Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:20:56 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό δοκίμιο Κωσταντίνου 1915  (Αναγνώστηκε 39133 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 08, 2022, 06:16:59 μμ »

Χρήστο πάρε άδεια να τραβήξεις και κανένα βιντεάκι. Να δούμε και εμείς τίποτις!!!  Κλείσιμο ματιού 
Έστω και πριν τη δημοπρασία. Αίθουσα κόσμο κλπ.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 08, 2022, 07:41:50 μμ »

Aμε!!
Καταγράφηκε

E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 08, 2022, 08:57:56 μμ »

You are the best.
Καταγράφηκε

E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 21, 2022, 03:34:23 μμ »

Εκλεισε 120.000 λίρες χωρίς προμήθειες φ.π.α και τελωνείο. Έκπληξη
Καταγράφηκε

SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 21, 2022, 03:58:57 μμ »

Για πειτε εντυπωσεις

Η δραχμη 46 πηγε πολυ ψηλα
Καταγράφηκε

E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 21, 2022, 04:13:19 μμ »

Η μισή του 46 το δίφραγκο του 68 και του 15 το 100ρικο του 75 και τπυ 35η δραχμη του 15 και το 30ρι έκλεισαν χαμηλά νομίζω.
Καταγράφηκε

IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 21, 2022, 04:25:53 μμ »

Για μοναδικό δοκίμιο κι εγώ αυτό πιστεύω ότι έκλεισε σε χαμηλή τιμή. Μάλιστα θυμάμαι ότι κάποιοι περίμεναν να κλείσει πάνω από 300.000€ και τελικά απ'ότι βλέπω μαζί με προμήθειες ξύδια μύδια στρείδια Σαρκασμός Σαρκασμός δεν ξεπέρασε τα 200.000€.  Όπερ και σημαίνει ότι όντως τα Ελληνικά νομίσματα συλλεκτικά ακόμα και μοναδικά ακόμα και εξεζητημένα σπάνια δεν έχουν την απήχηση πλέον που είχαν παρελθοντικά. Κι εδώ μιλάμε για μοναδικό χρυσό δοκίμιο. Είναι αυτό που ξανάγραψα και παλιότερα ότι  1,5 χρόνο απούλητο έχει ο Κυρίτσης το δοκίμιο 20 δρ 1960 το χρυσό proof γιατί δεν πιάνει τιμές μεζονέτας και πολυκατοικίας πλέον. **Πέθαναν πολλοί συλλέκτες τα τελευταία 5 χρόνια που πλήρωναν χοντρά για νομίσματα και αυτό πλέον φαίνεται στις δημοπρασίες. Είναι πολύ προσεκτικές οι τοποθετήσεις των επενδυτών και των εμποροσυλλεκτών και των συλλεκτών πλέον σ'αυτές. Τις προάλες σε ένα άλλο φόρουμ ελληνικό με συλλέκτες είδα πρώην πρόεδρο της ΠΝΕ να λέει ότι τα χρυσά δοκίμια Κρέμνιτσας κι αναφερόταν στα χρυσά μισής δραχμής , μιας και δυο του 1966 , 1967 που δημοπρατήθηκαν κι αυτά πρόσφατα δεν τα χει και δεν ενδιαφέρθηκε να τ'αγοράσει.

** Πέθανε πρόσφατα πρίν 2 μήνες και ο κος Γ. Ζησόπουλος πρώην διοικητικό μέλος της ΠΝΕ. Οι παλιοί θα τον θυμούνται. Θεός χωρέστον.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2022, 04:26:29 μμ από IliopoulosC » Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 21, 2022, 06:06:02 μμ »

Ουτε το δίφραγκο αλλά ούτε και το 20ρικο του 1960 είναι μοναδικά, είναι γνωστα τουλάχιστον 4 απο το καθένα σε σοβαρες συλλογες,το δίφραγκο πουλήθηκε και μονο του χωρίς την χρυσή δραχμη και είναι ενας σοβαρός λόγος να μην πάει πάρα πολύ ακριβά.
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 21, 2022, 10:55:51 μμ »

Η μισή του 46 το δίφραγκο του 68 και του 15 το 100ρικο του 75 και τπυ 35η δραχμη του 15 και το 30ρι έκλεισαν χαμηλά νομίζω.

Έχουμε λινκ με τις τιμές κλεισίματος;
Καταγράφηκε
E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 23, 2022, 12:14:19 πμ »

Σε λίγες ημέρες θα ανέβουν και οι τιμές.



https://www.numisbids.com/n.php?p=sale&sid=5895&cid=183321
Καταγράφηκε

bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 23, 2022, 12:19:32 πμ »

Οι τιμές κλεισίματος:
Καταγράφηκε
Scream
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 23, 2022, 06:41:29 μμ »

Kαι απο κασσίτερο να ηταν  πάλι θα ειχε μεγάλη αξια , εφόσον ειναι μοναδικό.

Δεν είναι μοναδικό

Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 23, 2022, 09:36:08 μμ »

Ουτε το δίφραγκο αλλά ούτε και το 20ρικο του 1960 είναι μοναδικά, είναι γνωστα τουλάχιστον 4 απο το καθένα σε σοβαρες συλλογες,το δίφραγκο πουλήθηκε και μονο του χωρίς την χρυσή δραχμη και είναι ενας σοβαρός λόγος να μην πάει πάρα πολύ ακριβά.

Έχεις δεί κανένα άλλο χρυσό 2 δρ 1915 δοκίμιο να δημοπρατηθεί επίσημα σε οίκο τα τελευταία 30 χρόνια? Άν έχεις δεί ενημέρωσέ με. Εγώ που ασχολούμαι κι έχω αρχείο δεν έχω δεί. Επομένως αν και έχουν μιντάζ 4 όπως λές και τ'άλλα 3 είναι σε συλλογές σοβαρές δημοπρατικά 1η φορά τώρα κάνει εμφάνιση. Άν το χεις δεί να δημοπρατείται παλαιότερα ενημέρωσέ με . Με δεδομένο αυτό ότι δηλαδή δεν το χω ξαναδεί να δημοπρατείται το αποκάλεσα μοναδικό. Πιο σωστά έπρεπε να πω ότι 1η φορά δημοπρατήθηκε επίσημα στην ιστορία ζωής του νόμισμα. 

Το 20 χρυσό δρ 1960 το χεις δει ποτέ να δημοπρατείται επίσημα σε οίκο? Άν το χεις δεί ενημέρωσέ με και γι αυτό .  Άλλο το μιντάζ και άλλο πόσα είναι διαθέσιμα ή δημοπρατούνται. Αυτά είναι νομίσματα πρωτάρια στις δημοπρασίες και η τιμή που έπιασε το 2 δρ 1915 είναι εξαιρετικά χαμηλή για την σπανιότητα που χει. Κάτι άλλο που δεν κατάλαβα είναι γιατί πρέπει να χει μεγαλύτερη αξία αν δημοπρατηθεί πακέτο με τη δραχμή 1915 τη χρυσή? Εννοείς σετ? Κυκλοφόρησε ποτέ σετ επίσημα με αυτά τα δοκίμια και δεν το ξέρω? Monnaie de Paris set? Ενημέρωσέ με . Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Scream
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 24, 2022, 03:14:48 μμ »

Ουτε το δίφραγκο αλλά ούτε και το 20ρικο του 1960 είναι μοναδικά, είναι γνωστα τουλάχιστον 4 απο το καθένα σε σοβαρες συλλογες,το δίφραγκο πουλήθηκε και μονο του χωρίς την χρυσή δραχμη και είναι ενας σοβαρός λόγος να μην πάει πάρα πολύ ακριβά.

Έχεις δεί κανένα άλλο χρυσό 2 δρ 1915 δοκίμιο να δημοπρατηθεί επίσημα σε οίκο τα τελευταία 30 χρόνια? Άν έχεις δεί ενημέρωσέ με. Εγώ που ασχολούμαι κι έχω αρχείο δεν έχω δεί. Επομένως αν και έχουν μιντάζ 4 όπως λές και τ'άλλα 3 είναι σε συλλογές σοβαρές δημοπρατικά 1η φορά τώρα κάνει εμφάνιση. Άν το χεις δεί να δημοπρατείται παλαιότερα ενημέρωσέ με . Με δεδομένο αυτό ότι δηλαδή δεν το χω ξαναδεί να δημοπρατείται το αποκάλεσα μοναδικό. Πιο σωστά έπρεπε να πω ότι 1η φορά δημοπρατήθηκε επίσημα στην ιστορία ζωής του νόμισμα. 

Το 20 χρυσό δρ 1960 το χεις δει ποτέ να δημοπρατείται επίσημα σε οίκο? Άν το χεις δεί ενημέρωσέ με και γι αυτό .  Άλλο το μιντάζ και άλλο πόσα είναι διαθέσιμα ή δημοπρατούνται. Αυτά είναι νομίσματα πρωτάρια στις δημοπρασίες και η τιμή που έπιασε το 2 δρ 1915 είναι εξαιρετικά χαμηλή για την σπανιότητα που χει. Κάτι άλλο που δεν κατάλαβα είναι γιατί πρέπει να χει μεγαλύτερη αξία αν δημοπρατηθεί πακέτο με τη δραχμή 1915 τη χρυσή? Εννοείς σετ? Κυκλοφόρησε ποτέ σετ επίσημα με αυτά τα δοκίμια και δεν το ξέρω? Monnaie de Paris set? Ενημέρωσέ με . Ευχαριστώ.

Φίλτατε, καταρχάς να επιβεβαιώσουμε ότι ο Ε.Χ.Ν έχει δίκιο. Τα νομίσματα υπάρχουν και δεν είναι μοναδικά. Επίσης τα νομίσματα βρίσκονταν "αποσπασματικά" σε κάποια συλλογή. Εννοώ ότι για το 1869 υπάρχει σειρά με 5, 10 και 20 δραχμές. Έχω πιάσει τουλάχιστον δυο σειρές στα χέρια μου και τη μία μπορείς να την αναζητήσεις στη PCGS όπου μερικοί τρελλαίνονται για show off.

Όσον αφορά εάν έχει βγει σε δημοπρασία το νόμισμα στο παρελθόν, (δεν ξέρω τι μπορεί να αποδεικνύει αυτό) ήδη στη δημοπρασία της εταιρείας αναφέρει: Ex Hans Schulman auction, 24-26 October 1963, lot 1200 (described as ‘unique’) and Spink auction 5, 17 May 1979, lot 254.
This coin still appears to be the only recorded specimen

Δηλαδή ΔΥΟ και μία αυτή τρεις δημοπρασίες με το ίδιο νόμισμα. Πολύ προσεκτικά λοιπόν αποφεύγει, (πολύ σωστά) να αναφέρει άμεσα ότι είναι μοναδικό, κρατώντα "πισινή".

Είμαι σίγουρος, εάν ψάξεις και εσύ θα βρεις μπόλικες δημοπρασίες που έχουν βγει τα νομίσματα της δημοπρασίας.

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 25, 2022, 06:31:40 πμ »

Ουτε το δίφραγκο αλλά ούτε και το 20ρικο του 1960 είναι μοναδικά, είναι γνωστα τουλάχιστον 4 απο το καθένα σε σοβαρες συλλογες,το δίφραγκο πουλήθηκε και μονο του χωρίς την χρυσή δραχμη και είναι ενας σοβαρός λόγος να μην πάει πάρα πολύ ακριβά.

Έχεις δεί κανένα άλλο χρυσό 2 δρ 1915 δοκίμιο να δημοπρατηθεί επίσημα σε οίκο τα τελευταία 30 χρόνια? Άν έχεις δεί ενημέρωσέ με. Εγώ που ασχολούμαι κι έχω αρχείο δεν έχω δεί. Επομένως αν και έχουν μιντάζ 4 όπως λές και τ'άλλα 3 είναι σε συλλογές σοβαρές δημοπρατικά 1η φορά τώρα κάνει εμφάνιση. Άν το χεις δεί να δημοπρατείται παλαιότερα ενημέρωσέ με . Με δεδομένο αυτό ότι δηλαδή δεν το χω ξαναδεί να δημοπρατείται το αποκάλεσα μοναδικό. Πιο σωστά έπρεπε να πω ότι 1η φορά δημοπρατήθηκε επίσημα στην ιστορία ζωής του νόμισμα. 

Το 20 χρυσό δρ 1960 το χεις δει ποτέ να δημοπρατείται επίσημα σε οίκο? Άν το χεις δεί ενημέρωσέ με και γι αυτό .  Άλλο το μιντάζ και άλλο πόσα είναι διαθέσιμα ή δημοπρατούνται. Αυτά είναι νομίσματα πρωτάρια στις δημοπρασίες και η τιμή που έπιασε το 2 δρ 1915 είναι εξαιρετικά χαμηλή για την σπανιότητα που χει. Κάτι άλλο που δεν κατάλαβα είναι γιατί πρέπει να χει μεγαλύτερη αξία αν δημοπρατηθεί πακέτο με τη δραχμή 1915 τη χρυσή? Εννοείς σετ? Κυκλοφόρησε ποτέ σετ επίσημα με αυτά τα δοκίμια και δεν το ξέρω? Monnaie de Paris set? Ενημέρωσέ με . Ευχαριστώ.

Το 20ρικο 1960 εχει δημοπρατηθει σπινκ 1979 λοτ 266.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences