραφία, δωροδοκία, κλοπή, υπεξαίρεση ή αποδοχή προϊόντων εγκλήματος. Το κώλυμα υπάρχει και για όσο χρόνο εκκρεμεί η ποινική δίωξη για μια από τις παραπάνω πράξεις. Η αίτηση μπορεί επίσης να απορριφθεί αν διατάχθηκε η αναστολή εκτέλεσης της ποινής που επιβλήθηκε για μια από τις παραπάνω πράξεις ή αν η ποινική δίωξη για μια από αυτές έπαυσε οριστικά λόγω παραγραφής. Αν ο αιτών είναι νομικό πρόσωπο, τα πιο πάνω κωλύματα πρέπει να μην συντρέχουν στο πρόσωπο αυτών που ασκούν ή άσκησαν τη διοίκησή του (Ν.3028/2002, άρθρο 23, παρ. 2γ).

Φιλικά Dimis
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2023, 10:42:19 μμ »

Ναι έτσι είναι..έδωσε τα χρεπια ο Κούλης στο κράτος  για να νομιμοποιήσει τα δικά του..και να θυμάσαι...είναι παράνομο να χεις στην κατοχή σου  τέτοιο νόμισμα..να πας να το δηλώσεις... μπορεί να σουρθουν και στο σπίτι σου  οπότε θέλουν όταν το δηλώσεις.. μπορεί να χεις αλλά αδηλωτα..είναι κάπως διαφορετικά;να μου γράψει κάποιος άλλος αν δεν είναι έτσι
Καταγράφηκε
Spirosz7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 19, 2023, 10:55:13 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε.  Πρόσφατα το πήρα στα χέρια μου μετά τον θάνατο του παππού μου και έκανα μια αναζήτηση στη google για να δω τι παίζει. Εάν και δεν πιστεύω ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο ( όσον αφορά τη σπανιότητα του κλπ) θα το παραδώσω στην αρμόδια υπηρεσια ώστε να μην αντιμετωπίσω κάποιο θέμα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences