Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:27:18 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΗΣ  (Αναγνώστηκε 5527 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 12, 2023, 06:17:30 μμ »

Καλησπερα σας.
Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με καποια οικογενειακα αντικειμενα που εκτιμησα σε 2 γκαλλερι αλλα θα ηθελα και την γνωμη καποιου ειδικου εδω ωστε να το διασταυρωσω.
ωστε να κινηθω σωστα για την πωληση τους.

σας αναφερω ενα ενα τα αντικειμενα σε καθε μηνυμα ωστε να μην τα μπερδεψουμε αλλα και για τις αντιστοιχες φωτο.

1) καθρεφτης λουδοβικου μεγαλος σε διασταση 210cm x 110cm Αγορασμενος προ 30 ετων απο γκαλλερι στα 1,4εκατ δραχμες.

προσφατα εκτιμηθηκε γυρω στα 1500ευρω αλλα θα ηθελα τυχον δευτερη γνωμη αλλα και συμβουλες απο την εμπειρια σας πως να κινηθω.
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2023, 06:20:22 μμ »

TO δευτερο ειναι ενας καθρεφτης θηρεσιας σε διαστασεις 160cm x 80cm αγορασμενος επισης προ 30 ετων στις 700 χιλ δραχμες .

αν εχετε εικονα θα χαρω να λαβω την εκτιμηση σας και καθοδηγηση που να απυθυνθω για να τον διαθεσω
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 12, 2023, 06:23:04 μμ »

τριτο αντικειμενο ειναι ενα βαζο εδαφους royal satsuma υψους 1,5 μετρο επισης αγορασμενο προ 35 ετων 1 εκατ δραχμες.

αναμενω με αγωνια την εκτιμηση σας αν ειναι ιδια με μια γκαλερι που τον ειδε προσφατα για 1200 με 1500 ευρω.
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2023, 06:24:59 μμ »

τεταρτο και πεμπτο αντικειμενο ειναι δυομικροτερα βαζα satsuma επισης παλια 26 και 32 cm αντιστοιχα.

εδω δεν εχω καμια εικονα αξιας αναμενω αν εχετε εσεις
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 12, 2023, 06:27:16 μμ »

εκτο αντικειμενο ειναι ενα σετ τσαγιου 60 ετων  satsuma επισης .
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 12, 2023, 06:29:29 μμ »

εβδομο αντικειμενο ειναι ενα πιατο limoges 24k πολυπαλιο με την βαση του.

εδω μου ειπαν οτι η διαφορα του με τα αλλα 8 που εχω ειναι οτι ειναι διακοσμημενο με χρυσο 24 καρατια και οχι 18 και 22 που ειναι συνηθως.

ειναι 27 εκατοστα διαμετρος

υπαρχουν αλλα 8 στα 22καρατια αλλα αυτο ειναι το παλιοτερο ισως και 80 ετων
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 12, 2023, 06:32:49 μμ »

τελευταιο ειναι μια ασυλλεκτικη εκδοση ραπτομηχανης και κεντηματος πληρως λειτουργικη ενσωματωμενη με το επιπλο της singer. αγορασμενη το 1957 σε κατασταση βιτρινας.

αν υπαρχει εικονα απο καποιον και για αυτη θα με βοηθουσατε πολυ.

μου ειπαν για γυρω στα 400 ευρω
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 12, 2023, 07:14:38 μμ »

Η ραπτομηχανή έχει ένα serial number. Αν θέλεις ανέβασε το για να δούμε ακριβή χρονολογία κατασκευής.

Φιλικά dimis
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 12, 2023, 08:51:55 μμ »

φυσικά θα το ψάξω λίγο να δω που το γράφει και θα το ανεβάσω εδώ.

αν εχει κάποιος κάποια εκτίμηση για όλα τα υπόλοιπα ανυπομονώ να την ακούσω 
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2023, 12:31:23 πμ »

φιλε μου γεια σου! ειδε γκαλεριστας το μεγαλο βαζο και του εδωσε τετοια τιμη;;;; αν ναι... δωστο! το αγοραζει τοσα;;; τωρα αν εδωσες 1 εκατομμυριο πριν τοσα χρονια.... πραγματικα λυπαμαι και χωρις παρεξηγηση γινεσαι το παραδειγμα τι να μην κανεις αν δεν γνωριζεις... και οτι πρωτα μελετας και υστερα ξοδευεις!

συγνωμη που σε στεναχωρω.... αλλα τα βαζα σου εχουν σφραγιδες κατ αρχην στα αγγλικα... και αναφερουν satsuma και μαζι το made in China!!!!!!!  ξερεις πως μεταφραζεται αυτο χαριτολογωντας;;; οτι ειναι κεραμεικο της Καρδιτσας απο το Μεξικο!

Τα κεραμεικα satsuma ονομαζονται ετσι λογο της περιοχης που φτιαχνονται... την satsuma στην Ιαπωνια!!! ειναι νοτια στο νησι Κιουσου, με αρκετες πολεις..!!
ολα τα αλλα που υπαρχουν ειναι απομιμησεις!!! υπαρχουν καποια απο Κορεα λογο της σχεσης με την ιαπωνια (τα λες και ξαδερφακια), αλλα κι αυτα δεν ειναι γνησια σατσουμα!!!

τα λεω κεραμεικα γιατι ειναι κεραμεικα κι οχι πορσελανη! ειναι φτιαγμενα απο ηφαιστειακο πηλο και ζεστο ιαματικο νερο! αν ο πηλος νομιζω ειναι απο την στρωματογραφια της Καγκοσιμα εχουμε λευκο πηλο!

στην αρχη τα σατσουμα ειναι με σκουρο πηλο ενω κατα το 1600 αρχισαν τα λευκοπηλα για εξαγωγη!!! καποια στιγμη αρχισαν να χρησιμοποιουν και πολυχρωμη παλετα σμαλτων που χρυσιζε, για τα σχεδια για να ειναι πιο ομορφα στο ματι των δυτικων.

επισης οι σφραγιδες ειναι δυτικες και με αγγλικα αρα ειναι πολυ νεες και οχι απο γνησια σατσουμα που ποτε δεν ειχαν κατι μη ιαπωνικο σε σφραγιση! αναφερωμαι για παλια σατσουμα ετσι; στα νεα.. τα μοντερνα τωρινης παραγωγης πιθανον να φερουν λατινικο αλφαβητο ή να γραφουν κατι στα αγγλικα... αλλα ποτε το made in China!!!!

για το λιμοζ οσα εχω δει.... σερβιτσια, πιατα σε σετ, σετ τσαγιου, βαζα κτλ... ολα ηταν με 24 καρατια χρυσωμα! ακομα και τα νεα λιμοζ ειναι με 24 καρατια!

για την ραπτομηχανη θα πρεπει να δεις το serial number. εκει θα δεις ποτε φτιαχτηκε και ισως και ποσα κομματια βγηκαν!
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 13, 2023, 01:38:40 πμ »

σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
πολύ χρήσιμες.

και οι δύο καθρεφτες και το μεγάλο βάζο είναι αγορασμένα από γκαλερι τσαγκαρακη πριν από 30 χρόνια με χαρτιά από την οικογένεια μου.

το άσχημο είναι ότι μετά από μετακομίσεις και τέτοια είναι δύσκολο να τα βρω (καταλαβαίνεις όταν έχεις να κάνεις με ηλικιωμένους)

Η αλήθεια είναι ότι επειδή δεν έχω εικόνα καθόλου ψάχνω πληροφορίες.

ειδικά για τους καθρεφτες η εκτίμηση ήταν από την γκαλερι lotus πρόσφατα αλλά θέλω να διασταυρώσω από όποιον μπορεί να κάνει εκτίμηση.

για την μηχανή επειδή είναι στο εξοχικό θα το δω και θα σας στείλω άμεσα έχει κάνεις εικόνα που τα έχουν συνήθως αυτά τα serial χτυπημένα?

για τα limoges εγώ να σου πω τηβ αλήθεια όλα τα υπόλοιπα 8 που έχω αλλά και όσα έχω δει όλα 22καρατια γράφουν και έχω δει πάρα πολλά.

ελάχιστα έπεσε το μάτι μου που έγραφαν 24 καράτια αλλά όπως σου είπα δεν είμαι ειδικός και ψάχνω ότι πληροφορία μπορώ να βρω .

άρα για το μεγάλο βάζο λες ότι το royal satsuma σε σφραγίδα δεν λέει και κάτι?
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 13, 2023, 08:01:09 πμ »

για την μηχανή επειδή είναι στο εξοχικό θα το δω και θα σας στείλω άμεσα έχει κάνεις εικόνα που τα έχουν συνήθως αυτά τα serial χτυπημένα?

Είναι στην μπροστινή μεριά της μηχανής στο δεξί σου χέρι. Θα το δεις δεν πρόκειται να το χάσεις.
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 13, 2023, 08:22:49 πμ »

Καλημέρα σας .
υπάρχει περίπτωση να είναι ένα 115 που γράφει ξεκάρφωτα πάνω στον κορμό της μηχανής δεξιά?

θα το ανεβάσω σε μια φώτο που το έχω να δείτε αν είναι αυτό αλλιώς θα το ψάξω από κοντά αν γράφει κάτι αλλο
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 13, 2023, 02:50:10 μμ »

Καλημέρα σας .
υπάρχει περίπτωση να είναι ένα 115 που γράφει ξεκάρφωτα πάνω στον κορμό της μηχανής δεξιά?

θα το ανεβάσω σε μια φώτο που το έχω να δείτε αν είναι αυτό αλλιώς θα το ψάξω από κοντά αν γράφει κάτι αλλο

https://thestitchsharer.files.wordpress.com/2013/05/serial-number-singer-99k-little-miss-susie-soul-singer.jpg

Κάτι τέτοιο θα βρεις
Καταγράφηκε
kafeneio1979
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 13, 2023, 05:19:39 μμ »

Βρηκα σε μια φωτο που της ειχα τραβηξει αυτο το 115 οπως φαινεται στην παρακατω φωτο.

αυτο ειναι το number που θελουμε?
η καποιο αλλο?

για τους δυο καθρεφτες υπαρχει καποιος που θα μπορουσε απο εμπειρια η εισικευση να βοηθησει στην εκτιμηση ?

αγοραστηκαν απο την οικογενεια μου σαν λουδοβικου ο πρωτος και θηρεσιας ο δευτερος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences