Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 11:44:13 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ¼ Δραχμής 1846  (Αναγνώστηκε 2639 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Uzumymw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 20, 2022, 06:50:35 μμ »

Καλησπέρα,
γνώμη για βαθμό ή και σημερινή αξία για το συγκεκριμένο; Πιστεύετε αξίζει πιστοποίηση;
Ευχαριστώ

Πιο HD εικόνες του και στον σύνδεσμο: https://imgur.com/a/v09Jmnt
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2022, 07:40:51 μμ »

Χυτή κόπια.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2022, 08:23:11 μμ »

Η αποψη μου... Ειναι γνησιο αλλα ταλαιπωρημενο.
Με την επιφυλαξη παντα οτι ειναι φωτο ασχημα τραβηγμενη.
Παντως, εχει εμφανη τα κλασσικα σημαδια αυτης της ποικιλιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2022, 08:27:36 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 06:20:00 μμ »

Θα συμφωνήσω με τον Κώστα. Μοιάζει για γνήσιο. Μία πιστοποίηση πραγματικά θα έλυνε την απορία μας.
Και αν είναι γνήσιο φυσικά θα άξιζε και τα χρήματά της.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2022, 07:15:33 μμ »

Μπορεί ο κάτοχος να μας δείξει την όψη της οδοντωτής στεφάνης? (Το edge.)
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 10:41:52 πμ »

Μπορεί ο κάτοχος να μας δείξει την όψη της οδοντωτής στεφάνης? (Το edge.)


Γιατί έτσι θα καταλάβεις με την πολύχρονη πειρα σου αν είναι χυτή κόπια; Γνήσιο είναι μάλλον, από τα πιο λυωμα που έχω δει.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 10:46:07 πμ »

Μπορεί ο κάτοχος να μας δείξει την όψη της οδοντωτής στεφάνης? (Το edge.)


Γιατί έτσι θα καταλάβεις με την πολύχρονη πειρα σου αν είναι χυτή κόπια; Γνήσιο είναι μάλλον, από τα πιο λυωμα που έχω δει.

Όχι. Γιατί μέσα από το edge θέλω να δω με ποια μέθοδο το κοπιαραν. Με ηλεκτροτυπικη κόλληση η με χυτευση? Για μένα είναι δεδομένα αντίγραφο.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 01:13:34 μμ »

Η μητρα εχει ολα τα χαρακτηριστικα της ποικιλιας του τεταρτου. Νομιζω οτι θα ηταν εξαιρετικα δυσκολο, αν οχι απιθανο, να βρουν και να χυτευσουν με αυτη τη μητρα και ολα τα "λαθη" της, αντι να χυτευσουν με την "κανονικη". Επισης πιστευω οτι τα οποια σημαδια που βλεπουμε στις φωτο φαινονται ετσι λογω κακης ληψης και γι αυτο εχω καποια επιφυλαξη. Η συγκεκριμενη ποικιλια αναφερεται ως "6 επανω σε 5" αλλα εχει κι αλλα "λαθη" που την κανουν ευκολα αναγνωρισιμη. Φωτογραφια απο δημοπρασια υπαρχει στον καταλογο http://www.mycoins.gr/ στην ποικιλια BE402. Επισης, χωρις να σημαινει οτι κανω καποια διαφημιση, υπαρχει και τρυπιο της ιδιας ποικιλιας εδω... https://www.coinbox.gr/shop/coins/greece/othon/%CE%84%CE%BF%CE%B8%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82-1-4-%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%87%CE%BC%CE%AE%CF%82-1846-2/
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 02:01:45 μμ »

Πρόκειται για πολύ χαμηλής κατάστασης 1/4 του 45/6......από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται για κόπια, που προαναφέρθηκε.....πιθανή αξία δεν γνωρίζω.....
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 02:15:40 μμ »

Η μητρα εχει ολα τα χαρακτηριστικα της ποικιλιας του τεταρτου. Νομιζω οτι θα ηταν εξαιρετικα δυσκολο, αν οχι απιθανο, να βρουν και να χυτευσουν με αυτη τη μητρα και ολα τα "λαθη" της, αντι να χυτευσουν με την "κανονικη". Επισης πιστευω οτι τα οποια σημαδια που βλεπουμε στις φωτο φαινονται ετσι λογω κακης ληψης και γι αυτο εχω καποια επιφυλαξη. Η συγκεκριμενη ποικιλια αναφερεται ως "6 επανω σε 5" αλλα εχει κι αλλα "λαθη" που την κανουν ευκολα αναγνωρισιμη. Φωτογραφια απο δημοπρασια υπαρχει στον καταλογο http://www.mycoins.gr/ στην ποικιλια BE402. Επισης, χωρις να σημαινει οτι κανω καποια διαφημιση, υπαρχει και τρυπιο της ιδιας ποικιλιας εδω... https://www.coinbox.gr/shop/coins/greece/othon/%CE%84%CE%BF%CE%B8%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82-1-4-%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%87%CE%BC%CE%AE%CF%82-1846-2/

Όχι ακριβώς. Αυτά τα γνήσια που δείχνεις διαφέρουν σε πολλά από αυτό. Καταρχάς εδώ το πεδίο είναι γεμάτο πόρους κι εξογκώματα. Μόνο σε χυτα και ηλεκτροτυπικα τα βλέπεις.  Έπειτα δεν χυτευουν με τη μήτρα αλλά με το κέρμα. Το καλούπι γίνεται με κέρμα στα χυτα και στα ηλεκτροτυπικα. Επιπλέον εδώ το κέρμα που χρησιμοποίησαν ως μοντέλο για να φτιάξουν το καλούπι πρέπει να ήταν τρύπιο διότι δίπλα στον Σταυρό του θυρεου  έχει εξογκώματα όμοια με αυτά των τρυπηματων. Το χρώμα του κέρματος με  ξινιζει δεν μου κάνει γι ασήμι. Ανάμεσα στα δοντάκια ώρα 6 εξόγκωμα γίγας και στον λαιμό πίσω το ίδιο κι ένα σωρό άλλα αποτέλεσμα του κακοφτιαγμένου καλουπιού. Θέλω όμως  να δω και το edge του κέρματος για δω αν είναι καπάκια, συγκολητα η ένα χυτο κέρμα. Θα μας δείξει φωτογραφία τη στεφάνη ο φίλος μας εδώ?
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 02:51:32 μμ »

Τέταρτο 1845/6 τρύπιο μεν γνήσιο δε είναι κι αυτό εκτός των άλλων που έδειξε ο Κώστας.

https://vendora.gr/items/qzk6g2/14-drachmi-1846-othonas-tripia-pikilia-diplochtipimeno-6.html

Βέβαια τα τρύπια τεταρτάκια του 46 δεν τ αγοράζει κανείς πλέον...Σου λένε δεν τ αντιγράφουμε μπας και τα πουλήσουμε?
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 05:25:45 μμ »

Νομιζω οτι απλα δεν εχει και τοσο ουσια να σχολιαζουμε φωτο. Ειναι τεταρτακι και δικαιολογει δεκαδες τροπους φθορας, σφαλματων κλπ. Η δικη μου προταση ειναι να σταλει για πιστοποιηση. Αν ο φιλος δε θελει να το στειλει, ας επικοινωνησει μαζι μου και ευχαριστως το στελνω εγω.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Uzumymw
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 06:50:21 μμ »

Και στο πλάι.
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 08:12:26 μμ »

Ούπς!
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 22, 2022, 09:01:39 μμ »

Τώρα τι έχετε να πείτε? Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Δεν είναι πλαστό με μέθοδο ηλεκτροτυπικης κόλλησης?  Digo την είδες την πείρα μου?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences