Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:04:02 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι παιζει στην πιατσα;  (Αναγνώστηκε 4780 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 01, 2022, 02:35:11 μμ »

Καλησπέρα σας,εχω καιρο να γραψω στο φορουμ,αλλα παρακολουθω τα τεκταινόμενα εκ του μακροθεν.
Ειναι ιδεα μου ή οχι οτι δεν βλεπω αγοραπωλησιες χρυσων λιρων;;Αν ναι για ποιον λογο;Δεν υπαρχουν στην αγορα ή παιζει ρολο η υψηλη τιμη του χρυσου;
Ακουω γνωμες.....
Καταγράφηκε
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 03:38:20 μμ »

Ποσο ειναι η σημερινή ρεαλιστικη τιμη αγορας-πωλησης Ελισάβετ,μεταξυ ιδιωτων:;
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 05:12:52 μμ »

Καλησπέρα. Ξεκινώ από το τέλος πρός την αρχή με τις αναζητήσεις και τους προβληματισμούς. Καταρχάς η χρυσή λίρα σήμερα πιάνει σαν μέταλλο 391€. Την πουλάνε οι ιδιώτες δυστυχώς μέσα στο διαδίκτυο όλες σαν συλλεκτικές σε εξωφρενικές τιμές από 430€ μέχρι 1600€. Ω ναι 1600€ για χρυσή λίρα!!! Τιμές που βέβαια προκαλούν γέλιο και μόνο.  Αυτοί που αγοράζουν τώρα τις λίρες τις αγοράζουν είτε κάτω από το μέταλλο 370€ είτε στο μέταλλο 390€ είτε αν τις θέλουν ως συλλεκτικές πληρώνουν μέχρι και 450€.

Ρεαλιστική τιμή για να πουλήσει κανείς λίρα είναι τα 390€ . Εκεί κοντά.

Για ποιούς λόγους τώρα δεν βλέπεις αγοραπωλησίες . Φαντάζομαι εννοείς στο διαδίκτυο δεν βλέπεις. Διότι στα μαγαζιά και στις τράπεζες μια χαρά γίνονται . Στο διαδίκτυο λοιπόν δεν γίνονται αγοραπωλησίες γιατί οι απαιτήσεις των πωλητών ιδιωτών όπως προείπα είναι αστείες. Κανείς δεν πληρώνει μια λίρα κοινή 450€ ή 500€ ή 650€ που ζητάνε οι περισσότεροι. Εκτός όμως από αυτό υπάρχειη παρανόηση σε πολλούς ότι οι χρυσές λίρες πωλούνται από τις τράπεζες σε τιμές +70€ από τις τιμές που αγοράζονται. Δηλαδή βλέπει ο αδαείς ιδιώτης την τράπεζα ν'αγοράζει λίρες στα 376€ σήμερα αλλά βλέπει ότι τις πουλάει 450€. Και σου λέει γιατί η τράπεζα μπορεί να πουλήσει 450€ κι εγώ όχι? Εξισώνει δηλαδή ο κάθε ιδιώτης πωλήτης λανθασμένα τον εαυτό του με την τράπεζα. Επιπλέον μπαίνει μέσα στις ιστοσελίδες εμπόρων πάλι ο αδαής ιδιώτης βλέπει τιμές 450€ 550€ 650€ σε proof συλλεκτικές λίρες κλπ σου λέει και την δική μου τόσο θα την πουλήσω!!

Εκεί είναι όλη η παρεξήγηση. Το διαδίκτυο κάνει πολύ μεγάλο κακό στο εμπόριο λιρών γιατί δημιουργεί λανθασμένες αντιλήψεις τιμών γι αυτές.Κι όχι μόνο γι αυτές αλλά και για τα συλλεκτικά νομίσματα. Αλλά μιας και λέμε για τις λίρες δεν νοεί ο κάθε ιδιώτης ν'αντιληφθεί ότι ναι μεν η τράπεζα πουλάει σε τιμή 450€ αλλά αγοράζει 376€. ΑΓΟΡΑΖΕΙ 376€. ΑΓΟΡΑΖΕΙ 376€ . ΑΓΟΡΑΖΕΙ 376€! Όχι δεν κόλλησε η βελόνα απλά φίλε μου αυτο το παραλείπει ο ιδιώτης και εστιάζει την προσοχή του στο ΠΟΥΛΑΕΙ 450€.  Εστιάζει σε ότι  βολεύει η  συμφέρει και όχι σε ότι ισχύει.

Βγαίνουν κάποιοι και λένε . Παιδιά η δίκαιη τιμή της χρυσής λίρας δεν είναι ούτε το 450 ούτε το 376  αλλά ο μέσος όρος!!!! Μεγαλύτερη βλακεία δεν έχω ξανακούσει. Ο μέσος όρος είναι η δικαιότερη τιμή!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Όχι βέβαια!!! Ας τα δούμε τα πράγματα ρεαλιστικά επιτέλους. Έχουμε μια λίρα και θέλουμε να την ρευστοποιήσουμε για τον οποιοδήποτε λόγο . Πόσα χρήματα θα πιάσουμε σήμερα?? Στην καλύτερη 390€. Γιατί? Γιατί τόσο αγοράζουν σαν μέγιστη τιμή κάποια μαγαζιά συλλεκτικών ειδών. Κι εδώ έρχεται η παρεξήγηση Νο 2. Σου λέει ο ιδιώτης ναι εντάξει αλλά για ν'αγοράζει το μαγαζί 390€ θα βγάλει κέρδος άρα γιατί να το βγάλει αυτός και όχι εγώ? Αυτό είναι το 2ο θέμα παρανόησης. Και η απάντηση είναι ότι αυτός που χει μαγαζί 1ον έχει πελατεία στο εξωτερικό 2ον χαλάει χρήματα και πάει στο εξωτερικό να πουλήσει 3ον Έχει μια φήμη.

Αυτά τα 3 ο ιδιώτης τα παρακάμπτει. Γιατί? Γιατί θέλει γιατί εστιάζει στο συμφέρον και σου λέει ο ιδιώτης κι εγώ θ'αποκτήσω πελατολόγιο όπως ο έμπορος. Και σου λέει μιας και έχουμε το διαδίκτυο θα το αποκτήσω κι εύκολα. Κι εδώ είναι το μπάχαλο διότι όλες οι πλατφόρμες αγοραπωλησιών δεν έχουν καμια φερεγγυότητα συναλλαγών σε λίρες. Οι λίρες αν δεν τις δείς από κοντά θα τις ψωνίσεις με αντικαταβολή?Απορία Γελάμε ε???  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  Πιάσε μου ρε φίλε 3 χρυσούλια στο χαρτί να τα πληρώσω στον ταχυδρόμο??? Δέν γίνονται έτσι οι αγοραπωλησίες. Γιατί? Γιατί παίζουν πλαστές κίβδηλες αραβικές λιβανέζικες (ειδικά οι λιβανέζικες σαρώνουν στα χέρια των Ρομά) και παίζουν ιταλικές και χειροποίητες χρυσοχόων. Άρα χωρίς να τις έχεις στο χέρι να τις εξετάσεις γίνεται αγοραπωλησία στο διαδίκτυο? ΌΧΙ! Άρα και όσοι πουλάνε σε αγγελίες στις πλατφόρμες δύσκολα αποκτούν φερεγγυότητα και αξιοπιστία. Το μαγαζί έχει φερεγγυότητα το ίντερνετ όχι.

Μεγάλο θέμα είναι ότι οι ιδιώτες πουλάνε συνήθως με ψευδώνυμα  Lolita , Zeus112 , Άγριος λύκος , D666 , Το τέτοιο της χάϊδως  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός. Με τέτοια ονόματα μπορεί κανείς να πουλήσει χρυσές λίρες ή και ν'αγοράσει? Μπείτε μια βόλτα στις ομάδες χρυσών λιρών στο facebook και θα γελάσετε. Κι έρχεται και ο διαχειριστής και σου λέει στον κανονισμό μιας ομάδας facebook.  Η διαχείριση δεν αναλαμβάνει την ευθύνη ανάμεσα σε αγοραπωλησίες ιδιωτών!! Άρα ? Παπαλα. Καμια αξιοπιστία. 

Και τέλος πάμε στο σημαντικότερο. Έχει ανάγκη ο κόσμος σήμερα να πουλήσει χρυσές λίρες? Κι αν έχει ανάγκη του έχουν μείνει λίρες μετά την δεκαετή επιδρομή 2010-2020? Άν είχαν λίρες οι Έλληνες θ'άφηναν απλήρωτη την ΔΕΗ? Χιλιάδες οι διακοπές ρεύματος. Πόσα και πόσα μαγαζιά έκλεισαν ή κλείνουν αυτή τη περίοδο....

Διάβαζα προχθές ότι ο όμιλος ΒΕΝΕΤΗΣ κινδυνεύει με λουκέτο και μιλάμε για 120 μαγαζιά πανελλαδικά! Έστειλαν επιστολή στον Κούλη να βρεθεί μια συμβιβαστική λύση γιατί ενώ πλήρωναν 2000€ Μ.Ο ΔΕΗ το κάθε κατάστημα έφτασαν να πληρώνουν 9000€ !!

Άλλη αιτία...το σπιράλ πτώσης τιμών στα μέταλα. Αβεβαιότητα. Γιατί να επενδύσει κάποιος σε λίρες αν βλέπει ότι εδώ και μήνες ο χρυσός είναι σε σπιράλ καθόδου?  Να πάρουμε και αλλιώς ? Με μια χρυσή λίρα πρίν τον Φλεβάρη αγόραζες  40 κιλά ποιοτικό τυρί. Σήμερα μια λίρα χρυσή αγοράζει 20 κιλά ποιοτικό τυρί. Ποιός σου λέει εσένα ότι μετά από 6 μήνες με μια χρυσή λίρα δεν θ'αγοράζεις  10 κιλά ποιοτικό τυρί???  Καταλαβαίνεις τι εννοώ? Η χρυσή λίρα χάνει συνέχεια την αγοραστική της αξία.  Αυτό εννοώ.

Κάθε μήνας που περνάει η χρυσή λίρα χάνει σε αγοραστικότητα 12% κατά μέσο όρο. Το ευρωνόμισμα γίνεται σιγά σιγά χαρτάκι τουαλέτας . Όταν έπαιρνες σουβλάκι με 2€ και τώρα θές 4€ και ακόμα ανεβαίνουμε σε τιμές....όταν έπαιρνες γάλα με 0,60€ / lt και πλέον θές  1,35€ / lt . Όταν το ψωμάκι είχε  3€ το κιλό και οδεύει στα 6€ το κιλό.

Πληθωρισμός και αβεβαιότητα. Όταν το ενοίκιο είχε 400€ και πλέον έχει  650€ με ανοδικές τάσεις. Όταν διαβάζεις ότι η Αγγλία σήμερα σχεδιάζει 3ωρες καθημερινές διακοπές ρεύματος. Όταν η Γερμανία οδεύει στα βράχια... Και όταν δεν ξέρουμε που θα καταλήξει αυτός ο παγκόσμιος πόλεμος που περνάμε.

Τις προάλλες μιλούσα με έναν φούρναρη και μου λέει ψωνίζουν με τεφτέρι. Και είμαστε στο 2022 όχι στο 1957.  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη




Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 05:14:47 μμ »

Οι αγοραπωλησίες δεν έχουν διαταραχθεί. Αυτοί που θέλουν για τους δικούς τους λόγους να αγοράσουν ή να πωλήσουν το κάνουν όπως το έκαναν πάντοτε. Η τιμή που ρωτάς είναι γύρω στα 400 ευρώ.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 05:26:30 μμ »

Βεβαίως εκτός ίντερνετ στα μαγαζιά και στα τραπεζικά ιδρύματα γίνονται αγοραπωλησίες αβέρτα . Διαζώσης πάντα και με 100% έλεγχο του τι λίρα μπαίνει στο τραπέζι της αγοραπωλησίας. Το ίντερνετ δεν κάνει για τέτοια δουλειά.  Μεγάλο το ρίσκο.
Καταγράφηκε
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 05:31:33 μμ »

Για το στεκι μιλαω παιδια,εξω ξερω τι γίνεται..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2022, 05:38:34 μμ από μεταλας » Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 07:11:07 μμ »

Για το στεκι μιλαω παιδια,εξω ξερω τι γίνεται..

Η πιάτσα άλλαξε τοποθεσία. Αλλά όλοι ξανά εδώ θα επιστρέψουν αργά ή γρήγορα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 07:43:09 μμ »

Υπάρχει μεγάλη ζήτηση με αποτέλεσμα το premium να εχει αυξηθει.
Έμποροι που παλιά αγόραζαν κάτω από την αξία του χρυσού τώρα αγοράζουν σποτ για να καλύψουν την ζήτηση.

Αυτό το φαινόμενο δεν είναι ελληνικό είναι παγκόσμιο.
Καταγράφηκε

Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 09:00:25 μμ »

Οι αγοραπωλησίες δεν έχουν διαταραχθεί. Αυτοί που θέλουν για τους δικούς τους λόγους να αγοράσουν ή να πωλήσουν το κάνουν όπως το έκαναν πάντοτε. Η τιμή που ρωτάς είναι γύρω στα 400 ευρώ.

Σωστός +++++

Πάρτε και μια ιδέα πόσο πουλάνε και αγοράζουνε στας Βρυξέλλας  Μεγάλο χαμόγελο
Όλα προσφορά και ζήτηση είναι, απλά....
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 09:10:49 μμ »

Παράθεση
Υπάρχει μεγάλη ζήτηση με αποτέλεσμα το premium να εχει αυξηθει.
Έμποροι που παλιά αγόραζαν κάτω από την αξία του χρυσού τώρα αγοράζουν σποτ για να καλύψουν την ζήτηση.

Είσαι σίγουρος ;
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 09:18:38 μμ »

ναι γιατί?

Εγώ αγοράζω 400 ευρώ και πουλάω 415 -420 ανάλογα
Καταγράφηκε

Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 01, 2022, 11:43:09 μμ »

πριν 2-3 χρόνια ποιός έμπορος διακινδύνευε να στοκάρει ποσότητα και να μην μπορεί να φύγει και να γυρίσει τα χρήματα του ;
Τώρα αγοράζουν με πρίμιουμ γιατί η ζήτηση είναι μεγάλη και θα τα δώσουν με κέρδος...
Όταν φθάνουν τα ανταλλακτήρια συναλλάγματος  στις Βρυξέλλες να αγοράζουν με πριμ +1,5% όταν κάποτε ήταν - 1,5%, τότε...
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2022, 12:12:33 πμ »

Γεια σου φιλε μου Μεταλα. Χαιρομαι πολυ με την επανεμφανιση σου στο στεκι. Λοιπον η αποψη μου ειναι οτι η πτωση των πωλησεων στο στεκι ωφειλεται σε 3 κυριους παραγοντες. Ο πρωτος ειναι το FB χωρος που πολλοι πωλητες προτιμουν τα 2-3 τελευταια χρονια. Πραγμα που προσωπικα δεν κατανοω καθοτι δεν παρεχεται η ασφαλεια που προσφερει το στεκι. Ο δευτερος ειναι η οικονομικη πιεση που δεχεται καθημερινα ο μεσος Ελληνας κ ο τριτος ειναι η πολλη μεγαλη αυξηση της τιμης του μεταλου  που ειδαμε τα τελευταια χρονια.
Οταν ανελαβε ο Χρηστος το στεκι το πρωτο πραγμα που μου ειπε ηταν οτι πρεπει να απελευθερωσουμε τις πωλησεις κ να αυξησουμε τις δημοπρασιες αλλαζοντας κ καποιους ορους οπως π.χ. ορισμος τιμης εκκινησης.
Ο σκοπος ειναι στο μετρο του δυνατου να επανελθουν οι αγοραπωλησιες στα παλαιοτερα επιπεδα καθως οπως πολυ καλα γνωριζεις το χομπυ μας βασιζεται σε αυτη την διαδικασια
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
μεταλας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 218

Μολων λαβε


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2022, 01:17:13 πμ »

Γεια σου και σενα φιλε Δημήτρη....
Πιστευω οτι η κυρια αιτια πρέπει να ειναι το fb.
Εγω επειδη ειμαι λιγο old school δεν εχω λογαριασμό σε κανενα μεσο κοινωνικης δικτύωσης.
Αρα δεν εχω και εικονα για τα εκει τεκταινόμενα.
Αυτα ειναι του ...,διαολου πραγματα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Οντως το στεκι προσφερει μια ασφαλεια σε τετοιου ειδους συναλλαγες.Εγω εχω κανει καμποσες στα χρονια που ειμαι εδω.Συναντησα πολυ καλα παιδια .
Κακα τα ψέματα απο τα γραφομενα καποιου μπορεις σε μεγαλο ποσοστο να καταλαβεις τί καπνο φουμαρει...
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 02, 2022, 04:28:36 πμ »

Δεν υπάρχουν περιθώρια ανόδου στην ήδη υψηλή τιμή του χρυσού γιαυτο εχουν σταματήσει ουσιαστικά οι αγορές  στο Στέκι για κοινές λίρες από επενδυτές (για κοινές λιρες φαντάζομαι είναι το ερώτημα σου)
Υποψήφιοι αγοραστές είναι κυρίως επαγγελματίες με σκοπό την μεταπώληση σε πελάτες αλλά αυτοί αγοράζουν σχεδόν τιμή τραπέζης και μόνο ποιοτικές λίρες.
Αυτό δεν συμβαίνει άλλου πχ στο RΜ οι νέες λίρες του Καρόλου θα γίνουν ανάρπαστες και του 2022 έχουν ξεπουλήσει
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences