Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Σεπτέμβριος 21, 2024, 07:46:07 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί vendora.gr  (Αναγνώστηκε 5887 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
thanos89
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 19, 2024, 10:54:50 πμ »

Γενικά αυτό ως πρακτική γίνεται κατά κόρον σε πολλούς κλάδους εδώ και πολλά χρόνια.

Το να χρησιμοποιείς φωτογραφία τρίτου είναι σίγουρα λάθος - και μάλιστα επιχείρησης - αλλά αν είσαι ιδιώτης είναι περισσότερο αναμενόμενο, από το να είσαι και εσύ επιχείρηση.

Τώρα, το να κάνεις πρακτικά μεσιτεία χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη, χωρίς να είμαι νομικός μπορώ να φανταστώ ότι πιθανόν εμπεριέχει κάτι παράνομο, αλλά και πάλι με ιδιώτη είναι λίγο πιο περίπλοκα τα πράγματα.

Προσωπικά αν είχα επιχείρηση και πουλούσα καραμέλες 1€/κιλό και ερχόταν κάποιος και πήγαινε στα χωριά και τις διαφήμιζε 1,5€/κιλό, μάζευε παραγγελίες, ερχόταν πίσω, μου τις αγόραζε και τις πουλούσε χωρίς να μου έχει πει νωρίτερα τίποτα, δεν θα είχα απολύτως κανένα πρόβλημα - μάλλον θα έκανα και μια κουβέντα μαζί του για πιο σταθερή συνεργασία μεταπώλησης.

Αλλά αφενός είναι καθαρά υποκειμενικό αυτό για τον κάθε επιχειρηματία - γνωρίζω περιπτώσεις σε άλλους κλάδους που ξέρουν ότι τους το κάνουν και είναι μια χαρά χαρούμενοι και άλλοι που δεν τους αρέσει - και αφετέρου όταν το κάνεις αυτό με συγκεκριμένα/διακεκριμένα κομμάτια (και διαφημίζεις το Χ νόμισμα με Ζ ID σε slub) είναι κάπως ακραίο. Άλλο να πεις πουλάω ένα Golf του 2007 5.000€ (που το έχεις βρει με 3,5k και αν βρεις μεταπωλητή κάνεις το flip και όλα καλά) και άλλο να δείχνεις ένα συγκεκριμένο με πινακίδες κ.λπ., χωρίς να το ξέρει ο ιδιοκτήτης του. Εκεί σίγουρα είναι προβληματικό από πολλές πλευρές και μπορώ να καταλάβω το κατάστημα αν το ενοχλεί.


Έχοντας πει τώρα όλα αυτά, να πω ότι προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου κάτι άλλο που κάνει και το έχω παρατηρήσει τουλάχιστον ένα μήνα τώρα και έχω κάνει και report. Ό,τι πουλάει που αφορά την ευρύτερη κατηγορία "λίρα" το αναφέρει ως λίρα και τίποτα παραπάνω, ας και μισή λίρα.

π.χ. https://vendora.gr/items/9gz9k1/chrisi-lira-anglias-proof.html
Η μόνη αναφορά για να καταλάβει κανείς ότι δεν είναι ολόκληρη λίρα, είναι το "0.059 troy oz". Πουθενά αλλού, ούτε σε τίτλο, ούτε σε περιγραφή ούτε πουθενά. Κάποιος που ξέρει προφανώς θα καταλάβει τι αφορά η αγγελία, το θέμα μου είναι τι θα καταλάβει κάποιος που δεν ξέρει. Και φαντάζομαι πολλοί θα "καταλάβουν" ότι θα αγοράσουν μια χρυσή λίρα τσάμπα, ενώ αυτό που θα πάρουν δεν θα είναι 1 χρυσή λίρα.

Προσωπικά αυτό με ενοχλεί πολύ περισσότερο, γιατί σίγουρα δεν ξέχασε να το αναφέρει στον τίτλο και την περιγραφή, απλά προσπαθεί να παραπλανήσει, κυρίως τους λιγότερο σχετικούς, όπως βέβαια γίνεται πάντα.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4153


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 19, 2024, 11:57:06 πμ »

Ποιος ασχολείται με αυτό το σάιτ;...

Σου χαλάμε την δουλειά μήπως???

Φιλικά Δημήτρης.

Ποια δουλειά;
Φιλικά Μπάμπης
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2676



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 19, 2024, 01:55:25 μμ »

Θεωρησα υποχρεωση μου να ειδοποιησω τον Αντρεα μιας κ ειναι μελος μας. Ο ανθρωπος δεν ειχε ιδεα κ μου ειπε οτι του το εχουν ξανακανει παλι απο το ιδιο σαιτ. Μπραβο σε ολους σας που ενημερωνετε τα μελη για τον καθε απατεωνισκο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 185


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 24, 2024, 02:31:21 μμ »

Κατέβηκαν οι αγγελίες και μπράβο μας.

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους.

Φιλικά Δημήτρης ακα dimis.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1493


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 27, 2024, 01:05:59 πμ »

Για να ξεφυγουμε απο το συλλεκτικό, στα ηλεκτρονικά πολλα ειδη ειναι refurbished / γυρισαν απο επισκευη και πλασάρονται ως καινουργια. Η τιμη ειναι μεν καλύτερη αλλα δεν φαινεται απο καποιον που δεν ξερει. Νομιζεις οτι αγοραζεις καινουργιο αλλα δεν ειναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2024, 01:06:25 πμ από johneko » Καταγράφηκε
Dimisaris
Τακτικός
**
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 185


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 27, 2024, 06:17:19 πμ »

Εγώ αγοράζω μόνο βιβλία, αλλά πάντα ρίχνω και μια ματιά στα νομίσματα.

Βέβαια η λέξη "συλλεκτικά - συλλεκτικό" στο vendora έχει αποκτήσει νέα έννοια. Ότι του έρθει στο χέρι του καθένα το καπαναει σαν συλλεκτικό και περιμένει να πουλήσει πχ διευρο με το S, σπάνιο, συλλεκτικό 500 ευρώ....

Φιλικά dimis
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences