Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Ιούλιος 27, 2024, 04:54:06 πμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Έφτασε η ώρα του Μονακό!!!  (Αναγνώστηκε 30666 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
italiano
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 13


Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 17, 2024, 05:28:13 μμ »

Ακριβώς τα ίδια κ εγώ..Με αρχικό νούμερο 8100 περίπου έφτασα μέχρι το 100 μετά από 7 ώρες αναμονής κ εμφανίστηκε μήνυμα ότι ξεπούλησαν..Νομίζω όσοι πάτησαν ανανέωση στην αρχή που φάνηκε πάλι αντίστοιχο μήνυμα κατάφεραν κ πήραν καλό αριθμό.
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 715



Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 17, 2024, 05:52:12 μμ »

κι εγώ τα ίδια και φέτος. μια χρονιά μόνο έχω καταφέρει να αγοράσω δυο νομίσματα, το 2022. και καλά απέρριψε την κάρτα σήμερα..
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 18, 2024, 12:09:15 πμ »

Καλή επιτυχία του χρόνου σε όσους δεν τα κατάφεραν και καλά deels στη δευτερογενή αγορά πλέον, σε όσους θέλουν να το πάρουν σε όσο το δυνατόν πιο νορμάλ τιμές.

Κι εγώ πήγα να τρομάξω στην αρχή με το μήνυμα ότι είχαν εξαντληθεί, αλλά έκανα συνεχώς ανανέωση σελίδας, μέχρι που μου έδωσε νούμερο. Νομίζω ότι ήθελε ένα τρίλεπτο το σύστημα να ξεκινήσει την σειρά προτεραιότητας. Το νούμερο το πήρα στις 11:03, αν θυμάμαι καλά. Σε αυτό το τρίτο λεπτό ήταν που παίχτηκε το παιχνίδι. Όσοι έκαναν την ανανέωση από το τέταρτο λεπτό και μετά, πήραν μεγάλα νούμερα και πολλοί έμειναν απέξω.

Αξίζει επίσης να μάθουμε πόσα δόθηκαν στους εμπόρους φέτος. Αν ίσχυσε το περσινό μοντέλο, από τα 15.000 κομμάτια, τα 7.500 πήγαν στους εμπόρους και τα άλλα 7.500 δόθηκαν μέσω του site.

Μια υποσημείωση: Παρατήρησα ότι στα στοιχεία προφίλ είχαν προσθέσει ως υποχρεωτικό πεδίο την ημερομηνία γέννησης. Σε όσους είχαμε κάνει εγγραφή από παλιά, αυτό το πεδίο ήταν κενό. Εγώ το είχα δει μια μέρα πριν, που είχα μπει να τσεκάρω τον λογαριασμό μου πριν την πώληση και το συμπλήρωσα. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο τελικά στην αποδοχή ή απόρριψη των συναλλαγών, πάντως προτείνω να το κάνετε και εσείς καλού κακού για του χρόνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2024, 12:10:47 πμ από chronos » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1815


Προφίλ
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 07, 2024, 01:17:18 μμ »

Γνωρίζει παρακαλώ κάνεις σε πόσο χρόνο μετά την αγορά τους αποστέλλονται τα νομίσματα από το mint και εάν υπάρχει σχετική πληροφόρηση του παραλήπτη για τα στοιχεία ιχνηλάτησης της αποστολής;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5212

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 07, 2024, 06:23:04 μμ »

Στέλνουν αριθμό παρακολούθησης.Με chronopost. Μετά αλλάζει . Έρχονται με διάφορες εταιρείες .
Ο χρόνος αποστολής κάθε χρόνο διαφερει . 
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 07, 2024, 10:59:50 μμ »

Γνωρίζει παρακαλώ κάνεις σε πόσο χρόνο μετά την αγορά τους αποστέλλονται τα νομίσματα από το mint και εάν υπάρχει σχετική πληροφόρηση του παραλήπτη για τα στοιχεία ιχνηλάτησης της αποστολής;

Καταραχάς δεν φεύγει από το νομισματοκοπείο, αλλά από μια αποθήκη / συσκευαστήριο στο χωριό Jonage, έξω από την Λυόν τής Γαλλίας. Αυτά είναι τα παράδοξα της ευρωπαϊκής ενοποίησης και παγκοσμιοποίησης! Το νόμισμα, αν και μονεγασκικό προϊόν, με την πώλησή του να διέπεται πλήρως από την εμπορική και φορολογική νομοθεσία τού Μονακό, δεν πατάει ποτέ σε μονεγασκικό έδαφος! Σε όλα τα στάδια, από την παραγωγή και αποθήκευση (Γαλλία) έως την παράδοση στον πελάτη (συνήθως μέσω Γερμανίας), βρίσκεται στο εξωτερικό, με το Μονακό να έχει ρόλο συντονιστή!

Όσον αφορά στον χρόνο παράδοσης, θέλει περίπου 3-4 εβδομάδες. Από την αποθήκη στη Γαλλία το νόμισμα φεύγει με την Chronopost, όμως στην Ελλάδα, στο αεροδρόμιο, φτάνει συνήθως με την DHL. Περαιτέρω, είτε αναλαμβάνει η ίδια η DHL να το παραδώσει στον παραλήπτη, αν μένει εντός Αθήνας, Θεσσαλονίκης ή ίσως και άλλων μεγάλων πόλεων, είτε το παραδίδει σε άλλη εταιρεία (π.χ. ELTA Courier) για εσωτερική διανομή σε περιοχές που δεν εξυπηρετεί η ίδια. Καμιά φορά παραδίδεται σε άλλη εταιρεία ακόμα και για τις μεγάλες πόλεις, όταν υπάρχει φόρτος εργασίας στην DHL.

Όσον αφορά, ωστόσο, στον αριθμό παρακολούθησης, πολλές φορές υπάρχει πρόβλημα, λόγω της εμπλοκής πολλών εταιρειών. Όταν το νόμισμα φεύγει από την αποθήκη, η Chronopost στέλνει email με έναν αριθμό αποστολής. Όταν όμως το παραλαμβάνει η DHL (συνήθως στη Λειψία τής Γερμανίας), δίνει στο πακέτο άλλον αριθμό, χωρίς να ενημερώσει τον παραλήπτη. Εσύ έχεις μόνο έναν αρχικό αριθμό Chronopost, ο οποίος σταματάει στη Λειψία, χωρίς δυνατότητα για περαιτέρω αναζήτηση. Έτσι, αν τυχόν καθυστερήσει και θελήσεις να το ψάξεις, η DHL Ελλάδας αδυνατεί να σε εξυπηρετήσει τηλεφωνικά, μόνο με τον αρχικό αριθμό Chronopost! Δεν μπορεί να δει καν αν όντως είναι η DHL η εταιρεία που το έχει παραλάβει για την ενδιάμεση αποστολή! Σου λέει να επικοινωνήσεις με τον αποστολέα (Μουσείο Μονακό), να σου δώσει τον νέο αριθμό DHL που έχει πάρει το πακέτο στη Λειψία. Τρέχα γύρευε δηλαδή! Αν μάλιστα στην Ελλάδα η DHL το δώσει και σε άλλη εταιρεία για εσωτερική διανομή (π.χ. ELTA Courier), που σημαίνει ότι το πακέτο θα λάβει και τρίτο αριθμό αποστολής, τότε το πράγμα περιπλέκεται ακόμα περισσότερο! Πρακτικά μόνο όταν πάρεις την ειδοποίηση στην πόρτα σου, θα έχεις και τον σωστό αριθμό αναζήτησης!

Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι αυτά συνέβαιναν. Δεν ξέρω αν φέτος είναι πιο οργανωμένοι. Θα δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2024, 11:06:45 μμ από chronos » Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2477



Προφίλ WWW
« Απάντηση #126 στις: Ιούλιος 12, 2024, 07:01:23 πμ »

Στην Γαλλία έχουν ήδη παραλάβει οι περισσότεροι. Μερικά πακέτα, ελάχιστα ευτυχώς, έφτασαν στραπατσαρισμένα με μεγάλες ζημιές ακόμη και στο κόκκινο κουτί.
Καταγράφηκε

chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Ιούλιος 12, 2024, 11:13:58 μμ »

Στην Γαλλία έχουν ήδη παραλάβει οι περισσότεροι. Μερικά πακέτα, ελάχιστα ευτυχώς, έφτασαν στραπατσαρισμένα με μεγάλες ζημιές ακόμη και στο κόκκινο κουτί.

Η αλήθεια είναι ότι φέτος έχει καθυστερήσει λίγο να έρθει στην Ελλάδα. Κανονικά θα έπρεπε ήδη να είχαμε λάβει τα email αποστολής και αυτό με προβληματίζει, γιατί αν αργήσουν πολύ ακόμα, θα πετύχουν τον περισσότερο κόσμο σε διακοπές και εξοχικά! Και τότε θα υπάρξει μπλέξιμο! Θυμάμαι μια χρονιά που είχε συμβεί σ' εμένα αυτό. Ειδοποιήθηκα για την άφιξη μέσω sms, αν θυμάμαι καλά, από την DHL, μ' εμένα να βρίσκομαι σε διακοπές εκτός Αθήνας. Αρχικά, έψαχνα στα τηλέφωνα να βρω κάποιον συγγενή ή φίλο κάπου κοντά να το παραλάβει για λογαριασμό μου και αφού βρήκα, πήρα μετά την DHL για αλλαγή ονόματος και διεύθυνσης παραλήπτη, μέσω μιας διαδικασίας ταυτοποίησης που απαιτούνταν.

Όσον αφορά σε ζημιές και ελαττώματα στα κουτιά τού νομίσματος, αυτό νομίζω ότι είναι μεγάλη ατυχία, αν συμβεί σε κάποιον! Γιατί να ζητήσεις αντικατάσταση δεν πιστεύω ότι γίνεται, αφού δεν υπάρχουν αποθέματα στο Μουσείο. Ο νόμος σού δίνει το δικαίωμα να το επιστρέψεις και να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω, αλλά στην προκειμένη περίπτωση αυτό δεν σε συμφέρει, γιατί θα το βρεις μετά 4-5 φορές επάνω, στην καλύτερη περίπτωση, στη δευτερογενή αγορά. Άρα το μόνο μάλλον που μπορείς να κάνεις είναι να στείλεις ένα απλό email διαμαρτυρίας, να σου απαντήσουν με ένα τυπικό "συγγνώμη", αν σου απαντήσουν και να τελειώσει εκεί η ιστορία! Τρίχες δηλαδή!
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2477



Προφίλ WWW
« Απάντηση #128 στις: Ιούλιος 15, 2024, 10:43:09 πμ »

Κάποιοι σήμερα παρέλαβαν με ΕΛΤΑ courier. Ότι χειρότερο χωρίς καμία ειδοποίηση.
Καταγράφηκε

chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Ιούλιος 16, 2024, 11:38:32 πμ »

Μόλις παρέλαβα, 29 ημέρες μετά την αγορά! Στην Αθήνα, με ELTA Courier, χωρίς καμία προειδοποίηση! Έχουμε αλλαγή φέτος στον τρόπο αποστολής. Το πακέτο δεν έφυγε από την Γαλλία με Chronopost, αλλά με την απλή υπηρεσία συστημένων δεμάτων "Colissimo" των Γαλλικών Ταχυδρομείων! Αυτός είναι προφανώς και ο λόγος που η παράδοση έγινε με τα ELTA Courier. Δεν ενεπλάκη η DHL και το ένα εθνικό ταχυδρομείο το έδωσε απλώς στο άλλο. Σε καλή κατάσταση παρόλα αυτά.

Φαίνεται ότι το Μουσείο τού Μονακό θέλει πλέον να βγάζει κέρδος και από τις αποστολές! Διότι ένα δέμα των 200 gr, μεγέθους 20x15x4 cm, αποτελούμενο από μια νάιλον σακούλα, ένα κομμάτι χαρτόνι και ένα κομμάτι αφρολέξ, που αποστέλλεται στο εξωτερικό εντός Ευρωπαϊκής Ένωησης, ως συστημένο με συμβατικό ταχυδρομείο, σε καμία περίπτωση δεν κοστίζει 40 ευρώ για συσκευασία και αποστολή!

Χωρίς προειδοποίηση η παράδοση, γιατί τα συμβατικά, εθνικά ταχυδρομεία δεν συνηθίζουν να στέλνουν email, sms, μήνυμα Viber κλπ. Η κοινοποίηση του tracking number στον παραλήπτη είναι υποχρέωση του αποστολέα (Μουσείου), ο οποίος, βέβαια, δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να μπει σε τέτοιο κόπο...

Υ/Γ: Άλλη μια χρονιά είχε συμβεί αυτό, παλιά, με την DHL, όμως τότε ο λόγος ήταν ότι δεν είχαν εκτυπωθεί σωστά οι αριθμοί τηλεφώνου επάνω στην ετικέτα. Φέτος δεν υπήρχε καν τηλέφωνο σημειωμένο επάνω!

Όσον αφορά στο νόμισμα, έχουμε μιρκοδιαφορές φέτος στη συσκευασία, με κυριότερη στο πιστοποιητικό. Αυτό φέτος είναι δίπτυχο, στο εσωτερικό τού οποίου υπάρχει μια σύντομη ιστορική περιγραφή τού θέματος του νομίσματος στη μία πλευρά και η υπογραφή τού Διευθυντή τού Γαλλικού Νομισματοκοπείου στην άλλη. Στην εξωτερική πλευρά υπάρχει επίσης ανάγλυφη σφραγίδα γνησιότητας.

Καλή παραλαβή και στους υπόλοιπους! Και του χρόνου με υγεία!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2024, 11:44:08 πμ από chronos » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5212

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #130 στις: Ιούλιος 16, 2024, 02:05:38 μμ »

Σήμερα παρέλαβα και εγώ.......δλδ η μάνα μου με σοβαρή άνια!!!! Το παρέδωσε το κούριερ των ελτά σε όποιον
βρήκε πρόχειρο εκείνη την ώρα. Χωρίς ταυτότητα χωρίς αποδεικτικά χωρίς τίποτα.
Αριθμος παρακολούθησης δεν υπάρχει. Ακριβώς όπως τα περιγράφει ο chronos.
Εγώ πραγματικά θέλω να ξέρω. Αν κάποιος λείπει σε ταξίδι επαγγελματικο, τι θα κάνει το κούριερ???
Θα έρχεται κάθε με΄ρα και θα προσπαθεί να παραδώσει, θα το δώσει σε κάποια γειτόνισσα, θα το πετάξει και θα πεί, μα εγώ το παρέδωσα, θα το κρατήσει ο ίδιος για τον εαυτό του κλπ κλπ!!!
Και που θα βρω εγώ άκρη τι έχει γίνει το δέμα μου?!
Το λέω διότι πολλές φορές και εγώ λείπω μέρες. Μπάχαλο και ξανά μπάχαλο. Παρόλο που τα ταχυδρομικά μας
πήγαν 40 ευρώ!!! Μήπως να κάναμε όλοι μαζί κάποιου είδους παράπονο στο Μονακό. ¨οχι τίποτα άλλο.
Του χρόνου αν έρθουν Αύγουστο θα τρέχουμε όλοι και σίγουρα κάποιος θα την πατήσει!!
Άνθρωποι είμαστε καί όχι εσώκλειστοι στο σπίτι να περιμένουμε τον ταχυδρόμο να φανεί!!!
Να δούμε στην τελική ποιό '' καθίκι '' φταίει. Τα ελτα, τα Γαλλικά ταχυδρομεία. Ποιός!!!
Έχουμε το άγχος και τη σκοτούρα να πάρουμε ένα κωλονόμισμα την ημέρα που βγαίνει,
μα να έχουμε και άγχος αν θα παραλάβουμε!!
Διότι εδώ υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην παραλάβουν κάποιοι!!
Ζητώ συγνώμη για τον τρόπο γραφής, αλλά τα νεύρα μου είναι χάλια. Διότι και εγώ παραλίγο να μην
μπορέσω να παραλάβω . Κατα τύχη παρέλαβα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2024, 02:09:51 μμ από silahim » Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 282


Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Ιούλιος 17, 2024, 12:06:55 πμ »

Σήμερα παρέλαβα και εγώ.......δλδ η μάνα μου με σοβαρή άνια!!!! Το παρέδωσε το κούριερ των ελτά σε όποιον
βρήκε πρόχειρο εκείνη την ώρα. Χωρίς ταυτότητα χωρίς αποδεικτικά χωρίς τίποτα.
Αριθμος παρακολούθησης δεν υπάρχει. Ακριβώς όπως τα περιγράφει ο chronos.
Εγώ πραγματικά θέλω να ξέρω. Αν κάποιος λείπει σε ταξίδι επαγγελματικο, τι θα κάνει το κούριερ???
Θα έρχεται κάθε με΄ρα και θα προσπαθεί να παραδώσει, θα το δώσει σε κάποια γειτόνισσα, θα το πετάξει και θα πεί, μα εγώ το παρέδωσα, θα το κρατήσει ο ίδιος για τον εαυτό του κλπ κλπ!!!
Και που θα βρω εγώ άκρη τι έχει γίνει το δέμα μου?!
Το λέω διότι πολλές φορές και εγώ λείπω μέρες. Μπάχαλο και ξανά μπάχαλο. Παρόλο που τα ταχυδρομικά μας
πήγαν 40 ευρώ!!! Μήπως να κάναμε όλοι μαζί κάποιου είδους παράπονο στο Μονακό. ¨οχι τίποτα άλλο.
Του χρόνου αν έρθουν Αύγουστο θα τρέχουμε όλοι και σίγουρα κάποιος θα την πατήσει!!
Άνθρωποι είμαστε καί όχι εσώκλειστοι στο σπίτι να περιμένουμε τον ταχυδρόμο να φανεί!!!
Να δούμε στην τελική ποιό '' καθίκι '' φταίει. Τα ελτα, τα Γαλλικά ταχυδρομεία. Ποιός!!!
Έχουμε το άγχος και τη σκοτούρα να πάρουμε ένα κωλονόμισμα την ημέρα που βγαίνει,
μα να έχουμε και άγχος αν θα παραλάβουμε!!
Διότι εδώ υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην παραλάβουν κάποιοι!!
Ζητώ συγνώμη για τον τρόπο γραφής, αλλά τα νεύρα μου είναι χάλια. Διότι και εγώ παραλίγο να μην
μπορέσω να παραλάβω . Κατα τύχη παρέλαβα!!

Κι εγώ κατά τύχη παρέλαβα σήμερα. Έτυχε να πάω πιο αργά στη δουλειά κι έτσι με πέτυχε ο ταχυδρόμος γύρω στις 11:00 πμ. Αλλιώς υποθέτω ότι θα άφηνε ειδοποίηση, γιατί στη δική μου περίπτωση, δεν θα έβρισκε άλλον να το παραδώσει. Εκπλήσσομαι μά
Να δούμε στην τελική ποιό '' καθίκι '' φταίει. Τα ελτα, τα Γαλλικά ταχυδρομεία. Ποιός!!!
Έχουμε το άγχος και τη σκοτούρα να πάρουμε ένα κωλονόμισμα την ημέρα που βγαίνει,
μα να έχουμε και άγχος αν θα παραλάβουμε!!
Διότι εδώ υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μην παραλάβουν κάποιοι!!
Ζητώ συγνώμη για τον τρόπο γραφής, αλλά τα νεύρα μου είναι χάλια. Διότι και εγώ παραλίγο να μην
μπορέσω να παραλάβω . Κατα τύχη παρέλαβα!!

Κι εγώ κατά τύχη παρέλαβα σήμερα. Έτυχε να πάω πιο αργά στη δουλειά κι έτσι με πέτυχε ο ταχυδρόμος γύρω στις 11:30 πμ. Αλλιώς υποθέτω ότι θα άφηνε ειδοποίηση να πάω να το παραλάβω από το ταχυδρομείο, γιατί στη δική μου περίπτωση, δεν θα έβρισκε άλλον να το παραδώσει. Εκπλήσσομαι μάλιστα που μπήκε στον κόπο να μου χτυπήσει το κουδούνι, γιατί συνήθως, σ’ εμένα τουλάχιστον, μου αφήνουν κατευθείαν την ειδοποίηση. Το έχω παρατηρήσει πολλές φορές με συστημένα. Ενώ είμαι μέσα την ώρα που περνάει ο ταχυδρόμος, κουδούνι να χτυπάει δεν ακούω και φεύγοντας μετά, βρίσκω στο γραμματοκιβώτιο την ειδοποίηση. Που σημαίνει, όταν συμβαίνει αυτό, ότι πέρασε, χωρίς το συστημένο, άφησε μόνο την ειδοποίηση ότι δήθεν ήρθε και δεν με βρήκε και έφυγε.

Αυτό που ισχύει με τα ΕΛΤΑ, περιλαμβανομένων και των ELTA Courier, σε αντίθεση με τις ιδιωτικές εταιρείες, είναι ότι το συστημένο παραμένει στο τοπικό ταχυδρομείο ή κατάστημα ELTA Courier (αν υπάρχει) για 20 ημέρες. Ως τότε, μπορείς να πας, αυτοπροσώπως με την ειδοποίηση και την ταυτότητα, να το παραλάβεις ή να στείλεις άλλον με εξουσιοδότηση. Δεύτερη ειδοποίηση εξαιρετικά σπάνια αφήνουν, σχεδόν ποτέ, ειδικά στις μεγάλες πόλεις. Μετά το 20ήμερο, επιστρέφει στον αποστολέα ως αζήτητο.

Με την DHL ή άλλες ιδιωτικές εταιρείες, γίνεται να αλλάξεις διεύθυνση παραλαβής και παραλήπτη, σε περίπτωση που λείπεις διακοπές (π.χ. σε αποστολές τον Αύγουστο) και να το παραλάβει κάποιος άλλος για 'σένα που θα βρεις σε κοντινή περιοχή ή εναλλακτικά να σου το στείλουν στην περιοχή των διακοπών σου, με την ανάλογη επιπλέον χρέωση (πληρώνεις στην ουσία για μια νέα αποστολή κούριερ εσωτερικού, π.χ. από την Αθήνα στην Πάρο). Για όλα αυτά σε καθοδηγούν τηλεφωνικά ή και από τις ιστοσελίδες τους. Τον αριθμό αποστολής τον ξέρεις ήδη, καθώς έχεις πάρει μήνυμα. Όλα αυτά με τους άλλους όμως, όχι με τα ΕΛΤΑ...

Πάντως tracking number υπάρχει. Δεν είναι ο μεγάλος αριθμός στο κέντρο τής ετικέτας, αλλά ο μικροσκοπικός κάτω από το κεντρικό barcode. Δεν θα γινόταν αλλιώς άλλωστε.

Παρατηρώ επίσης ότι τελικά υπήρχε και υποτιθέμενο «τηλέφωνο», αλλά κλασικά με αστοχία στην εκτύπωσή του. Όχι ότι θα χρησίμευε και πουθενά βέβαια…

Όσο για τα παράπονα στο Μουσείο, συμφωνώ και θα συμμετάσχω, αν και δεν νομίζω να ιδρώσει το αφτί κανενός! Αμφιβάλλω αν θα απαντήσουν καν!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2024, 12:17:16 πμ από chronos » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5212

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Ιούλιος 17, 2024, 10:54:15 πμ »

Ναι έχετε δίκιο. Δεν το είχα παρατηρήσει. Υπάρχει αριθμός παρακολούθησης. (στα ψιλά γράμματα)
Αλλά τι να τον κάνω άμα δεν τον γνωρίζω!
Κάποιος φίλος βρήκε τελικά άκρη. Επικοινώνησε με το τοπικό γραφείο ελτα και είπε να του το κρατήσουν.
Τώρα, εμείς είμαστε οι τυχεροί!! Διαβάζουμε λίγο το φόρουμ και ενεργήσαμε ανάλογα.
Φανταστείτε κάποιον ο οποίος δεν έχει ενημέρωση και δεν βρίσκετε σπίτι του.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2477



Προφίλ WWW
« Απάντηση #133 στις: Ιούλιος 17, 2024, 09:40:56 μμ »

Άσχετο αλλά σχετικό, το barcode διαβάζεται άνετα με οποιοδήποτε πρόγραμμα κινητού.
CB226ΧΧΧ229FR.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 7 8 [9]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences