Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:38:43 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΗΣ  (Αναγνώστηκε 5528 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 13, 2023, 10:37:49 μμ »

παιδιά γίναμε σοφοτεροι από την τελευταία φώτο αυτός είναι ο αριθμός που θέλαμε?
Καταγράφηκε
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 13, 2023, 11:22:52 μμ »

Οχι αυτό είναι βαθμονόμιση του πλάτους που θα κάνει το γαζί . Νομίζω αν θυμάμαι καλά στην σίνγερ της Μητέρας μου πως σε αυτές τις νέες μηχανές (εργοστασιακή γνήσια απομίμηση των παλιών σχεδίων) θα πρέπει να την σπρώξεις να σηκωθεί λίγο το εμπρός μέρος (σαν όταν θέλεις να την αποθηκεύσεις μέσα στο ξύλινο καβούκι του επίπλου της ) και κάτω στην μετόπη της βάσης θα το δεις σκαλιστό στο μέταλλο...
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 13, 2023, 11:33:20 μμ »

σε ευχαριστώ πολύ οπότε θα περιμένω δύο τρεις μέρες να πεταχτώ από κοντά να την δω  ώστε να δω το νούμερο που λέμε
Καταγράφηκε
mitsuko
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 193


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 14, 2023, 03:45:45 μμ »

Καλησπέρα, αν μπορείς θέλω να βγάλεις και την πίσω όψη, από κάτω όσο μπορείς, το "πόδι" στο οποίο βρίσκεται η βελόνα αλλά και μια ολόκληρη να φαίνονται και τα πόδια του επίπλου. Το σημείο στο οποιο κρύβεται η μηχανη τι μορφή έχει; Σαν κουτί; Σαν από φύλλο ξύλου κυκλικό; Επίσης αν μπορείς κάνε μια δοκιμή να γυρίσεις την ρόδα της αν γυρνάει αβίαστα είναι καλά αν σε δυσκολεύει έστω και λίγο θέλει λάδωμα. Πάντως γενικά αυτό που βλέπω από τις φωτογραφίες σου είναι πραγματικά σε άψογη κατάσταση μόνο κάποια μικρά σημεία διέκρινα στα οποία φαίνεται σαν να έχει αρχίσει διάβρωση αλλά επειδή οι φωτό σου είναι χαμηλής ανάλυσης μπορεί να είναι και γράσο. Αν θέλεις συνήθως από τα πρώτα σημεία που αρχίζει η διάβρωση είναι το "κολωνακι" που πιάνει η βελόνα αυτό που ανεβοκατεβαίνει θα το κατεβάσεις στο πιο χαμηλό σημείο και θα ελέγξεις.
Καταγράφηκε

Όσο ζω θα μαθαίνω κι όσο μαθαίνω θα μοιράζομαι.
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 14, 2023, 09:06:09 μμ »

λειτουργεί κανονικά και το γαζωμα και το κέντημα αυτό το ξέρω γιατί την λειτουργεί κανονικά και η μητέρα μου.
ήταν γαμήλιο δώρο στο γάμο της γιαγιάς μου καταλαβαίνεις δηλαδή πάνω από 60 χρόνια και θα φανεί και από το serial number .

θα τα τραβήξω όλα αυτά που λες και θα τα στείλω εδώ αλλά όντως γυαλίζει ίσως και να μην φαίνεται καλά στις φωτο θα βγάλω και άλλες κοντινές.

απλά επειδή την πήγαμε στο εξοχικό θα μπορώ το σκ.

ευχαριστώ για την απάντηση παιδιά θα επανέλθω με νέες φώτο  αλλά είναι πλήρως λειτουργική σίγουρα  αν δείτε φαίνεται και οι κλωστές σε κάποιες ραψαμε πρόσφατα
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 21, 2023, 11:19:12 μμ »

Καλησπερα παιδια λοιπον σχετικα με την μηχανη πηγα απο το σπιτι καιτραβηξα φωτο ολα οσα μου ζητησαν τα παιδια .σας τα περναω σε φωτο και θα χαρω να εχω νεα σας.

καναμε δοκιμη παλι λειτουργει κανονικοτατα και γυρναει φυσικα χωρις κανενα κολλημακαι το πανω κομματι το στρογγυλο και με το ποδι .
οποτε εκτος απο τις αλλεσ φωτο που εχω στειλει ηδη εδω εχουμε και τις παρακατω.
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 21, 2023, 11:21:02 μμ »

και οι παρακατω
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 21, 2023, 11:23:12 μμ »

και μερικες ακομη.
το επιπλο που ειναι μεσα ειναι απο την μια οψη τετραγωνο κουτιαπο την αλλη ημικυκλικο οπως φαινεται στις φωτο
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 22, 2023, 08:51:52 πμ »

Χωρίς να είμαι ειδικός, και επειδή χωρίς serial number δεν μπορούμε να ξέρουμε την ηλικία της μηχανής, θεωρώ ότι είναι κάποιο σύγχρονο η refurbished μοντελο? Αν μου έλεγαν 450 ευρώ σε μαγαζί θα την είχα ήδη δώσει.

Φιλικά Δημήτρης.
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 22, 2023, 02:22:43 μμ »

Αυτό που ξέρουμε σίγουρα είναι ότι αγοράστηκε σαν γαμήλιο δώρο τέλος της δεκαετίας του 50 με αρχές του 60 στον κάτοχο της (γιαγια)
από τον αριθμό αυτόν που είδα μέσα δεν φαίνεται δηλαδή  το μοντέλο της ?

είναι και κάποιος άλλος αριθμός που πρέπει να δω ?

 και όταν λέμε μαγαζί κάτι σαν παλαιοπωλειο? ?
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 22, 2023, 03:01:10 μμ »


μου ειπαν για γυρω στα 400 ευρω

Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 22, 2023, 03:46:29 μμ »

κοίτα αν πουν τα παιδιά εδώ που είναι πιο σχετικοί ότι η αξία είναι αυτή πάνω κάτω μια και είναι στην κατάσταση που είναι και πλήρως λειτουργική νομίζω και εγώ κάτω από 400 δεν θα ήθελα να πουληθεί.

Ο αριθμός που έστειλα είναι οκ η υπάρχει και άλλος κωδικος να δω ?

εγώ στα 400 με 450 θα το έδινα απλά δεν έχω εικόνα καθόλου που να αποτανθω .

ποιος θα είχε ενδιαφέρον πχ.
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 22, 2023, 06:24:26 μμ »

κοίτα αν πουν τα παιδιά εδώ που είναι πιο σχετικοί ότι η αξία είναι αυτή πάνω κάτω μια και είναι στην κατάσταση που είναι και πλήρως λειτουργική νομίζω και εγώ κάτω από 400 δεν θα ήθελα να πουληθεί.

Ο αριθμός που έστειλα είναι οκ η υπάρχει και άλλος κωδικος να δω ?

εγώ στα 400 με 450 θα το έδινα απλά δεν έχω εικόνα καθόλου που να αποτανθω .

ποιος θα είχε ενδιαφέρον πχ.

Οκ. Απλα θελω να σας πληροφορησω οτι πουλαει καποιος ιδια μηχανη, με τις ιδιες φωτογραφιες που εχετε ανεβασει στο vendora με 320 ευρω.

https://vendora.gr/items/jqwdqk/gazotiki-michani-ke-kentimatos-antika-sillektiki.html

Φιλικα dimis
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 22, 2023, 08:03:51 μμ »

δεν είναι κάποιος ,δική μου είναι η αγγελία δεν είχα εικονα καθόλου και έβαλα μια τιμή που θεωρούσα ότι είναι οκ

Εσας σας ειπε καποιος συγκεκριμενος οτι μια τετοια σε αυτη την κατασταση  κάνει 400?
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 22, 2023, 08:40:35 μμ »

δεν είναι κάποιος ,δική μου είναι η αγγελία δεν είχα εικονα καθόλου και έβαλα μια τιμή που θεωρούσα ότι είναι οκ

Εσας σας ειπε καποιος συγκεκριμενος οτι μια τετοια σε αυτη την κατασταση  κάνει 400?

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση στην αγγελία.

Το θέμα δεν είναι πόσο πιστεύω ότι κάνει εγώ. Το θέμα είναι αν υπάρχει διαθέσιμος αγοραστής για την τιμή που θα θέσετε.

Αυτός που θα αγοράσει την μηχανή σας θα την πάρει καθαρά για το μάτι, γιατί αν θέλει να γαζωσει υπάρχουν πολύ ποιο φτηνές λύσεις.

Η μηχανή από τις φωτό είναι πραγματικά σε πολύ καλή κατάσταση και καθετε άνετα σε βιτρίνα η σε ένα σαλόνι.

Προσωπικά θα πήγαινα μέχρι και σε καταστήματα λευκών ειδών - προικος μήπως θα ήθελαν να την αγοράσουν για βιτρίνα.

Φιλικά dimis.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences