Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 06:11:46 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση 2  (Αναγνώστηκε 1141 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
zros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 17, 2022, 12:05:53 μμ »

Mία εκτίμηση της αξίας του. Νομίζω ότι είναι αραβικό ή τούρκικο πεντόλιρο.
Σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 07:24:13 μμ »

H αξία του είναι μόνο το μέταλλο που περιέχει. Λόγω κρίκου.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 10:35:08 μμ »

Τουρκικό κι όχι Αιγυπτιακό. ΑΗ1277 κάτι, είμαι λίγο κουρασμένος τώρα, αλλά έχουν την ομορφιά τους αυτά τα χρυσα πεντόλιρα. Αυτά που δεν έγιναν κόσμημα και τυχαίνει ναναι και σε άριστη κατάσταση αντιπροσωπεύουν ένα πολύ μικρό κλάσμα της συνολικής παραγωγής τους και κοστίζουν πολλά χρήματα. Δεν είναι αυτή η περίπτωση εδώ.

Εκτός κι αν καίγεσαι για μετρητά, το βρίσκω λίγο χυδαίο να πουλιουνται για τα 40 γραμμάρια του, μείον 10% λόγω 22 καρατίων. Αυτό έχει κοπεί εδώ και 150+  χρόνια. Θα ήταν (νομισματικό) κόσμημα και χωρίς τον κρίκο.
Καταγράφηκε
zros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 08:18:17 πμ »

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Φίλε digo το νόμισμα δεν είναι για πώληση και συμφωνώ απόλυτα με την προσέγγισή σας.
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 10:08:53 πμ »

Οποία προσέγγιση και να  σου κάνουν η ουσία παραμένει ίδια. Κρίκος ίσον μέταλλο. Παύει να είναι νόμισμα. Θα το διαπιστώσεις όταν κι όποτε αποπειραθεις να το πουλήσεις.
Καταγράφηκε
zros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 10:54:33 πμ »

Φίλε IliopoulosC δεν νομίζω ότι λέτε κάτι διαφορετικό από αυτό που λέει ο φίλος digo, o οποίος και πολύ σωστά χρησιμοποίησε τον όρο (νομισματικό) κόσμημα (που εγώ λόγω κεκτημένης ταχύτητας δεν χρησιμοποίησα). Με τον τρόπο αυτό, έτσι όπως τουλάχιστον εγώ το αντιλαμβάνομαι, υπονοείται και η τυχόν συναισθηματική και σίγουρα ιστορική αξία του αντικειμένου. Και πάλι σας ευχαριστώ.
Με εκτίμηση
Καταγράφηκε
Vassilis_26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 466



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 12:14:23 μμ »

Όταν ένα νόμισμα φέρει τρύπα ή έχει προστεθει σε κάποιο κόσμημα κλπ χάνει οποιαδήποτε υπεραξία ιστορικού συλλεκτικού ενδιαφέροντος εκτός αν μιλάμε για κάτι πραγματικά σπάνιο και δυσεύρετο με εξαιρετικό συλλεκτικό και νομισματικό ενδιαφέρον .Η συναισθηματική αξία δυστυχώς δεν υπολογίζεται σε καμία των περιπτώσεων έτσι κι αλλιώς.
Το νόμισμα σας δεν είναι σε αυτήν την κατηγορία παρόλο που για μένα είναι πανέμορφα και συνήθως έχει καθαρά την αξία του χρυσού που περιέχει
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2022, 12:21:16 μμ από Vassilis_26 » Καταγράφηκε
zros
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 01:36:43 μμ »

Φίλε Vassilis_26 σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences