Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:41:24 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό δοκίμιο Κωσταντίνου 1915  (Αναγνώστηκε 39131 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 02, 2022, 03:51:28 μμ »

Χρυσο 20 λεπτο 1969-4 για νομισματοκοπειο Κρεμνιτσας (1969) . Δοκιμιο  Σαρκασμός  που κοπηκε 17 χρονια  Έκπληξη  ΜΕΤΑ  Έκπληξη  την κανονικη κυκλοφορια του 20 λεπτου.  Το 9 ειναι μπερδεμενο με το 4  Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός  δηλαδη 1964 νομισματοκοπειου Βιεννης   Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη  ωραιος ο Spink  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού    .... Μπουρδες και σανο μεχρι να σβησει ο ηλιος .... λεφτα υπαρχουν
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 03, 2022, 09:06:28 πμ »

Για να συνειδητοποιήσουμε και για τι ποσα μιλάμε, να ένα άρθρο από το Numismatic News που αναφέρεται στην έξαρση των τιμών των νομισματων τελευταία, παραθέτοντας και ένα τοπ φαιβ , το οποίο δεν ξέρω πως τους προέκυψε, αλλά οι τιμές είναι ενδεικτικές στο τι θεωρουν ρεκόρ, η «μια περιουσία» για ένα νόμισμα:

https://www.numismaticnews.net/world-coins/coins-at-an-all-time-high

Το άρθρο είναι στα Αγγλικά.
Καταγράφηκε
Scream
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 07:01:16 μμ »

Αυτό το 1 OR δεν αναγράφεται πουθενά η αλήθεια είναι. Ούτε στον Schulman το 1963 ούτε στον spink το 1979 (συλλογή Λουλακακης) ούτε στον Divo ούτε στον Κραουσε. Και βέβαια ο Δημητρης Λουλακακης που ήταν γάτα και τα έψαχνε όλα θα το είχε δει. Μου κάνει εντύπωση.
Μα κανείς δεν το είδε; Ένα τόσο σπάνιο, βασικά μοναδικό από ο,τι λένε νόμισμα και δεν είδε κανείς τους αυτην την λεπτομέρεια;
Τι μπορεί να υποθέσει κανείς; Πραγματικά δεν ξέρω.
Δεν ξέρει κανείς;

Επειδή δεν το ανέφερε ο Λουλακάκης, ή ο Κrause...ή ο χψω είναι επιχείρημα Γιώργο; Ποιος από όλους αυτούς ανέφερε το 20 Λεπτο του 1868 (μιλάμε για ολόκληρο νόμισμα και όχι σημάδι); Ο κατά τα άλλα "γάτος" (Θεός σχωρέστον)  πως του ξέφυγε; Είναι πλαστό κι αυτό;

Στο σύνδεσμο αυτό https://www.silvercollection.it/frenchhallmarks.html (δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ σήμα (hallmark το λένε) με το κέρας της αμάλθειας για τη Γαλλία.

Το σήμα αυτό ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ τη γνησιότητα του νομίσματος. Το σήμα αυτό είναι ΕΜΒΛΗΜΑ (σήμα) του Διευθυντή του νομισματοκοπείου (1879-1891) της Γαλλίας J. Le Ruan. Θα μου πείτε μα μιλάμε για το 1915... Ναι αλλά από το 1880 και μετά το σήμα αυτό συνεχίζει να χρησιμοποιείται σαν σήμα της Γενικής Διεύθυνσης το Νομισματοκοπείου. (πηγή: Βιβλίο "Χαλκός ο κόκκινος χρυσός" του Ι. Βασιλάκη σελ. 111 κ.α). Είναι ξεκάθαρο στο https://www.mortonandeden.com/past-auctions/ και στη φωτογραφία της λεπτομέρειας του σήματος. (Είναι όπως στο Ελληνικό 5 λεπτο του 1882, στα νομίσματα του Παύλου...κλπ κλπ).

Όσον αφορά την μοναδικότητα. Γράφει ο δημοπράτης:   Ex Hans Schulman auction, 24-26 October 1963, lot 1200 (described as ‘unique’) and Spink auction 5, 17 May 1979, lot 254.
This coin still appears to be the only recorded specimen.

Όσον αφορά τη μοναδικότητα, κανείς δεν είπε ότι είναι μοναδικό. Ο δημοπράτης (στις δικές μου υπογραμίσεις) λέει ότι ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ ως μοναδικό και όχι ότι είναι μοναδικό. Επίσης στη δεύτερη υπογράμμιση λέει ότι "...ακόμη ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ να είναι" και όχι ότι είναι το μοναδικό που έχει καταγραφεί.

Εξάλλου μαρτυρία από μεγάλο συλλέκτη μιλάει και εγγράφως (σε άλλο forum) για άλλα (μη πιστοποιημένα) που έχει δει ο ίδιος σε άλλες συλλογές. Νομίζω ότι καταλάβατε για ποιον μιλάω...

...και το τελευταίο. Θέλω να φτιάξω ένα πλαστό 40άρι του 1852. Το μαρκάρω με κάτι γελοίο για να με καταλάβουν;



 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences