Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:23:33 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10e lagarde Y013  (Αναγνώστηκε 11853 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
grgs
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 30, 2023, 12:55:18 μμ »

Καλησπέρα! Σήμερα έπεσε στα χέρια μου Υ013 10ευρω, οπότε κυκλοφορεί και αυτό σιγά σιγά για όσους ενδιαφέρονται! Συγκεκριμένα είναι Υ013Ι4 και ξεκινά από ΥΑ9444... Δυστυχώς είναι κυκλοφορημένο και έχει σκίσιμο στην πάνω πλευρά...
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 30, 2023, 05:11:33 μμ »

Ευχαριστούμε αγαπητέ για την ενημέρωση. Άντε να δούμε αν υπάρχει τελικά και ο printer 12, που ακόμα αγνοείται. Ο κατάλογος του Sohier δεν το περιλαμβάνει για την ώρα..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2023, 05:20:02 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 30, 2023, 08:44:26 μμ »

μπαμπη , εγω ενημερωνω τoν Sohier και χωρις φωτογραφια δεν ενημερωνεται η λιστα. για την ωρα αγνοειται εκτος αν υπαρχει jump
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 30, 2023, 11:35:49 μμ »

Το ίδιο πράγμα λέμε συνεπώς Μιχάλη. Συμφωνούμε ότι δεν έχει ακόμα εμφανιστεί ο printer Υ012.
Κι εδώ θα εκφράσω το ακόλουθο εύλογο -ενδεχομένως και αφελές- ερώτημα:

Πόσο δύσκολο άραγε είναι να επιβεβαιωθεί από το ίδιο το νομισματοκοπείο, η ύπαρξη ή μη της συγκεκριμένης έκδοσης. Δεν μπορεί, κάποιος αρμόδιος θα γνωρίζει. Δεν κόβονται μόνα τους..
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 31, 2023, 07:16:07 πμ »

Εγώ αυτό που βλέπω, προς το παρόν, το εύρος του Υ013 είναι πολύ μικρό!!!
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 31, 2023, 08:11:22 πμ »

Το ίδιο πράγμα λέμε συνεπώς Μιχάλη. Συμφωνούμε ότι δεν έχει ακόμα εμφανιστεί ο printer Υ012.
Κι εδώ θα εκφράσω το ακόλουθο εύλογο -ενδεχομένως και αφελές- ερώτημα:

Πόσο δύσκολο άραγε είναι να επιβεβαιωθεί από το ίδιο το νομισματοκοπείο, η ύπαρξη ή μη της συγκεκριμένης έκδοσης. Δεν μπορεί, κάποιος αρμόδιος θα γνωρίζει. Δεν κόβονται μόνα τους..


το διευκρινιζω γιατι αρκετες φορες οταν βρισκεται νεος κωδικος η λιστα δεν ενημερωνεται χτες, πρεπει να υπαρχει φωτο και οταν εχει χρονο το κανει, σε 2-3 μερες . οσο για το αλλο που ρωτας εδω και χρονια δεν εχει βρεθει λυση-απαντηση
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 03, 2023, 08:21:26 πμ »

Το ίδιο πράγμα λέμε συνεπώς Μιχάλη. Συμφωνούμε ότι δεν έχει ακόμα εμφανιστεί ο printer Υ012.
Κι εδώ θα εκφράσω το ακόλουθο εύλογο -ενδεχομένως και αφελές- ερώτημα:

Πόσο δύσκολο άραγε είναι να επιβεβαιωθεί από το ίδιο το νομισματοκοπείο, η ύπαρξη ή μη της συγκεκριμένης έκδοσης. Δεν μπορεί, κάποιος αρμόδιος θα γνωρίζει. Δεν κόβονται μόνα τους..


μαλλον δεν διαβασες το δικο μου σχολιο. Επικοινωνησα με το αρμοδιο τμημα της Τραπεζας της Ελλαδος και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να μου δωσουν τετοια πληροφορια!! Τα αποκρυφα μυστικα του κρατους!!!
Όποιος έχει όρεξη, ας τους πάρει τηλέφωνο
https://www.bankofgreece.gr/en/the-bank/organisation/organisation-chart/printing-works-department
αλλά για μένα αυτοι είναι πιο βαθυ ΠΑΣΟΚ πεθαίνεις εκει μεσα...
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 03, 2023, 09:53:38 πμ »

επισης πολυ πιθανο το Υ013 να έχει "σπασιμο" ΥΑ και ΥΒ, οπότε θα έχουμε λογικά και ποικιλία.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 03, 2023, 10:27:51 πμ »

Πως το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα??   Απορία
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 03, 2023, 10:34:22 πμ »

Πως το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα??   Απορία

Ισως χρησιμοποιω λεξη που χρησιμοποειται για αλλο νοημα, δεν ξερω.
Ειναι ηδη στο ΥΑ94.... αρα λογικα θα φτασει ανετα το ΥΒ...
Για μενα σαν συλλεκτη, αυτο το βλεπω ως "σπασιμο", ίσως η λεξη ειναι περιεργη, πες το ποικιλια, πες το δεν ξερω πώς, παντως εγω σαν συλλεκτης θελω στη συλλογη μου να εχω Υ013 ΥΑ... και Υ013 ΥΒ... αυτο εννοω!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 03, 2023, 11:01:15 πμ »

Κατανοώ  το ''σπάσιμο''. Γιατί όμως ΥΑ και ΥΒ ? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως βγάζεις το συμπέρασμα?
Γιατί και ΥΒ ? Να γνωρίζαμε απο ποιόν σειριακό ξεκινά, θα σου έλεγα εντάξει. Αλλά ακόμα το εύρος
που γνωρίζουμε είναι πολύ μικρό. Αν ο σειριακός του ξεκινά απο Υ94.....ναι, ίσως να έχεις και δίκιο.
Αλλά ακόμα δεν το ξέρουμε. Μπορεί να ξεκινά απο Υ85.....λέω εγώ τώρα. 
Κουβέντα κάνουμε.
 
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 03, 2023, 12:28:14 μμ »

Ακομη ειναι νωρις για να ξερουμε το ευρος, Στο παρελθον εχουν βγει με πολυ μικρο ευρος ή και με καθολου
πχ. N 005 - Y080, αν και νεα σειρα δεν φαινεται να εχει τοσο περιορισμνενο ευρος.
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 03, 2023, 12:35:39 μμ »

Κατανοώ  το ''σπάσιμο''. Γιατί όμως ΥΑ και ΥΒ ? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πως βγάζεις το συμπέρασμα?
Γιατί και ΥΒ ? Να γνωρίζαμε απο ποιόν σειριακό ξεκινά, θα σου έλεγα εντάξει. Αλλά ακόμα το εύρος
που γνωρίζουμε είναι πολύ μικρό. Αν ο σειριακός του ξεκινά απο Υ94.....ναι, ίσως να έχεις και δίκιο.
Αλλά ακόμα δεν το ξέρουμε. Μπορεί να ξεκινά απο Υ85.....λέω εγώ τώρα. 
Κουβέντα κάνουμε.
 

Όταν ειχα παρει τηλεφωνο στο department of printworks (βλεπε συνδεσμο πιο πανω) μου ειχε πει ο τυπας που ειχαμε μιλησει στο τηλεφωνο οτι αυτα πανε ανα 2 εκατομμυρια χαρτονομισματα. Τωρα να ειναι αυτο η γενικη γραμμη και μονο αν χαλασει ο εκτυπωτης, αλλάζουν νουμερο; Κατι τετοιο.
Επεσε κι εμενα στα χερια μου ενα ΥΑ94.... οποτε πιστευω οτι θα περασουμε στο ΥΒ. Θα δειξει. Φαινεται οτι μπηκε σε κυκλοφορια πλεον, οποτε κοντος ψαλμος!
Με προβληματιζει το 11άρι ομως. Να δουμε σε τι range παιζει αυτο. Αυτο δεν επαιξε πολυ στην αγορά, βλέπω.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 03, 2023, 12:48:02 μμ »

Πάντως μεχρι τα σημερινά δεδομένα και για το Υ011 και για το Υ013 έρχομαι προς τι μεριά
του Μπάμπη που υποστηρίζει ότι υπάρχει και Υ012. Αρχίζω να το πιστεύω και εγώ.
Μεγάλο το ευρος ανάμεσα στο 011 και στο 013. 
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 03, 2023, 01:39:07 μμ »

Στην 10η  πλάκα έχω δει ανάπτυγμα έως το ΥΑ68 και στην 11η μέχρι το ΥΑ76. Αν αναλογιστούμε ότι φτάσαμε κοντά στο ΥΑ80 με 11 πλάκες, τότε χωράνε άλλες δύο σίγουρα στο υπολειπόμενο εύρος μέχρι την αλλαγή της σειράς σε ΥΒ. Έχουμε ήδη αναφορά για ΥΑ94 με την 13η.

Θεωρώ εντελώς απίθανο να μην τυπώθηκε η πλάκα 12. Αργά ή γρήγορα θα κάνει κάπου την εμφάνισή της.

Όσο για την υπόθεση «τράβηγμα/σπάσιμο της 13» στην επικείμενη σειρά ΥΒ, αυτό είναι ένα πιθανό ενδεχόμενο. Άλλωστε, έχουν ήδη υπάρξει περιπτώσεις σπασίματος αρίθμησης, αφορώσες παλαιότερα ελληνικά printer δεκαεύρων.

Όπως και να έχει, δημιουργείται μια ενδιαφέρουσα προσμονή στους συλλέκτες του αντικειμένου. Οψόμεθα..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences