Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 08:00:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση σχετικά με 2Ε Πλάτωνα(2013) & Erasmus(2022)  (Αναγνώστηκε 1307 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 09, 2022, 05:32:20 μμ »

Καλησπέρα σε όλους. Είχα 2 ερωτήσεις σχετικά με 2 νομίσματα και για να μην ανοίγω 2 θέματα σκέφτηκα να τα ομαδοποιήσω σε ένα. Αρχικά τι συμβαίνει με το 2ε του 2013 του Πλάτωνα ; Ενώ έχει τιραζ παρόμοιο με τα υπόλοιπα που έχουν βγεί έχω δει ελάχιστα(2-3) εν αντιθέσει με όλα τα υπόλοιπα 2ε που έχω βρεί αρκετά περισσότερα. Γνωρίζει κάποιος αν έχει γίνει κάτι με αυτό ;
Δεύτερον πήρα και εγώ μασουράκια απο τα φετινά νομίσματα και σε ένα του erasmus είχε κάποια περίεργα σημάδια ενώ θεωρητικά είναι ακυκλοφόρητα. Παραθέτω φωτογραφίες αν γνωρίζει κανείς τι είναι αυτα.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2022, 05:41:45 μμ »

Τα σημάδια είναι απο το μηχάνημα που φτιάχνει τα μασούρια. Πολλές φορές βλέπουμε τέτοια σημάδια.
Θα παρατηρήσεις και σε άλλα, ακόμα και σε ξένα κέρματα ευρώ.
Με τον Πλάτωνα δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα. Απλά έτυχε και δεν έχεις δει πολλά.
Καταγράφηκε
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 10, 2022, 11:52:38 πμ »

Τα σημάδια είναι απο το μηχάνημα που φτιάχνει τα μασούρια. Πολλές φορές βλέπουμε τέτοια σημάδια.
Θα παρατηρήσεις και σε άλλα, ακόμα και σε ξένα κέρματα ευρώ.
Με τον Πλάτωνα δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα. Απλά έτυχε και δεν έχεις δει πολλά.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,πιθανόν να μην το είχα παρατηρήσει σε άλλα.
Απλά μου κάνει εντύπωση διότι λόγω απασχόλησης/συγκυριών μπορώ να πω ότι περνάνε πολλά νομίσματα από τα χέρια μου και άλλα νομίσματα με 750χιλ τιράζ γενικά είναι πιό συχνά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences