Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:06:31 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σειρά Δραχμών 1976  (Αναγνώστηκε 7178 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 10, 2022, 07:52:43 μμ »

Καλησπέρα ,

Λογικά είναι μια από τις πολλές ιδιωτικές συσκευασίες.

Αλλά λέω μήπως έχει κάποια σχέση με τη τράπεζα ;

Έχετε δει κάποια άλλη αντίστοιχη σειρά σε τέτοια συσκευασία  ;

Δεν νομίζω ότι είναι PL αλλά απλά UNC

Το υλικό και ο τρόπος συσκευασίας μοιάζει με αυτό της σειράς των Δραχμών 2000

Περιμένω σχόλια και τη γνώμης σας .









 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2022, 07:56:52 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 11, 2022, 12:13:27 μμ »

Είναι από τις "ανεπίσημες" που έχουν βγάλει. Και είναι και ακριβουτσικη, κοιτ μην την ανοίξεις!. 1976/1978/1980/1982/1984..... Ρίξε μια ματιά στον κατάλογο του Γκούντα, στα σετ ελληνικών δραχμών... Τις αναφέρει και ο Καραμήτσος στον κατάλογο του, και κάθε τόσο βγ;ινουν και σε δημοπρασίες...
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 11, 2022, 12:14:42 μμ »

Ωραίο απόκτημα! Καλορίζικη, και με το καλό οι υπόλοιπες...
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 11, 2022, 03:33:45 μμ »

Eυχαριστώ Mίμη.
Τα είχα στο νου και απο το κατάλογο του Καραμήτσου και από το Μycoins.gr

Δυστηχώς ουτε στο ένα ούτε στο άλλο ,έχουν φωτογραφίες.
Θα κοιτάξω μήπως βρω φωτογραφία από καμία δημοπρασία και καταλάβω αν είναι τα ίδια.

Μήπως κάποιος φίλος από εδώ τα έχει αυτά τα ανεπίσημα και μπορεί να μου επιβεβαιώσει ότι είναι αυτό ;
Καταγράφηκε

E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 11, 2022, 06:25:04 μμ »

Εχει διαφορετική διάταξη στα νομισματα η δικιά σου.
Πρώτη φορά βλέπω τετοια διάταξη σε σειρά 1976 καλορίζικη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2022, 06:25:52 μμ από E.X.N » Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 11, 2022, 06:56:39 μμ »

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι δεν πρόκειται για τα proof-like αλλά μάλλον πρόκειται για κάτι άλλο .Εγώ υποθέτω ότι
πρόκειται για ιδιωτική κοπή.

Να και εδώ το ίδιο με το δικό σου με την κανονική διάταξη σε πληστηριασμό του Καραμήτσου

https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=610&lot=490414
Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:03:11 μμ »

Eκ παραδρομής έγραψα ιδιωτική κοπή .
Ότι δεν είναι η αυθεντική συσκευασία εννοούσα
Καταγράφηκε

bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:37:38 μμ »

Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα με συγκινεί να βλέπω δεκάλεπτο, εικοσάλεπτο, 50αλεπτο σε δραχμές.
Αγόραζες κατι με ένα δεκάλεπτο τοτε ;
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 12, 2022, 09:05:45 πμ »

Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα με συγκινεί να βλέπω δεκάλεπτο, εικοσάλεπτο, 50αλεπτο σε δραχμές.
Αγόραζες κατι με ένα δεκάλεπτο τοτε ;

Μια τσίχλα!
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 12, 2022, 10:37:48 πμ »

LoL  το 78 δεν πρέπει να αγόραζες ούτε τσίχλα !
Γι'αυτό το λόγο και εκείνη τη χρονιά άρχισαν πρακτικά να μην χρησιμοποιούνται τα 10 και τα 20 λεπτά οπότε οι τιμές στρογγυλοποιηθηκαν προς τα πάνω στο πενήνταλεπτό
Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 18, 2022, 05:49:50 μμ »

Καλησπέρα, όλες οι σειρές του 76, 80, 82, 84 που κυκλοφορούν σε πλαστικό θεωρούνται ανεπίσημες.....η δικιά σου μάλλον πάει να μοιάσει σε αυτές...απλώς επειδή πιάνουν τιμές κάποιοι είπαν να βγάλουν κιάλλες. Παρακάτω η ανεπίσημη σειρά όπως κυκλοφορεί, με άλλη σειρά των νομισμάτων όπως είναι εμφανώς ορατή....
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 18, 2022, 07:22:13 μμ »

Η σειρά που ανέβασα είναι φωτογραφία από το βιβλίο του Καραμήτσου.....τις έχω τις σειρές αλλά όχι πρόχειρες για φωτογραφία. Στα δικά μου, τα νομίσματα είναι PL....τα πενηντάρηκα του Σόλωνα πολύ καλύτερα ίσως ακουμπούν το Proof, έχω βέβαια και χρόνια να τα δω εκεί που είναι καταχωνιασμένα....
Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 19, 2022, 04:11:41 μμ »

Το 1ο σετ που βλέπω με την θήκη την σαγρέ πρέπει να είναι επίσημο σέτ αλλά λείπει το καρτελάκι. Ο λόγος που πωλείται σε ακριβότερη τιμή και πληρώνεται παραπάνω μάλλον είναι ακριβώς αυτός ότι δηλαδή λείπει το καρτελάκι. Μάλλον αυτό το λαθάκι πακετοποίησης του έδωσε περισσότερη τιμή στις δημοπρασίες. Το τελευταίο σέτ στην τελευταία φωτογραφία σίγουρα είναι ιδιωτικής κατασκευής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2022, 04:12:22 μμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2022, 05:51:44 μμ »

Το 1ο σετ που βλέπω με την θήκη την σαγρέ πρέπει να είναι επίσημο σέτ αλλά λείπει το καρτελάκι.

Φιλικά.Απλα για να μην γίνονται παρανοήσεις και παρεξηγήσεις .
Πώς καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι είναι επίσημο σετ ;
Έχεις δει ή έχεις ακούσει για κάποιο αντίστοιχο με UNC νομίσματα ( όχι PL ή Proof ) του 1976 ; Έχεις δει κάποιο με καρτελάκι του 1976, με αυτή τη διάταξη ( σε κύκλο τα νομίσματα) και να περιέχει απλά ακυκλοφόρητα  ;

Ο λόγος που πωλείται σε ακριβότερη τιμή και πληρώνεται παραπάνω μάλλον είναι ακριβώς αυτός ότι δηλαδή λείπει το καρτελάκι. Μάλλον αυτό το λαθάκι πακετοποίησης του έδωσε περισσότερη τιμή στις δημοπρασίες.

Πωλείται σε ακριβότερη τιμή σε σχέση με ποιο ; Εγώ πάντως
 αυτό που ανέβασα στην πρώτη φωτό το αγόρασα από eBay με 5 ευρώ !!! .  https://www.ebay.com/itm/394112920264?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=ywUYOyG7SDm&sssrc=2349624&ssuid=txflacqtqe6&var=&widget_ver=artemis&media=EMAIL

Το τελευταίο σέτ στην τελευταία φωτογραφία σίγουρα είναι ιδιωτικής κατασκευής.

Το τελευταίο set όπως και τα υπόλοιπα που ανέβηκαν φωτογραφίες είναι τα αυθεντικά . Υπάρχουν αναφορές και φωτογραφίες γι'αυτά στο κατάλογο του Καραμήτσου , και μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα γιατί είναι PL και Proof κομμάτια που βγαίνουν κατά καιρους σε πληστηριασμός .

Όλα  εκτός από το πρώτο το δικό μου ,🥺 . Στην αρχή είχα μια μικρή ελπίδα .Αλλά μετά όταν είδα όλες τις φωτογραφίες κατάλαβα ότι είναι μαϊμού !


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2022, 05:53:22 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 19, 2022, 06:16:18 μμ »

Το 1ο σετ που βλέπω με την θήκη την σαγρέ πρέπει να είναι επίσημο σέτ αλλά λείπει το καρτελάκι.

Φιλικά.Απλα για να μην γίνονται παρανοήσεις και παρεξηγήσεις .
Πώς καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι είναι επίσημο σετ ;
Έχεις δει ή έχεις ακούσει για κάποιο αντίστοιχο με UNC νομίσματα ( όχι PL ή Proof ) του 1976 ; Έχεις δει κάποιο με καρτελάκι του 1976, με αυτή τη διάταξη ( σε κύκλο τα νομίσματα) και να περιέχει απλά ακυκλοφόρητα  ;

Ο λόγος που πωλείται σε ακριβότερη τιμή και πληρώνεται παραπάνω μάλλον είναι ακριβώς αυτός ότι δηλαδή λείπει το καρτελάκι. Μάλλον αυτό το λαθάκι πακετοποίησης του έδωσε περισσότερη τιμή στις δημοπρασίες.

Πωλείται σε ακριβότερη τιμή σε σχέση με ποιο ; Εγώ πάντως
 αυτό που ανέβασα στην πρώτη φωτό το αγόρασα από eBay με 5 ευρώ !!! .  https://www.ebay.com/itm/394112920264?mkcid=16&mkevt=1&mkrid=711-127632-2357-0&ssspo=ywUYOyG7SDm&sssrc=2349624&ssuid=txflacqtqe6&var=&widget_ver=artemis&media=EMAIL

Το τελευταίο σέτ στην τελευταία φωτογραφία σίγουρα είναι ιδιωτικής κατασκευής.

Το τελευταίο set όπως και τα υπόλοιπα που ανέβηκαν φωτογραφίες είναι τα αυθεντικά . Υπάρχουν αναφορές και φωτογραφίες γι'αυτά στο κατάλογο του Καραμήτσου , και μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα γιατί είναι PL και Proof κομμάτια που βγαίνουν κατά καιρους σε πληστηριασμός .

Όλα  εκτός από το πρώτο το δικό μου ,🥺 . Στην αρχή είχα μια μικρή ελπίδα .Αλλά μετά όταν είδα όλες τις φωτογραφίες κατάλαβα ότι είναι μαϊμού !

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα......όλες οι σειρές του 76, 80, 82 και 84 που κυκλοφόρησαν σε πλαστικά φύλλα ήταν ανεπίσημες, καμία δεν είχε την ένδειξη της Τράπεζας της Ελλάδας.....ανέφερα παραπάνω ότι τα νομίσματα που περιέχουν είναι PL (όχι όλα) και τα πενηντάρικα του Σόλωνα (στις δικές μου σειρές) είναι proof. Φυσικά δεν τις άνοιξα, ξέρω όμως ότι κάποιοι τις άνοιξαν και έστειλαν για πιστοποίηση......παρακάτω ανεβάζω από δημοπρασία του Καραμήτσου του 2007 όλες τις σειρές από το αρχείο μου. Ευχαρίστως με την πρώτη ευκαιρία να φωτογραφήσω και να ανεβάσω και τα δικά μου. Θα δειτε στις φωτογραφίες ότι τα νομίσματα έχουν συγκεκριμένες θέσεις ανάλογες με τα του 1978, που είναι επίσημες σειρές....



Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences