Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 11:41:56 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ληστεία με τη μέθοδο του «ριφιφί»  (Αναγνώστηκε 5735 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Jeb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 12, 2023, 12:51:53 μμ »

Κηφισιά: Διαρρήκτες «έγδυσαν» κατάστημα συλλεκτικών νομισμάτων – Πάνω από 1 εκατ. ευρώ η «λεία» τους
Άνοιξαν τρύπα στον τοίχο για να μπουν στο κατάστημα.
Ληστεία με τη μέθοδο του «ριφιφί» σημειώθηκε σε κατάστημα συλλεκτικών νομισμάτων στην Κηφισιά με τη λεία των διαρρηκτών να ξεπερνά το 1.000.000 ευρώ.

Όπως έγινε γνωστό το κατάστημα με τα σπάνια νομίσματα στην Κηφισιά έγινε στόχος διαρρηκτών την Κυριακή.

Οι δράστες κατάφεραν να ανοίξουν τρύπα στον τοίχο και να μπουν στο κατάστημα. Εκεί εντόπισαν το χρηματοκιβώτιο, το άνοιξαν και αφαίρεσαν τα νομίσματα αλλά και χρήματα.
Η λεία των διαρρηκτών υπολογίζεται ότι ξεπερνά το 1.000.000 ευρώ.
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/esoteriki-asfaleia/kifisia-diarriktes-egdysan-katastima-syllektikon-nomismaton-pano-apo-1-ekat-eyro-i-leia-tous/


Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 12, 2023, 01:44:20 μμ »

Επειδη το εχω ζησει και εγω , εχω να πω κουραγιο και ξερω πως ειναι να είσαι στα πατωματα και να κλαις , ανεξαρτητα τι ακουσα εγω τοτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2023, 01:45:01 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

Jeb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 12, 2023, 02:22:41 μμ »

Το ριφιφί στο κατάστημα της Κηφισιάς με την επωνυμία Vasilakopoulos Numismatics ήταν πολύ καλά προσχεδιασμένο και οι δράστες είχαν πληροφορίες εκ των έσω, εκτιμά η Αστυνομία.

Οι δράστες γνώριζαν πως η εν λόγω νομισματική εταιρία διέθετε μεγάλη γκάμα από σπάνια νομίσματα, μεγάλης αξίας, κάτι που διαφήμιζαν και στο site τους. Η συλλογή τους περιλάμβανε και μερικά από τα πιο σπάνια ελληνικά νομίσματα, για παράδειγμα τη δραχμή «Crete 5 Drachmai 1901 NGC AU53 Silver» η οποία πωλείται έναντι 2.200 ευρώ το κομμάτι. Υπολογίζεται δε, ότι η λεία των διαρρηκτών είναι από 800.000 έως 1,5 εκατομμύριο ευρώ.

https://www.protothema.gr/greece/article/1381049/rififi-stin-kifisia-spania-kai-panakriva-nomismata-eginan-stohos-ton-diarrikton-deite-fotografies/
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 905


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 12, 2023, 02:49:25 μμ »


Τι να εννοεί το άρθρο ; Αφού πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση απότι ξέρω . Κρίμα πάντως για τη ζημιά που του προκάλεσαν . Αλλά και πάλι....  με υγεία όλα γίνονται
Καταγράφηκε

gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 12, 2023, 03:31:07 μμ »

Επειδη το εχω ζησει και εγω , εχω να πω κουραγιο και ξερω πως ειναι να είσαι στα πατωματα και να κλαις , ανεξαρτητα τι ακουσα εγω τοτε.
Η στάση σου σε τιμά. Εύγε.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2023, 03:49:52 μμ »

Το ριφιφί στο κατάστημα της Κηφισιάς με την επωνυμία Vasilakopoulos Numismatics ήταν πολύ καλά
προσχεδιασμένο και οι δράστες είχαν πληροφορίες εκ των έσω, εκτιμά η Αστυνομία.

Οι δράστες γνώριζαν πως η εν λόγω νομισματική εταιρία διέθετε μεγάλη γκάμα από σπάνια νομίσματα,
μεγάλης αξίας, κάτι που διαφήμιζαν και στο site τους. Η συλλογή τους περιλάμβανε και μερικά από τα πιο
σπάνια ελληνικά νομίσματα, για παράδειγμα τη δραχμή «Crete 5 Drachmai 1901 NGC AU53 Silver» η οποία
πωλείται έναντι 2.200 ευρώ το κομμάτι. Υπολογίζεται δε, ότι η λεία των διαρρηκτών είναι από 800.000
έως 1,5 εκατομμύριο ευρώ.

Πηγή :
https://www.protothema.gr/greece/article/1381049/rififi-stin-kifisia-spania-kai-panakriva-nomismata-eginan-stohos-ton-diarrikton-deite-fotografies/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2023, 03:50:19 μμ από Epikouros » Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Jeb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 12, 2023, 05:12:12 μμ »

Ο κ. Κώστας, ιδιοκτήτης του διπλανού καταστήματος, περιγράφει τον τρόπο που λειτούργησαν οι διαρρήκτες, για να μπουν στο καταστημα και να αφαιρέσουν ανενόχλητοι δεκάδες συλλεκτικά νομίσματα, αξίας άνω του ενός εκάτ. ευρώ.

πηγή:

https://www.zougla.gr/greece/article/rififi-se-katastima-me-spania-nomismata-stin-kifisia
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1718



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 12, 2023, 05:45:04 μμ »

το βασιλη τον γνωριζω και εχω επισκευθει αρκετες φορες το καταστημα του, τον θεωρω εναν απο τους καλυτερους επαγγελματιες του χωρου αυτου με πληθωρα νομισματων που δυσκολα μπορει να βρει καποιος ακομα και σε ξενες μεγαλες αγορες, σοκαριστικα στο ακουσμα τις ειδησης και ελπιζω ο φιλος βασιλης με την αρωγη της αστυνομιας να βρει γρηγορα τα νομισματα του

φιλε βασιλη κουραγιο
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
Jeb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 12, 2023, 07:13:13 μμ »

Μακάρι ο άνθρωπος να βρει γρηγορα τα νομισματα του ...


Μάλιστα δεν χτύπησε  συναγερμός, αλλά η διάρρηξη καταγράφηκε από τις κάμερες παρακολούθησης και ειδοποιήθηκε ο ιδιοκτήτης και η αστυνομία...

πηγή:
https://www.pronews.gr/uncategorized/diarriksi-stin-kifisia-vinteo-me-tin-amesi-drasi-ton-liston/
Καταγράφηκε
kanellop
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 327


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 13, 2023, 10:29:34 πμ »

Καλημέρα σε Όλους.

Με μεγάλη θλίψη παρακολουθώ τα τεκταινόμενα με την ιστορία του Βασίλη Βασιλακόπουλου ή Βασιλάκη.

Ανθρωπόμορφα βδελύγματα κατέστρεψαν στην κυριολεξία έναν άνθρωπο ο οποίος στις προσωπικές συναλλαγές που έκανα μαζί του ήταν πάντα τυπικός στο έπακρο.

Δεν ξέρω τι να πώ σε τί κατάντια έχει φτάσει η σύγχρονη Ελλάδα.

Το να πάρεις το βιός ενός ανθρώπου και να επιχαίρεσαι με την λεία που αποκόμησες από Αυτόν ο οποίος τα έκανε όλα αυτά με πολύ προσωπικό κόπο και χρόνο σίγουρα τυγχάνει της προσοχής της Επιστήμης της Εγκληματολογίας.

Ας μη γελιόμαστε και να τους πιάσουν οι Αστυνομικοί θα μείνουν στην φυλακή για κάποια χρονάκια στο σύγχρονο Ελλαδιστάν και μετά θα βγούν έξω για να χαρούν την λεία τους.

Τα πιό χρήσιμα σε αυτούς είναι τα μετρητά που αποκόμησαν και επίσης τα πιό ευκολοπούλητα νομίσματα είναι οι χρυσές λίρες.

Με τα συλλεκτικά νομίσματα που πήραν από τον Βασιλάκη δεν θέλω να πώ μεγάλα λόγια,

ξέρω ότι υπάρχουν φωτογραφίες των νομισμάτων μεγάλης ευκρίνειας αλλά δεν ξέρω εάν μπορούν να ανακτηθούν.

Αγαπητέ Βασίλη σε αυτές τις δύσκολες ώρες που περνάς σου εύχομαι κουράγιο και δύναμη.

Πιστεύω ότι υπάρχει Θεός που είδε όλη αυτή την ιστορία και με κατάλληλες ενέργειες που θα κάνει Αυτός θα απονείμει σε αυτούς που έκαναν τόσο μεγάλο κακό σε Εσένα, την δικαιοσύνη του.

Και πιστέψτε με βρέ παιδιά,

θα λογοδοτήσουμε όλοι μας μέχρι την μικρότερη αμαρτία μας ενωπίον του Θεού.

Με Εκτίμηση,

Γεώργιος Κανελλόπουλος.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 13, 2023, 02:03:37 μμ »

  Γιωργο σεβαστη η αποψη σου και καλα κανεις και τα γραφεις εδω αυτα. Το στεκι ειναι ενα δημοκρατικό forum που σεβομαστε όλες τις απόψεις. Σιγουρα ο καθενας εχει τις δικιές του εμπειριες να μοιραστεί.

Όλοι γνωρίζετε τις προσωπικες διαφορές που εχω με τον συγκεκριμένο έμπορο. Οταν είχα πάθει κάτι παρόμοιο στην Αγγλία ο συγκεκριμένος είχε βαλθεί να με κατηγορεί και να λέει δεξια και αριστερά ότι εγω το οργάνωσα όλο αυτό και ότι ήταν ένα ψεμμα γιατι τα νομίσματα δεν ήταν δικά μου. Είχε ξεσαλώσει στο fb. Όσοι έχετε fb θα το θυμάστε.

Εγω εκλαιγα και προσπαθουσα να δω πως θα πληρώσω και πως θα καλυψω τις ζημιές. Δεν κράτησε ούτε τα προσχήματα.

Αυτά τα γράφω γιατί δεν ξεχνάω. Δεν ξεχνάω ποιοι ήταν τότε μαζί μου και δεν ξεχνάω στα χειρότερα μου ποιος και τι ελεγαν για μενα.

Ο θεος βλεπει και η ζωη εχει γυρισματα.

Εγω τωρα λοιπον το μόνο που εχω να πω είναι κουράγιο. Δεν θα χαρω όυτε θα αρχίσω να τηλεφωνώ δεξια και αριστερά η να γράφω δημόσια για απάτες και σκευωρίες και αν οι κλέφτες μίλαγαν ελληνικά η αλβανικά.  

Σέβομαι τον πόνο του. Ξερω πως ειναι.

Δεν ξεχνάω όμως.

Δεν το ευχομαι για κανεναν αυτό.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2023, 02:43:22 μμ από SVcollector » Καταγράφηκε

coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 13, 2023, 03:08:45 μμ »

Αρκετοι παλαιοτεροι  γνωριζουν καλα οτι ο φιλος μας εχει υπαρξει εντελως  απαραδεκτος στο παρελθον και οχι μονο σε μια περιπτωση και για ενα λογο

Ειναι γεγονος ομως, πολυ περισσοτερο,οτι λιγο ή πολυ ολοι θλιβομαστε και συμπασχουμε με την δυστυχιας των αλλων γνωστω ή και αγνωστων.

Ευχομαι κουραγιο   κι εγω με την σειρα μου, και οτι καλυτερο μπορει να συμβει
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 363


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 13, 2023, 05:57:20 μμ »

Υγεία παιδιά,κι όλα φτιάχνουνε.Μην θυμάστε τα παλιά,όλοι κάνουμε λάθη -πρωτος εγώ ,τι να λέμε τώρα...Εξ'αλλου , για ανθρώπους που ασχολούνται με το μέταλλο,το ποσό δεν είναι και τόσο τρομερό.Θα ανακτηθεί και θα επανακάμψει, όπως κι ο Χρήστος που έγινε τρισκαλυτερος και με το καλύτερο σάιτ.Αισιοδοξια και καλή καρδιά ❤️
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 13, 2023, 07:02:13 μμ »

🙏
Καταγράφηκε

KOSTAS17
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 259


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 17, 2023, 10:31:35 πμ »

 Προς PapaK.
Ντροπη και μονο ντροπη να επιχαιρετε και να ελεεινολογειτε για την εμπορικη και οικονομικη καταστροφη ενος ανθρωπου.

Προς τους εποπτες.Δεν αξιζει το φορουμ και τα μελη του τοση τοξικοτητα απο τον συγκεκριμμενο.
Παρτε αμεσα μετρα.
Κωστας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences