Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 06:15:31 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Έκθεση στην Αθήνα? Είναι εφικτό?  (Αναγνώστηκε 5162 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1056



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 06, 2022, 09:15:27 μμ »

Γιατί αν πιάστηκες από  την λέξη έκθεση ως αφορμή, τότε  πήγαινε στο Νομισματικό Μουσειο που έχει μόνιμες και περιοδικές εκθέσεις. Εγώ πάω δυο φορές το χρόνο τουλάχιστον, είναι μια όαση στη μέση της Αθήνας.

Αλλά τέτοιες εκθέσεις τις κάνουνε μόνο τα μουσεία. Εάν θέλεις να προσεγγίσεις και να συνευρεθούν έμποροι, συλλεκτες, η ΤΤΕ με ένα περίπτερο (χωρίς δωρα φυσικά, δεν είναι τζακ ποτ ένα σόου), περίεργοι, πρωτάρηδες και πολλοί άλλοι, τότε θεσμοθετείς ένα σόου το οποίο αν πιάσει μόνο καλό θα κάνει στον συλλεκτισμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2022, 09:15:51 μμ από digo » Καταγράφηκε
Defkalion14
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 68


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 06, 2022, 09:19:58 μμ »

Είμαι αρκετά καινούργιος στον συλλεκτισμό(εκτος από το κλασσικό 'α ωραιο νομισμα ας το κρατησω χωρις να ξερω/ψαξω τι ειναι') και αρκετά μικρός στην ηλικία και ως αποτέλεσμα με μικρό κασέ.
Στο μυαλό μου νομίζω οτι μια έκθεση με τους εμπόρους όπως ο κ.Χρήστος και τα (πανεμορφα) νομίσματα που έχει θα ήταν για λίγα άτομα του χόμπι και αγοραστές που διαθέτουν αρκετά χρήματα. Προφανώς πχ θα ήθελα να δω τα νομίσματα που έχει από κοντά και εκείνος και άλλοι μαγαζάτορες και να είναι συγκεντρωμένα σε ένα χώρο (όσα γίνεται).
Πιστεύω (για εμένα) ότι κατι τύπου convention θα ήταν πολύ πιο όμορφο. Εννοώ να υπάρχουν αρκετά νομίσματα πχ σειρες ειτε ελληνικές είτε ξένες και διαφορα πιο προσιτά για κάποιον νεο πχ. Ή ας πουμε να μπορουν και ιδιώτες να εκθέσουν τα νομίσματα τους(με την κατάλληλη ασφάλια και ίσως ανωνυμία) καθώς πιστεύω οτι αρκετοί έχουν πολύ ομορφες συλογές από εδώ. Να υπάρχει και η συζητηση και η προβολη και η αγορα προφανώς απλά να είναι για όλα τα πορτοφόλια να το πω έτσι.
Επίσης μια ιδέα πχ να υπάρχει μια μικρή είσοδος και να περιλαμβάνει πχ ενα καφέ/μια μπύρα και να δίνεται σε κάποιον ενα νόμισμα ευτελούς αξίας αλλά σαν 'τυρακι' πχ της ημερομηνιας γεννησης ή από κάποια χώρα που του αρέσει ή καποιο θέμα που του αρέσει προφανώς από όσα υπάρχουν. Δεν ξέρω ποσο εφικτό είναι αλλά κάποιο memorabilia σιγουρα θα τράβαγε ακόμα και αξίας 10λεπτου.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 06, 2022, 10:04:03 μμ »

Κατ αρχας θα ηθελα να συγχαρω τον Χρηστο ,διοτι το θεμα που ανοιξε δηλωνει εκ προιμιου την αυαισθησια του πανω στον συλλεκτισμο, και τις ανησυχιες του αν μπορει να μου επιτραπει η εκφραση.
Δηλωνει επισης πολυ σωστα τους προβληματισμους που ολοι κατα καιρους εχουμε, για το μελλον του Ελληνικου συλλεκτισμου.
Ειναι θεωρω ενα σημαντικο και δυσκολο θεμα.
Απο την μια εχουμε ενα χομπι καπως μοναχικο, απο την αλλη χρειαζοται <πηγες> διευρυνση και κυριως το δυσκολοτερο. Προωθηση!
Θεωρω κι εγω οτι απλα μια εκθεση δεν θα ειχε επιτυχια.
Χρειαζεται ενα γενικοτερο happening, που ειναι δυσκολο να προσδιορισεις την επιτυχια του σε μια Ελληνικη συγκυρια σαν την παρουσα και με τα γνωστα του χωρου προβληματα.
Λυπαμαι που δεν μπορω να φανταστω πως ακριβως μπορει να προωθηθει ο συλλεκτισμος, πλην φυσικα των γνωστων τετριμενων  και υπαρχοντων τροπων.
Εκει θα συμφωνησω και με τον Κωστα!
Διοτι ενα τυρι χωρις φακα ειναι παντα ευπροσδεκτο αν μιλαμε για μια απλα εκδηλωση τον χρονο που ισως δεν λυσει κατα βαθος τα προβληματα, και δεν προσφερει ουσιαστικο αποτελεσμα.
Προσωπικα και υποθετικα,αν ημουν δυνατος επαγγελματιας στον χωρο θα εκανα κεφι να ανοιξω ενα μαγαζι που να συνδιαζει ενα υπαιθριο ευχαριστο χωρο, οπου θα μπορουσαν ελευθερα να πιουν το καφεδακι τους συλλεκτες η μη, να συζητησουν, να αγορασουν, να περασουν ευχαριστα
Θα εδινε  δυνατοτητες  ωθηση και προοπτικη  ενας ομορφος χωρος που θα μπορουσε να συνδιασει πολλα.
Ζητω συγνωμη Χρηστο αν θεωρηθει οτι ξεφυγα λιγο της αρχικης ιδεας.
Ομως αδραξα την ευκαιρια ,αφου γνωριζω οτι σε ολα τα παιδια αρεσουν οι χαλαρες συνευρεσεις, εστω μια την εβδομαδα.
Αλλωστε μια εκθεση ή ενα παζαρι ευκολα διοργανωνεται, εστω και   με κινδυνο αποτυχιας, στο φιναλε μια φορα τον χρονο θαναι.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2022, 10:08:03 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences