Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:13:43 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά Blister 2004 και 2007 Vs 2013  (Αναγνώστηκε 4735 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 01, 2022, 06:04:23 μμ »

Ναι. Η Θράκη ήταν 2014. Αλλα και του 2015 η Ήπειρος έχει τελειώσει.

Ναι ακριβώς η Θράκη ήταν η πρώτη που εξαντλήθηκε.
Μετά ακολούθησε η Ήπειρος. Ωστόσο η Πελοπόννησος του 2016 είναι ακόμη διαθέσιμη.
Το ίδιο συμβαίνει με την Κρήτη του 2017, την Ρόδο του 2018, την Σάμο του 2019, την Λέσβο του 2020 και πάει λέγοντας.
Η Θράκη στην αρχή πήρε τα πάνω της και έφτασε μέχρι και τα 45-50€. Μετά όμως την πήρε η κάτω βόλτα και στην περιοχή των 25€ μένει στα αζήτητα.
Μια δημοπρασία έκλεισε σήμερα στα 21€ ενώ μια άλλη στις 13/5/2022 στα 15,85€!

20- 21 ευρώ θεωρώ ότι είναι ρεαλιστική τιμή γι'αυτά τα 2  σετ . Η απορία μου είναι γιατί του 2004 και του 2007 και  των αντίστοιχων χρόνιων τρίπτυχα , βγαίνουν σε τιμές 50-100 ευρώ .Για να βγουν τα σπασμένα αυτών που τα είχαν πληρώσει ακριβά ; ( Τονίζω και πάλι ότι και του 2004 και του 2007 τα έχω χρυσοπληρώσει οπότε η απορία μου είναι ειλικρινής και δεν προσπαθώ με κάποιο τρόπο να χειραγωγήσω τις τιμές προς τα κάτω για να τα αγοράσω ). Απλά  θεωρώ του 2013 που είναι ακόμα απούλητο και του χρόνου το 2023 θα αποσυρθεί πολύ πιο όμορφο σετ και σε πολύ μικρότερη ποσότητα οπότε "άδικο" να πωλείται 15 ευρώ ενώ του 2007 στα 50 ευρώ .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2022, 06:08:07 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 01, 2022, 06:29:09 μμ »

Νομίζω αν θυμάμαι καλά ότι του 2007 έχουν μέσα και κάποιο ασημένιο των 10 ευρώ.
όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά λογικά πρέπει να έχουν παραπάνω.
Επίσης πολλά από αυτά έσπασαν και βγήκαν χωριστά τα 2 ευρώ κανονικά και το ασημένιο το έχω δει σε κουτί με κάψουλα.
Γενικά τα παλιότερα δεν τα βρίσκεις και τόσο εύκολα. Μετά ξύπνησαν πολλοί και τα κράτησαν.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 01, 2022, 06:37:49 μμ »

Νομίζω αν θυμάμαι καλά ότι του 2007 έχουν μέσα και κάποιο ασημένιο των 10 ευρώ.
όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά λογικά πρέπει να έχουν παραπάνω.
Επίσης πολλά από αυτά έσπασαν και βγήκαν χωριστά τα 2 ευρώ κανονικά και το ασημένιο το έχω δει σε κουτί με κάψουλα.
Γενικά τα παλιότερα δεν τα βρίσκεις και τόσο εύκολα. Μετά ξύπνησαν πολλοί και τα κράτησαν.
Οχι Διονύση. Δεν είχαν 10€. Τα 8 κυκλοφορούντα του έτους μόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2022, 06:38:10 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 01, 2022, 06:54:18 μμ »

Καζαντζάκης και Βέμπο ποιας χρονολογίας είναι;
Συγγνώμη Κάλλας είναι το σωστό αντί για Βέμπο.

Μάλιστα. Τι μου διέφυγε;
Ότι εκείνη την χρονιά βγήκε εκτός από τα δυο τρίπτυχα και απλό blister σαν CD.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2022, 06:57:44 μμ από teutates » Καταγράφηκε

enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 01, 2022, 07:54:09 μμ »

μαλλον συζητατε περι ανεμων και υδατων , δεν υπαρχει ζητηση για βλιστερ,  τριπτυχα για αυτο πεφτουν οι  τιμες
τι συγκρινετε τωρα; πριν 15 χρονια που θελαν ολοι να παρουν του 2007 το βλιστερ και τρυπτυχα
τοτε τα πουλουσαν ως και 150 ευρω τα τριπτυχα και 80-90ευρω το βλιστερ του 2007. τωρα ειναι στη μεση
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΗ ετσι παει, δεν υπαρχει ζητησει πεφουν οι τιμες, ολα τα αλλα ειναι σαλτσες
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 01, 2022, 08:19:39 μμ »

μαλλον συζητατε περι ανεμων και υδατων , δεν υπαρχει ζητηση για βλιστερ,  τριπτυχα για αυτο πεφτουν οι  τιμες
τι συγκρινετε τωρα; πριν 15 χρονια που θελαν ολοι να παρουν του 2007 το βλιστερ και τρυπτυχα
τοτε τα πουλουσαν ως και 150 ευρω τα τριπτυχα και 80-90ευρω το βλιστερ του 2007. τωρα ειναι στη μεση
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΗ ετσι παει, δεν υπαρχει ζητησει πεφουν οι τιμες, ολα τα αλλα ειναι σαλτσες

Να σου πω γιατί διαφωνώ ότι οι τιμές διαμορφώθηκαν από τους κανόνες της αγοράς ;
Γιατί υπάρχουν κατάλογοι που παρουσιάζουν τις διαφορές αυτές στις τιμές σαν φυσιολογικές  :


 
Είναι από το γνωστό κατάλογο του Φάρου του  2015.  Εκεί παρότι τα Blister 2004 και 2007 είναι πολλά περισσότερα τα
παρουσιάζει σαν ακριβότερα από αυτό του 2013 .

Αυτό Ντεν καταλαβαίνω Ποτς γκενεν ;

( @exmim πρέπει να έχουμε τον κατάλογο της ίδια χρονιάς γιατί ανέβασα ακριβώς το ίδιο ,,😁😁😁)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2022, 08:26:45 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 01, 2022, 08:57:40 μμ »

Καζαντζάκης και Βέμπο ποιας χρονολογίας είναι;
Συγγνώμη Κάλλας είναι το σωστό αντί για Βέμπο.

Μάλιστα. Τι μου διέφυγε;
Ότι εκείνη την χρονιά βγήκε εκτός από τα δυο τρίπτυχα και απλό blister σαν CD.
Σωστά. Το 2007 και 2008 βγήκαν και τρίπτυχα και απλά blister.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 02, 2022, 07:02:21 πμ »

μαλλον συζητατε περι ανεμων και υδατων , δεν υπαρχει ζητηση για βλιστερ,  τριπτυχα για αυτο πεφτουν οι  τιμες
τι συγκρινετε τωρα; πριν 15 χρονια που θελαν ολοι να παρουν του 2007 το βλιστερ και τρυπτυχα
τοτε τα πουλουσαν ως και 150 ευρω τα τριπτυχα και 80-90ευρω το βλιστερ του 2007. τωρα ειναι στη μεση
ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΗ ετσι παει, δεν υπαρχει ζητησει πεφουν οι τιμες, ολα τα αλλα ειναι σαλτσες

Να σου πω γιατί διαφωνώ ότι οι τιμές διαμορφώθηκαν από τους κανόνες της αγοράς ;
Γιατί υπάρχουν κατάλογοι που παρουσιάζουν τις διαφορές αυτές στις τιμές σαν φυσιολογικές  :


 
Είναι από το γνωστό κατάλογο του Φάρου του  2015.  Εκεί παρότι τα Blister 2004 και 2007 είναι πολλά περισσότερα τα
παρουσιάζει σαν ακριβότερα από αυτό του 2013 .

Αυτό Ντεν καταλαβαίνω Ποτς γκενεν ;

( @exmim πρέπει να έχουμε τον κατάλογο της ίδια χρονιάς γιατί ανέβασα ακριβώς το ίδιο ,,😁😁😁)


καταρχην οι καταλογοι και τα βιβλια ειναι outdated, αν θες να δεις τι γινεται σε τιμες πας στο ebay και κανεις καταγραφη ανα μηνα τι πωλησεις (bid, αμεσες αγορες) που γινονται σε ελληνικα βλιστερ  ,αυτο καναμε οταν υπηρχε ζητησε στο παλιο euroswapper, τωρα δεν υπαρχει ενδιαφερον.  και τωρα που θυμηθηκα τα 5 και 7 ειναι τα βλιστερ που το απλο 2 ευρω δεν βγηκε σε μασουράκια αν θυμαμαι καλα. ηταν μονο τα αναμνηστικα οποτε η τιμη ανεβηκε για αυτο τον λογο, ολα τα προηγουμενα βλιστερ και το μεχρι του 2013 , τα απλα τα 2 ευρα βγηκαν κανονικα στην κυκλοφορια , αλλα και τα επομενα μεχρι το 2013 οπου εγινε παλι το ιδιο,.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 02, 2022, 08:04:44 πμ »

Δε διαφωνούμε ότι τα blister και τα σετ δεν έχουν καμία ζήτηση.
Ίσα ίσα γι'αυτό ρωτάω γιατί του 2004 και του 2007 κρατάνε τιμές ;
Γιατί  τα λένε " δύσκολα " αφού:

α)βγήκαν πολύ περισσότερα κομμάτια από του 2013
β)του 2013 σε σχέση με αυτά περιέχει εκτός από το "σπάνιο" 2ευρω που δεν βγήκε εκείνη τη χρονιά σε μασούρια και το "σπάνιο" 1ευρω και άλλες αξίες "σπάνιες"  που ΔΕΝ ΒΓΗΚΑΝ σε μασούρι το 2013 .

Η απορία μου δεν έχει να κάνει αποκλειστικά μόνο με αυτή τη φούσκα της Τράπεζας  .Είναι αφορμή για σκέψη και συζήτηση για παρά πολλές άλλες  αντίστοιχες φούσκες (κατά τη γνώμη μου φούσκες )
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 02, 2022, 09:14:20 πμ »

Είναι πολύ νωρίς. Προσωπικά δεν έχω καμία αμφιβολία ότι όλα αυτά τα blisters (στην ουσία σχεδόν όλα μετά το 2011 περιέχουν αξιες που δεν βγήκαν ποτε για γενική κυκλοφορία) θα αυξήσουν πολύ την αξία τους.

Γιατί σε αντίθεση με την μεταπολίτευση δεν θα υπάρχουν μασούρια για ιδιωτικές συσκευασίες. Απλά είναι ακόμη πολύ νωρίς και οι αγοραπωλησίες που έχουν γίνει είναι ελάχιστες ώστε να έχει διαμορφωθεί συγκεκριμένη τιμή για το καθένα. Το ίδιο συμβαίνει και με τα ευρωχαρτονομισματα.

Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 02, 2022, 10:30:15 πμ »

απαντησα αλλα μαλλον δεν εγινε σαφης ΒΛΕΠΕΙΣ τα κλεισιματα των δημοπραισων στο εβαυ, ντελκαμπε, και τις πωλησεις΄και ΕΚΕΙ ΚΑΘΡΙΖΕΤΕ Η ΤΙΜΗ, που και αυτο παιζει ανα χρονικες περιοδους 
το τι λεμε εσυ και εγω για μια τιμη δεν εχει καμμια σημασια.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 02, 2022, 05:54:45 μμ »

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη(digo). Είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για υπεραξίες κλπ σε νομίσματα και
χαρτονομίσματα που κυκλοφορήσαν πριν 15-20 χρόνια.
Επίσης θα συμφωνήσω και με τον Μιχάλη ότι τις τιμές τις καθορίζουν οι εκάστοτε δημοπρασίες κλπ πωλήσεις.
Όχι πάντα αλλά είναι ένας μπούσουλας. Διότι υπάρχουν και συλλέκτες που ΔΕΝ μπαίνουν σε διεθνή σάιτ.
Αλλά προσπαθούν να αγοράσουν απο την εγχώρια αγορά. Καταστήματα, ΠΝΕ, Μοναστηράκι, παζάρια, πάγκοι κλπ
Και πιστέψτεμε είναι πολλοί. Είδα με τα μάτια μου σε φυσικό κατάστημα να πωλείται blister Ελληνικό set 2002
Ολλανδίας στα 140 Ευρώ! 
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 02, 2022, 09:50:40 μμ »

Το ερώτημα παραμένει .... και μάλλον δεν πρόκειται να απαντηθεί , αλλά και πάλι η συζήτηση είναι πολύ πιο χρήσιμη από μια απάντηση !

Αυτό που συμπεραίνω  είναι ότι , πολλές φορές πληρώνουμε αδικαιολόγητα υψηλές τιμές , χωρίς πραγματικά να ξέρουμε το γιατί .

Μας είπανε ότι είναι πιο δύσκολο το σετ 2004 και τού 2007 ή γιατί παγιώθηκε σαν πιο "σπάνιο" ή γιατί το λέει ο τάδε κατάλογος ή γιατί το πλήθος κατευθύνετε τυφλά προς ένα σημείο και αγοράζει χωρίς όμως να κρίνει αν ισχύουν τα παραπάνω .

Από τη πολύ μικρή μου εμπειρία ,θεωρώ ότι είναι υποχρέωση μας να κοιτάμε πέρα από το ταμπελάκι της τιμής στα συλλεκτικά .Αν θέλουμε να  μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις και να έχουμε  κάποια συνέχεια στη συλλογή  μας .

 Δηλαδή  αυτός που μου πουλάει το τάδε αντικείμενο πρέπει να μου " δικαιολογήσει" και τη τιμή που μου ζητάει . Δε μου αρκεί ότι το αγόρασε υπερτιμημένο  και ενώ δεν άξίζε αυτά τα χρήματα θέλει να μου το πουλήσει και με επιπλέον κέρδος!!.

Θα περιμένω μέχρι να ξεφουσκώσει και να το πάρω στη τιμή που αξίζει ή και δεν θα το πάρω καθόλου !!!

Όσο φτιαγμένος και να είμαι δηλαδή , δε θα δώσω 140 ευρώ για ένα Ολανδικο σετ όπως είπε και ο Silahim
Καταγράφηκε

enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 03, 2022, 09:32:46 πμ »

επειδη μιλησαμε και πριβε, εχεις την δικια σου λογικη μπορεις, να περιμενεις καμια δεκα-εικοσι χρονια για να δεις αν πεσει η τιμη των βλιστερ του 2007 για να τα παρεις τοτε .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2022, 09:37:19 πμ από margiriou » Καταγράφηκε
IliopoulosC
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 03, 2022, 09:36:22 πμ »

Πρίν  λίγους μήνες τηλεφώνησα σε έμπορο και του ζήτησα το 2€ του 2007 και να μου πεί τιμή . Η τιμή που μου έδωσε ήταν 100€ RAW UNC. Τόσο ήθελε να το πουλήσει ο άνθρωπος τόσο επιδίωκε  Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο. Λίγες μέρες μετά συναντιέμαι μ'έναν φίλο μου συλλέκτη κερμάτων ευρώ του λέω την ιστορία μου λέει το έχω το νόμισμα πάρτο να του το πάς να δείς πόσο το πληρώνει . Υπόψιν πιστοποιημένο σε σλάμπ NGC. To πάω το βλέπει μου λέει το αγοράζω 20€.  Γιατί τόσο χαμηλά τον ρωτώ? Μου λέει δεν έχει ζήτηση δεν είναι εμπορικό. Το παίρνω και το πηγαίνω σε άλλο μαγαζί για να πάρω άλλη γνώμη. Το βλέπει ο δεύτερος έμπορος και μου λέει κατευθείαν δεν δουλεύω με κέρματα του ευρώ. Πάω να φύγω μπαίνει μέσα ένας προμηθευτής του. Κοντοστέκομαι ότι δήθεν κοιτάζω αναλώσιμα και του βγάζει από την τσάντα του μπλίστερ του 2007 και κάτι άλλα Βατικανό και Μονακό . Τ'αγόρασε όλα σε τιμή 20€ το ένα. Μιλάμε πάντα για τον έμπορο που δεν ασχολείται με κέρματα του ευρώ. Συμπέρασμα η αλήθεια είναι ένας σπασμένος καθρέπτης σε πολλά κομμάτια και καθένας έχει από ένα. Δέν υπάρχει μια αλήθεια δεν υπάρχει τίποτε το απόλυτο.  Κανείς δεν κατέχει την απόλυτη αλήθεια αλλά ένα κομμάτι αυτής.    Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού



Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences