Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 12:56:36 μμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 22
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2023  (Αναγνώστηκε 55917 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Ιούνιος 13, 2023, 04:33:11 μμ »

Παράγγειλα εγώ ένα σήμερα.

Οφείλω όμως να επισημάνω το γεγονός ότι είναι ίσως το χειρότερο σχέδιο όλων των νομισματων που σχεδίασε μέχρι σήμερα ο φίλτατος Γεώργιος Σταματόπουλος που είχα την χαρά να γνωρίσω κατά την επίσκεψη του στην ΠΝΕ προ 15αετιας. Όταν μάλιστα μιλώντας μαζί του αργότερα, συνειδητοποιησα ότι ήμασταν και ίδια σειρά στην Αεροπορία, τον πήγα και στο σπιτι του, όπου κατά την διάρκεια της διαδρομής μιλήσαμε για διαφορα θέματα.

Κι ενώ υπάρχει ισορροπία στα πεδία και στο ανάγλυφο, το σχέδιο είναι πραγματικά απαισιο.

 Η Μαρία Καλλας είχε μια ιδιότυπη μεσογειακή ομορφιά , η οποία δεν αποτυπώνεται καθόλου στο σχέδιο. Ο Γιώργος έκανε σίγουρα λάθος επιλογή φωτογραφίας για να την αποτυπώσει (εάν δεν του επιβλήθηκε), σε βαθμό που να είναι αγνώριστη! Ούτε τα έντονα χαρακτηριστικά του προσώπου της διακρίνονται, (ματια, μύτη, μήλα, χτένισμα κα) ,ούτε το υπέροχο χαμόγελο της και βέβαια ούτε και η κομψή σιλουέτα της η οποία δεν εμφανίζεται καθόλου.

Η Ελλάδα έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να χαράξει ένα νόμισμα αντάξιο ενός βραβείου COTY και όλη τη θετική διαφήμιση που θα ακολουθούσε.
Καταγράφηκε
PapaK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Ιούνιος 14, 2023, 10:27:38 πμ »

Πως επαληθεύεται η πάγια αδιαφορία συλλεκτών εξωτερικού για τις νομισματικές εκδόσεις της ΤΤΕ?

Στα proof 2€ γίνεται σκοτωμος ποιος θα πρώτο προλάβει. Μόνο ξύλο δεν έχουμε παίξει ακόμα έξω από την ΤΤΕ. Πας καθόλου εκεί να περιμένεις ουρά? Άρα δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Δεν υπάρχει πάγια αδιαφορία συλλεκτών εξωτερικού. Κάποιες εκδόσεις φεύγουν εν ριπή οφθαλμού κάποιες όχι.
Καταγράφηκε
Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Ιούνιος 14, 2023, 12:39:52 μμ »

Καμία σχέση τα proof 2ευρα με το υπόλοιπο νομισματικό πρόγραμμα. Σκοτωμός γίνεται και στις υπόλοιπες χώρες για τα 2ευρα καθώς είναι περισσότεροι οι συλλέκτες της συγκεκριμένης σειράς. Όμως...παρατηρούμε και στις υπόλοιπες χώρες 2 ταχύτητες στις εκδόσεις τους. Τα 2ευρα είναι στη 1η γραμμή σε όλους και απο εκεί και πέρα πέφτουν οι πωλήσεις σε 5ευρα, 10ευρα, χρυσά, κλπ (3ευρα, 2,5ευρα, 1/4...). Με ελάχιστες εξαιρέσεις πάντα σε κάποιες εκδόσεις, Αυστρία για παράδειγμα χ€στηκ€ για τα 2ευρα, έχει εκδόσει 8 αναμνηστικά σε 20 χρόνια και δίνει βάρος σε άλλες σειρές αλλά είναι εξαίρεση.
Άπλα κάποιοι πιστεύουν (και εγώ μέσα σε αυτούς), ότι σαν χώρα με την νομισματική ιστορία που έχουμε δεν θα έπρεπε να συγκρινόμαστε στις εκδόσεις μας με τη Σλοβενία για παράδειγμα.
Αλλά αν έχουμε συλλεκτικά αναμνηστικά για την υδατοκαλλιέργεια ενώ η Αυστρία εκδίδει αντίστοιχα θέματα με νιόβιο τι περίμενουμε...

Φιλικά
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3538


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Ιούνιος 15, 2023, 04:32:08 μμ »

Κυριε PapaK παρακαλω δεν χρειαζεται αυτη η ενταση.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 683



Προφίλ WWW
« Απάντηση #169 στις: Ιούνιος 16, 2023, 10:33:29 πμ »

Τι εχουμε επομενο πλάκα πλάκα; Γιατί έχω χάσει λίγο τη μπάλα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Ιούνιος 16, 2023, 11:03:08 πμ »

Τι εχουμε επομενο πλάκα πλάκα; Γιατί έχω χάσει λίγο τη μπάλα  Σαρκασμός

Αρτεμις 7/11
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Ιούνιος 16, 2023, 11:09:22 πμ »

Τι εχουμε επομενο πλάκα πλάκα; Γιατί έχω χάσει λίγο τη μπάλα  Σαρκασμός

27 Ιουνίου το δίευρο με την Κάλλας σε coin cart και proof κατάσταση.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Ιούνιος 16, 2023, 04:24:35 μμ »

Με αφορμή την παραπάνω ανάρτηση μου και σε συνδυασμό με την επικείμενη (27/6) κυκλοφορία του proof δίευρου της Κάλλας, διερωτώμαι τι ακριβώς προτίθενται να πράξουν εκείνη τη μέρα όλοι οι ενδιαφερόμενοι απλοί συλλέκτες (κάφροι κατά την άποψη του μέλους «PapaK»), ώστε ευρισκόμενοι εκείνο το ξημέρωμα έξω από την Τράπεζα, να αντιμετωπίσουν την ίδια ενδεχόμενη κομπίνα ή άλλη ανάλογη.

Διότι χρειάζεται μια συντονισμένη αντίδραση για να σταματήσει αυτό το καραγκιοζιλίκι.



Καταγράφηκε
Panos fot
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 51


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Ιούνιος 16, 2023, 05:42:42 μμ »

Απλά, δεν κανουμε δεκτά νούμερα προτεραιοτητας. Όποιος προσέρχεται στην ΤτΕ στην ουρά κανονικά.  Δεν πρέπει να δεχτούμε νούμερα  από την στιγμή που το πράγμα ξέφυγε πέρσι. Προς γνώση και συμμόρφωση λοιπόν. Όποιος θέλει ας στηθεί από τις 5 το πρωί και να περιμένει. Εγώ δεν θα ανεκτω κανέναν να μπει μπροστά μου απλά και μόνο επειδή έχει ένα νούμερο και να μου σκάσει μύτη 8 παρά . Το καραγκιοζιλικι το περσινό δεν πρέπει να επαναληφθεί καθώς υποτιμά την νοημοσύνη μας και την αξιοπρέπεια όσων υπομονετικά περιμένουν ώρες ολόκληρες. Ραντεβού λοιπόν στις 27/06
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Ιούνιος 16, 2023, 09:53:51 μμ »

Πηρα την πρωτοβουλια να σβησω μερικες αναρτησεις που θεωρησαμε προσβλητικες .
Κυριε PapaK εαν συνεχισετε στο ιδιο υφος πιστεψτε με θα υπαρξουν κυρωσεις. Ειστε κατα την αποψη μου η μονη παραφωνια στο ομορφο κλιμα που τελευταια εχει διαμορφωθει στο Στεκι.
Δεν θα υπαρξει αλλη προειδοποιηση
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Ιούνιος 17, 2023, 08:19:18 πμ »

Απλά, δεν κανουμε δεκτά νούμερα προτεραιοτητας. Όποιος προσέρχεται στην ΤτΕ στην ουρά κανονικά.  Δεν πρέπει να δεχτούμε νούμερα  από την στιγμή που το πράγμα ξέφυγε πέρσι. Προς γνώση και συμμόρφωση λοιπόν. Όποιος θέλει ας στηθεί από τις 5 το πρωί και να περιμένει. Εγώ δεν θα ανεκτω κανέναν να μπει μπροστά μου απλά και μόνο επειδή έχει ένα νούμερο και να μου σκάσει μύτη 8 παρά . Το καραγκιοζιλικι το περσινό δεν πρέπει να επαναληφθεί καθώς υποτιμά την νοημοσύνη μας και την αξιοπρέπεια όσων υπομονετικά περιμένουν ώρες ολόκληρες. Ραντεβού λοιπόν στις 27/06

+1000
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1798


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Ιούνιος 17, 2023, 01:55:49 μμ »

Πηρα την πρωτοβουλια να σβησω μερικες αναρτησεις που θεωρησαμε προσβλητικες .
Κυριε PapaK εαν συνεχισετε στο ιδιο υφος πιστεψτε με θα υπαρξουν κυρωσεις. Ειστε κατα την αποψη μου η μονη παραφωνια στο ομορφο κλιμα που τελευταια εχει διαμορφωθει στο Στεκι.
Δεν θα υπαρξει αλλη προειδοποιηση

Χαίρε αγαπητέ Δημήτρη,

Ορθώς έπραξες με την διαγραφή των προσβλητικών αναρτήσεων συγκεκριμένου μέλους. Οι σχετικές δικές μου όμως με πιο σκεπτικό διεγράφησαν; Είναι άραγε η περίπτωση όπου μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά;

Παρακαλώ μια διευκρίνιση, διότι προσβλητικό χαρακτήρα σαφώς και δεν είχαν. Τουναντίον, ήσαν οι αρμόζουσες -και κόσμιες- απαντήσεις στα ανεκδιήγητα που ανάρτησε. Θεωρώ ότι κακώς διεγράφησαν..

Με εκτίμηση,
Μπάμπης

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2023, 02:00:36 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Ιούνιος 17, 2023, 07:55:24 μμ »

Πηρα την πρωτοβουλια να σβησω μερικες αναρτησεις που θεωρησαμε προσβλητικες .
Κυριε PapaK εαν συνεχισετε στο ιδιο υφος πιστεψτε με θα υπαρξουν κυρωσεις. Ειστε κατα την αποψη μου η μονη παραφωνια στο ομορφο κλιμα που τελευταια εχει διαμορφωθει στο Στεκι.
Δεν θα υπαρξει αλλη προειδοποιηση

Χαίρε αγαπητέ Δημήτρη,

Ορθώς έπραξες με την διαγραφή των προσβλητικών αναρτήσεων συγκεκριμένου μέλους. Οι σχετικές δικές μου όμως με πιο σκεπτικό διεγράφησαν; Είναι άραγε η περίπτωση όπου μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά;

Παρακαλώ μια διευκρίνιση, διότι προσβλητικό χαρακτήρα σαφώς και δεν είχαν. Τουναντίον, ήσαν οι αρμόζουσες -και κόσμιες- απαντήσεις στα ανεκδιήγητα που ανάρτησε. Θεωρώ ότι κακώς διεγράφησαν..

Με εκτίμηση,
Μπάμπης


Αγαπητε φιλε Μπαμπη τα δικα σου σχολια αναγκαστικα τα εσβησα καθοτι υπηρχαν οι παραθεσεις των λεγομενων του Papa. Eπισης εαν δεν εσβηνα κ τα δικα σου θα φαινοταν σαν να απαντας σε ενα ανυπαρκτο σχολιο. Σε καμια περιπτωση τα δικα σου σχολια κ απαντησεις δεν ξεφευγαν. Ο κυριος αυτος διεγραφει με συνοπτικες διαδικασιες
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Tzanos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 17, 2023, 11:37:55 μμ »

Καλησπέρα/καλημέρα στην όμορφη παρέα...
 Ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει, πότε θα βγουν τα 2ευρα κυκλοφορίας στην ΤτΕ του 23 ;
Καταγράφηκε
Tzanos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Ιούνιος 17, 2023, 11:43:25 μμ »

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα έγχρωμα 2ευρα.
Φαντάζομαι είναι 2ευρα ακυκλοφόρητα από μασούρια.
Αλλά ποιος τα χρωματιζει;
Δηλαδή έχω δει το ίδιο εγχρωμο 2ευρω με διαφορετικο χρωματσμο

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 22
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences