Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 03:48:01 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ANAΓΝΩΡΙΣΗ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 8242 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
filio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 04, 2013, 05:19:04 μμ »

Εχω ενα νομισμα της Οθωμανικης αυτοκρατοριας(νομιζω) και ενα Ρωσικο,για το οποιο δεν εχω καμια πληροφορια..
Οποιος εχει διαθεση,ας ριξει μια ματια και να μου πει,τι ακριβως ειναι και ποσο αξιζουν..
Ευχαριστω.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
filio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 05:21:26 μμ »

Αυτο ειναι το Οθωμανικο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 05:45:22 μμ »

Κατ' αρχάς είναι δύο νομίσματα... το ξέρω ότι το γνωρίζεις αυτό.
Στη συνέχεια οφείλω να σου πω ότι το 1ο δεν ξέρω τι είναι, αλλά σίγουρα έχει Κυριλλικά επάνω του.
Το 2ο τώρα είναι σίγουρα Οθωμανικό, διότι δεν βγάζεις αριθμούς... και επειδή το είπες και εσύ.
Τώρα θα μου πεις γιατί τα λέω όλα αυτά;
Για να περάσει λίγο η ώρα μέχρι να αναλάβει ο Νικολής.
Αυτά από μένα... γεια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 06:23:09 μμ »

παντως το πρωτο,ειναι ρωσικο τσαρικο,του νικολαου του πρωτου,κομμενο στην αγια πετρουπολη!αρκετα ομορφο νομισμα,οσο για το δευτερο περιμενουμε τον κυριο νικο η δραγουμανο(ο μεταφραστης και επιθεωρητης στα τουρκικα)!νικο που εισαι?χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.το μονο κακο ειναι,οτι το αργυρο ρουβλι του φιλου μας,ειναι με κρικο,πραγμα που του μειωνει αισθητα,την συλλεκτικη και οικονομικη αξια,αν και η ομορφια ειδικα του θυρεου παραμενει!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 06:30:26 μμ »

χαχαχαχα εδω ειμαι...

το πρωτο ειναι οντως ασημενιο ρουβλι του Νικολαου Α΄

ειναι πανεμορφο αλλα δυστυχως με κρικο για να το κανουν μενταγιον... αυτο στοιχιζει σε τιμη.. που πεφτει.... κριμα...

κοπηκε σε 1.708.000 τεμαχια.. και τιμες ο κραους εχει F=45$, VF=70$, XF=180$, UNC=450, BU=1.050$

οποτε μιλαμε για ενα καλο νομισματακι που ομως.... εχασε πολυ λογο κρικου....


το δευτερο ειναι ασημενιο Οθωμανικο νομισμα του σουλτανου Αbdul Aziz. κοπηκε στην Κωνσταντινουπολη το 1871. (1277 που σε χριστιανικα χρονια ειναι 1861 (ετος ενθρονισης του σουλτανου) και αναφερει οτι κοπηκε τον 11ο χρονο βασιλειας.. αρα παμε στο 1871 μιας και το 1861 ειναι ο χρονος 1... ) δεν ειναι δυσκολο νομισμα.. απλα πες μου διαμετρο του νομισματος.. γιατι ειτε ειναι 5 κουροιειτε ειναι 20 κουροι... (σαν 20 κουροι μοιαζουν..αλλα το μεγεθος... σε αυτη την περιπτωση μετραει! χαχαχαχα) με το που μου πεις.. συνεχιζω για παραπανω πληροφοριες
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 07:47:21 μμ »

βλεπω οτι δεν εισαι μεσα.. οποτε θα σου πω και το βλεπεις εσυ ποιο ειναι τελικα... (εχω την εντυπωση οτι εχεις τους 20 κουρους... παντως...)

αν το νομισμα σου ειναι 23 χιλιοστα διαμετρο και 8.5 γραμμαρια βαρος, ειναι οι 5 κουροι...

στην ημερομηνια αυτη... κοπηκε σε 126.000 τεμαχια και ο κραους εχει τιμες...

VG=3$, F=5$, VF=8.50$, XF=20$ οι τιμες ειναι σε δολλαρια αμερικης... οποτε αν τις αλλαξεις σε ευρω.. θα δεις ποσο κανουν... αναλογως καταστασης..
στην τουρκικη αγορα..οι τιμες ειναι αλλες... μεγαλυτερες.. μιας και ανοικουν στα νομισματα του δευτερου σουλτανου που μπορουν να εχουν νομιμα... νομισματα στην συλλογη τους.. (ο νομος εκει πιανει ως αρχαια ολα τα νομισματα μεχρι το 1839.) ετσι εκει βλεπεις τιμες F=35$, VF=60$ UNC=200$ και το δινει σαν σπανιο.."R"
εδω ομως.... δεν ισχυουν οι τιμες της τουρκιας.. αλλα περισσοτερο του κραους...

αν το νομισμα ειναι 37 χιλιοστα διαμετρο και 23.5 γραμαμρια βαρος ειναι οι 20 κουροι...
κοπηκαν 530.000 τεμαχια και ο κραους εχει τις εξεις τιμες: VG=12$, F=16$, VF=22$, XF=45$, ενω η τουρκικη αγορα εχει τιμες F=50$, VF=70$ UNC=130$, και το αναφερει σαν δυσκολο "S" (S = scarce)
Καταγράφηκε
filio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 11:39:37 μμ »

Τσακαλακι εισαι.. ειναι των 20(δυστυχως).
Περιμενα κατι καλυτερο.. Ειναι δυο ομορφα νομισματα οπως και να 'χει..
Σας ευχαριστω ολους.. Και για τις πληροφοριες και για το παρεακι.. Κλείσιμο ματιού
Να 'στε καλα παιδια..
Y.Γ ειμαι φιλεναδα και οχι φιλος.. :p
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 11:55:51 μμ »

Κοπελια;; χαιρομαι ιδιαιτερως γιατι δεν βλεπουμε συχνα κοπελιες να ασχολουνται με κερματα! Χαμόγελο

μπα.. μη λες δυστυχως! ειναι ομορφο νομισμα, μεγαλο..και αν δεις ειναι ακριβοτερο των 5 κουρων...

μην βλεπεις την τουρκικη αγορα.. εχουν αλλες τιμες και τις βλεπω απο site τουρκικο... και τις εχουν ετσι γιατι εκει μπορει να μην τα βρισκουν ευκολα... ενω εδω... υπαρχουν.... Κλείσιμο ματιού

το ρωσικο ειναι κριμα που εχει κρικο.. αλλα δεν φαινεται να εχει φορεθει μιας και δεν εχει πολυ φθορα...

ομορφα νομισματακια και καλη αρχη αν μαζευεις!! Χαμόγελο

παρεπιπτωντως.. με λενε Νικο!  χμμ.. Filio...  απο το λουλουδι;; Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
filio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 11:28:03 πμ »

Kαλημερα,καλημερα.. Χαμόγελο
Μου αρεσουν τα νομισματα,θεωρω πως ειναι μικρα εργα τεχνης.. Δεν ειμαι συλλεκτρια με την ευρεια εννοια,αλλα οτι πεσει στο χερι μου το κρατω.Καποια απ 'αυτα μου εχουν δωθει απο γιαγιαδες,προγιαγιαδες,οποτε εχουν μια ιδιαιτερη αξια για μενα..
Ομολογω πως δεν περιμενα τοσο γρηγορες και ευστοχες απαντησεις και μια που ανοιξαμε θεματακι,μηπως μπορεις να μου πεις και για τα χαρτονομισματα των 500 δρχ? Ειναι του 1939 και του 1926..
Απ οτι καταλαβα οσο θελουν τα πουλανε.. Τα ειδα απο 10ευρω μεχρι...... κατσε........ 3000ευρω!!!!!!!!!
Αν ειναι ετσι να δωσω μερικα,να παω το ταξιδακι μου στην Κουβα.. :p
Oσο για το ονομα,Φιλιω,απ' το Φιλιω(14 Νοεμβριου-Αποστολου Φιλιππου).Ετσι για την ιστορια.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 08:13:43 μμ »

Γεια σου Φιλιω! Χαμόγελο νομιζω οτι εβγαινε απο το γαρυφαλια ή τριανταφυλλια! εχω ξαδερφη ετσι που την λεμε Φιλιω! Χαμόγελο

Χμμ... Κουβα ακουω... βλεπω και την φωτογραφια που εχεις που μαλλον απο εκει ειναι... ή θυμιζει.... με το αμαξι αντικα του 1950-60.. που εκει... κυκλοφορανε και ομορφαινουν το μερος... σου ευχομαι να πας.. και να μας φερεις και κανενα χαρτονομισμα! χαχαχαχα

λυπαμε... αλαλ δεν νομιζω να τα καταφερεις με αυτα τα χαρτονομισματα... εκτος κι αν εχεις δεσμιδα με αυτα του 1926... σε ακυκλοφορητα...

Τα χαρτονομισματα διαφερουν σε τιμες αναλογως της καταστασης τους! ειναι πολυ ευαισθητα... και το παραμικρο μπορει να τους κατεβασει την κατασταση και την τιμη! ακομα και ενα τσακισμα, ζαρωμα κτλ.. μπορει να ριξει αισθητα την τιμη ενος χαρτονομισματος!

αν μπορεις... βγαλτα φωτογραφιες καλες και καθαρες...

το 500ρικο του 1939 ειναι ευκολο και φτηνο κομματι... εχουν σωθει πολλα! μαλιστα υπαρχει και μια ποικιλια... ενα τυπογραφικο λαθος.. εκει που γραφει Πληρωτεαι ΕΠΙ τη εμφανισει..  στο λαθος, αντι ΕΠΙ γραφει ΕΝΙ.... ειναι λιγο ποιο καλο.. αλλα και παλι πολυ κατω η τιμη του... μιλαμε για μερικα ευρω...

το αλλο.. αν ειναι του 1926 κι οχι του 1932 πχ... ειναι καλο νομιζω κομματι... εχει τα λεφτακια του... αλλα μην περιμενεις με ενα να πας ταξιδι... δυστυχως..

και παντα μιλαμε οτι πρεπει να δουμε κατασταση και ποιο χαρτονομισμα ειναι... γιατι υπαρχει χαρτονομισμα του 1926 αλλα και χαρτονομισμα του 1923 με κοκκινη σφραγιδα που αναφερει ΝΕΟΝ 1926... και δεν εχουν τις ιδιες τιμες... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
filio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 10:12:07 πμ »

Aπ 'οτι καταλαβα,δεν εχω κατι ιδιαιτερο :/
Σ' ευχαριστω για τις πληροφοριες.. Χαμόγελο
Αααα και κατι τελευταιο μιας και εισαι τοσο ενημερωμενος..
Εχω ενα χαρτονομισμα (Λεβα των 500σιων του 1993),Θελω να τα κανω ευρω.. Στην Ελλαδα δεν το κανουν..
Ξερεις αν γινεται στη Βουλγαρια?Κατι πηρε τ' αυτι μου πως κοψανε καινουρια νομισματα το 2000.. Ισχυουν αραγε τα παλια???
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 10:23:48 πμ »

δεν ισχυουν τα παλια χαρτονομισματα  λεβα αφου ειναι πληθωρισμενα..Μονο οτι κοπηκε μετα το 2000.
Καταγράφηκε
filio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 10:47:48 πμ »

δεν ισχυουν τα παλια χαρτονομισματα  λεβα αφου ειναι πληθωρισμενα..Μονο οτι κοπηκε μετα το 2000.

Οκ,σ' ευχαριστω.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 02:12:42 μμ »

αγαπητη filio,μου θυμισες ενα ταξιδι που ειχα κανει στην βουλγαρια το 1981!και εκανα το λαθος να εξαργυρωσω ενα 100$ αμερικανικο τοτε! στην μαυρη αγορα,που εδιναν εξι φορες παραπανω λεβα,απο οτι εδινε η τραπεζα!αγορασα ρωσικες φωτογραφικες ζενιτ,κρυσταλλα διαφορα για το σπιτι,ετρωγα στα καλυτερα(που λεει ο λογος)εστιατορια,κλπ.και δεν ειχα χαλασει ουτε τα μισα σε πεντε ημερες!τα υπολοιπα τα εδωσα σε εναν γερακο επαιτη στο λιμανι(αφου εξω απο την βουλγαρια δεν ειχαν τιμη),που με χαιρεταγε μια ωρα για τα χρηματα που του εδωσα!φυσικα σημερα τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 12:00:09 πμ »

Γεια σου Φιλιο μου! Χαμόγελο δυστυχως δεν ειναι ανταλλαξιμα λογικα ουτε και στην βουλγαρια... το 1999 βγηκε νεα σειρα και εγινε αλλαγη στα Λεβ... ποια αλλαγη;  τα 1000 παλια λεβ εγιναν 1 νεο λεβα... ετσι το δικο σου εγινε απλα μισο λεβ (50 στοντικι).

ετσι ακομα κι αν το αλλαζες.. η τιμη του θα ηταν μολις 25 λεπτα του ευρω!

ο καταλογος του κραους.. που εχει τιμες για ολα τα χαρτονομισματα.... εχει τιμη γι αυτο μονο ακυκλοφορητο.. που ειναι μολις 1 δολαριο... σε κυκλοφορημενο εχει μονο την ονομαστικη του αξια...

δεν ειναι ομως ασχημο ετσι; χμμ.. και αν θυμαμαι καλα.. δεν το εχω καν... πρεπει να εχω απο την σειρα μεχρι τα 100 λεβα μονο κι αυτο οχι και τις 2 ημερομηνιες...... ενω η σειρα ανεβαινε σε ονομαστικη αξια... μεχρι τις 50.000 λεβα... εν πασα την περιπτωση... βλεπεις οτι για να εχουν 50.000 σε χαρτονομισμα ο πλυθωρισμος ηταν μεγαλος.. και τα 500 λεβα ηταν πολυ μικρη αξια...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences