Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 08:35:05 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Morgan dollar 1894s και 1878cc  (Αναγνώστηκε 917 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Giwrgos.v kal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 19, 2023, 01:58:36 πμ »

Τα παρακάτω ιδιαίτερα δυσκολα νομίσματα θα πάνε για πιστοποίηση γνώμες για τι βαθμό πιστεύετε ότι θα πάρουν.αν είμαι τυχερός και πάρουν καλό βαθμό τα νομίσματα πιάνουν πολύ καλά λεφτά σε δημοπρασίες που είδα..άρα έχουν σπανιοτητα.. ακούω γνώμες και μετά σας λέω κ εγω τι πιστεύω..
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 19, 2023, 08:53:48 πμ »

Εχω μπερδευτει λιγο με τον τιτλο και τις φωτογραφιες. Ξεκαθαρισε λιγο ποιο ειναι ποιο γιατι οπως ανεβασες τις φωτο το CC το λαμβανω για 1894 και το S για 1878.

Φιλικα dimis.
Καταγράφηκε
Giwrgos.v kal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 19, 2023, 12:08:33 μμ »

Έχεις δίκιο dimmis η πρώτη φοτογραφια το πρώτο νόμισμα και το πίσω  μέρος είναι η τρίτη φοτογραφια και το δεύτερο νόμισμα είναι η δεύτερη φοτογραφια κ το πίσω μέρος η τέταρτη φοτογραφια..
Καταγράφηκε
Giwrgos.v kal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2023, 12:20:33 μμ »

Πείτε καμιά γνώμη για βαθμό παιδιά γιατί έχω ενθουσιαστεί λίγο γιατί εγώ τα υπολογίζω κοντά στο ms και αν πιάσουν ms ++ τα νομίσματα πιάνουν από 1000 άρικοτο κάθε ένα  και φτάνουν και τα πολλά χιλιάρικα..το καλό είναι ότι και σε άσχημες καταστάσεις τα συγκεκριμένα βλέπω να πωλουντε για κάτι εκατοσταρικα σε σύγκριση με άλλα morganakia  που σε καλή κατάσταση δεν πωλουντε πάνω από 40-50€..όποιος γνωρίζει από morganakia ας δώσει τα φώτα του να βοηθήσει..
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2023, 02:45:51 μμ »

Ωραία λοιπόν αφού ξέρουμε τι είναι τι ας γράψουμε και 2 λόγια.

Δεν είμαι ειδικός, ούτε θέλω να γίνω. Αν κάνεις search στο google την λέξη morgan dollar grading θα βρεις αρκετά και πολύ κατατοπιστικά άρθρα με εικόνες που μπορεί να σε βοηθήσουν.

Θα πω την γνώμη μου μόνο για το CC. Αν δεις την πίσω όψη με τον αετό, στο στήθος δεν υπάρχει καθόλου αρχικό σχέδιο με τις τρίχες του αετού. Λουστρα??? Δεν υπάρχουν. Αυτό και μόνο κατά εμέ το κατατάσσει σε EΧ κατάσταση.

Αυτά από εμένα. Και εύχομαι αν σταλούν για πιστοποίηση το καλύτερο.

Φιλικά dimis


Καταγράφηκε
Giwrgos.v kal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 19, 2023, 03:06:11 μμ »

Σευχαριστω dimmis για την γνώμη σου ίσως έχεις δίκιο αλλά καμιά φορά και ο φότογραφιεςπαιζουν ρόλο..γιατί αυτά που λες έχεις δίκιο αλλά από κοντά έχουν λούστρο και έχει κ τρίχες ο αετος ίσως με καλύτερες φοτογραφιες θα έχουμε πιο σωστή εκτίμηση..αλλά όντως ίσως το ms δύσκολα θα το πάρει γνώμη μου σε au++ που τα βλέπω από κοντά τα νομίσματα..οιαδήποτε άλλη γνώμη δεκτή και περιμένω..ευχαριστω
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 19, 2023, 04:59:17 μμ »

Να διορθώσω λίγο το παραπάνω σχόλιο μου, ο αετός συνήθως έχει φτερά και όχι τρίχες  Σαρκασμός

Φιλικά dimis
Καταγράφηκε
Giwrgos.v kal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 19, 2023, 05:43:09 μμ »

Να διορθώσω λίγο το παραπάνω σχόλιο μου, ο αετός συνήθως έχει φτερά και όχι τρίχες  Σαρκασμός

Φιλικά dimis

Έχεις δίκιο αλλά φταίει η φοτογραφια μια χαρά είναι και τα φτερά το μόνο θέμα που μπορεί να έχει η πίσω όψη είναι μόνο τα δάκτυλα του αετού και δεν ξέρω πόσους βαθμούς θα αφερεθουν για αυτό..παρακάτω καλύτερη φοτογραφια..
Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 159


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 19, 2023, 10:39:18 μμ »

 Στο παρακάτω βίντεο μπορούμε να δούμε αρκετά ωραία MS Morgan Dollars CC καθώς και σε τι τιμές πωλούνται. Αρκετές πληροφορίες από Αμερικανό geek.

https://youtu.be/8VjBGUIkPH8?si=jA5KvjgaaXbmOy3m
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences