Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:57:49 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περί vendora.gr  (Αναγνώστηκε 2805 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:07:10 μμ »

Ανοιξα πριν λιγες μερες λογαριασμο στο vendora μιας και ειδα καποια πραγματα που με ενδιεφεραν, οχι ιδιαιτερης αξιας και μονο απογοητευση ελαβα. Εκανα 4 αγορες και οι τεσσερεις δεν προχωρησαν. Σε μια μου ειπαν δεν ειναι διαθεσιμο πλεον το προϊον αλλα συνεχιζει να φαινεται προς πωληση, στην αλλη ουτε φωνη ουτε ακροαση και στην αγενεστατη περιπτωση μετα την αγορα μου ο πωλητης ακυρωνει την συναλλαγη και μετα ανεβαζει την τιμη πωλησης. Θα μου πειτε παντου γινονται αυτα και το δεχομαι αυτο. Αυτο ομως που δεν μου αρεσε ειναι ο τροπος αξιολογησης. Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα για να φανει η αξιολογηση που εβαλες σε ενα πωλητη θα πρεπει να σου αφησει και αυτος αξιολογηση. Η αρνητικη που εδωσα στην τελευταια περιπτωση δεν φαινεται στο προφιλ του μιας και εκκρεμει η δικια του προς εμε. Ελπιζω στην πορεια να εχω καλυτερη τυχη.
Καταγράφηκε

Stadaik
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 117


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 05, 2022, 01:44:40 μμ »

Χρειάζεται και λίγο μελέτη...
Εγώ προσωπικά έχω κάνει αρκετές αγορές και πωλήσεις.
Στην περίπτωση που ενδιαφέρομαι για αγορά ξεκινάω πάντα συζήτηση με τον "πωλητή". Καταρχήν αν εγώ απευθύνομαι στον πληθυντικό και με τις απαραίτητες τυπικότητες και οι απαντήσεις είναι μεταξύ: "κοίτα φίλε, ακατέβατα, θέλω και 5 ευρώ για να πάω στα ελτά, κ.α." απλά απομακρύνομαι. Επίσης αν έχει και άλλες δημοπρασίες του τύπου "100 δρχ Μέγας Αλέξανδρος 500 ευρώ ή μόνο σοβαρές προτάσεις" τρέχω μακριά. Μία φορά μου έτυχε κάποιος να πληρωθεί, να τρέξει σε ατμ για να επιβεβαιώσει την κατάθεση και μετά απο μία εβδομάδα να σφυράει αδιάφορα. Τα πήρα τα χρήματα πίσω αφού είπα κάτι παραπάνω αλλά αφού τον τσέκαρα με φίλο μέσα απο την τράπεζα κάθε εβδομάδα έκανε μικροκαταθέσεις στο παμεστοιχημα (δικαίωμα του αλλά δεν θα γίνω εγώ χορηγός)...τέλος πάντων.
Έχει ευκαιρίες με χαμηλά μεταφορικά αλλά έχει και περίεργους. Επίσης δεν κάνω καμία αξιολόγηση, ούτε έχω ζητήσει να μου κάνουν. Οπότε ούτε η αξιολόγηση δείχνει τη σωστή εικόνα.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2022, 09:10:36 μμ »

μια απο ανοιξατε το θεμα, ουτε εγω εχω καλη αποψη , εκανα 2-3 αγορες, καμμια πωληση, αλλα γενικως η επικοινωνια με τους αγοραστες ειναι προβληματικη, στελνεις μηνυμα και αν δεν απαντησει ο αγοραστης ερχεται αυτοματικοποιημενη απαντηση απο vendora οτι εχουμε στειλει το μηνυμα σας στον πωλητη και ο πωλητης δεν απανταει ποτε. Η αξιολογηση ειναι σαν μην υπαρχει και τελος υπαρχουν πωλησεις αντικειμενων με 20 ευρω και ενω υπαρχει χτυπημα με 25 ευρω η δημοπρασια μενει ανοικτη , Για πιον λογο τοτε μπαινει η τιμη;  για να παρει προσφορες  και να διαλεξει ο πωλητης την τιμη που θελει  ;
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2022, 09:42:16 μμ »

Ομολογω πως κ εγω δεν ειχα καλη εμπειρια απο αυτο το σαιτ
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 07, 2022, 09:43:33 πμ »

Η απάντηση του Vendora  σε ερώτημα σχετικά με το γιατί γίνονται πλειοδοσίες προσφορών είναι για να πετύχουν οι πωλητές την καλύτερη δυνατή τιμή πώλησης και ότι δεν έχει δικαίωμα να υποδείξει τιμή πώλησης η πλατφόρμα σε κανέναν και ότι έχουμε ελεύθερη αγορά. Βέβαια η κακή νοοτροπία που έχουν οι περισσότεροι πωλητές και  αγοραστές οδηγεί στα προβλήματα συναλλαγών και σε αυτό δεν φταίει η πλατφόρμα αλλά η κακή νοοτροπία.

Παρότι θα γίνω κακός θα επεκταθώ λίγο περισσότερο.Φοράω λοιπόν την στολή του συνήγορου του διαβόλου και προχωρώ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο   Όταν μια χρυσή λίρα αξίζει σήμερα σπότ 402€ και εκεί βλέπεις τιμές πώλησης σε κοινές λίρες  470€ και 500€ είναι μια υπερβολή. Βέβαια εξίσου υπερβολή είναι όταν βλέπεις μια χρυσή λίρα ν'ανεβαίνει σε διαπραγμάτευση και από κάτω προσφορές 300€!! Όταν τα μαγαζιά οι έμποροι τις αγοράζουν 390€ κατά μέσο όρο , που πάς ρε Καραμήτρο και προσφέρεις 300€? Προφανώς το όνομα είναι τυχαίο χάριν λόγου.  Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Στις δε συλλεκτικές λίρες βλέπεις τιμές 850€ και 1500€ σε σλαμπαρισμένες λίρες κανονικής κοπής όχι proof , τιμές όμως που δεν πιάνουν σήμερα ούτε και οι οίκοι δημοπρασιών στο εξωτερικό. Όσοι λοιπόν προσπαθούν να κάνουν εμπόριο στο Vendora δεν έχουν συνηδειτοποιήσει ότι οι ίδιοι άνθρωποι που βρίσκονται στο Facebook στο Car.gr και σε άλλες πλατφόρμες ή ομάδες Ελλήνων οι ίδιοι είναι κι εκεί μέσα. Δηλαδή μπήκαν στο Vendora και θα βρούν τα μεγάλα πορτοφόλια που θα τους τ'ακουμπήσουν? Ε δεν νομίζω ρε παιδιά... Και όσοι είναι αγοραστές χρυσών λιρών πιστεύουν ότι εκεί μέσα θα βρούν την μεγάλη ευκαιρία ? Από ποιούς άραγε? Αυτούς που πουλάνε σε όλες τις ελληνικές πλατφόρμες συλλεκτικών από το facebook το car.gr την xe.gr και ένα σωρό άλλες με ψευδώνυμα διότι είναι οι ίδιοι που πουλάνε σε όλες τις πλατφόρμες. Πολλοί δε είναι παλαιοπώληδες , ενεχυροδανειστές ή και εμποροσυλλέκτες.  Και είναι αστείο πραγματικά να βλέπεις παλαιοπώλη να κάνει προσφορά ξεφτίλα σε παλαιοπώλη ή να βλέπεις ενεχυροδανειστή να κάνει προσφορά σε ενεχυροδανειστή. Κάποτε πρίν χρόνια και νομίζω ανα τακτά διαστήματα γράφατε εδώ στο στέκι συλλεκτών ότι την τελευταία προσφορά την κέρδισε ο προηγούμενος. Υπάρχοιν κάποιοι καλοί άνθρωποι που είτε από καλοσύνη είτε επειδή είναι άσχετοι είτε επειδή έχουν μεγάλη ανάγκη και πεινάνε σας δίνουν μερικές φορές τα νομίσματα τσάμπα. Αυτό όμως δεν συμβαίνει παντού και πάντα. Γιατί πρέπει να συμβαίνει δηλαδή στο Vendora? Να το πάμε και ανάποδα όμως το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιοι λεφτάδες που πληρώνουν στις δημοπρασίες δεν σημαίνει ότι παντού είναι έτσι και πόσο μάλλον σε ένα Vendora ή σε μια ελληνική πλατφόρμα που συχνάζουν ως επί το πλείστον μεροκαματιάρηδες.

Να πάμε σε άλλα παραδείγματα πιο τρανταχτά. Άν έχετε παρατηρήσει το τελευταίο χρόνο στην Ελλάδα έγινε άγριο παιχνίδι με ασημένια κοινά νομίσματα 20 δραχμών 1960 , και 30 δραχμών 1963-1964. Σε αυτό βέβαια συνετέλεσε η τιμή του αργύρου που ήταν πρόσφορη για παιχνίδι. Όμως βλέπουμε σε όλες τις πλατφόρμες όχι μόνο στο VENDORA.GR αλλά και στο CAR.GR ν'ανεβαίνουν τριαντάδραχμα και να ζητάει ο καθένας ότι του καπνίσει σε τιμή. Άλλος ζητά  50€  , άλλος ζητά 100€ για φθαρμένα κυκλοφορίας  άλλος ζητά 550€ για πιστοποιημένο MS65!!
Στα έρμα τα περιβόητα 20 δραχμα 1960 βλέπω τιμή 5€ το κομμάτι στους "λογικούς" πωλητές αλλά το παράλογο είναι ότι ζητούν την τιμή αυτή σε ποσότητες 50 κομμάτια , 20 κομμάτια , 100 κομμάτια. Κι εκεί δεν καταλαβαίνουν ότι το κέρδος είναι τόσο μεγάλο που δεν συμφέρει κανέναν ένα κοινό νόμισμα αξίας μόνο το ασήμι του με σημερινή αξία σπότ 3,75€  να το πληρώσει 5€ για μια ποσότητα 20 κομματιών ή 50 κομματών. Δηλαδή το εμπορικό λάθος που κάνουν είναι να προσπαθούν με τιμή λιανικής να πουλήσουν χοντρικώς.Προφανώς δεν ξέρουν από εμπόριο γενικότερα όχι μόνο των νομισμάτων. Βλέπω όμως και αγοραστές να κάνουν προσφορές σε 20 δραχμα 1960 και να λένε  50€ τα 50 κομμάτια ή 100€ τα 50 κομμάτια . Δηλαδή 1€ το ασημένιο 20 δραχμο 1960 και 2€ το ένα? Όχι ρε παιδιά!!! Δηλαδή αυτή η νοοτροπία η κακή κυριαρχεί πλέον παντού από το facebook μέχρι το Vendora μέχρι .... όπου γίνονται αγοραπωλησίες σε πλατφόρμες ευρείας πρόσβασης.

Να πάμε τώρα στις μικροαπάτες. Άλλη μεγάλη πονεμένη ιστορία και σημείο των καιρών. Πλαστά δήθεν χρυσά νομίσματα να πωλούνται σε τέτοιες πλατφόρμες. Άλλοι μισοτίμιοι γιατί ξέρετε υπάρχει ο μικροαπατεώνας αλλά υπάρχει στην κοινωνία και ο μικροαπατεώνας με συνείδηση. Στην 2η περίπτωση θα έχετε δεί ...είναι επίχρυσο ΑΛΛΑ με επιχρύσωση 24 καρατίων!!!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  . Τι μας λές ρε Κίτσο σοβαρα? Το όνομα Κίτσος κι εδώ τυχαίο.  Σαρκασμός Σαρκασμός

Να πάμε στ'απλά συλλεκτικά κέρματα του κιλού! Ξέρετε τα κυκλοφόρημένα από τα σακούλια που σε όλους μας πέφτουν στα χέρια συχνά πυκνά.  Εκεί αν δείτε πέφτει το μέγιστο γέλιο. Εκεί θα δείτε λότα των μικροαπατεώνων με συνείδηση όμως. Για παράδειγμα στίβα κέρματα 10 κιλά και πάνω πάνω 3 ασημένια 20 δραχμα ή  τρία 500 λιρετών ιταλικών του 1978 . Το λεγόμενο τυράκι να τσιμπήσει κανείς να ψωνίσει . Και σε τι τιμή?  10 κιλά κέρματα 150€ , 200€  . Μα είναι δυνατόν?  Βάζεις τυράκι βρε μέσα σε χώρο που συχνάζουν ΓΑΤΑΚΧΙΑ?  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Και είναι και το τελευταίο ρε σεις . Βλέπετε ο Κίτσος έκανε τη πατάτα μια δυο τον πήρανε χαμπάρι πλέον. Σου λέει δεν προχωρά ας βάλω την Μάρω την βλαχοπούλα να πουλήσει κι αυτή.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Ξέρετε πόσες γυναίκες άσχετες με τον συλλεκτικό χώρο και με τα συλλεκτικά έχω μετρήσει στις πλατφόρμες? Πάνω από 500 προφίλ.  Και εντάξει κάποιες είναι Ρομά και πουλάνε ότι ναναι. Κάποιες είναι υπάλληλοι σε μαγαζιά παλαιοπωλεία οκ γνωστές περιπτώσεις στον χώρο . Αλλά μιλάμε για εκατοντάδες που είναι ξένες στον χώρο. Μέχρι Κινέζες είδα να πουλάνε ελληνικά κέρματα με το κιλό ρε παιδιά!  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Δέν ξέρω πως σας φαίνεται μια Κινέζα να σας πουλά ελληνικά κέρματα με το κιλό....εγώ γέλασα πολύ.   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences