Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 09:24:05 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι παιζει στην πιατσα;  (Αναγνώστηκε 4744 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 02, 2022, 04:44:52 πμ »

Δεν νομίζω ότι η τιμή του χρυσού είναι υψηλη, τουναντίον μάλιστα. Σε τέτοιο καθεστώς αβεβαιότητας και με διψήφιους πληθωρισμούς, η τιμή του χρυσού κρατιέται βασικά τεχνητά στα τωρινά όρια, χάρη και στην τυφλή πίστη στο the mighty dollar. Εγώ δεν θα παραξενευτώ να την δω να ξεπερνάει τα $2Κ η ουγγιά σύντομα, (άρα παραπάνω από €2Κ πια) και θα πρόσθετα ότι εφόσον η τσέπη αντέχει, η τιμή είναι πολυ καλή για αγορές σε σποτ η και κάτι παραπάνω.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 02, 2022, 07:21:36 πμ »

Βλέπω ότι όλοι αποφεύγετε να σχολιάσετε όμως αυτό που προείπα στην αρχή. Ότι δηλαδή κανείς δεν πουλά σποτ τις λίρες του. Έχετε δει εσείς μια αγγελία κάπου κάποιον να πουλά σποτ? Καμία πουθενά. Επομένως όταν βλέπουμε πολλούς εμπόρους κι εμποροσυλλέκτες να ζητούν ν' αγοράσουν σποτ και κανένας όμως δεν πουλά σποτ δεν γίνονται πωλήσεις. Το δε αστείο είναι ότι και όταν σποτ η λίρα ήταν 420 και πάλι κάνεις δεν πουλούσε σποτ.

Προχθές μια κοπελιά εκτός ίντερνετ  πούλησε λίρες στα 360€  3 κομμάτια και όταν της είπα αγοράζω σποτ τότε ήταν 380€ το σποτ μου λέει κρίμα δεν το ήξερα. Συμπέρασμα οποίος καίγεται πουλάει οποίος δεν καίγεται ψάχνει να βρει τον συλλέκτη επενδυτή από 390 σποτ να πιάσει 450. Αν δεν πάει όμως στα Βρυξέλλες που είπε ο φίλος πάνω μη σας πω τι πιάνει εδώ....
Καταγράφηκε
Manica
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2023, 04:37:18 μμ »

Μα σας πω την εμπειρία μου από την προσπάθεια να αγοράσω μια χρυσή λύρα στην επαρχιακή πόλη που ζω . Από τα 6 κοσμηματοπωλεία που ρώτησα τα 4 μου είπαν δεν έχουν -δεν πουλάνε. Στα άλλα δύο το ένα με μεγάλη δυσκολία σαν αγκαρια (σε μια λογική τιμή_οκ) και σε ένα άλλο που πήγα μου είπε 15 ευρώ μείον από την τιμή που την πουλάει η τράπεζα της Ελλάδος.
Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύει λίγο η κατάσταση να αγοράσεις νόμιζα ήταν ποιο εύκολο.
Καταγράφηκε
Manica
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 28


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 24, 2023, 04:48:05 μμ »

Δεν υπάρχουν περιθώρια ανόδου στην ήδη υψηλή τιμή του χρυσού γιαυτο εχουν σταματήσει ουσιαστικά οι αγορές  στο Στέκι για κοινές λίρες από επενδυτές (για κοινές λιρες φαντάζομαι είναι το ερώτημα σου)
Υποψήφιοι αγοραστές είναι κυρίως επαγγελματίες με σκοπό την μεταπώληση σε πελάτες αλλά αυτοί αγοράζουν σχεδόν τιμή τραπέζης και μόνο ποιοτικές λίρες.
Αυτό δεν συμβαίνει άλλου πχ στο RΜ οι νέες λίρες του Καρόλου θα γίνουν ανάρπαστες και του 2022 έχουν ξεπουλήσει
Έχει συνεχώς ανοδική τάση
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences